15 Mart 2016 Salı

GÖNÜL GÜZELLİĞİ YAŞAMDA VAR OLMALIDIR


127 Okuma
İnsanı insan yapan düşünce, inanç, kabullenim ve yargıları ile eylemleridir.
Güzel her ne şekilde olursa olsun, dilde, biçimde, sessiz dökülse de onu en iyi anlatan ise hal’dir, yaşamdır, yaşantıdır.
ELBETTE, Kurana Rahmana evrensel ilkelere önem ve öncelik vererek bunları içselleştirerek, özünü değiştirip, VİCDANININ sesini, gönül güzelliğini, yaşama da yazanlar, azim bir ahlak üzere olanlardır.
Bunun için: Her ne iş yapıyorsa, kendine ve insanlığa faydası olanı yapmalı, Hangi iş veya uğraş olursa olsun, o işi usulüne uygun olarak ve en güzele, en mükemmele ulaşacak şekilde yapmalı, azami gayret ve özeni göstermeli, yaptığını kendi beğenmeli ve hayran kalmalı, Sözünde durmalı, anlaşmalara riayet etmeli, Her varlığın hak ve hukukunu gözetmeli, Her konuda, yeniliğe, bilgiye ve gelişime açık olmalı, eleştirilerden yaralanmalı, Kendisine Rabbilaleminin ihsan ettiği gibi, başkasına ihsan, ikram yapmalıdır.
Hiçbir nedenle, insanların acizliğinden, bilgisizliğinden, zayıflığından yararlanıp aldatmamalı, Kimsenin sırtına binerek veya zarar vererek, haksız yollara başvurarark menfaat elde etmekten kaçınmalıdır 4/29 vb.
Kısaca, İNSAN olmalıdır. Sevgi, saygı ve güvenin adı, adresi olup bu yolda zirveleşmelidir.
İnsan, bilmek veya bilgi yüklenmekle değil, yaşamakla, yaşadıklarıyla, amelleriyle anlam ve değer kazanmaktadır. Muhabbetle
Muhabbetle


Hiç yorum yok:

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı