20 Eylül 2015 Pazar

ŞEFKAT NEDİR BİLİRMİSİN

RABBİLALEMİN var olan muazzam sevgisinin, ŞEFKATE bürünmüş cilvesinin tezahürüdür.

Şefkat, sevginin bir türevi olup, karşılıksız sevgi, koruma, kollama, verme ve fedakarlık gibi hislerle yoğrulmuş en seçkin türüdür.

Şefkat,  öyle bir karşılıksız sevginin fedakarlıkla imtizacıdır ki, özellikle ana olanında daha yoğun yaşanılması nedeniyle CENNET ANNELERİN AYAKLARININ ALTINDADIR söyleviyle taçlanmaktadır.

Açken bile bulduğu bir lokmayı tokup diyerek evladına huzurla yedirmeyi sağlayan, her türlü olumsuzluğuna rağmen onu bağrına basan, saldıranlara karşı yavrusu için kendini ölümüne ortaya koyan, siper eden hatta orantısız saldırganlara karşı saldırıya geçendir.

Kısaca şefkat, canını cananına feda ettirecek kadar güclü karşılıksız sevgidir. 2/207, 9/128.

Şefkat  ile  tecelli eden cilvenin ASIL kaynağındaki muhabbetin, sevginin sonsuzluğunu ve ihtişamını anlamaya, Muhabbetullaha secde etmeye bir vesiledir.

Zira Muhabbetullah varlıktan öteye geçmek, NE GÜZEL YARATMIŞ diyerek manaya yani Yaratanına varmaktır. 

Şefkat sevgisinin binbir uygulamasına şahit olanlar, bu güzelliğini bahşeden ve her güzelliğin en kemâl, en cemâl hali olan Zikri indiren 15/9, Yaratanına karşı, her daim Muhabbetullahı yaşıyarak hamd etmelidir.

Yani, Rabbilaleminin sevdiği, verdiği, bağışladığı, ihsan ettiği gibi, sevme, verme, bağışlama ve ihsan etme ahlakına ulaşılmalıdır 56/60 vb..

Böylece, Elhamdulillahi Rabbilalemin sözüne, yaşayarak şehadet etmelidir.1/2
Böyle yaşayanlardan olmak dileğiyle,

Muhabbetle 

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı