23 Kasım 2015 Pazartesi

ORTAK AKIL NEDİR BİLİRMİSİN

Ortak Akıl, Vicdanların sesidir. VİCDAN ise, her bir insanda var olan RABBİLALEMİNİN insanlara yollarını aydınlatması VE DOĞRUYU BULMASI için lütfettiği en büyük NURDUR. 

Diğer bir ifadeyle, Ortak Akıl, Yazılı kitap Kuranı Kerimden  çıkarılan manaların, yaratılmış Kainat kitabındaki evrensel her daim geçerli ilkelerle buluşmasıdır.

Yazılı Kitap Kuranı Kerimde kullanılan her kelime ve kavrama ve bu kavramların türevlerine dahi Rabbimizin ne anlam yüklediği, ataların öğretilerinden veya bildiğimiz hatta değişerek gelen sözcük bilgilerinden ÖNEMLİ VE ÖNCELİKLİdir.


Ortak Akıl, yılların biriktirdiği, bedeli ödenmiş, denenmiş, hayattan süzülmüş bilgi olan TECRÜBE ye kulak vermektir.

Bu nedenle, Ortak Aklın oluşmasında, daha iyi ve daha doğru anlamada,  bu yolda damgasını vuran başta, Peygamberler dahil, HER ÇİÇEKTEN, özünü almalıdır.
Asla ÇİÇEĞİ KOPARIP, AYNEN ALMAK, TAKLİT ETMEK YERİNE, çiçeğin özüne ulaşıp mutlaka, KURAN YANİ EVRENSEL İLKELER BOYUTUNDA değerlendirmeli ve içselleştirmelidir.

Bu amaçla, yaratılmış KAİNAT kitabı gibi yazılmış kitabı Kuranı Kerimi İKRA yapmalıdır. Yani, okumalı, anlamalı, düşünmeli, ibret almalı, ders çıkarmalı, yaşamalı ve anlatmalıdır.

Bu doğrultuda KİTAPLARI anlamada, Nahl suresindeki arı misalini örnek olmalıdır.

Arı, özü olan her çiçeğe konar. ÇİÇEĞİ DEĞİL ÖZÜNÜ ALIR. Kendi potasında özümler. Fıtratına konulan İlahi sistem çerçevesinde yoğurur ve bal yapınca gider kusar, dağıtır. Bir kısmını kullanır, çoğunu da insanlığa onların yararlanacağı biçimde armağan eder.

Evet, ARAŞTIRMAK, SORGULAMAK, DEĞİŞİMİN başlangıcıdır.

Zira, AKLETMEK, TEFEKKÜR-düşünme, TEFAKKUH-sorgulama ve TEDEBBÜR-ne anlattığını anlamaya çalışmak, tüm gerçeklerle karşılaşmanın kapısıdır.

Yaratılmış Kainat Kitabındaki veya Yazılı Kitap Kuranı Kerimdeki ayetlerin anlattığı EVRENSEL İLKELER her alemi cennet yapan, NURLARDIR.

Her ne olursa olsun ölçüyü unutma,

Mihenge, ölçüye vur!

İLKELERE uygunsa al, yaşa.

Değilse, kimden gelirse gelsin at çöpe kurtul.

Daha iyi ve daha doğru anlamada her çicekten yararlanan ve bu evrensel ilkeleri anlayıp yaşamında gerçekleştirenlerden olma dileğiyle,

Muhabbetle,

OKUMAYI ANLAMAKhttps://www.facebook.com/notes/ahmet-aldemir/okumayi-anlamak/1413776198911503

ÖLÇÜYÜ UNUTMA https://www.facebook.com/notes/ahmet-aldemir/%C3%B6l%C3%A7%C3%BCy%C3%BC-unutma/1436159853339804

VİCDANNEDİR BİLRMİSİN  https://www.facebook.com/notes/ahmet-aldemir/vicdan-nedir-bilrmisin/1438620403093749 

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı