19 Eylül 2015 Cumartesi

ÖLÇÜYÜ UNUTMA

İnsanın sorgulamadığı her konuyla din de dahil bağı yüzeysel ya da kesiktir.

Ancak sorgulamakla başlayan süreçle birlikte, önem ve öncelik verdiği ölçüde bağı, yakınlığı ve alakası oluşmaktadır.

Sorgulamadan, düşünmeden körü körüne taklide dayanan Ataların Din anlayışı mı? 

Yoksa akla mantığa, ilme ve evrensel doğrulara dayanan Rabbilaleminin Yazılı ve Yaratılmış Kitaptaki Din anlayışımı?

DURUN! 

Yaratılmış Kainat Kitabındaki veya Yazılı Kitap Kuranı Kerimdeki ayetlerin anlattığı EVRENSEL İLKELER her alemi cennet yapmaktadır.

Herinsanda var olan RABBİLALEMİNİN insanlara yollarını aydınlatması VE DOĞRUYUBULMASI için lütfettiği en büyük NUR olan VİCDANın sesini dinlemektir.

Daha iyi ve daha doğru anlamada, ortak aklın oluşmasında, buyolda damgasını vuran Peygamberler dahil, HER ÇİÇEKTEN özünü alıp yararlanmalıdır.

Asla ÇİÇEĞİ koparıp, aynen almak yerine, çiçeğin özüne ulaşıpmutlaka KURAN YANİ EVRENSEL İLKELER BOYUTUNDA değerlendirmelidir.

Bu Dini, yani yaşamı, yaşam biçimini, düşünce inanç kabullenim ve yargılarını atalar dinine değil de Rabbilalemine, Yaratılmış Ve Yazılmış Ayetlerine Göre Belirlemek tercihine kalmıştır.

İnsan tercihleriyle şekillenmektedir. Kendi kitabını da bu tercihleriyle yazmaktadır. Cennetini, cehennemini ve seviyesini de tercihleriyle oluşturmaktadır. 91/8. 9, 10; 95/4. 5; 76/3 vb.

Zira; ikra, tertil, tilavet ve tedrisat yaparak teakkul-akletme, tefekkür-düşünme, tefakkuh-sorgulama ve tedebbür-ne anlattığını anlamaya çalışarak en Doğruya, en HAKK olana en MÜKEMMELE doğru yücelir.

Bu evrensel ilkeleri yaşamında gerçekleştirdiği yani şahitliğini yaptığı ölçüde de her alemde Cenneti yaşamasını temin eder. 

Her ne olursa olsun ölçüyü unutma,

Mihenge, ölçüye vur!

İLKELERE uygunsa al, yaşa. 

Değilse, kimden gelirse gelsin at çöpe kurtul.

Muhabbetle,

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı