11 Aralık 2015 Cuma

OLGUN BAŞAKLARIN BOYNU EĞRİDİR



HAYAT, insanın HAMKEN, YANMA, PİŞME, OLMA süreci olup, her şartta, daha güzel iş ahsenu ameller yapması için var edilen alandır. 11/7, 18/7, 67/2 vb.


Bunu yaparken, kötülüğü de en güzel olanla karşıladıkça, olgunlaşmakta ve Güzel İNSAN olunmaktadır. 23/96, 41/34 vb.


Örneğin, kötülüğe misliyle, dengiyle karşılık vermek, haddini bildirmek hakkı ve gücü de varken 42/41-42, onları da ıslah etmek, ahsenu amele kervanına katabilmek için daha güzel karşılık vermek, affetmek erdemdir. 23/96, 41/34, 42/43, 25/63, 12/91 vb


Bu ise, Yaratılmış Kainat Kitabındaki varlıkları, kevni ayetleri veya Yazılı Kitap Kuranı Kerimdeki ayetleri, gereğince okumasına, yani, aklı, kalbi ve zihni olarak her türlü ayartılardan uzaklaşarak, tüm benliğiyle DOĞRULARA TESLİM OLMAK AMACIYLA akletmek, düşünmek, sorgulamak ve tedebbür yapmak suretiyle, satır aralarını, arka planını, temel ilkelerini, anlatmak istediklerini anlayıp, hayatını buna göre yapılandırmasına bağlıdır.


Yani, evrensel değerlere ulaşıp güncele aktardığı, yaşama geçirdiği ölçüde Hayattaki Bu Olgunlaşma Sürecinde yücelmekte, olgunluğun zirvesine doğru yol almaktadır.


Her insanda var olan ve RABBİLALEMİNİN insanlara yollarını aydınlatması VE DOĞRUYU BULMASI için lütfettiği en büyük NUR olan VİCDANIN da sesini dinlerse, insanı bu zirveye taşımaktadır.


Nitekim, TECRÜBE, bedeli ödenmiş, denenmiş, hayattan süzülmüş bilgi de insana yardım etmektedir.


Bunları başardıkça, yaratılan kainat kitabında ya da yazılmış kitap Kuranı kerimdeki ilkelerle öyle bir ahenk ve uyum gerçekleşir ki tam bir barış ve esenlik yaşatmaktadır.


Aksi halde, Rabbilaleminden, evrensel değerlerden den uzak düştüğü, bunları güncele aktaramadığı, yaşama geçirmediği ölçüde hayattaki bu Olgunlaşma Sürecinde geri kalmakta, YANMAYA, PİŞMEYE, acılarını, bedellerini DAHA UZUN SURE ödemeye devam etmektedir.


Yaratılmış Kainat Kitabındaki veya Yazılı Kitap Kuranı Kerimdeki ayetlerin anlatmak istediklerini anlayıp, hayatını buna göre yapılandırarak, hayattaki bu Olgunlaşma Sürecini kısaltarak yaşamını cennete çevirenlerden olmak dileğiyle,


Muhabbetle,

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı