25 Kasım 2015 Çarşamba

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KARGAŞASI ve HER ANINI KUTLU YAPABİLMEK

Buna geçmeden önce şu gün kargaşasına, açıklık getirelim. Şöyle ki:
“Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.
Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.
Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.
Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir. tr.wikipedia.org/wiki/Öğretmenler_Günü
NEDEN
EĞİTİMDEKİ HER GÜNÜ HER ANI KUTLUDUR?
ESASEN, Muallimlerin, Muderrislerin, Murebbiyelerin ve bu yolda amenu ve amillussaliatı yapanların, HAK, DOĞRU VE GÜZEL olana, değişime ve dönüşüme vesile olanların EĞİTİMDEKİ her günü her anı kutludur.
Her dünyada karşılık bulmaktadır.
Zira,

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı