17 Mart 2016 Perşembe

HER BİRİMİZ TALEBEYİZ Ölçüyü Unutma!


138 Okuma
Yaratılmış Kainat Kitabındaki veya Yazılı Kitap Kuranı Kerimdeki ayetleri, anlattığı evrensel ilkeleri, KURANI daim yanılmaz HOCA YAPMAYANLAR, ölçü, ilke, mihenk edinmeyenler, büyülendikleri veya öne sürülenlerin, ya da önem ve öncelik verdiklerinin nihayetinde esiri olmaktadır.
Bilinmelidir ki, her insan, hata yapabilir. Onlarda, önde veya öncü olanlarda, her ne sıfatla, isimle, unvanla, konumla anılırsa anılsın, her insan gibi, her içsel ve dıssal etkide veya istekte, bu iki sesi, Vicdanının güzel olana çağrısını da iblisinin ayartısını da duymaktadır. Ölesiye, ölünceye kadar da İblis de, ayartmak için dünyalarında var olmaya devam etmektedir. Her insan gibi bu alemde mal mülk, zevk vb her türlü unsurla, fitne, bela ve musibet ile denenmektedir. Yaptığı tercihlerle kendi kitabını yazmaktadır.
Bu nedenle, şu veya bu şekilde önde veya öncü olanlar, her ne söyledi ve yaptı ise, doğrudur, haktır, daha iyi bilir vb tabusundan kurtulup, görüşlerini, yorumlarını, yaklaşık mana olan meallerini vb açılımlarını, ölçüye mihenge vuran, sorgulayan insan olmak esastır.
Elbette önde ve öncü olanlar da dahil her insan, AYETLERİ DOĞRU ANLAMADA en doğru manaya ulaşmada bu yolda damgasını vuran başta, Peygamber dahil, HER ÇİÇEKTEN, görüşten, ilmi bilgiden yararlanılabilir. Ancak, bunları da aynen almak, taklit etmek yerine, özüne ulaşıp mutlaka, KURAN Evrensel İlkeler boyutunda değerlendirmesidir.
Bununla birlikte, tüm bu çalışmalarda, Kuranı Kerimde kullanılan her kelime ve kavrama ve bu kavramların türevlerine dahi Rabbimizin ne anlam yüklediği, ataların öğretilerinden veya bildiğimiz hatta değişerek gelen sözcük bilgileri dahil herşeyden daha da ÖNEMLİ, ÖNCELİKLİ olup hedef ve esas olmalıdır.
Yaratılmış Kainat Kitabındaki veya Yazılı Kitap Kuranı Kerimdeki ayetlerin anlattığı doğru manalar, KURAN ise, her alemi cennet yapan EVRENSEL İLKELER DERYASIDIR. İNSAN ise, alakası, bu ilkelere verdiği ÖNEM VE ÖNCELİĞİ ölçüsünde ahlaklanmaktadır.
Bu evrensel ilkeler, her daim yaşamı mutlu etmek için önemli ve vazgeçilmez bir yoldaştır, nurdur, rehberdir, hediyedir, hidayettir. 2/2, 2/5, 2/38, 2/97,17/9, 3/4, 3/138, 6/88, 7/52, 12/111, 16/64, 16/89, 16/102, 17/9, 20/123, 27/2,27/77, 28/43, 31/3, 40/54, 45/20, 46/30 vb
Her alemi cennet yapan bu ilkelerden uzaklaştıkça, o ölçüde ağır bedeller ödenmekte ve her alemde, yaşam cehenneme dönmektedir
Zira, zamanla ayetlerden, ilkelerinden daha çok önem ve öncelik verdikleri HER ŞEY günahkar yalancı PERCEM OLUP, insanı peşi sıra sürüklemektedir. 96/15, 96/16.
Her daim, hayırla, fedakarlıklarla ve Vicdanın sesine uyarak KURAN la yoğrulanlardan, RABBİLALEMİNE, uyup SELAM ÜZRE yaşayanlardan, sevgiyle, muhabbetullahla yaşamını taçlandıranlardan olup KURANI, evrensel doğruları BENLİĞİNE, YAŞAMINA İNDİREREK bin aydan daha hayırlı yapıp her âlemde de CENNETi yaşama dileğile,
Muhabbetle,


Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı