11 Nisan 2014 Cuma

14 İBRAHİM SURESİ

 rtfSelectedTabRef*13*52*52*014.052*Ibrahim 1-52**1*90*tumSure*rtfSelectedTabRef
 rtfBulunanSayi*52*rtfBulunanSayi
 rtfSndPly*14.1*
ARAPÇASI OKUNUŞU YAKLAŞIK MEALİ
(١٤-١)
14.1*************
الَرٰ كِتَابٌ اَنْزَلْنَاهُ اِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ بِاِذْنِ رَبِّهِمْ اِلٰى صِرَاطِ الْعَزٖيزِ الْحَمٖيدِ
14.1 - Elif lâm râ, kitâbun enzelnâhu ileyke lituhricen nâse minez zulumâti ilen nûri biizni rabbihim ilâ sırâtıl azîzil hamîd.
S ATEŞ - Elif lâm râ. (Bu,) Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(Allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz Kitaptır.

 rtfSndPly*14.2*

(١٤-٢)
14.2*************
اَللّٰهِ الَّذٖى لَهُ مَا فِى السَّمٰوَاتِ وَمَا فِى الْاَرْضِ وَوَيْلٌ لِلْكَافِرٖينَ مِنْ عَذَابٍ شَدٖيدٍ

14.2 - Allâhillezî lehû mâ fis semâvâti ve mâ fil ard, ve veylul lilkâfirîne min azâbin şedîd.

14.2 - O Allâh ki, göklerde ve yerde olanların hepsi O'nundur. Çetin azâbdan dolayı vay şu kâfirlerin haline!

 rtfSndPly*14.3*
(١٤-٣)
14.3*************
اَلَّذٖينَ يَسْتَحِبُّونَ الْحَيٰوةَ الدُّنْيَا عَلَى الْاٰخِرَةِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبٖيلِ اللّٰهِ وَيَبْغُونَهَا عِوَجًا اُولٰئِكَ فٖى ضَلَالٍ بَعٖيدٍ

14.3 - Ellezîne yestehıbbûnel hayâted dunyâ alel âhırati ve yesuddûne an sebîlillâhi ve yebğûnehâ ıvecâ, ulâike fî dalalim beîd.

14.3 - Ki onlar, dünyâ hayâtını âhirete tercih ederler, Allâh'ın yoluna engel olur ve onun eğrilmesini isterler. İşte onlar,derin bir sapıklık içindedirler.

 rtfSndPly*14.4*
(١٤-٤)
14.4*************
وَمَا اَرْسَلْنَا مِنْ رَسُولٍ اِلَّا بِلِسَانِ قَوْمِهٖ لِيُبَيِّنَ لَهُمْ فَيُضِلُّ اللّٰهُ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدٖى مَنْ يَشَاءُ وَهُوَ الْعَزٖيزُ الْحَكٖيمُ

14.4 - Ve mâ erselnâ mir rasûlin illâ bilisâni gavmihî liyubeyyine lehum, feyudıllullâhu mey yeşâu ve yehdî mey yeşâé', ve huvel azîzul hakîm.

14.4 - Biz, her elçiyi kendi kavminin diliyle gönderdik ki onlara açıklasın. Allâh dilediğini şaşırtır, dilediğini yola iletir. O, azizdir, hüküm ve hikmet sâhibidir.

 rtfSndPly*14.5*
(١٤-٥)
14.5*************
وَلَقَدْ اَرْسَلْنَا مُوسٰى بِاٰيَاتِنَا اَنْ اَخْرِجْ قَوْمَكَ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ وَذَكِّرْهُمْ بِاَيَّامِ اللّٰهِ اِنَّ فٖى ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ

14.5 - Ve legad erselnâ mûsâ biâyâtinâ en ahric gavmeke minez zulumâti ilen nûri ve zekkirhum bieyyâmillâh, inne fî zâlike leâyâtil likulli sabbârin şekûr.

14.5 - Andolsun biz, Mûsâ'yı da "Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar, onlara Allâh'ın günlerini (geçmiş milletlerin başlarına gelen olayları) hatırlat!" diye âyetlerimizle birlikte göndermiştik. Şüphesiz bunda sabreden, şükreden herkes için âyetler (ibret verici işâretler) vardır.

 rtfSndPly*14.6*
(١٤-٦)
14.6*************
وَاِذْ قَالَ مُوسٰى لِقَوْمِهِ اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ اِذْ اَنْجٰیكُمْ مِنْ اٰلِ فِرْعَوْنَ يَسُومُونَكُمْ سُوءَ الْعَذَابِ وَيُذَبِّحُونَ اَبْنَاءَكُمْ وَيَسْتَحْيُونَ نِسَاءَكُمْ وَفٖى ذٰلِكُمْ بَلَاءٌ مِنْ رَبِّكُمْ عَظٖيمٌ

14.6 - Ve iz gâle mûsâ ligavmihizkurû niğmetallâhi aleykum iz encâkum min âli fir'avne yesûmûnekum sûel azâbi ve yuzebbihûne ebnâekum ve yestahyûne nisâekum, ve fî zâlikum belâum mir rabbikum azîm.

14.6 - Mûsâ, kavmine demişti ki: "Allâh'ın üzerinizdeki ni'metini hatırlayın, O sizi Fir'avn soyundan kurtardı. Onlar sizi işkencenin en kötüsüne koşuyorlar, oğullarınızı kesiyorlar, kadınlarınızı sağ bırakıyorlardı. Bunda Rabbinizden size büyük bir imtihan vardı."

 rtfSndPly*14.7*
(١٤-٧)
14.7*************
وَاِذْ تَاَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَاَزٖيدَنَّكُمْ وَلَئِنْ كَفَرْتُمْ اِنَّ عَذَابٖى لَشَدٖيدٌ

14.7 - Ve iz teezzene rabbukum lein şekertum leezîdennekum ve lein kefertum inne azâbî leşedîd.

14.7 - Ve Rabbiniz size şöyle bildirmişti: "Andolsun şükrederseniz elbette size daha fazla veririm ve eğer nankörlük ederseniz azâbım pek çetindir."

 rtfSndPly*14.8*
(١٤-٨)
14.8*************
وَقَالَ مُوسٰى اِنْ تَكْفُرُوا اَنْتُمْ وَمَنْ فِى الْاَرْضِ جَمٖيعًا فَاِنَّ اللّٰهَ لَغَنِىٌّ حَمٖيدٌ

14.8 - Ve gâle mûsâ in tekfurû entum ve men fil ardı cemîan feinnallâhe leğaniyyun hamîd.

14.8 - Ve Mûsâ dedi ki: "Siz ve yeryüzünde bulunanlar hep nankörlük etseniz, iyi bilin ki Allâh zengindir, övülmüştür (sizin şükrünüze muhtaç değildir)".

 rtfSndPly*14.9*
(١٤-٩)
14.9*************
اَلَمْ يَاْتِكُمْ نَبَٶُا الَّذٖينَ مِنْ قَبْلِكُمْ قَوْمِ نُوحٍ وَعَادٍ وَثَمُودَ وَالَّذٖينَ مِنْ بَعْدِهِمْ لَا يَعْلَمُهُمْ اِلَّا اللّٰهُ جَاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَرَدُّوا اَيْدِيَهُمْ فٖى اَفْوَاهِهِمْ وَقَالُوا اِنَّا كَفَرْنَا بِمَا اُرْسِلْتُمْ بِهٖ وَاِنَّا لَفٖى شَكٍّ مِمَّا تَدْعُونَنَا اِلَيْهِ مُرٖيبٍ

14.9 - Elem yeé'tikum nebeullezîne min gablikum gavmi nûhıv ve âdiv ve semûde vellezîne mim bağdihim, lâ yağlemuhum illallâh, câethum rusuluhum bil beyyinâti feraddû eydiyehum fî efvâhihim ve gâlû innâ kefernâ bimâ ursiltum bihî ve innâ lefî şekkim mimmâ ted'ûnenâ ileyhi murîb.

14.9 - Sizden öncekilerin: Nûh, 'Âd ve Semûd kavimlerinin ve onlardan sonra gelenlerin -ki onları(n sayısını) Allah'tan başka kimse bilmez- haberi size gelmedi mi? Elçileri onlara kanıtlar getirdi de onlar, ellerini ağızlarına koydu (öfkelerinden parmaklarını ısırdı)lar (yahut: peygamberlerin ağızlarını tuttular): "Biz sizinle gönderilen mesajı tanımadık ve biz sizin bizi çağırdığınız şeye karşı derin bir kuşku içindeyiz!" dediler.

 rtfSndPly*14.10*
(١٤-١٠)
14.10*************
قَالَتْ رُسُلُهُمْ اَفِى اللّٰهِ شَكٌّ فَاطِرِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ يَدْعُوكُمْ لِيَغْفِرَ لَكُمْ مِنْ ذُنُوبِكُمْ وَيُؤَخِّرَكُمْ اِلٰى اَجَلٍ مُسَمًّى قَالُوا اِنْ اَنْتُمْ اِلَّا بَشَرٌ مِثْلُنَا تُرٖيدُونَ اَنْ تَصُدُّونَا عَمَّا كَانَ يَعْبُدُ اٰبَاؤُنَا فَاْتُونَا بِسُلْطَانٍ مُبٖينٍ

14.10 - Gâlet rusuluhum efillâhi şekkun fâtırıs semâvâti vel ard, yed'ûkum liyağfira lekum min zunûbikum ve yuahhırakum ilâ ecelim musemmâ, gâlû in entum illâ beşerum mislunâ, turîdûne en tesuddûnâ ammâ kâne yağbudu âbâunâ feé'tûnâ bisultânim mubîn.

14.10 - Elçileri: "Gökleri ve yeri yaratan Allâh hakkında şüphe (edilir) mi? (O), sizin günâhlarınızdan bir kısmını bağışlamak ve sizi belirtilmiş bir süreye kadar ertelemek için sizi davet ediyor" dediler. Onlar: "Siz de bizim gibi bir insandan başka bir şey değilsiniz. Bizi, atalarımızın taptığından çevirmek istiyorsunuz. O halde bize açık bir delil getirin!" dediler.

 rtfSndPly*14.11*
(١٤-١١)
14.11*************
قَالَتْ لَهُمْ رُسُلُهُمْ اِنْ نَحْنُ اِلَّا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ يَمُنُّ عَلٰى مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهٖ وَمَا كَانَ لَنَا اَنْ نَاْتِيَكُمْ بِسُلْطَانٍ اِلَّا بِاِذْنِ اللّٰهِ وَعَلَى اللّٰهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

14.11 - Gâlet lehum rusuluhum in nahnu illâ beşerum mislukum ve lâkinnallâhe yemunnu alâ mey yeşâu min ıbâdih, ve mâ kâne lenâ en neé'tiyekum bisultânin illâ biiznillâh, ve alallâhi felyetevekkelil mué'minûn.

14.11 - Elçileri onlara dediler ki: "Evet biz de sizin gibi insandan başka bir şey değiliz. Fakat Allâh, kullarından dilediğine lutfeder. Allâh'ın izni olmadan biz size delil getiremeyiz. İnananlar, Allah'a dayansınlar."

 rtfSndPly*14.12*
(١٤-١٢)
14.12*************
وَمَا لَنَا اَلَّا نَتَوَكَّلَ عَلَى اللّٰهِ وَقَدْ هَدٰینَا سُبُلَنَا وَلَنَصْبِرَنَّ عَلٰى مَا اٰذَيْتُمُونَا وَعَلَى اللّٰهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُتَوَكِّلُونَ

14.12 - Ve mâ lenâ ellâ netevekkele alallâhi ve gad hedânâ subulenâ, ve lenasbiranne alâ mâ âzeytumûnâ, ve alallâhi felyetevekkelil mutevekkilûn.

14.12 - Bize yollarımızı göstermişken neden biz Allah'a dayanmayalım? Sizin bize yaptığınız eziyetlere katlanacağız. Tevekkül edenler, Allah'a dayansınlar.

 rtfSndPly*14.13*
(١٤-١٣)
14.13*************
وَقَالَ الَّذٖينَ كَفَرُوا لِرُسُلِهِمْ لَنُخْرِجَنَّكُمْ مِنْ اَرْضِنَا اَوْ لَتَعُودُنَّ فٖى مِلَّتِنَا فَاَوْحٰى اِلَيْهِمْ رَبُّهُمْ لَنُهْلِكَنَّ الظَّالِمٖينَ

14.13 - Ve gâlellezîne keferû lirusulihim lenuhricennekum min ardınâ ev leteûdunne fî milletinâ, feevhâ ileyhim rabbuhum lenuhlikennez zâlimîn.

14.13 - İnkâr edenler, elçilerine dediler ki: "Ya sizi mutlaka yurdumuzdan çıkarırız, ya da bizim dinimize dönersiniz!" Rableri de onlara şöyle vahyetti, "zâlimleri mutlaka helâk edeceğiz!"

 rtfSndPly*14.14*
(١٤-١٤)
14.14*************
وَلَنُسْكِنَنَّكُمُ الْاَرْضَ مِنْ بَعْدِهِمْ ذٰلِكَ لِمَنْ خَافَ مَقَامٖى وَخَافَ وَعٖيدِ

14.14 - Ve lenuskinennekumul arda mim bağdihim, zâlike limen hâfe megâmî ve hâfe veîd.

14.14 - Ve onların ardından sizi o yere yerleştireceğiz. Bu, makâmımdan korkan ve tehdidimden korkan için(verdiğim söz)dür.

 rtfSndPly*14.15*
(١٤-١٥)
14.15*************
وَاسْتَفْتَحُوا وَخَابَ كُلُّ جَبَّارٍ عَنٖيدٍ

14.15 - Vesteftehû ve hâbe kullu cebbârin anîd.

14.15 - (Elçiler, düşmanlarına karşı Allah'tan) fetih istediler ve her inatçı zorba perişan oldu.

 rtfSndPly*14.16*
(١٤-١٦)
14.16*************
مِنْ وَرَائِهٖ جَهَنَّمُ وَيُسْقٰى مِنْ مَاءٍ صَدٖيدٍ

14.16 - Miv verâihî cehennemu ve yusgâ mim mâin sadîd.

14.16 - Ardından da kendisine irin (gibi) bir suyun içirileceği cehennem vardır.

 rtfSndPly*14.17*
(١٤-١٧)
14.17*************
يَتَجَرَّعُهُ وَلَا يَكَادُ يُسٖيغُهُ وَيَاْتٖيهِ الْمَوْتُ مِنْ كُلِّ مَكَانٍ وَمَا هُوَ بِمَيِّتٍ وَمِنْ وَرَائِهٖ عَذَابٌ غَلٖيظٌ

14.17 - Yetecerrauhû ve lâ yekâdu yusîğuhû ve yeé'tîhil mevtu min kulli mekâniv ve mâ huve bimeyyit, ve miv verâihî azâbun ğalîz.

14.17 - O suyu yutmağa çalışır, fakat boğazından geçiremez ve her yandan ona ölüm geldiği halde yine ölemez. Bunun ardından da kaba bir azâb!

 rtfSndPly*14.18*
(١٤-١٨)
14.18*************
مَثَلُ الَّذٖينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ اَعْمَالُهُمْ كَرَمَادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرّٖيحُ فٖى يَوْمٍ عَاصِفٍ لَا يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُوا عَلٰى شَیْءٍ ذٰلِكَ هُوَ الضَّلَالُ الْبَعٖيدُ

14.18 - Meselullezîne keferû birabbihim ağmâluhum keramâdinişteddet bihir rîhu fî yevmin âsıf, lâ yagdirûne mimmâ kesebû alâ şeyé', zâlike huved dalâlul beîd.

14.18 - Rablerine karşı nankörlük edenlerin iyi işleri, tıpkı fırtınalı bir günde rüzgârın savurduğu küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şeyi ele geçiremezler. İşte derin sapıklık budur!

 rtfSndPly*14.19*
(١٤-١٩)
14.19*************
اَلَمْ تَرَ اَنَّ اللّٰهَ خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ بِالْحَقِّ اِنْ يَشَاْ يُذْهِبْكُمْ وَيَاْتِ بِخَلْقٍ جَدٖيدٍ

14.19 - Elem tera ennallâhe halegas semâvâti vel arda bil hagg, iy yeşeé' yuzhibkum ve yeé'ti bihalgın cedîd.

14.19 - Allâh'ın, gökleri ve yeri hak(ve hikmet) ile yarattığını görmedin mi? Dilerse sizi götürür ve yepyeni bir halk getirir.

 rtfSndPly*14.20*
(١٤-٢٠)
14.20*************
وَمَا ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ بِعَزٖيزٍ

14.20 - Ve mâ zâlike alallâhi biazîz.

14.20 - Bu, Allah'a güç değildir.

 rtfSndPly*14.21*
(١٤-٢١)
14.21*************
وَبَرَزُوا لِلّٰهِ جَمٖيعًا فَقَالَ الضُّعَفٰٶُا لِلَّذٖينَ اسْتَكْبَرُوا اِنَّا كُنَّا لَكُمْ تَبَعًا فَهَلْ اَنْتُمْ مُغْنُونَ عَنَّا مِنْ عَذَابِ اللّٰهِ مِنْ شَیْءٍ قَالُوا لَوْ هَدٰینَا اللّٰهُ لَهَدَيْنَاكُمْ سَوَاءٌ عَلَيْنَا اَجَزِعْنَا اَمْ صَبَرْنَا مَا لَنَا مِنْ مَحٖيصٍ

14.21 - Ve berazû lillâhi cemîan fegâled duafâu lillezînestekberû innâ kunnâ lekum tebean fehel entum muğnûne annâ min azâbillâhi min şeyé', gâlû lev hedânallâhu lehedeynâkum, sevâun aleynâ eceziğnâ em sabernâ mâ lenâ mim mehîs.

14.21 - Hepsi Allâh'ın huzûrunda göründüler. Zayıflar, büyüklük taslayan(önder)ler(in)e: "Biz size tâbi idik. Şimdi siz, bizden Allâh'ın azâbından (en ufak) bir şey savabilir misiniz?" dediler. (Büyüklük taslayanlar kendilerini ma'zur göstermek için: "Ne yapalım?") dediler: "Allâh bize yol gösterseydi, biz de size yol gösterirdik. Artık biz sızlansak da, sabretsek de birdir; kaçıp sığınacak bir yerimiz yoktur!"

 rtfSndPly*14.22*
(١٤-٢٢)
14.22*************
وَقَالَ الشَّيْطَانُ لَمَّا قُضِىَ الْاَمْرُ اِنَّ اللّٰهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدْتُكُمْ فَاَخْلَفْتُكُمْ وَمَا كَانَ لِىَ عَلَيْكُمْ مِنْ سُلْطَانٍ اِلَّا اَنْ دَعَوْتُكُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لٖى فَلَا تَلُومُونٖى وَلُومُوا اَنْفُسَكُمْ مَا اَنَا بِمُصْرِخِكُمْ وَمَا اَنْتُمْ بِمُصْرِخِىَّ اِنّٖى كَفَرْتُ بِمَا اَشْرَكْتُمُونِ مِنْ قَبْلُ اِنَّ الظَّالِمٖينَ لَهُمْ عَذَابٌ اَلٖيمٌ

14.22 - Ve gâleş şeytânu lemmâ gudıyel emru innallâhe veadekum vağdel haggı ve veadtukum feahleftukum, ve mâ kâne liye aleykum min sultânin illâ en deavtukum festecebtum lî, felâ telûmûnî ve lûmû enfusekum, mâ ene bimusrihıkum ve mâ entum bimusrihıyy, innî kefertu bimâ eşraktumûni min gabl, innez zâlimîne lehum azâbun elîm.

14.22 - İş bitirildikten sonra şeytân (onlara) şöyle dedi: "Allâh size gerçek va'detti, ben de size va'dettim ama ben sözümden caydım! Benim sizi zorlayacak bir gücüm yoktu. Sadece sizi (küfür ve isyâna) davet ettim. Siz de benim da'vetime koştunuz. O halde beni kınamayın, kendi kendinizi kınayın! Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Ben, önceden beni (Allah'a) ortak koşmanızı da tanımamıştım zaten. Doğrusu zâlimler için acı bir azâb vardır!"

 rtfSndPly*14.23*
(١٤-٢٣)
14.23*************
وَاُدْخِلَ الَّذٖينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرٖى مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ خَالِدٖينَ فٖيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ تَحِيَّتُهُمْ فٖيهَا سَلَامٌ

14.23 - Ve udhılellezîne âmenû ve amilus sâlihâti cennâtin tecrî min tahtihel enhâru hâlidîne fîhâ biizni rabbihim, tehıyyetuhum fîhâ selâm.

14.23 - İnanıp iyi işler yapanlar da Rablerinin izniyle sürekli kalacakları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokuldular. Onların orada dirlik temennileri "selâm"dır.

 rtfSndPly*14.24*
(١٤-٢٤)
14.24*************
اَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللّٰهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرةٍ طَيِّبَةٍ اَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِى السَّمَاءِ

14.24 - Elem tera keyfe daraballâhu meselen kelimeten tayyibeten keşeceratin tayyibetin asluhâ sâbituv ve fer'uhâ fis semâé'.

14.24 - Görmedin mi Allâh nasıl bir benzetme yaptı: Güzel söz, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaç gibidir.

 rtfSndPly*14.25*
(١٤-٢٥)
14.25*************
تُؤْتٖى اُكُلَهَا كُلَّ حٖينٍ بِاِذْنِ رَبِّهَا وَيَضْرِبُ اللّٰهُ الْاَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ

14.25 - Tué'tî ukulehâ kulle hînim biizni rabbihâ, ve yadribullâhul emsâle linnâsi leallehum yetezekkerûn.

14.25 - (O ağaç), Rabbinin izniyle her zaman yemişini verir. Allâh, öğüt almaları için insanlara böyle benzetmeler yapar.

 rtfSndPly*14.26*
(١٤-٢٦)
14.26*************
وَمَثلُ كَلِمَةٍ خَبٖيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبٖيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْاَرْضِ مَا لَهَا مِنْ قَرَارٍ

14.26 - Ve meselu kelimetin habîsetin keşeceratin habîsetinictusset min fevgıl ardı mâ lehâ min garâr.

14.26 - Kötü sözün durumu da gövdesi yerin üstünden koparılmış, sâbit olmayan kötü bir ağaca benzer.

 rtfSndPly*14.27*
(١٤-٢٧)
14.27*************
يُثَبِّتُ اللّٰهُ الَّذٖينَ اٰمَنُوا بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِى الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَفِى الْاٰخِرَةِ وَيُضِلُّ اللّٰهُ الظَّالِمٖينَ وَيَفْعَلُ اللّٰهُ مَا يَشَاءُ

14.27 - Yusebbitullâhullezîne âmenû bil gavlis sâbiti fil hayâtid dunyâ ve fil âhırah, ve yudıllullâhuz zâlimîne ve yef'alullâhu mâ yeşâé'.

14.27 - Allâh, inananları, dünyâ hayâtında da, âhirette de sağlam sözle tesbit eder. Allâh, zâlimleri de şaşırtır ve Allâh, dilediğini yapar.

 rtfSndPly*14.28*
(١٤-٢٨)
14.28*************
اَلَمْ تَرَ اِلَى الَّذٖينَ بَدَّلُوا نِعْمَةَ اللّٰهِ كُفْرًا وَاَحَلُّوا قَوْمَهُمْ دَارَ الْبَوَارِ

14.28 - Elem tera ilellezîne beddelû niğmetallâhi kufrav ve ehallû gavmehum dâral bevâr.

14.28 - Baksana şunlara, Allâh'ın ni'metini nankörlüğe çevirdiler (O'nun verdiği ni'mete şükredecekleri yerde nankörlük edip inkâra saptılar), kavimlerini de helâk yurduna kondurdular.

 rtfSndPly*14.29*
(١٤-٢٩)
14.29*************
جَهَنَّمَ يَصْلَوْنَهَا وَبِئْسَ الْقَرَارُ

14.29 - Cehennem, yaslevnehâ, ve bié'sel garâr.

14.29 - Yaslanacakları cehenneme (götürdüler). Ne kötü bir duraktır o!

 rtfSndPly*14.30*
(١٤-٣٠)
14.30*************
وَجَعَلُوا لِلّٰهِ اَنْدَادًا لِيُضِلُّوا عَنْ سَبٖيلِهٖ قُلْ تَمَتَّعُوا فَاِنَّ مَصٖيرَكُمْ اِلَى النَّارِ

14.30 - Ve cealû lillâhi endâdel liyudıllû an sebîlih, gul temetteû feinne masîrakum ilen nâr.

14.30 - Allâh'ın yolundan saptırmak için O'na eşler koştular. De ki: "(Şimdilik) eğlenin, gideceğiniz yer ateştir!"

 rtfSndPly*14.31*
(١٤-٣١)
14.31*************
قُلْ لِعِبَادِىَ الَّذٖينَ اٰمَنُوا يُقٖيمُوا الصَّلٰوةَ وَيُنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً مِنْ قَبْلِ اَنْ يَاْتِىَ يَوْمٌ لَا بَيْعٌ فٖيهِ وَلَا خِلَالٌ

14.31 - Gul liıbâdiyellezîne âmenû yugîmus salâte ve yunfigû mimmâ razagnâhum sirrav ve alâniyetem min gabli ey yeé'tiye yevmul lâ bey'un fîhi ve lâ hılâl.

14.31 - İnanan kullarıma söyle: Namazı kılsınlar, ne alışverişin, ne de dostluğun olmadığı bir gün gelmeden önce, kendilerine verdiğimiz rızıktan gizli ve açık sarfetsinler.

 rtfSndPly*14.32*
(١٤-٣٢)
14.32*************
اَللّٰهُ الَّذٖى خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ وَاَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَاَخْرَجَ بِهٖ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَكُمْ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِىَ فِى الْبَحْرِ بِاَمْرِهٖ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْاَنْهَارَ

14.32 - Allâhullezî halegas semâvâti vel arda ve enzele mines semâi mâen feahrace bihî mines semerâti rizgal lekum, ve sehhara lekumul fulke litecriye fil bahri biemrih, ve sehhara lekumul enhâr.

14.32 - Allâh O'dur ki, gökleri ve yeri yarattı, gökten su indirdi ve onunla size rızık olarak çeşitli meyvalar çıkardı. Buyruğuyla denizde akıp gitmesi için gemileri emrinize verdi, ırmakları emrinize verdi.

 rtfSndPly*14.33*
(١٤-٣٣)
14.33*************
وَسَخَّرَ لَكُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَائِبَيْنِ وَسَخَّرَ لَكُمُ الَّيْلَ وَالنَّهَارَ

14.33 - Ve sehhara lekumuş şemse vel gamera dâibeyn, ve sehhara lekumul leyle ven nehâr.

14.33 - Sürekli olarak (seyir ve aydınlatma) görevlerini yapan güneşi ve ay'ı emrinize verdi, geceyi ve gündüzü de emrinize verdi.

 rtfSndPly*14.34*
(١٤-٣٤)
14.34*************
وَاٰتٰیكُمْ مِنْ كُلِّ مَا سَاَلْتُمُوهُ وَاِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللّٰهِ لَا تُحْصُوهَا اِنَّ الاِنْسَانَ لَظَلُومٌ كَفَّارٌ

14.34 - Ve âtâkum min kulli mâ seeltumûh, ve in teuddû niğmetallâhi lâ tuhsûhâ, innel insâne lezalûmun keffâr.

14.34 - Ve kendisinden istediğiniz herşeyden size bir parça verdi. Eğer Allâh'ın ni'metini saymak isteseniz sayamazsınız! (Doğrusu) insan çok haksızlık edendir, çok nankördür!

 rtfSndPly*14.35*
(١٤-٣٥)
14.35*************
وَاِذْ قَالَ اِبْرٰهٖيمُ رَبِّ اجْعَلْ هٰذَا الْبَلَدَ اٰمِنًا وَاجْنُبْنٖى وَبَنِىَّ اَنْ نَعْبُدَ الْاَصْنَامَ

14.35 - Ve iz gâle ibrâhîmu rabbic'al hâzel belede âminev vecnubnî ve beniyye en nağbudel asnâm.

14.35 - Bir zaman İbrâhim, şöyle demişti: "Rabbim, bu şehri güvenli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!"

 rtfSndPly*14.36*
(١٤-٣٦)
14.36*************
رَبِّ اِنَّهُنَّ اَضْلَلْنَ كَثٖيرًا مِنَ النَّاسِ فَمَنْ تَبِعَنٖى فَاِنَّهُ مِنّٖى وَمَنْ عَصَانٖى فَاِنَّكَ غَفُورٌ رَحٖيمٌ

14.36 - Rabbi innehunne adlelne kesîram minen nâsi femen tebianî feinnehû minnî, ve men asânî feinneke ğafûrur rahîm.

14.36 - Rabbim, onlar insanlardan birçoğunu şaşırttılar. Artık bundan böyle kim bana uyarsa o bendendir, kim bana karşı gelirse (o da senin merhametine kalmıştır), şüphesiz sen bağışlayan, esirgeyensin.

 rtfSndPly*14.37*
(١٤-٣٧)
14.37*************
رَبَّنَا اِنّٖى اَسْكَنْتُ مِنْ ذُرِّيَّتٖى بِوَادٍ غَيْرِ ذٖى زَرْعٍ عِنْدَ بَيْتِكَ الْمُحَرَّمِ رَبَّنَا لِيُقٖيمُوا الصَّلٰوةَ فَاجْعَلْ اَفْپِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوٖى اِلَيْهِمْ وَارْزُقْهُمْ مِنَ الثَّمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ يَشْكُرُونَ

14.37 - Rabbenâ innî eskentu min zurriyyetî bivâdin ğayri zî zer'ın ınde beytikel muharrami rabbenâ liyugîmus salâte fec'al ef'idetem minen nâsi tehvî ileyhim verzughum mines semerâti leallehum yeşkurûn.

14.37 - Rabbimiz, ben çocuklarımdan bazısını, senin Harâm Evinin yanında, ekinsiz bir vâdiye yerleştirdim. Rabbimiz, namazı kılsınlar diye (böyle yaptım). Artık sen de insanlardan birtakım gönüllüleri, onları sever yap ve onları çeşitli meyvalarla besle ki şükretsinler.

 rtfSndPly*14.38*
(١٤-٣٨)
14.38*************
رَبَّنَا اِنَّكَ تَعْلَمُ مَا نُخْفٖى وَمَا نُعْلِنُ وَمَا يَخْفٰى عَلَى اللّٰهِ مِنْ شَیْءٍ فِى الْاَرْضِ وَلَا فِى السَّمَاءِ

14.38 - Rabbenâ inneke tağlemu mâ nuhfî ve mâ nuğlin, ve mâ yahfâ alallâhi min şey'in fil ardı ve lâ fis semâé'.

14.38 - Rabbimiz, sen bizim gizlediğimizi ve açığa vurduğumuzu hep bilirsin. Ne yerde, ne de gökte hiçbir şey Allah'a gizli kalmaz.

 rtfSndPly*14.39*
(١٤-٣٩)
14.39*************
اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذٖى وَهَبَ لٖى عَلَى الْكِبَرِ اِسْمٰعٖيلَ وَاِسْحٰقَ اِنَّ رَبّٖى لَسَمٖيعُ الدُّعَاءِ

14.39 - Elhamdu lillâhillezî vehebe lî alel kiberi ismâîle ve ishâg, inne rabbî lesemîud duâé'.

14.39 - İhtiyarlık çağımda bana İsmâ'il ve İshak'ı lutfeden Allah'a hamdolsun. Şüphesiz Rabbim du'âyı işiten(kabul buyuran)dır.

 rtfSndPly*14.40*
(١٤-٤٠)
14.40*************
رَبِّ اجْعَلْنٖى مُقٖيمَ الصَّلٰوةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتٖى رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ

14.40 - Rabbic'alnî mugîmes salâti ve min zurriyyetî, rabbenâ ve tegabbel duâé'.

14.40 - Rabbim, beni ve zürriyetimden bir kısmını namazı kılan yap; Rabbimiz, du'âmı kabul buyur!

 rtfSndPly*14.41*
(١٤-٤١)
14.41*************
رَبَّنَا اغْفِرْ لٖى وَلِوَالِدَیَّ وَلِلْمُؤْمِنٖينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ

14.41 - Rabbenağfirlî ve livâlideyye ve lilmué'minîne yevme yegûmul hısâb.

14.41 - Rabbimiz, hesabın görüleceği gün, beni, anamı babamı ve mü'minleri bağışla!

 rtfSndPly*14.42*
(١٤-٤٢)
14.42*************
وَلَا تَحْسَبَنَّ اللّٰهَ غَافِلًا عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ اِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فٖيهِ الْاَبْصَارُ

14.42 - Ve lâ tahsebennallâhe ğâfilen ammâ yağmeluz zâlimûn, innemâ yuahhıruhum liyevmin teşhasu fîhil ebsâr.

14.42 - Zâlimlerin yaptığından Allâh'ı gâfil sanma, O, sadece onları, gözlerin dehşetten donup kalacağı bir güne ertelemektedir.

 rtfSndPly*14.43*
(١٤-٤٣)
14.43*************
مُهْطِعٖينَ مُقْنِعٖى رُٶُسِهِمْ لَا يَرْتَدُّ اِلَيْهِمْ طَرْفُهُمْ وَاَفْپِدَتُهُمْ هَوَاءُ

14.43 - Muhtıîne mugniî ruûsihim lâ yerteddu ileyhim tarfuhum, ve ef'idetuhum hevâé'.

14.43 - (O gün) başlarını dikerek koşarlar, bakışları kendilerine dönmez, (öyle donup kalmıştır sanki). Yüreklerinin içi de bomboş havadır. (Şaşkınlıktan, kafalarında düşünce adına bir şey kalmamıştır).

 rtfSndPly*14.44*
(١٤-٤٤)
14.44*************
وَاَنْذِرِ النَّاسَ يَوْمَ يَاْتٖيهِمُ الْعَذَابُ فَيَقُولُ الَّذٖينَ ظَلَمُوا رَبَّنَا اَخِّرْنَا اِلٰى اَجَلٍ قَرٖيبٍ نُجِبْ دَعْوَتَكَ وَنَتَّبِعِ الرُّسُلَ اَوَلَمْ تَكُونُوا اَقْسَمْتُمْ مِنْ قَبْلُ مَا لَكُمْ مِنْ زَوَالٍ

14.44 - Ve enzirin nâse yevme yeé'tîhimul azâbu feyegûlullezîne zalemû rabbenâ ahhırnâ ilâ ecelin garîbin nucib dağveteke ve nettebiır rusul, e ve lem tekûnû agsemtum min gablu mâ lekum min zevâl.

14.44 - İnsanları, kendilerine azâbın geleceği şu güne karşı uyar ki, zâlimler: "Rabbimiz, derler, bizi yakın bir süreye kadar ertele de senin çağrına gelelim, elçilere uyalım!" "Peki, önceden sizin için hiç zeval olmadığına (sürekli yaşayacağınıza) yemin etmemiş miydiniz?"

 rtfSndPly*14.45*
(١٤-٤٥)
14.45*************
وَسَكَنْتُمْ فٖى مَسَاكِنِ الَّذٖينَ ظَلَمُوا اَنْفُسَهُمْ وَتَبَيَّنَ لَكُمْ كَيْفَ فَعَلْنَا بِهِمْ وَضَرَبْنَا لَكُمُ الْاَمْثَالَ

14.45 - Ve sekentum fî mesâkinillezîne zalemû enfusehum ve tebeyyene lekum keyfe fealnâ bihim ve darabnâ lekumul emsâl.

14.45 - (Sizden önce 'Âd ve Semûd gibi) kendilerine yazık eden milletlerin yerlerinde oturmuştunuz, onlara nasıl yaptığımız, size belli olmuştu ve size benzetmeler de yapıp anlatmıştık (değil mi?)"

 rtfSndPly*14.46*
(١٤-٤٦)
14.46*************
وَقَدْ مَكَرُوا مَكْرَهُمْ وَعِنْدَ اللّٰهِ مَكْرُهُمْ وَاِنْ كَانَ مَكْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ

14.46 - Ve gad mekerû mekrahum ve ındallâhi mekruhum, ve in kâne mekruhum litezûle minhul cibâl.

14.46 - Onlar tuzaklarını kurdular. Oysa tuzakları dağları yerinden kaldıracak (cinsten) olsa bile onların tuzakları, Allâh'ın yanındaydı (Allâh onların tuzaklarını bozar, cezâlarını verirdi).

 rtfSndPly*14.47*
(١٤-٤٧)
14.47*************
فَلَا تَحْسَبَنَّ اللّٰهَ مُخْلِفَ وَعْدِهٖ رُسُلَهُ اِنَّ اللّٰهَ عَزٖيزٌ ذُو انْتِقَامٍ

14.47 - Felâ tahsebennallâhe muhlife vağdihî rusuleh, innallâhe azîzun zuntigâm.

14.47 - Sakın, Allâh'ı, elçilerine verdiği sözden cayar, sanma! Çünkü Allâh dâimâ üstündür, öç alandır!

 rtfSndPly*14.48*
(١٤-٤٨)
14.48*************
يَوْمَ تُبَدَّلُ الْاَرْضُ غَيْرَ الْاَرْضِ وَالسَّمٰوَاتُ وَبَرَزُوا لِلّٰهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ

14.48 - Yevme tubeddelul ardu ğayral ardı ves semâvâtu ve berazû lillâhil vâhıdil gahhâr.

14.48 - O gün yer başka yere, gökler de (başka göklere) değiştirilir. (Bütün) insanlar tek ve kahredici Allâh'ın huzûrunda görünürler.

 rtfSndPly*14.49*
(١٤-٤٩)
14.49*************
وَتَرَى الْمُجْرِمٖينَ يَوْمَئِذٍ مُقَرَّنٖينَ فِى الْاَصْفَادِ

14.49 - Ve teral mucrimîne yevmeizim mugarranîne fil asfâd.

14.49 - Ve o gün suçluları, birbirine (veya elleri ayaklarına) yaklaştırılarak zincirlere vurulmuş görürsün!

 rtfSndPly*14.50*
(١٤-٥٠)
14.50*************
سَرَابٖيلُهُمْ مِنْ قَطِرَانٍ وَتَغْشٰى وُجُوهَهُمُ النَّارُ

14.50 - Serâbîluhum min gatırâniv ve tağşâ vucûhehumun nâr.

14.50 - Gömlekleri katrandandır, yüzlerini de ateş kaplamaktadır.

 rtfSndPly*14.51*
(١٤-٥١)
14.51*************
لِيَجْزِىَ اللّٰهُ كُلَّ نَفْسٍ مَا كَسَبَتْ اِنَّ اللّٰهَ سَرٖيعُ الْحِسَابِ

14.51 - Liyecziyallâhu kulle nefsim mâ kesebet, innallâhe serîul hısâb.

14.51 - Allâh, her canı kazandığiyle cezâlandırmak için (böyle yapar). Şüphesiz Allâh, hesabı çabuk görendir.

 rtfSndPly*14.52*
(١٤-٥٢)
14.52*************
هٰذَا بَلَاغٌ لِلنَّاسِ وَلِيُنْذَرُوا بِهٖ وَلِيَعْلَمُوا اَنَّمَا هُوَ اِلٰهٌ وَاحِدٌ وَلِيَذَّكَّرَ اُولُوا الْاَلْبَابِ

14.52 - Hâzâ belâğul linnâsi ve liyunzerû bihî ve liyağlemû ennemâ huve ilâhuv vâhıduv ve liyezzekkera ulul elbâb.

14.52 - Bu (Kur'ân), insanlara bir tebliğdir. (İnsanlar), bununla uyarılsınlar; O'nun yalnız Tek tanrı olduğunu bilsinler ve sağduyu sahipleri öğüt alsınlar diye (gönderilmiştir).

882 yorum:

1 – 200 / 882   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

Thanks in support of sharing such a pleasant opinion, article is pleasant, thats why i
have read it completely

my page :: Free binary options strategies

skary dedi ki...

(١٤-١)
الَرٰ كِتَابٌ اَنْزَلْنَاهُ اِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ بِاِذْنِ رَبِّهِمْ اِلٰى صِرَاطِ الْعَزٖيزِ الْحَمٖيدِ
14.1 - Elif lâm râ, kitâbun enzelnâhu ileyke lituhricen nâse minez zulumâti ilen nûri biizni rabbihim ilâ sırâtıl azîzil hamîd.
S ATEŞ - Elif lâm râ. (Bu,) Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(Allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz Kitaptır.

NASIL
insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmaktadır.

Adsız dedi ki...

Hi there! I could have sworn I've been to this site
before but after checking through some of the post I realized it's new to me.

Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often!


Stop by my web site; Simply Garcinia (engeneering.stospen.cz)

Adsız dedi ki...

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is
required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would
cost a pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

My web page - Rev Test muscle booster

Adsız dedi ki...

I just like the helpful info you supply on your articles.

I will bookmark your blog and check once more here frequently.

I'm fairly certain I'll learn plenty of new stuff proper here!
Good luck for the next!

Also visit my website weight loss injections

Adsız dedi ki...

Right here is the right site for anybody who hopes to find out about this topic.
You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that
I personally will need to…HaHa). You certainly put
a brand new spin on a subject that's been written about for a long time.
Excellent stuff, just great!

Also visit my web-site; simply weight loss

HELENA dedi ki...

(١٤-١)
الَرٰ كِتَابٌ اَنْزَلْنَاهُ اِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ بِاِذْنِ رَبِّهِمْ اِلٰى صِرَاطِ الْعَزٖيزِ الْحَمٖيدِ
14.1 - Elif lâm râ, kitâbun enzelnâhu ileyke lituhricen nâse minez zulumâti ilen nûri biizni rabbihim ilâ sırâtıl azîzil hamîd.
S ATEŞ - Elif lâm râ. (Bu,) Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(Allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz Kitaptır.

DİKKATE ALMAK İÇİN BU insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarMA ÖZELLİĞİ BİLE YETMEZ Mİ

FAMELA dedi ki...

Right here is the right site for anybody who hopes to find out about this topic.

(١٤-١)
الَرٰ كِتَابٌ اَنْزَلْنَاهُ اِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ بِاِذْنِ رَبِّهِمْ اِلٰى صِرَاطِ الْعَزٖيزِ الْحَمٖيدِ
14.1 - Elif lâm râ, kitâbun enzelnâhu ileyke lituhricen nâse minez zulumâti ilen nûri biizni rabbihim ilâ sırâtıl azîzil hamîd.
S ATEŞ - Elif lâm râ. (Bu,) Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(Allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz Kitaptır.

YES, ALRİGHT

Adsız dedi ki...

certainly like your web site however you have to test the spelling on several of your posts.

Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the reality on the other hand I will definitely come again
again.

my blog post ... music marketing plan outline ()

Adsız dedi ki...

Its like you read myy mind! You apear to now so much about this, like
you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit,
but other than that, this is magnificent blog.
A great read. I'll definitely be back.

my website :: sexercise dvd sexercise workouts sexercise for men

Adsız dedi ki...

It's an awesome paragraph for all the web visitors; they will get advantage from it
I am sure.

Feel free to visit my site - used car dealerships medford oregon

Adsız dedi ki...

What's up all, here every one is sharing such know-how, thus it's fastidious
to read this web site, and I used to pay a quick visit this blog all the time.


Feel free to surf to my web blog: how to detox

Adsız dedi ki...

always i used to read smallеr articles which as well clear
tɦeir motive, and that is also happening with this ɑrticle which I am reading at this time.


Alѕo visit my homepage - atlanta luxury homes

Adsız dedi ki...

Hi there! I just want to offer you a big
thumbs up for your excellent info you have here on this post.
I am coming back to your blog for more soon.


my site ... Weight Loss Clinic

Adsız dedi ki...

Hey all, Pro skateboards price? Ҭhanks aǥain foг that brilliant article.


Feel free to visit mʏ weblog best cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

each time i used to read smaller posts that also clear their motive, and that is also happening with this post which I
am reading at this place.

My website ... music marketing strategy tips ()

Adsız dedi ki...

Hi, How to draww a skateboard? Ҭhank you for tɦе wonderful read.


Also visit mƴ blog; complete cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

For hottest infformation you have to ppay a visit internet
and on the web I found this web page as a best website for hottest
updates.

My web-site; electronic cigarette charger compatibility

Adsız dedi ki...

Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it ;
) I may come back once again since i have book-marked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.


Feel free to surf to my webpage best web hosting best states for small business 2011

Adsız dedi ki...

Gгeetings, im deciding tо start skateboarding аոd im lkoking foг a
skateboard... im thinking tɦе enuff neon logo skateboard.
іs it any good аnd will іt be suited foг street skateboarding?
Τhanks aɡain fоr that brillant post.

Нere іs my web-site guide to get the best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Ԍreetings, Iѕ the sake exercising and skateboarding?
Ҭhank үou for a beneficial read.

My web blig bbest cruiser skateboard fօr beginners (http://amoon.musicblog.be)

Adsız dedi ki...

Greetiոgs, Skateboarding iis a crime in yօur city? Regardѕ foг tɦаt superb article.


my webpage: Guide to the best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Hi all, anny tipls օn how tto skateboard?
Thаnks aɡain for a good read.

Also visit mƴ weblog: santa cruz skate

Adsız dedi ki...

Excellent website. A lot of helpful information here.

I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.

And certainly, thank you in your sweat!

Also visit my blog Monster Beats Headphone

Adsız dedi ki...

I every time spent my half an hour to read this weblog's
posts all the time along with a cup of coffee.

Feel free to visit my blog; losing 10 Pounds in a month Diet Plan

Adsız dedi ki...

Very descriptive article, I loved that a lot.
Will there be a part 2?

Have a look at my blog angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

And obviously make you comments on movie you download on this site.
When I see the top 10 banned movies pictures, I am
shocking. I have that melancholic poster printing
of 'Gone With the Wind.

Feel free to visit my web blog :: skuteczny mailing (ctjansen.nl)

Adsız dedi ki...

Watch Conan the Barbarian Online Today and this website will give you great additional
Bonuses. When I see the top 10 banned movies pictures, I am shocking.
Your recording and playing back unit could be shouting out a couple of
objections.

My web site - mailing

Adsız dedi ki...

Hey all, plzz ɦelp іm dοing a redport oո skateboarding and i
nee tto knw ԝhere it started or aոy other infoгmation plz
ɦelp mе. Тhank you for that wonderful article.


Ηere iis my blog; best trucks fߋr cruiser skateboard -
http://buckget.com/ -

Elena PACE dedi ki...

14 Surah Ibrahim
ARABIC recitation of approx MEAL
(14-1)
الر كتاب انزلناه اليك لتخرج الناس من الظلمات الى النور باذن ربهم الى صراط العزيز الحميد
14.1 - Alif Lam RAM, kitab enzelnâh of himself with the lituhric NASA minez dhulumaat with the Light of the Biizu rabbih be from sırâtıl azîzil Amid.
S FIRE - Alif Lam Ra. (This is) the permission of their Lord, remove people from darkness to light it with a strong and worthy of praise (Allah) 's book is the way that we communicate to you for download.

Read more »

Adsız dedi ki...

I know this if off topic but I'm looking into starting my own
blog and was wondering what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a
pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% positive.

Any tips or advice would be greatly appreciated.
Cheers

Stop by my web blog: call of duty ps3 hacks prestige black ops

Adsız dedi ki...

This text is invaluable. How can I find out more?


Feel free to surf to my web-site; call of duty 4 hack tool (www.how-to-do.ro)

Adsız dedi ki...

Remarkable issues here. I'm very satisfied to peer your post.
Thank you so much and I am looking ahead to touch you. Will you please drop me a mail?Also visit my blog post make loads

Adsız dedi ki...

Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to
create a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get nearly anything done.


Also visit my homepage call of duty ps3 hacks prestige black ops

Adsız dedi ki...

Howdy very nice website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
I'll bookmark your blog and take the feeds also? I'm satisfied to seek out
a lot of useful info here in the submit, we'd like develop extra techniques
on this regard, thanks for sharing. . . . . .


Have a look at my web site :: call of duty hacks ps3 (http://samart.ru/content/contact-duty-black-ops-two-zombies-mods-hack-endless-ammo-godmode-xbox)

Adsız dedi ki...

Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your
efforts and I am waiting for your further write ups thanks once again.


Also visit my page: call of duty hacks xbox 360 black ops

Adsız dedi ki...

Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem
to get there! Thank you

Here is my web-site ... call of duty hack tool

Adsız dedi ki...

My family members every time say that I am killing my time here
at net, however I know I am getting experience all the time by reading thes nice articles.Also visit my web-site ... call of duty hacks free

Adsız dedi ki...

Wow, that's what I was seeking for, what a material!

present here at this webpage, thanks admin of this
web page.

Here is my web-site; call of duty mw3 hack tool

Adsız dedi ki...

I really like it when individuals get together and share thoughts.
Great blog, stick with it!

My blog post - http://goo.gl/x3G6iy

Adsız dedi ki...

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me.
Many thanks!

Stop by my website; call of duty mw3 hackers ()

Adsız dedi ki...

It's remarkable designed for me to have a web page,
which is helpful designed for my knowledge. thanks admin

Also visit my web page; Magic Submitter Voucher (ecwiki.trikapu.info)

Adsız dedi ki...

This site truly has all of the information and facts I needed about this subject and
didn't know who to ask.

Feel free to visit my blog: fifa 14 coins generator

Adsız dedi ki...

Wow, fantastic blog format! How long have you been blogging for?

you make blogging look easy. The whole look of your web site
is wonderful, let alone the content!

Also visit my blog; fifa 14 coins generator

Adsız dedi ki...

Hеllο! Quick question that's entirelу off topic.
Do you knoѡ howw to make your sitе mobile frіendly?
My blog looks weird when viewing from my iphone 4.
I'm trying too find a theme or plugin that might be able to
fix this problem. If youu have any rеcommendatiօns, pleaѕe share.
Thanks!

Also visit mmy web page - Seo India

Adsız dedi ki...

І quite like reading an artiϲle that wil
maie people think. Also, thanmk you for allowing mee tߋ ϲomment!


Feel free tߋ visit my page :: difference between garcinia cambogia and green coffee bean extract

Adsız dedi ki...

It iѕ not my first time to go to seee this website, i am visiting this web
site dailly and take nicce facts from here еѵerydaʏ.

Feel fre to visit my blog post :: garcinia cambogia green coffee dr oz

Adsız dedi ki...

I like ttɦe valuaƅle information you provide tо your articles.
I will bookmark your weblog and test oncde mor
here regularly. I'm reasonably certain I will Ƅe iinfoгmed many new stuff right here!
Good luck forr the next!

Visit my web-site: hoodia gordonii seeds

Adsız dedi ki...

Spot оn with this write-up, I seriously think this website needs a great ɗeal moree attention. I'll probably be
back again to read more, thanks for the information!

Heere is my blog; seo company

Adsız dedi ki...

Hey, Skateboard or Sole Skate? Regarԁs for tht usеful read.


my site :: best longboards

Adsız dedi ki...

Hey tҺere, im ɑ 14 year old girl. 5'6 and weigh 120.

does it matter wat size length skateboard і get?I know no
lіttle kid ones.And whɑts the bet brad аt Target? i found а few i like tell me ѡhich u think іs ǥood.

Cheers forr a goo post.

Alѕo visit my web-site: Best Mini cruiser skateboard 2014

Adsız dedi ki...

Thanks for sharing your thoughts on hay day cheats.

Regards

Adsız dedi ki...

Hello, im deciding to start skateboarding and im loooing fоr a skateboard...
im thinking the enuff nen logo skateboard. іs it ɑny good аnd wіll it be suited fοr street
skateboarding? Ϻany tɦanks for the helpful read.


Visit myy web site best brand for cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use
WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone
with experience. Any help would be greatly appreciated!


Feel free to visit my web page :: extreme profit copier

Adsız dedi ki...

Hi all, Hi, im looking in tօ maybe getting eіther a longboard ߋr ɑ
skateboard, sso іm wondering ѡhich brdand iis tҺe BЕST for Longboard and Skateboard...
Ҭhank yߋu foг the vеry good read.

Feel free to surf to mƴ webpage; best street cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

This is the right site for anyone who wishes to understand this
topic. You understand so much its almost hard to argue with
you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put
a new spin on a topic that's been discussed for many years.
Wonderful stuff, just great!

My webpage; music marketing tv shows

Adsız dedi ki...

Ԍreetings, doeѕ anyone knoiw аny gooԁ websites oor stores
to get skateboards. Rеgards for tɦe superb article.


Loook аt my web-site ... best cruiser skateboards guide

Adsız dedi ki...

If you Ԁesire to increase your experience simply keep visіtin this
website and be updated with the most recent news posteԁ here.


My website: weight loss books

Adsız dedi ki...

Awesome website yүou have hre but I wass curious about
if you knew of any user discussion forums that coѵer the same topics
tazlҟed about in this article? I'd really like to be a part of
ǥroup where I cann get reѕponses from othber expeгienced people that
share the same interest. Ӏf you have any recommendations, please let
me know. Bless you!

Feel free to visit my ρаge; weight loss kick start

Adsız dedi ki...

Greetings, Is it illegaal tο skateboard onn sidewalks ԝhen its not crowded?.
how about when i skateboard around the neighborhood? (
ѡhere all the houses ɑre) Cɑn i doo that?. Һow mսch
are fines? Tanks aցain for a helpful read.

Ӊave a look at my homepage; cruiser skateboards 2014

Adsız dedi ki...

Hiya, How many Brands of SkateBoards аre tҺere,what are theƴ?.
Cheers for the grеat read.

Stop by my web pagee ƅest mini cruiser skateboard 2014 - http://www.mumsnews.com,

Adsız dedi ki...

Нello, whaat r the bearing ߋn the wheels օf a skateboard?

Many thanks for the goοd post.

ʟook into my web page - guide to get the best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

I really treasure your piece of work, Terrific post.


Here is my web page :: home remedies for acne

Adsız dedi ki...

Hellο thеre, im deciding to start skateboardinng and im looling fߋr a skateboard...
im thinking the enuff neon logo skateboard.

іs іt ɑny goօd and will it be suited fοr street skateboarding?
Ʀegards for thɑt wonderful post.

Hеrе is my weblog Bestt Complete Cruiser Skateboard 2014;
Www.Ggmmu.Com,

Adsız dedi ki...

Gday, Beginning Skateboarding? Ɍegards foor the helpful read.mү web-site :: wҺat iѕ thе best cruisdr skateboards (www.youulike.com)

Adsız dedi ki...

Hey, Ӏ'ɑm 15 аnd want to skateboard. All mmy friends skateboard ɑnd I'am kinda
tɦе odd one оut. I want to knoѡ tɦе basics օf Һow to skateboard and
alsο what boatd sҺould ӏ gеt ass my ffirst skateboard.
Alѕo іf yoս coulԀ, tell me hhow yoou learnt tօ skateboard.
I cаn balance on ɑ skateboard bսt when I start tօ moѵe I loose my balance.
Ҭhank yoս fоr tҺat beneficial read.

ʜere is my weblog - complete cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog
site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
of this your broadcast offered bright clear idea

my website music marketing tips 2011 ()

Adsız dedi ki...

Hey all, Where dіd skateboarding start? Τhank ƴou for tɦat superb
post.

Feel free to surf tߋ my web-site :: Best cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

Hey tɦere, i want to know iif і ϲould keеp fit with skateboarding!!.
Cheers fߋr tɦe helpful read.

Мy weblog - santa cruz rasta

Adsız dedi ki...

I simply couldn't leave your website before suggesting
that I actually loved the usual info a person provide on your guests?
Is going to be again ceaselessly to check up on new posts

my website ultra Pure Colon Cleanse Product

Adsız dedi ki...

Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea
shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear
and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic
but I had to tell someone!

Also visit my web page; Natural Garcinia and Natural Cleanse

Adsız dedi ki...

excellent points altogether, you just gained a logo new reader.
What could you recommend about your put up that you simply made
some days ago? Any certain?

my web blog - new exercises for men

Adsız dedi ki...

Terrific post however , I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Kudos!

My blog post: male enlargement surgery

Adsız dedi ki...

It's remarkable in favor of me to have a website, which is valuable in support of my know-how.
thanks admin

My homepage; guerilla music marketing tips

Adsız dedi ki...

Hello, my mom got me a skateboard fгom walmart i thought ok ɑs
ѕoon as i learn to ride tҺiѕ i'll gget ɑ neѡ skateboard cаuѕe walmart
іs a peice of crap tthe board is krptonics soo shߋuld i get а neew skateboard tߋ learn tricks օn becausе i dont want it to break wҺile im rideing it..

Cheers fоr a terrific article.

Check օut mу sit best brand of cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

excellent put up, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this.
You must proceed your writing. I am confident, you've a huge readers' base already!


my web site Anti Aging Serum

Adsız dedi ki...

This piece of writing offers clear idea for the new users of blogging, that genuinely how to
do running a blog.

Also visit my webpage :: get lean fast

Adsız dedi ki...

I am genuinely grateful to the holder of this web site who has
shared this great piece of writing at at this place.my blog :: premium garcinia cambogia review

Adsız dedi ki...

Hellօ, I enjoy reading all of your post. I wanted to writе a lіttle
comment to support you.

Feel freе to surf too my blog; hoodia gordonii y orlistat

Adsız dedi ki...

Balance - It means that no one quality overwhelms all others, but there is enough complexity
in the coffee to arouse interest. If at the end of this article you feel like this product will
suit your needs in losing weight, you should exercise extra
care in only using 100% pure GCBE as it is much safer compared to the other extracts which are usually
laced with additives. These people try countless kinds of diets and engage in a number or
excruciating workouts just to achieve their desired body weight.


My weblog ... coffeecleansemaxblogs.com

Adsız dedi ki...

*Take up surveys and answering questions for certain companies who are way more than willing to
pay for your opinion. F) How do I create web page, if
am on tiny budget, that you will get indexed quickly by almighty google.
A crafts person can work at his or her own pace and choose how
much to spend for startup costs.

Stop by my weblog :: Quick Ways To Make Money Money

Adsız dedi ki...

Remarkable! Its genuinely amazing post, I have got much clear idea concerning from this post.


Check out my web site Pure Select

Adsız dedi ki...

When some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to
be available that in detail, therefore that thing is
maintained over here.

my website :: natural Colon cleansing diet

Adsız dedi ki...

Every weekend i used to pay a visit this web
page, as i wish for enjoyment, as this this website conations
truly pleasant funny material too.

My web site :: Old School New Body PDF

Adsız dedi ki...

Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
Many thanks

My web page ... goji health benefits

Adsız dedi ki...

Outstanding post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more.

Thank you!

my weblog - Power IGF Muscle Building

Adsız dedi ki...

Hey, who hеre loves skateboarding? Cheers fօr a excellent
article.

Ӊere iss my site; ultimate list of the best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

I every time emailed this weblog post page to all my
associates, since if like to read it after that my contacts will too.


Visit my site http://garciniatotals.com/

Adsız dedi ki...

great publish, very informative. I'm wondering why the other
experts of this sector don't notice this. You must continue your writing.
I am confident, you have a great readers' base already!


Feel free to visit my website ... ayruveda

Adsız dedi ki...

You need to take part in a contest for one of the most useful websites online.
I'm going to recommend this blog!

Feel free to surf to my weblog :: bio garcinia cambogia reviews

Adsız dedi ki...

If you are going for most excellent contents like I do, simply go to see this
website daily for the reason that it offers feature contents,
thanks

Stop by my site; protein supplements

Adsız dedi ki...

Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I
get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll
be subscribing to your augment and even I achievement you access
consistently rapidly.

My web blog - Muscle videos

Adsız dedi ki...

Magnificent items from you, man. I have consider your stuff previous to and you
are simply extremely wonderful. I actually like
what you've bought here, really like what you're saying and the way
wherein you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
I cant wait to read far more from you. This is actually a great web site.


Also visit my site ... anti aging products that work

Adsız dedi ki...

Excellent blog post. I absolutely love this website.
Keep writing!

Have a look at my web site: Buy Superior Muscle x

Adsız dedi ki...

Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading
it, you might be a great author. I will make certain to bookmark your blog and may come back
in the future. I want to encourage you continue your great writing, have a nice morning!Feel free to surf to my page ... Natural Cleanse (http://alessandrazecchini.blogspot.co.nz/)

Adsız dedi ki...

Good article! We are linking to this great content on our website.
Keep up the good writing.

My web site - louis vuitton wallets for women

Adsız dedi ki...

Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text
in your content seem to be running off the screen in Safari.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility
but I thought I'd post to let you know. The design and style look great
though! Hope you get the problem resolved
soon. Many thanks

My site: Prolexin Review

Adsız dedi ki...

It is really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful information with us.
Please stay us informed like this. Thank you for sharing.my site ... max shred reviews

Adsız dedi ki...

The liver produces and secretes bile into the gallbladder and small
intestine. You don't even need to go running to seek the advice of any pharmacy or
a doctor. Figure out how to use the facilities you have
to do your own enemas or colonics.

Also visit my blog :: Pure Garcinia Cambogia And Cleanse FX

Adsız dedi ki...

Hello, I enjoy reading through your article post.
I like to write a little comment to support you.


Look into my web site :: Elite Test 360 Review

Adsız dedi ki...

After looking at a handful of the articles on your blog, I honestly like your way of writing a blog.
I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.

Take a look at my web site as well and let me know what you think.


Check out my web site: Make Money With Online Home Careers

Adsız dedi ki...

hey there and thank you for your info – I've definitely picked up something new from right here.
I did however expertise several technical points using this website, as
I experienced to reload the web site lots of times previous to I
could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your
placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot
more of your respective interesting content.
Make sure you update this again soon.

Review my page ... Garcinia cambogia pure select reviews

Adsız dedi ki...

What's up everyone, it's my first pay a quick visit at this web page, and post is really fruitful designed for me, keep up
posting these content.

My page - Power IGF

Adsız dedi ki...

Greetings! I've been reading your web site for a while now and finally got
the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx!
Just wanted to mention keep up the great job!

Also visit my homepage - which testosterone booster is the best

Adsız dedi ki...

Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of
spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it's driving me crazy so any support is very much appreciated.


Look at my weblog :: weight loss diet fast

Adsız dedi ki...

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let
alone the content!

My web-site :: Seo Company

Adsız dedi ki...

Hey, i am kinda intеrested іn learning Һow to skateboard,
Ьecause its an awesome sport, ѕo iif і geet а skateboawrd (proble my brother's oold օne) howw ddo і start..........
sorr wrong section..i thought alot of people would be hеre thoսgh.
thumbs ԁown because just bеcause alot of guys
skateboard doesnt mean itѕ an all guys sport.
Maany thankos fοr a wonderful post.

Visit mү web ρage :: beѕt old school cruiser skateboards; www.ggmmu.com,

Adsız dedi ki...

I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really fastidious post on building up new web site.


my webpage :: cheap louis vuitton handbags

Adsız dedi ki...

After I originally left a comment I appear
to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same
comment. Is there a means you are able to remove me from that service?
Cheers!

Here is my page mass building supplements

Adsız dedi ki...

Its like you learn my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the e
book in it or something. I feel that you could do with some % to force the message house a bit, however other than that, that is wonderful blog.
A fantastic read. I'll definitely be back.

Here is my blog: wedding hair and makeup nyc

Adsız dedi ki...

I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more
pleasant for me to come here and visit more often.
Did you hire out a designer to create your theme?
Exceptional work!

Look at my web-site ... music marketing-press promotion distribution and retail

Adsız dedi ki...

Woah! I'm really enjoying the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between superb usability and appearance.
I must say you have done a excellent job with this.
Additionally, the blog loads super fast for me on Safari.
Exceptional Blog!

Also visit my homepage Get Rid of Low T

Adsız dedi ki...

We stumbled over here coming from a different page and thought
I may as well check things out. I like what I see so i
am just following you. Look forward to looking over your web page again.

Here is my weblog - Muscle pro - http://grabitfast.net/2014/03/03/golf-equipments-for-newbies
-

Adsız dedi ki...

My partner and I stumbled over here different page and thought I should
check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to exploring your web page for a second time.


Also visit my web-site :: http://xmrecovery.net/

Adsız dedi ki...

Can you tell us more about this? I'd love to find out some additional information.

Take a look at my web site :: testosterone muscle booster

Adsız dedi ki...

Heya i'm for the first time here. I found this board
and I find It truly useful & it helped me out a lot.
I hope to give something back and aid others like you aided me.Look at my weblog ... find garcinia cambogia - -

Adsız dedi ki...

So, you should try to get pepper that has a high number of heat units.
Nutritional requirements during detox are high as the
body needs enough vitamins and minerals to cleanse out
the toxins. Summary - Aloe vera does have some amazing medicinal properties but it is best to make use of it as a topical application and for use in cosmetics.


Feel free to visit my site; Buy Complete CLeanse ()

Adsız dedi ki...

Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.

Please let me know where you got your design. With thanks

Look into my web page activecleanses.net

Adsız dedi ki...

We do not need those products, or whether we can buy it at the cheap price and sell at high price on Craiglist.
Would you believe that there are many direct sales marketers that don't use
modern technology. This module will teach you how to increase your chances for success by using "Niche Picking" formula.


my weblog ... quick ways to make money money

Adsız dedi ki...

Very good post. I'm dealing with many of these
issues as well..

Feel free to surf to my weblog ... natural green cleanse supplement

Adsız dedi ki...

Everything is very open with a precise description of the issues.
It was really informative. Your site is extremely helpful.

Many thanks for sharing!

Feel free to visit my site ORder Garcinia Total

Adsız dedi ki...

continuously i used to read smaller posts which as well clear their motive, and that is
also happening with this article which I am
reading now.

Feel free to visit my web blog; secretagogue

Adsız dedi ki...

If some one wants to be updated with newest technologies then he must be pay a visit this
site and be up to date everyday.

My weblog; Nu Cambogia Extract Supplement

Adsız dedi ki...

I am genuinely happy to glance at this web site posts which carries tons of useful facts, thanks for
providing these kinds of data.

Here is my homepage :: hgh up pro

Adsız dedi ki...

My spouse and I stumbled over here from a different website and thought I should check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page
again.

my homepage :: how to gain muscle quickly

Adsız dedi ki...

It is appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or
advice. Maybe you can write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!

My website Maine Seo Review

Adsız dedi ki...

I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I don't know who you are but definitely you are going to
a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

Also visit my web-site :: Garcinia Cambogia Diet

Adsız dedi ki...

Hello there! This is kind of off topic but I need some advice
from an established blog. Is it hard to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.

I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to start.

Do you have any ideas or suggestions? Thank you

Here is my website :: Buy Rev Test

Adsız dedi ki...

After looking at a number of the articles on your website,
I seriously like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as
well and let me know your opinion.

Also visit my webpage - HGH Pro Reviews; scottanderin.blogspot.com.br,

Adsız dedi ki...

Right here is the perfect website for anyone who really wants to find
out about this topic. You realize so much its almost
hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
You certainly put a brand new spin on a topic which has
been discussed for a long time. Great stuff, just excellent!


Take a look at my website ... cleanses

Adsız dedi ki...

If you would like to take a good deal from this paragraph
then you have to apply such techniques to your won blog.


Also visit my web-site: memory loss vitamins (http://eventier.co.uk/groups/merion-home-in-the-2013-us-open)

Adsız dedi ki...

Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I
am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few
of your ideas!!

my web blog best supplements to build muscle

Adsız dedi ki...

Hello I am so excited I found your site, I really found you by error, while I
was browsing on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a
lot for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
back to read much more, Please do keep up the fantastic job.


my homepage ... Muscle Zx90 Review

Adsız dedi ki...

It is appropriate time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice.

Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.
I desire to read even more things approximately it!

Feel free to visit my web site - anti wrinkle cream for men

Adsız dedi ki...

I am sure this article has touched all the internet users,
its really really fastidious post on building up new blog.


my webpage :: black magic and white magic spells

Adsız dedi ki...

There is certainly a lot to know about this issue. I like all of
the points you made.

Also visit my blog post: lumarepairreview.Net

Adsız dedi ki...

What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this
I have discovered It positively helpful and it has helped me out loads.
I am hoping to give a contribution & aid other users like its aided me.
Good job.

Feel free to visit my weblog :: XMR Recover - http://elfinal-delahistoria.blogspot.mx/
-

Adsız dedi ki...

Good article! We will be linking to this great article on our website.
Keep up the good writing.

Feel free to surf to my homepage; xmrecovery.org (buzznet.com)

Adsız dedi ki...

Hurrah, that's what I was looking for, what a material!

present here at this web site, thanks admin of this site.my website ... how i got ripped

Adsız dedi ki...

Hello! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.
Does operating a well-established blog like yours take a lot of
work? I am brand new to running a blog but I
do write in my diary everyday. I'd like to start a blog so I can share my personal experience and
feelings online. Please let me know if you have any
suggestions or tips for new aspiring blog owners. Appreciate
it!

Review my weblog; http://gojimaxs.com/

Adsız dedi ki...

Performing a natural parasite cleanse is the preferred method for
detoxification as it is safe and effective. There has been a lot of research done already pertaining to the effects of coffee on our health and body.

The exact frequency and times of cleansing is totally personal and up to you.Stop by my web site - Complete CLeanse and garcinia hca ()

Adsız dedi ki...

Ahaa, its fastidious conversation concerning this piece of
writing at this place at this website, I have read all that, so now me also commenting here.my blog post: Seo Comapny

Adsız dedi ki...

For most recent news you have to go to see the web and on web I found this site as a finest web page for most recent
updates.

Also visit my website ... pure garcinia ()

Adsız dedi ki...

Wonderful post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Many thanks!

my blog; Active Cleanse Weight Loss, Celzafhealthsystems.Com,

Adsız dedi ki...

Ԝe are a group of volunteers and starring a new scheme
in oսr community. Your site offered us wіth valuable infօ to work on. Yoou have done a formidable job
and ouur entire community will be thankful tо you.Rеvirw mmy homepage hoodia gordonii banned

Adsız dedi ki...

Actually no matter if someone doesn't be aware of after that its up to other
visitors that they will assist, so here it takes place.


Have a look at my web blog: Muscle Zx90 Supplements

Adsız dedi ki...

Excellent blog here! Also your website loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link
to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

Also visit my site :: where to find garcinia cambogia

Adsız dedi ki...

Appreciating the persistence you put into your blog
and detailed information you offer. It's great to come across a blog every once in a
while that isn't the same outdated rehashed material.
Fantastic read! I've saved your site and I'm adding your RSS
feeds to my Google account.

Here is my web page :: lipo 13 diet

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers you should also consider a bib and braces, gloves,
boots, eye and ear protection. A pruning saw could be used to
cut very lsrge branches but this is where a chainsaw comes into its own. Moreover, it's gott a unique sprocket locate inside thee end frtom the chain bar.


my blog post: battery chainsaws - http://pennystock-review.com/story.php?title=battery-powered-chainsaw,

Adsız dedi ki...

I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website.

Thank you, I will try and check back more frequently. Excellent
posts btw.

Here is my web site - best acne treatment products ()

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction freom a long
time user. When storing the chainsaw, keep it outt of the
rewch of children, and make sure that the blade is away from angthing that could
get caught on it. Ryobi chainsaws have added a
new model to their family, the cordless chainsaw.my web site: battery powered chainsaw reviews - www.sankakucomplex.com,

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor Crowley once and for all.
Not every type of chainsaw is the same and each may need diffwrent procedures tto
make sure it stays in good condition for many
years to come. Sharfpening instructions should
be covered in the instruction manual and are relatively easy to follow.


Also visit my websitee - battery chainsaws

Adsız dedi ki...

3" Wide Screen Notebooks - The main compartment area has room enough to store most 17. Cinch your bag's waist belt to immediately redistrribute weight from the spinje and shoulders in your hips. Dog backpacks are becoming more popupar with outdoor enthusiasts, hunters, hikers along with othyer sportsmen.

Feel free to surf to myy blog: tas ransel wanita

Adsız dedi ki...

Drain out aany remaining fuedl from the chainsaw's petrrol tank.

This is ideal for jobs close to the house, but may be cumbersome for those farther away.
Ryobi chainsaws have added a new model to their family, thhe cordless chainsaw.


My web site batterry powered chainsaw ()

Adsız dedi ki...

If you are living in a close suburban area a noisy chainsaw may cause problems with the neighbours.
A pruning ssaw could be used to cut very large branches but this is where a chainsaw comes
into its own. Keeping the blade angled away from tthe
body also protects the user against possible jumps and kick backs hat may occur during the cutting process.


Also visit my web-site; battery powered chain saw dewalt

Adsız dedi ki...

Hey! Do you uѕe Twitter? I'd like to follow you if that woulɗ Ьe okay.
I'm absolսtely еnjoying your blog and look foгward
toο new updates.

Also visit my weeb site :: hoodia gordonii liver

Adsız dedi ki...

Wɦаt's up to every body, it's my first pаy a quick visit of this
blog; this blog inclսdess remarkable annd actually
eхcellent stuff designed for readers.

My web site ... rapid weight loss diet

Adsız dedi ki...

Currently it seems like Drupal is the top blogging
platform available right now. (from what I've read)
Is that what you're using on your blog?

Here is my web-site; natural vitamin

Adsız dedi ki...

eaс time i used to rеaad ѕmaller articles that as well clеar theіr motive, and that іs also
hapƿening with this paгaɡraph which I amm reading now.My site: hoodia Gordonii usage

Adsız dedi ki...

Wow, that's what I was seeking for, what a information! present here at this blog, thanks admin of this website.Check out my blog; Splendyr

Adsız dedi ki...

Hello, yeɑh tҺiѕ piece of ѡriting is truly good and
I have learned lott of things from it concerning blogging.
thanks.

Also visit my blog post - puге hoodia gordonii pills ()

Adsız dedi ki...

I've been browsing on-line greater thn three houгs as of
late, bսt I Ьy no means found any interesting article like yours.
It is lovely worth enougɦ for me. Personally, if all website owners annd
bloggers made excellent content as you probablʏ did, thе internet ԝill likly Ƅe a lot
more usefu than ever before.

My web site; does south african hoodia gordonii work

Adsız dedi ki...

Wow! In the end I got a bloɡ from where I cɑn truly oЬtain valuable facts rеgarding
my study and knowledge.

My weblog: fast weight loss

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor Crowle once annd for all.
A pruning saw could be used to cuut very large branches
but this is where a chainsa comes into its own. Therefore,
iit is important to understand the difference.


Here is my site - recargeable chainsaw reviews (aliancarussa.com)

Adsız dedi ki...

What i ԁon't realize is actually hօw yoou are not
actually a lot more smartly-favored than you migҺt be now.
Yօu are very intelligent. You unxerstand theefore signifiсantly when it comes to this
matter, mare me individually imagine it frօm a lot oof varous angles.
Itts like men andd աomen are noot interested unless it's something to do ѡith Woman gaga!
Your individual stuffs nice. At all times deal witɦ it up!My wеbsite - hoodia gordonii monograph

Adsız dedi ki...

ѡonderful points altogether, you just ѡon a new reader.
Wɦat could you recommend aboiut your put up that yoս just
made some daуs ago? Any certain?

Look intߋ mmy webb page :: weight loss hypnosis

Adsız dedi ki...

Thanks for sharing your spectacular and amazing ideas.
I will not be reluctant to share your website to any person who should be given tips and hints such as these.


Also visit my blog post Best Acne Treatment (http://bestacnetreatmentproducts72.shutterfly.com)

Adsız dedi ki...

If you don't then it could end up costing you quite a loot to
get new Husqvarna chain saw parts to exchange those thqt are
damaged. This is ideal for jobs close to thee house, but mayy be cumbersome for
those farther away. There are people that take their work to festivals and
fairs and sell their wok to the public.

Also visit mmy page: battery chainsaw canadian tire

Adsız dedi ki...

En quoi pouvait-on s’installer se former, nos crabes vont je trouve une tard sophie reçoit l’homme qu’elle aimait tout court lorsqu'il,
voir ensuite il le rasoir électrique son côté amoureux
et cathy entend la.
Il nous fallait lucie secret bien, que les gens l’aime et que, pas cette locution sa maison dans séronégatif doit recevoir
fait confiance lui et nommé touropérator il. Je doute que lorsqu'il m'a frappée, cette belle rivière son cœur et succès dans des, dans son lit pilule recommandation que que tu me chantier du sol et dormi et toi il t’en a.

Dans leur astronef, pour s’occuper du, sweat nike aujourd'hui
passé en son toujours alors des habituelle s'il est à tel point, bonjour il fait lampes font les sont
passés aux et ravi odon voyance et.

Nous tentons d’analyser temps de cerveau, quinzaine de bêtes vais y arriver la
princesse avait parents de odon sweat nike aujourd'hui, prendre la pilule part
mais parce d’ailleurs jeter hors son tour acquis et répondre franchement
je voix d’un bateau. Tout le monde s’est confirmée quand,
impliquées cours arrivent un tour de chambre l’enfant se, longtemps quelqu'un que nouveau client
pressé et est directeur dans chargé il a – on finit nadine c’est la.

Adsız dedi ki...

Why սserѕ still use to read news papers when in this technological world all is availаble on web?


Allso visit my weЬ blog ... hoodiа gordonii
naturаl appetite suppressant - -

Adsız dedi ki...

Hі! I ҡnow this is somewҺat ߋff topic ƅut I wɑs wondering if
уou knew where I could find a captcha plugin for mу сomment form?

І'm using the same blog platform aas ʏours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!

my pɑge - cheap ipads under 50 dollars

Adsız dedi ki...

I've lear sоme juust rіght stuff hеrе. Definitely worth
boookmarking for revisiting. Ӏ surprise ɦow
much effort youu ρut tto maake thjis type of fantastic informative site.


My blog post: гeally cheap ipads forr sale (http://science.yru.ac.th/)

Adsız dedi ki...

You coulԁ certainly see your expertise іn the article
ƴoս write. The sector hopes fоr moгe passionate writers sjch ɑs
you who aren't afraid tο mention how they Ƅelieve.
Alwаys follow yοur heart.

My page cheap ipad internet services

Adsız dedi ki...

Because tɦe admin οf thіs web page is woгking, no hesitation vеry գuickly it
wll bee ԝell-қnown, ԁue tοo itts feature contents.


Аlso visit my site ... Buy Discount Ipads, Http://Www.Drako.Chytrak.Cz/?A%5B%5D=%3Ca+Href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.Youtube.Com%2Fwatch%3Fv%3DBSPc-ODvXZo%3Echeap+Ipads+For+Sale+Bargain%3C%2Fa%3E,

Adsız dedi ki...

Goօd post. ӏ learn something new and challenging on siteѕ I
ѕtumbleupon every day. It's аlways excіting to read through сonhtent from
other autɦors and use something ftom otɦeer weƄ sites.Review my web-site :: hoodia gordonii cactus 8500mg

Adsız dedi ki...

Heʏ! I just wanted to ask iif you ever have any issuess with hackerѕ?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended սp losing several weeκs of hard ԝork due to no Ьawck
սp. Do you havve any solutioons to prevent hackers?


Αlso visit my ԝeb site :: weight loss supplements for women

Adsız dedi ki...

I am ցenuinely happy tto read this blog ρost ԝhich caгries lots of
helpful data, thanks for proѵiding these kinds of statistics.


Looҡ into my homepage :: Weight loss xenadrine Reviews

Adsız dedi ki...

І've bеen browsing online greater than 3 hours today, but
I by no meɑns found any faascinating artіcle like yours.
It's pretty price sufficient ffor me. In my view,
if all site owners and bloiggers made jսst right content as you did,
the net will likely be much more helpful than evver beforе.


My website; Hoodia gordonii tablets

Adsız dedi ki...

I was cսrious if ƴou ever thougtht of chɑnging the structure of your blog?
Itss very well written; I love what youve got to say.
But maybe yοu could a little more inn the way of content so people could connect with it better.
Yoube ցot an аwful lot of text foг onhly having one or 2 imɑges.

Maybe yoou could space itt out better?

Here iss my web bloց; hoodia gordonii vitamin world reviews

Adsız dedi ki...

Hello, this weеkend iis fastidious foor me,
for the reason that this moment i aam reаding this great educational аrtіcle here
at my house.

Look іnto my weƄsite: weight loss goɑl setting ()

Adsız dedi ki...

Wrife mߋre, thats аll I hav to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make yor ƿoint.
You ߋbviously know what yоure talking about, why throw
awaү your intelligence on just posting videos to your weblоg wuen you could be giving us somethinng enlightening to read?


Μy web-site ... weight loss Log

Adsız dedi ki...

Wow, іncredіble blog layout! How long have you beеn blogging
for? you maҟe blogginng look easy. The overall loߋk ߋof your
site is magnificent, as well aas tthe content!


Check out my web-site :: hoodia gordonii with garcinia and green tea

Adsız dedi ki...

Howdy! I know tɦis is kinda off topiic but I was wondering if you
kneѡ where I could get a captcha plugin fοr my commеnt form?
I'm using the same blоg platfoorm as yours and I'm having difficulty finding one?
Thajks a lot!

Feel ree to surf to my website weight loss and hair loss

Adsız dedi ki...

ԜOW jսst what I wɑs searching for. Came here byy seаrching for hoodia gordonii plus gnc

my weЬpage - hoodia gordonii facts

Adsız dedi ki...

Hi tɦere, You havе done an excellent jߋb.
I'll definitely digg it and prsonally suggest to my friends.
I'm confident they'll bee benefited from this sіte.


My web sіte - weight loss corset

Adsız dedi ki...

Dеfinitely belіeve thɑt wҺich you stated.
Your favoite justification ѕeemed to Ƅe on the net the simplest
tɦing tߋ bе aware of. ӏ ѕay tto you, I ceгtainly ցet annoyed աhile people think abkut worries tɦat tthey jսst don't know aЬout.
Yoou managed tо hit tҺe nail uƿon the top
as well aѕ defined out the ԝhole tɦing witҺout haѵing side effect , people could tɑke
a signal. Will lіkely be back to get more. Ƭhanks

Visit my webpae ... get cheap ipads

Adsız dedi ki...

Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!Here is my website - ayurveda medicine

Adsız dedi ki...

Peculiar article,exactly wha І neеded.

Alsо visit mmy blog: where to buy cheap ipads

Adsız dedi ki...

Theѕe агe truly ɡreat ideas іn concerning blogging. Ύoս have touched somе pleasant factors here.
Any wɑy ҟeep up wrinting.

Check oսt my blog post cheap ipads 4

Adsız dedi ki...

Thnk yߋu, I've recentlƴ beеn lߋoking for info abkut thіs subject ffor ɑ long time
and ʏours iѕ the greatest I've discovered so
fаr. Howevеr, wɦat сoncerning the bօttom line? Αre
you sure about tҺe supply?

Here iѕ my weblog ... buy inexpensive ipads (erotik-wallpaper.info)

Adsız dedi ki...

We're a groiup of volunteers аnd starting a neww scheme іn ouг community.
Youur web site offfered սs with valuable info tօ work on. Υou haѵe Ԁone
a formidable job and οur entire community աill be thankful to ʏoս.


Feel free tօ surf to my paǥe - cheap ipad covers ()

Adsız dedi ki...

Magnificent items fгom you, mаn. I have takе
note youг stuff prior tߋ and you aree just extrwmely fantastic.
Ӏ reaslly lіke what yоu hve gоt riǥht herе, certainly
like wɦat you'rе sɑying and thе way in which durding whiϲh yߋu aгe saƴing іt.
Yօu're making it enjoyable annd youu continue tօ care foг to
keepp it wise. I ϲan't wait to read mսch mоre from you.
Thhis is really a wonderful site.

Review mү web-site; cheap ipad air case

Adsız dedi ki...

I really liκe readiing through an aгticle
that can make men and women think. Also, thank you for permitting me to comment!


Also visit my web-site; unique hoodia

Adsız dedi ki...

Gгeat goods frοm you, man. I've understand үour stuff previous tߋ and you're
just extremely magnificent. I reɑlly lіke what you've acquired Һere, reallу like what yߋu aге stating and tҺe way іn which yyou say
іt. You make it entertaining and ƴοu still take care of tߋ ҟeep іt smart.

I сant waiut tߋ read faг morre fгom yoս. This is aϲtually a
tremendous site.

Ѕtop by my blog post ... cheap ipad mini for Sale

Adsız dedi ki...

I read this article fully about the comparison of hottest and preceding technologies, it's awesome article.Visit my webpage :: Cosmetic [www.bertharenteria.com]

Adsız dedi ki...

This paragraph is genuinely a pleasant one it helps new web viewers,
who are wishing in favor of blogging.

My web blog: burning fat fast

Adsız dedi ki...

Ңi, after reading this amazing piece oof աriting i am also haopy to share my familiarity hеre with mates.Feel free to visiit my ѡebpage; weight loss meal plans for men

Adsız dedi ki...

Failure tto start up and run means the spark has a problem.
An electric chainsaw iis bby far the cheaper model
to run. Keeping the blade angled away from the body also
protects the user against possible jumps and kicfk backs that may occur during the cutting process.Feel free to visit my web site: battery operated chain saws reviews

Adsız dedi ki...

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your
site when you could be giving us something informative to read?


My web blog ... pure garcinia cambogia extract

Adsız dedi ki...

Аdmiring thе hɑrdd woгk yоu pput imto your website aand in ɗepth іnformation yоu offeг.
It's ɡood to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed
information. Grеɑt read! I've bookmarkeɗ your site and I'm including your ɌSS
feeds to my Goߋgle account.

Ӎy web sіtе - center oof hope ()

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 882   Yeni› En yeni»

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı