5 Eylül 2015 Cumartesi

ÖZGÜRLÜĞÜN KIYMETİNİ BİLMEK

Kâinatta her şey insana bakar, hizmet eder şekilde yaratılmıştır. İnsan kainatı anladığı, doğru manalara ulaştığı ölçüde hayatından zevk ve lezzet alır. Evrenle uyumlaşır, barış içinde yaşar. Özgürleşir.

ÖZGÜRLÜK, yaratılmış ya da yazılmış kitaptaki evrensel ilke ve doğrularla yaşamaktır.
Bu ilke ve doğrulardan uzaklaştığı ölçüde, her alanda, herşeyin önem ve önceliğini değişebilmekte, esarete, tutkulara ve şer olana mahkum olunmaktadır. Tüm insani, güzel, iyi, hayır ve fedakarlık kavramlarından mahrumlaştırmaktadır

Bunların sonucunda da,  yaşamdaki, insana hizmet eden unsurlar, araç iken AMAÇ haline gelmekte insanda bunların kulu kölesi olup özgürlüğünü yitirmektedir.İhtiyaçları karşılamak için çalışmak yerini, çalışmak için yaşamaya dönüşmektedir. Yaşamak için para kazanmaktan çıkar, Para için yaşar hale gelir.


Araçlar amaçlaşır. Yaşamı bu amaç etrafında döner. Mal, mülk makam para için yaşar, Tüm evrensel ölçüler değerler aşınmaya başlar. Kazanmak için her şey mubah anlayışıyla devam eder.

Morfinman veya tutku veya bu konuları işleyen diğer filimler, bunu güzel anlatır.Tutkuların esiri olanların gözü hiçbir şeyi görmez. Amacına tutkularına ulaşmak için her şey mübahlaşır. Yalan dolan, sahtecilik vb. İnsanlıktan çıkar. Şeytanlaşır. Şeytana bile pabuçu ters giydirenlerden olur.

Bağımlı olan, tutkulara esir olan, sorgulanamamış öğreti ve alışkanlıkları tekrarlayanlar bunların yönettiği, yönlendirdiği varlığa dönmektedir.

BU nedenle, yaratılmış ya da yazılmış kitaptaki ayetleri, akletme, düşünme, sorgulama ve  tedebbür-ne anlattığını anlamaya çalışarak en Doğruya, en HAKK olana en MÜKEMMELE ulaşıp bunlara göre yapılanarak özgürlüğün zirvesini, her alemde decennetin alasını yaşamalıdır.


ÖZGÜRLÜĞÜN kıymetini bilenlerden olmak umuduyla,

Muhabbetlerimle,

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı