22 Ekim 2015 Perşembe

SELAM ÜZERE OLMAK NEDİR BİLİRMİSİN

Selam üzere olmak, selam veya selamun aleyküm veyahut başka bir söz ve işaretin tekrarlanmasından öte olup Rabbilalemine, ilkelerine uyumlaşmakla, uyum içerisinde olmakla sağlanmaktadır.

Zira, kelimeler ve işaretler, düşünce, inanç, kabullenim ve yargıları taşıyan araçlardır.

Her yerde her kesimde farklılık göstermektedir.

Bir yere, kesime, kişiye veya topluluğa karşı söylenen SELAM veya yapılan benzeri kelime, sembol veya işaretler değişse de, ANCAK MANA HİÇ DEĞİŞMEMEKTEDİR.

Selam ve benzeri ifade ve işaretler, BENDEN SİZE ve aleme ZARAR GELMEZ veya BARIŞ, ESENLİK dileklerini ve manasını aktarmaktadır.

Bunun için, bu söz veya işaretlerin tekrarlanmasından daha çok bu MANANIN var edilmesi esastır.

Nitekim, hayırda olduğu gibi, şerde de bir araya gelenler, bu anlamdan manadan özden uzak olup aynı kelime, sembol ve işaretleri de kullanabilmektedir.

Esas olan SELAM, İSLAM üzere olmaktır. Bu ise, “insanın yaşam biçiminin, düşünce inanç kabullenim ve yargılarının silm, selam, barış, esenlik içerisinde olup, tüm alemi kuşatan Rabbilalemine, ilkelerine uyumlaşmakla, uyum içerisinde olmakla sağlanmaktadır 30/30, vb.

Kendini tanıması, alemi bilmesi ve hakk gönüle girmesiyle başarılmaktadır. Yazılı kitabi olanı ise Lailaheillallah üzere olmaktır 11/14, vb.”

İnsan, bilmek veya bilgi yüklenmekle değil, yaşamakla, yaşadıklarıyla, amelleriyle anlam ve değer kazanmaktadır.

Zira, HAYAT, insanın HAMKEN, YANMA, PİŞME, OLMA sürecidir. Her şartta, daha güzel iş ahsenu ameller yapılması için var edilen alandır. 11/7, 18/7, 67/2 vb.

Ancak selamda olanlar, selam üzre yaşayanlar, yani, evrensel değerlere ulaşıp  güncele aktardığı, yaşama geçirdiği ölçüde yücelmekte, olgunluğun zirvesine doğru yol almaktadır.

Selam üzre yaşayan, ahsenu amelden yana olup, olgunluğun zirvesine doğru yol alanlardan olma dileğiyle, Muhabbetle,

İSLAM MUSLİM OLMAK NEDİR BİLİRMİSİNhttps://www.facebook.com/notes/ahmet-aldemir/islam-muslim-olmak-nedir-bilirmisin/1593743370914784

Muhabbetle,

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı