25 Kasım 2015 Çarşamba

GAZETECİ Yİ NASIL BİLİRSİNİZ

ÖLENLERİN ARDINDAN SORULUR YA: Bu gazetecilikte öyle işte bir şey oldu, değil mi?

ZİRA; GAZETECİLİK, hakkın ve gerceğin ortaya çıkarılması işidir.

Adaletin, gözü, kulağı ve kalbidir. 
Toplumsal vicdanın sesidir.
Yaptığı haberler ve gazetecilikle, gerçekleri ortaya çıkarararak toplumunu daha büyük kötülüklerden ve felaketlerden korumakta öncü olanlardır. 


Vicdanının sesine her daim önem ve öncelik vererek kalem kullananlardır.


Gazetecinin yamulduğu ülkede ise, adaletten bahsedilmez.

Zira, zalim yöneticilere, zulme ve haksızlığa ses çıkarmayan insanların, özellikle sözde GAZETECİLERİN olduğu toplumlarda, hatalar, suçlar, haksızlıklar, her tür kötülük, zulüm sel olur, o toplumu GARK eder.

Bu nedenledir ki, Gazetecinin dışardaki şeytanı, ayartıcısı ve uzaklaştırıcısı, özellikle İKDİDARLAR, haksızlık yapanlar, zulmedenler ve tüm kötülüklerin bulaşığı olanlardır.

ESAS olan, her ne yapılırsa yapılsın, usul ve esasına, uslup ve adabına uygun yapmaktır. Böyle olmakla birlikte her hayırlı olanı EN MÜKEMMEL, EN ZİRVEDE YERİNE GETİRMEYE çalışmakla da insanlarda ayrışma başlamaktadır  


İYİ, GÜZEL ve ADİL OLMAK, tüm dinlerin, düşünce, inanç, kabullenim ve yargıların öğretisidir.

Sosyal yaşamın, insanlığın belkemiğidir.
İnsan olmanın da amentüsüdür.

HER DAİM GAZETECİYE gerek vardır. GAZETECİ de, ancak bu sıfatının hakkını verenlerdir. Bunu başardığı ölçüde ancak Gazeteci olabilmektedir.

GAZETECİ görevini tüm baskılara rağmen GERÇEKLER ADINA, ADALET ve İNSANLIK İÇİN yapmanın gülümsemesini, onurunu ve gururunu her alemde yaşayanlardır.

***
Bunu bir gazeteci ve gazetecilik örneğiyle aktaralım.

İşte gazetecilik mesleğini usul ve esasını dikkate alarak uslup ve edebini de gözeterek yapan ve 93 yaşında vefat eden, Watergate skandalının ünlü kahramanlarından olan Benjamin Bradlee :

"Vicdanlı ve adaletli şekilde gerçeği yazdığı sürece, gerçeğin ortaya çıkmasının sonuçları hakkında endişelenmek gazetecinin işi değildir. Bir ülke için hiçbir gerçek, uzun vadede yalanlar kadar tehlikeli değildir. Bütün içtenliğimle inanıyorum ki gerçekler, insanı özgür kılar”.

ABD Başkanı Obama da, Bradlee ile ilgili taziye mesajında şöyle demişdi:
‘’Onun için gazetecilik bir meslekten çok, demokrasimiz için hayati bir bir kamu yararı çabasıydı.’

Watergate skandalı sırasında, Post, Nixon yönetiminin yalanlarını her yazdığında, yönetim onu ve gazetesini, yalancılıkla, iftirayla, komplo peşinde olmakla suçlayacak ve iddiaları ret edecekti. Ancak, Nixon’un ses kayıtları ortaya çıkınca, Washington Post’un bütün yazdıklarının doğru olduğu ispatlanmıştı. Dönemin Başkan dahil tüm bu işe bulaşanları ayrılmak durumunda kalmıştı.

O ise görevini tüm baskılara rağmen GERÇEKLER ADINA, ADALET İÇİN yapmanın gülümsemesini, onurunu ve gururrunu yaşamıştır.

Yaptığı haberler ve gazetecilikle, gerçekleri ortaya çıkarararak toplumunu daha büyük kötülüklerden ve felaketlerden korumuştur.

Ayrıntıya buyurun: http://amerikabulteni.com/2014/10/25/gercekler-insani-ozgur-kilar/

Muhabbetle,
İYİ, GÜZEL ve ADİL OLMAK  https://www.facebook.com/notes/ahmet-aldemir/iyi-g%C3%BCzel-ve-adil-olmak/1464505343838588

Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı