7 Ekim 2015 Çarşamba

HAYAT DEDİĞİN

HAYAT, insanın HAMKEN, YANMA, PİŞME, OLMA sürecidir.

Her şartta, daha güzel iş ahsenu ameller yapılması için var edilen alandır. 11/7, 18/7, 67/2 vb.

İnsan, bu hayatta olgunlaştıkça Güzel İNSAN olabilmektir.

Bu ise, Yaratılmış Kainat Kitabındaki varlıkları, kevni ayetleri veya Yazılı Kitap Kuranı Kerimdeki ayetleri, gereğince okumasına, yani, aklı, kalbi ve zihni olarak her türlü ayartılardan uzaklaşarak, tüm benliğiyle DOĞRULARA TESLİM OLMAK AMACIYLA akletmek, düşünmek, sorgulamak ve tedebbür yapmak suretiyle, satır aralarını, arka planını, temel ilkelerini, anlatmak istediklerini anlayıp, hayatını buna göre yapılandırmasına bağlıdır.

Yani, evrensel değerlere ulaşıp  güncele aktardığı, yaşama geçirdiği ölçüde Hayattaki Bu Olgunlaşma Sürecinde yücelmekte, olgunluğun zirvesine doğru yol almaktadır.

Her insanda var olan RABBİLALEMİNİN insanlara yollarını aydınlatması VE DOĞRUYU BULMASI için lütfettiği en büyük NUR olan VİCDANIN  da sesini dinlerse, insanı bu zirveye taşımaktadır.

Nitekim, TECRÜBE, bedeli ödenmiş, denenmiş, hayattan süzülmüş bilgi de insana yardım etmektedir.

Bunları başardıkça, yaratılan kainat kitabında ya da yazılmış kitap Kuranı kerimdeki ilkelerle öyle bir ahenk ve uyum gerçekleşir ki tam bir barış ve esenlik yaşatmaktadır.

İnsan da olgunlaştıkça, Kainattaki muhteşemliğe, Rabbilalemine, ilkelerine boyun bükmeyi, uygun yaşamayı, alemle selam üzere olmayı daha iyi anlamakta ve yaşamaktadır.


Olgun başakların boynu eğrilir.

Bunu yapamadığın, Rabbilaleminden, evrensel değerlerden den uzak düştüğün, bunları güncele aktaramadığın,  yaşama geçirmediğin ölçüde Hayattaki Bu Olgunlaşma Sürecinde geri kalmakta, YANMAYA, PİŞMEYE, acılarını, bedellerini DAHA UZUN SURE ödemeye devam etmektedir.

Hayattaki Bu Olgunlaşma Süreci kısaltarak yaşamını cennete çevirenlerden olmak dileğiyle,


Muhabbetlerimle,

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı