28 Ocak 2016 Perşembe

MÜSLİM OLAN ASLA ALLEM KALLEM YAPMAZAllem Kallem Yapmak; helal haram demeden, hak hukuk tanımadan, her yolu deneyerek, o işin, usul ve esasını, edep ve adabını görmezden gelip iblisin tüm ayartılarına uyarak ne şekilde olursa olsun amacına ulaşma yolunda, o çamurda debelenme halidir.
İnsan, DENEME, TEKAMÜL ve AHSENU AMEL yapmak için yaratılmıştır 11/7, 18/7, 67/2. Allem kallem yapmak insanlıkla, insanla bağdaşmaz.
Müslim olan ise, asla allem kallem yapmaz. Aksine, her durumda, esasta, usulde, amaçta, yol ve yöntemde, hasılı her halde, hanif duruşa yönelir.
Zira, her ne olursa olsun, her şartta, herkese karşı, evrensel doğruları dikkate alıp, vicdanın sesini dinleyip, dosdoğru olan, yamulmayan, taviz vermeyenler, bu yolda olmayı amaç edinenler, bu uğurda çile çeken, can veren veya bunları göze alanlar HANİF OLANLARDIR.
Bu nedenle, ahsen olan her ne yaparsan yap, usul ve esasına, edep ve adabına uygun yapmak, esastır, temeldir. Zira, Salat, fahşadan münkerden meneder. /innes salate tenha anil fahşai vel munker, 29/45.
O nedenle de SALAT yaşamın da direğidir. Böylece Müslim olanın Salatı, diğerlerinin salatından da ayrışır 8/35.
Salatı da, salavatı da ahsen olanlardan olma dileğiyle,
Muhabbetle


Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı