28 Mart 2014 Cuma

28 KASAS SURESİ

 rtfSelectedTabRef*18*88*88*028.088*Kasas 1-88**1*90*tumSure*rtfSelectedTabRef
 rtfBulunanSayi*88*rtfBulunanSayi
 rtfSndPly*28.1*
ARAPÇASI OKUNUŞU YAKLAŞIK MEALİ
(٢٨-١)
28.1*************
طٰسم
28.1 -     Tâ sîn mîm.
S ATEŞ - Tâ sin mim.

(٢٨-٢)
28.2*************
تِلْكَ اٰيَاتُ الْكِتَابِ الْمُبٖينِ
28.2 - Tilke âyâtul kitâbil mubîn.
28.2 - Şunlar, o apaçık Kitabın âyetleridir.

(٢٨-٣)
28.3*************
نَتْلُوا عَلَيْكَ مِنْ نَبَاِ مُوسٰى وَفِرْعَوْنَ بِالْحَقِّ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ
28.3 - Netlû aleyke min nebei mûsâ ve fir'avne bil haggı ligavmiy yué'minûn.
28.3 - İnanan bir toplum için Mûsâ ile Fir'avn'ın haberinden bir parçayı, gerçek olarak sana okuyacağız:

 rtfSndPly*28.4*
(٢٨-٤)
28.4*************
اِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِى الْاَرْضِ وَجَعَلَ اَهْلَهَا شِيَعًا يَسْتَضْعِفُ طَائِفَةً مِنْهُمْ يُذَبِّحُ اَبْنَاءَهُمْ وَيَسْتَحْیٖ نِسَاءَهُمْ اِنَّهُ كَانَ مِنَ الْمُفْسِدٖينَ

28.4 - İnne fir'avne alâ fil ardı ve ceale ehlehâ şiyeay yestad'ıfu tâifetem minhum yuzebbihu ebnâehum ve yestahyî nisâehum, innehû kâne minel mufsidîn.

28.4 - Fir'avn, orada ululandı (zorbalığa kalktı), halkını çeşitli gruplara böldü. Onlardan bir zümreyi (İsrâil oğullarını) eziyor, oğullarını kesiyor, kadınlarını sağ bırakıyordu. Çünkü o, bozgunculardan idi.

 rtfSndPly*28.5*
(٢٨-٥)
28.5*************
وَنُرٖيدُ اَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذٖينَ اسْتُضْعِفُوا فِى الْاَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ اَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثٖينَ

28.5 - Ve nurîdu en nemunne alellezînestud'ıfû fil ardı ve nec'alehum eimmetev ve nec'alehumul vârisîn.

28.5 - Biz de istiyorduk ki o yerde ezilenlere lutfedelim, onları önderler yapalım, onları (ötekilerin mülküne) mirâsçı kılalım.

 rtfSndPly*28.6*
(٢٨-٦)
28.6*************
وَنُمَكِّنَ لَهُمْ فِى الْاَرْضِ وَنُرِىَ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا مِنْهُمْ مَا كَانُوا يَحْذَرُونَ

28.6 - Ve numekkine lehum fil ardı ve nuriye fir'avne ve hâmâne ve cunûdehumâ minhum mâ kânû yahzerûn.

28.6 - Ve onları o yerde iktidâra getirelim de Fir'avn'a, Hâmân'a ve askerlerine, onlardan (ezdikleri zümreden) korktukları şeyi gösterelim.

 rtfSndPly*28.7*
(٢٨-٧)
28.7*************
وَاَوْحَيْنَا اِلٰى اُمِّ مُوسٰى اَنْ اَرْضِعٖيهِ فَاِذَا خِفْتِ عَلَيْهِ فَاَلْقٖيهِ فِى الْيَمِّ وَلَا تَخَافٖى وَلَا تَحْزَنٖى اِنَّا رَادُّوهُ اِلَيْكِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلٖينَ

28.7 - Ve evhaynâ ilâ ummi mûsâ en ardıîh, feizâ hıfti aleyhi feelgîhi fil yemmi ve lâ tehâfî ve lâ tahzenî, innâ râddûhu ileyki ve câılûhu minel murselîn.

28.7 - Mûsâ'nın annesine, "O (çocuğu)nu emzir, başına bir şey gelmesinden korkuyorsan (bir sandık içinde) onu suya bırak, korkma, üzülme biz onu tekrar sana geri vereceğiz ve onu elçilerden yapacağız." diye vahyettik.

 rtfSndPly*28.8*
(٢٨-٨)
28.8*************
فَالْتَقَطَهُ اٰلُ فِرْعَوْنَ لِيَكُونَ لَهُمْ عَدُوًّا وَحَزَنًا اِنَّ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِپٖينَ

28.8 - Feltegatahû âlu fir'avne liyekûne lehum aduvvev ve hazenâ, inne fir'avne ve hâmâne ve cunûdehumâ kânû hâtıîn.

28.8 - Nihâyet onu Fir'avn âilesi aldı ki, kendilerine bir düşman ve başlarına derd olsun. Gerçekten Fir'avn, Hâmân ve askerleri yanılıyorlardı.

 rtfSndPly*28.9*
(٢٨-٩)
28.9*************
وَقَالَتِ امْرَاَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَيْنٍ لٖى وَلَكَ لَا تَقْتُلُوهُ عَسٰى اَنْ يَنْفَعَنَا اَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ

28.9 - Ve gâletimraetu fir'avne gurratu aynil lî ve lek, lâ tagtulûhu asâ ey yenfeanâ ev nettehızehû veledev ve hum lâ yeş'urûn.

28.9 - Fir'avn'ın karısı (çocuğu sandıktan çıkarınca): "Bana da, sana da göz bebeği (olacak, çok sevimli bir çocuk). Onu öldürmeyin, belki bize yararı dokunur, ya da onu evlâd ediniriz." dedi. (Onu almakla hatâ ettiklerini) anlamıyorlardı.

 rtfSndPly*28.10*
(٢٨-١٠)
28.10*************
وَاَصْبَحَ فُؤَادُ اُمِّ مُوسٰى فَارِغًا اِنْ كَادَتْ لَتُبْدٖى بِهٖ لَوْلَا اَنْ رَبَطْنَا عَلٰى قَلْبِهَا لِتَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ

28.10 - Ve asbeha fuâdu ummi mûsâ fâriğâ, in kâdet letubdî bihî levlâ er rabatnâ alâ galbihâ litekûne minel mué'minîn.

28.10 - Mûsâ'nın annesinin gönlü bomboş sabahladı (meraktan çıldıracak oldu). Eğer biz, (va'dimize) inananlardan olması için onun kalbini iyice pekiştirmemiş olsaydık, neredeyse işi açığa vuracaktı.

 rtfSndPly*28.11*
(٢٨-١١)
28.11*************
وَقَالَتْ لِاُخْتِهٖ قُصّٖيهِ فَبَصُرَتْ بِهٖ عَنْ جُنُبٍ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ

28.11 - Ve gâlet liuhtihî gussîhi febesurat bihî an cunubiv ve hum lâ yeş'urûn.

28.11 - (Mûsâ'nın) kızkardeşine "Onun izini takip et," dedi. O da onlar farkına varmadan onu uzaktan gözetledi.

 rtfSndPly*28.12*
(٢٨-١٢)
28.12*************
وَحَرَّمْنَا عَلَيْهِ الْمَرَاضِعَ مِنْ قَبْلُ فَقَالَتْ هَلْ اَدُلُّكُمْ عَلٰى اَهْلِ بَيْتٍ يَكْفُلُونَهُ لَكُمْ وَهُمْ لَهُ نَاصِحُونَ

28.12 - Ve harramnâ aleyhil merâdıa min gablu fegâlet hel edullukum alâ ehli beytiy yekfulûnehû lekum ve hum lehû nâsıhûn.

28.12 - Biz daha önce ona, süt verenler(in sütünü emmey)i harâm etmiştik. (Hiçbir kadının sütünü emmiyordu. Fir'avn ve âilesi, çocuğun emeceği bir dadı bulma telaşı içinde idiler. Kızkardeşi uzaktan durumu görünce sokuldu): "Sizin için onun bakımını üstlenecek ve ona öğüt ver(ip onu güzelce eğit)ecek bir âileyi göstereyim mi?" dedi.

 rtfSndPly*28.13*
(٢٨-١٣)
28.13*************
فَرَدَدْنَاهُ اِلٰى اُمِّهٖ كَیْ تَقَرَّ عَيْنُهَا وَلَا تَحْزَنَ وَلِتَعْلَمَ اَنَّ وَعْدَ اللّٰهِ حَقٌّ وَلٰكِنَّ اَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ

28.13 - Feradednâhu ilâ ummihî key tegarra aynuhâ ve lâ tahzene ve litağleme enne vağdallâhi hagguv ve lâkinne ekserahum lâ yağlemûn.

28.13 - Böylece biz onu, annesine geri verdik ki gözü aydın olsun, üzülmesin ve Allâh'ın va'dinin gerçek olduğunu bilsin. Fakat çokları bilmezler.

 rtfSndPly*28.14*
(٢٨-١٤)
28.14*************
وَلَمَّا بَلَغَ اَشُدَّهُ وَاسْتَوٰى اٰتَيْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا وَكَذٰلِكَ نَجْزِى الْمُحْسِنٖينَ

28.14 - Ve lemmâ beleğa eşuddehû vestevâ âteynâhu hukmev ve ılmâ, ve kezâlike neczil muhsinîn.

28.14 - (Mûsâ), güçlü çağına erip, olgunlaşınca biz ona hüküm ve ilim verdik. İşte güzel davrananları böyle mükâfâtlandırırız.

 rtfSndPly*28.15*
(٢٨-١٥)
28.15*************
وَدَخَلَ الْمَدٖينَةَ عَلٰى حٖينِ غَفْلَةٍ مِنْ اَهْلِهَا فَوَجَدَ فٖيهَا رَجُلَيْنِ يَقْتَتِلَانِ هٰذَا مِنْ شٖيعَتِهٖ وَهٰذَا مِنْ عَدُوِّهٖ فَاسْتَغَاثَهُ الَّذٖى مِنْ شٖيعَتِهٖ عَلَى الَّذٖى مِنْ عَدُوِّهٖ فَوَكَزَهُ مُوسٰى فَقَضٰى عَلَيْهِ قَالَ هٰذَا مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ اِنَّهُ عَدُوٌّ مُضِلٌّ مُبٖينٌ

28.15 - Ve dehalel medînete alâ hîni ğafletim min ehlihâ fevecede fîhâ raculeyni yagtetilân, hâzâ min şîatihî ve hâzâ min aduvvih, festeğâsehullezî min şîatihî alellezî min aduvvihî fevekezehû mûsâ fegadâ aleyh, gâle hâzâ min ameliş şeytân, innehû aduvvum mudıllum mubîn.

28.15 - Halkının (kendisinden) habersiz olduğu bir sırada şehre girdi, orada biri kendi taraftarlarından, öbürü de düşmanlarından olan iki adamın dövüştüklerini gördü. Kendi taraftarlarından olan, düşmanlarından olana karşı Mûsâ'dan yardım istedi. Mûsâ da ötekine bir yumruk indirip onun işini bitirdi. (Sonra): "Bu dedi, şeytânın işindendir. O, gerçekten apaçık, şaşırtıcı bir düşmandır."

 rtfSndPly*28.16*
(٢٨-١٦)
28.16*************
قَالَ رَبِّ اِنّٖى ظَلَمْتُ نَفْسٖى فَاغْفِرْ لٖى فَغَفَرَ لَهُ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ

28.16 - Gâle rabbi innî zalemtu nefsî fağfirlî feğafera leh, innehû huvel ğafûrur rahîm.

28.16 - Rabbim, ben nefsime zulmettim, beni bağışla! dedi. (Allâh) onu bağışladı. Çünkü O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*28.17*
(٢٨-١٧)
28.17*************
قَالَ رَبِّ بِمَا اَنْعَمْتَ عَلَیَّ فَلَنْ اَكُونَ ظَهٖيرًا لِلْمُجْرِمٖينَ

28.17 - Gâle rabbi bimâ en'amte aleyye felen ekûne zahîral lilmucrimîn.

28.17 - Rabbim, dedi, bana lutfettiğin ni'metler hakkı için artık bir daha suçlulara arka olmayacağım.

 rtfSndPly*28.18*
(٢٨-١٨)
28.18*************
فَاَصْبَحَ فِى الْمَدٖينَةِ خَائِفًا يَتَرَقَّبُ فَاِذَا الَّذِى اسْتَنْصَرَهُ بِالْاَمْسِ يَسْتَصْرِخُهُ قَالَ لَهُ مُوسٰى اِنَّكَ لَغَوِىٌّ مُبٖينٌ

28.18 - Feasbeha fil medîneti hâifey yeteraggabu feizellezistensarahû bil emsi yestasrihuh, gâle lehû mûsâ inneke leğaviyyum mubîn.

28.18 - Şehirde korku içinde (sonucu) gözetleyerek sabahladı. Bir de baktı ki dün kendisinden yardım isteyen (İsrâil oğlu), yine kendisine feryâded(ip yardım ist)iyor. Mûsâ, ona: "Belli ki sen bir azgınsın!" dedi.

 rtfSndPly*28.19*
(٢٨-١٩)
28.19*************
فَلَمَّا اَنْ اَرَادَ اَنْ يَبْطِشَ بِالَّذٖى هُوَ عَدُوٌّ لَهُمَا قَالَ يَا مُوسٰى اَتُرٖيدُ اَنْ تَقْتُلَنٖى كَمَا قَتَلْتَ نَفْسًا بِالْاَمْسِ اِنْ تُرٖيدُ اِلَّا اَنْ تَكُونَ جَبَّارًا فِى الْاَرْضِ وَمَا تُرٖيدُ اَنْ تَكُونَ مِنَ الْمُصْلِحٖينَ

28.19 - Felemmâ en erâde ey yebtışe billezî huve aduvvul lehumâ gâle yâ mûsâ eturîdu en tagtulenî kemâ gatelte nefsem bil ems, in turîdu illâ en tekûne cebbâran fil ardı ve mâ turîdu en tekûne minel muslihîn.

28.19 - Nihâyet (Mûsâ) ikisinin de (kendisinin ve yardım isteyenin) düşmanı olan adamı yakalamak isteyince o dedi ki: "Ey Mûsâ, dün bir canı öldürdüğün gibi şimdi de beni mi öldürmek istiyorsun? Sen yeryüzünde bir zorba olmak istiyorsun, arabuluculardan olmak istemiyorsun."

 rtfSndPly*28.20*
(٢٨-٢٠)
28.20*************
وَجَاءَ رَجُلٌ مِنْ اَقْصَا الْمَدٖينَةِ يَسْعٰى قَالَ يَا مُوسٰى اِنَّ الْمَلَاَ يَاْتَمِرُونَ بِكَ لِيَقْتُلُوكَ فَاخْرُجْ اِنّٖى لَكَ مِنَ النَّاصِحٖينَ

28.20 - Ve câe raculum min agsal medîneti yes'â, gâle yâ mûsâ innel melee yeé'temirûne bike liyagtulûke fahruc innî leke minen nâsıhîn.

28.20 - Şehrin öbür ucundan bir adam koşarak geldi. "Ey Mûsâ, dedi, ileri gelenler seni öldürmek için aralarında konuşuyorlar. Sen çık (git), ben sana öğüt verenlerdenim."

 rtfSndPly*28.21*
(٢٨-٢١)
28.21*************
فَخَرَجَ مِنْهَا خَائِفًا يَتَرَقَّبُ قَالَ رَبِّ نَجِّنٖى مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمٖينَ

28.21 - Feharace minhâ hâifey yeteraggab, gâle rabbi neccinî minel gavmiz zâlimîn.

28.21 - (Mûsâ, etrafı) kollayarak, korka korka oradan çıktı: "Rabbim, beni şu zâlim kavimden kurtar!" dedi.

 rtfSndPly*28.22*
(٢٨-٢٢)
28.22*************
وَلَمَّا تَوَجَّهَ تِلْقَاءَ مَدْيَنَ قَالَ عَسٰى رَبّٖى اَنْ يَهْدِيَنٖى سَوَاءَ السَّبٖيلِ

28.22 - Ve lemmâ teveccehe tilgâe medyene gâle asâ rabbî ey yehdiyenî sevâes sebîl.

28.22 - Medyen'e doğru yönelince: "Umarım ki Rabbim beni doğru yola iletir" dedi.

 rtfSndPly*28.23*
(٢٨-٢٣)
28.23*************
وَلَمَّا وَرَدَ مَاءَ مَدْيَنَ وَجَدَ عَلَيْهِ اُمَّةً مِنَ النَّاسِ يَسْقُونَ وَوَجَدَ مِنْ دُونِهِمُ امْرَاَتَيْنِ تَذُودَانِ قَالَ مَا خَطْبُكُمَا قَالَتَا لَا نَسْقٖى حَتّٰى يُصْدِرَ الرِّعَاءُ وَاَبُونَا شَيْخٌ كَبٖيرٌ

28.23 - Ve lemmâ verade mâe medyene vecede aleyhi ummetem minen nâsi yesgûn, ve vecede min dûnihimumraeteyni tezûdân, gâle mâ hatbukumâ, gâletâ lâ nesgî hattâ yusdirar riâu ve ebûnâ şeyhun kebîr.

28.23 - Medyen suyuna varınca onun başında birçok insanların, (hayvanlarını) suladıklarını gördü. Onların gerisinde de, (diğerlerinin hayvanlarına karışmasın diye hayvanlarını) sudan meneden iki kız buldu. (Mûsâ, onlara): "İşiniz nedir, (niçin hayvanları suya bırakmıyorsunuz)?" dedi. Dediler ki: "Çobanlar sulayıp çekilmeden biz (onların içine sokulup hayvanlarımızı) sulamayız. Babamız da büyük bir ihtiyardır (O gelemez)."

 rtfSndPly*28.24*
(٢٨-٢٤)
28.24*************
فَسَقٰى لَهُمَا ثُمَّ تَوَلّٰى اِلَى الظِّلِّ فَقَالَ رَبِّ اِنّٖى لِمَا اَنْزَلْتَ اِلَیَّ مِنْ خَيْرٍ فَقٖيرٌ

28.24 - Fesegâ lehumâ summe tevellâ ilez zılli fegâle rabbi innî limâ enzelte ileyye min hayrin fegîr.

28.24 - Hemen (Mûsâ) onlarınkini de suladı, sonra gölgeye çekildi: "Rabbim, dedi, doğrusu bana indireceğin bir hayra muhtacım, (azıcık azık indir de şu karnımı doyur)."

 rtfSndPly*28.25*
(٢٨-٢٥)
28.25*************
فَجَاءَتْهُ اِحْدٰیهُمَا تَمْشٖى عَلَى اسْتِحْيَاءٍ قَالَتْ اِنَّ اَبٖى يَدْعُوكَ لِيَجْزِيَكَ اَجْرَ مَا سَقَيْتَ لَنَا فَلَمَّا جَاءَهُ وَقَصَّ عَلَيْهِ الْقَصَصَ قَالَ لَا تَخَفْ نَجَوْتَ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمٖينَ

28.25 - Fecâethu ıhdâhumâ temşî âlestıhyâé', gâlet inne ebî yed'ûke liyecziyeke ecra mâ segayte lenâ, felemmâ câehû ve gassa aleyhil gasasa gâle lâ tehaf, necevte minel gavmiz zâlimîn.

28.25 - Derken o iki kızdan biri utana utana yürüyerek ona geldi: "Babam seni çağırıyor, bizim için (hayvanları) sulamanın ücretini verecek," dedi. (Mûsâ), o (kızların babaları)na gelip (başından geçen) hikâyeyi anlatınca o: "Korkma, o zâlim kavimden kurtuldun" dedi.

 rtfSndPly*28.26*
(٢٨-٢٦)
28.26*************
قَالَتْ اِحْدٰیهُمَا يَا اَبَتِ اسْتَاْجِرْهُ اِنَّ خَيْرَ مَنِ اسْتَاْجَرْتَ الْقَوِىُّ الْاَمٖينُ

28.26 - Gâlet ıhdâhumâ yâ ebetisteé'cirh, inne hayra menisteé'certel gaviyyul emîn.

28.26 - O (kız)lardan biri: "Babacağım, dedi, bunu (çoban) tut işte, çünkü ücretle tuttuklarının en hayırlısı, güçlü, güvenilirdir."

 rtfSndPly*28.27*
(٢٨-٢٧)
28.27*************
قَالَ اِنّٖى اُرٖيدُ اَنْ اُنْكِحَكَ اِحْدَى ابْنَتَیَّ هَاتَيْنِ عَلٰى اَنْ تَاْجُرَنٖى ثَمَانِىَ حِجَجٍ فَاِنْ اَتْمَمْتَ عَشْرًا فَمِنْ عِنْدِكَ وَمَا اُرٖيدُ اَنْ اَشُقَّ عَلَيْكَ سَتَجِدُنٖى اِنْ شَاءَ اللّٰهُ مِنَ الصَّالِحٖينَ

28.27 - Gâle innî urîdu en unkihake ıhdebneteyye hâteyni alâ en teé'curanî semâniye hıcec, fein etmemte aşran femin ındik, ve mâ urîdu en eşugga aleyk, setecidunî in şâallâhu mines sâlihîn.

28.27 - O zât, (Mûsâ'ya) dedi ki: "(Bak), bana sekiz yıl hizmet etmen şartıyle şu iki kızımdan birini sana nikâhlamak istiyorum. Eğer (bu süreyi) on (yıl)a tamamlarsan artık o, senin tarafından (bir iyilik)dir. Ben sana zahmet vermek istemem. İnşallah beni iyilerden bulacaksın."

 rtfSndPly*28.28*
(٢٨-٢٨)
28.28*************
قَالَ ذٰلِكَ بَيْنٖى وَبَيْنَكَ اَيَّمَا الْاَجَلَيْنِ قَضَيْتُ فَلَا عُدْوَانَ عَلَیَّ وَاللّٰهُ عَلٰى مَا نَقُولُ وَكٖيلٌ

28.28 - Gâle zâlike beynî ve beynek, eyyemel eceleyni gadaytu felâ udvâne aleyy, vallâhu alâ mâ negûlu vekîl.

28.28 - (Mûsâ) dedi: "Bu, seninle benim aramızda (bir sözleşme)dir. Demek hangi süreyi yerine getirsem, bana düşmanlık yok. Allâh dediğimize vekildir."

 rtfSndPly*28.29*
(٢٨-٢٩)
28.29*************
فَلَمَّا قَضٰى مُوسَى لْاَجَلَ وَسَارَ بِاَهْلِهٖ اٰنَسَ مِنْ جَانِبِ الطُّورِ نَارًا قَالَ لِاَهْلِهِ امْكُثُوا اِنّٖى اٰنَسْتُ نَارًا لَعَلّٖى اٰتٖيكُمْ مِنْهَا بِخَبَرٍ اَوْ جَذْوَةٍ مِنَ النَّارِ لَعَلَّكُمْ تَصْطَلُونَ

28.29 - Felemmâ gadâ mûsel ecele ve sâra biehlihî ânese min cânibit tûri nârâ, gâle liehlihimkusû innî ânestu nâral leallî âtîkum minhâ bihaberin ev cezvetim minen nâri leallekum testalûn.

28.29 - Mûsâ, süreyi bitirip âilesiyle yola çıkınca Tûr'un (sağ) yanında bir ateş gördü. Âilesine dedi ki: "Siz durun, ben bir ateş gördüm, belki ondan size bir haber getiririm, yahut bir ateş koru (getiririm) de ısınırsınız."

 rtfSndPly*28.30*
(٢٨-٣٠)
28.30*************
فَلَمَّا اَتٰیهَا نُودِىَ مِنْ شَاطِئِ الْوَادِ الْاَيْمَنِ فِى الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ اَنْ يَا مُوسٰى اِنّٖى اَنَا اللّٰهُ رَبُّ الْعَالَمٖينَ

28.30 - Felemmâ etâhâ nûdiye min şâtıil vâdil eymeni fil bug'atil mubaraketi mineş şecerati ey yâ mûsâ innî enallâhu rabbul âlemîn.

28.30 - Oraya gelince o mübârek yerdeki vadinin sağ kıyısındaki ağaçtan kendisine şöyle seslenildi: "Ey Mûsâ, âlemlerin Rabbi Allâh benim, ben!"

 rtfSndPly*28.31*
(٢٨-٣١)
28.31*************
وَاَنْ اَلْقِ عَصَاكَ فَلَمَّا رَاٰهَا تَهْتَزُّ كَاَنَّهَا جَانٌّ وَلّٰى مُدْبِرًا وَلَمْ يُعَقِّبْ يَا مُوسٰى اَقْبِلْ وَلَا تَخَفْ اِنَّكَ مِنَ الْاٰمِنٖينَ

28.31 - Ve en elgı asâk, felemmâ raâhâ tehtezzu keennehâ cânnuv vellâ mudbirav ve lem yuaggıb, yâ mûsâ agbil ve lâ tehaf, inneke minel âminîn.

28.31 - Asânı at! (Mûsâ attığı kocaman) asâ'sının küçük bir yılan gibi titreş(ip hareket et)tiğini görünce (korkudan) öyle dönüp kaçtı (ki) arkasına bile bakmadı: "Ey Mûsâ, dön, korkma, sen güvende olanlardansın."

 rtfSndPly*28.32*
(٢٨-٣٢)
28.32*************
اُسْلُكْ يَدَكَ فٖى جَيْبِكَ تَخْرُجْ بَيْضَاءَ مِنْ غَيْرِ سُوءٍ وَاضْمُمْ اِلَيْكَ جَنَاحَكَ مِنَ الرَّهْبِ فَذَانِكَ بُرْهَانَانِ مِنْ رَبِّكَ اِلٰى فِرْعَوْنَ وَمَلَائِهٖ اِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِقٖينَ

28.32 - Usluk yedeke fî ceybike tahruc beydâe min ğayri sûé', vadmum ileyke cenâhake miner rahbi fezânike burhânâni mir rabbike ilâ fir'avne ve meleih, innehum kânû gavmen fâsigîn.

28.32 - Elini koynuna sok, kusursuz olarak bembeyaz çıksın. Ve kanadını korkudan kendine çek. İşte bunlar, Fir'avn'a ve onun adamlarına (göstermek için) Rabbinden sana verilen iki delildir. Çünkü onlar yoldan çıkan bir kavim olmuşlardır.

 rtfSndPly*28.33*
(٢٨-٣٣)
28.33*************
قَالَ رَبِّ اِنّٖى قَتَلْتُ مِنْهُمْ نَفْسًا فَاَخَافُ اَنْ يَقْتُلُونِ

28.33 - Gâle rabbi innî gateltu minhum nefsen feehâfu ey yagtulûn.

28.33 - Rabbim, dedi, ben onlardan bir kişi öldürmüştüm, beni öldüreceklerinden korkuyorum.

 rtfSndPly*28.34*
(٢٨-٣٤)
28.34*************
وَاَخٖى هٰرُونُ هُوَ اَفْصَحُ مِنّٖى لِسَانًا فَاَرْسِلْهُ مَعِىَ رِدْءًا يُصَدِّقُنٖى اِنّٖى اَخَافُ اَنْ يُكَذِّبُونِ

28.34 - Ve ehî hârûnu huve efsahu minnî lisânen feersilhu meıye rid'ey yusaddigunî, innî ehâfu ey yukezzibûn.

28.34 - Kardeşim Hârûn, o, dil bakımından benden daha güzel konuşur. Onu da benimle beraber, beni doğrulayan bir yardımcı olarak gönder. Zira ben, beni yalanlayacaklarından korkuyorum.

 rtfSndPly*28.35*
(٢٨-٣٥)
28.35*************
قَالَ سَنَشُدُّ عَضُدَكَ بِاَخٖيكَ وَنَجْعَلُ لَكُمَا سُلْطَانًا فَلَا يَصِلُونَ اِلَيْكُمَا بِاٰيَاتِنَا اَنْتُمَا وَمَنِ اتَّبَعَكُمَا الْغَالِبُونَ

28.35 - Gâle seneşuddu adudeke biehîke ve nec'alu lekumâ sultânen felâ yasılûne ileykumâ biâyâtinâ, entumâ ve menit tebeakumel ğâlibûn.

28.35 - (Allâh) dedi: "Senin pazunu kardeşinle kuvvetlendireceğiz ve size öyle bir yetki vereceğiz ki, âyetlerimiz sayesinde onlar size asla erişemeycekler. İkiniz ve size uyanlar üstün geleceksiniz!"

 rtfSndPly*28.36*
(٢٨-٣٦)
28.36*************
فَلَمَّا جَاءَهُمْ مُوسٰى بِاٰيَاتِنَا بَيِّنَاتٍ قَالُوا مَا هٰذَا اِلَّا سِحْرٌ مُفْتَرًى وَمَا سَمِعْنَا بِهٰذَا فٖى اٰبَائِنَا الْاَوَّلٖينَ

28.36 - Felemmâ câehum mûsâ biâyâtinâ beyyinâtin gâlû mâ hâzâ illâ sıhrum mufterav ve mâ semiğnâ bihâzâ fî âbâinel evvelîn.

28.36 - Mûsâ, onlara açık açık âyetlerimizle gelince: "Bu uydurulmuş bir büyüden başka bir şey değildir. İlk atalarımız arasında böyle bir şey (olduğunu) işitmedik." dediler.

 rtfSndPly*28.37*
(٢٨-٣٧)
28.37*************
وَقَالَ مُوسٰى رَبّٖى اَعْلَمُ بِمَنْ جَاءَ بِالْهُدٰى مِنْ عِنْدِهٖ وَمَنْ تَكُونُ لَهُ عَاقِبَةُ الدَّارِ اِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ

28.37 - Ve gâle mûsâ rabbî ağlemu bimen câe bilhudâ min ındihî ve men tekûnu lehû âgıbetud dâr, innehû lâ yuflihuz zâlimûn.

28.37 - Mûsâ, "Rabbim, kimin kendisinin yanından hidâyet getirdiğini ve bu (dünyâ) evin(in) sonun(da güzel sonuc)un kime âidolacağını daha iyi biliyor. Muhakkak ki zâlimler iflah olmaz" dedi.

 rtfSndPly*28.38*
(٢٨-٣٨)
28.38*************
وَقَالَ فِرْعَوْنُ يَا اَيُّهَا الْمَلَاُ مَا عَلِمْتُ لَكُمْ مِنْ اِلٰهٍ غَيْرٖى فَاَوْقِدْ لٖى يَا هَامَانُ عَلَى الطّٖينِ فَاجْعَلْ لٖى صَرْحًا لَعَلّٖى اَطَّلِعُ اِلٰى اِلٰهِ مُوسٰى وَاِنّٖى لَاَظُنُّهُ مِنَ الْكَاذِبٖينَ

28.38 - Ve gâle fir'avnu yâ eyyuhel meleu mâ alimtu lekum min ilâhin ğayrî, feevgıd lî yâ hâmânu alet tîni fec'al lî sarhal leallî ettaliu ilâ ilâhi mûsâ ve innî leezunnuhû minel kâzibîn.

28.38 - Fir'avn dedi ki: "Ey ileri gelenler, ben sizin için benden başka bir tanrı bilmiyorum, ey Hâmân, haydi benim için çamurun üzerinde ateş yak(arak tuğla imal et de) bana bir kule yap, belki Mûsâ'nın tanrısına çıkarım, çünkü ben onu (Mûsâ'yı) yalancılardan sanıyorum."

 rtfSndPly*28.39*
(٢٨-٣٩)
28.39*************
وَاسْتَكْبَرَ هُوَ وَجُنُودُهُ فِى الْاَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَظَنُّوا اَنَّهُمْ اِلَيْنَا لَا يُرْجَعُونَ

28.39 - Vestekbera huve ve cunûduhû fil ardı biğayril haggı ve zannû ennehum ileynâ lâ yurceûn.

28.39 - O (Fir'avn) ve askerleri yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladılar ve kendilerinin bize döndürülmeyeceklerini sandılar.

 rtfSndPly*28.40*
(٢٨-٤٠)
28.40*************
فَاَخَذْنَاهُ وَجُنُودَهُ فَنَبَذْنَاهُمْ فِى الْيَمِّ فَانْظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمٖينَ

28.40 - Feehaznâhu ve cunûdehû fenebeznâhum fil yemm, fenzur keyfe kâne âgıbetuz zâlimîn.

28.40 - Biz de onu ve askerlerini tuttuk, suya attık; bak, o zâlimlerin sonu nasıl oldu!

 rtfSndPly*28.41*
(٢٨-٤١)
28.41*************
وَجَعَلْنَاهُمْ اَئِمَّةً يَدْعُونَ اِلَى النَّارِ وَيَوْمَ الْقِيٰمَةِ لَا يُنْصَرُونَ

28.41 - Ve cealnâhum eimmetey yed'ûne ilen nâr, ve yevmel gıyâmeti lâ yunsarûn.

28.41 - Biz onları ateşe çağıran önderler yaptık. Kıyâmet günü asla yardım olunmazlar.

 rtfSndPly*28.42*
(٢٨-٤٢)
28.42*************
وَاَتْبَعْنَاهُمْ فٖى هٰذِهِ الدُّنْيَا لَعْنَةً وَيَوْمَ الْقِيٰمَةِ هُمْ مِنَ الْمَقْبُوحٖينَ

28.42 - Ve etbağnâhum fî hâzihid dunyâ lağneh, ve yevmel gıyâmeti hum minel magbûhîn.

28.42 - Bu dünyâ hayâtında biz onların ardına bir la'net taktık (dâimâ la'netle anılacaklardır). Kıyâmet günü ise onlar çirkinleştirilenlerdendir.

 rtfSndPly*28.43*
(٢٨-٤٣)
28.43*************
وَلَقَدْ اٰتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ مِنْ بَعْدِ مَا اَهْلَكْنَا الْقُرُونَ الْاُولٰى بَصَائِرَ لِلنَّاسِ وَهُدًى وَرَحْمَةً لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ

28.43 - Ve legad âteynâ mûsel kitâbe mim bağdi mâ ehleknel gurûnel ûlâ besâira linnâsi ve hudev ve rahmetel leallehum yetezekkerûn.

28.43 - Andolsun biz, ilk nesilleri (Nûh, Hûd, Sâlih ve Lût kavimlerini) helâk ettikten sonra Mûsâ'ya, insanların gönül gözlerini aydınlatacak nur ve onlara yol gösterici olarak Kitabı verdik, belki düşünür, öğüt alırlar diye.

 rtfSndPly*28.44*
(٢٨-٤٤)
28.44*************
وَمَا كُنْتَ بِجَانِبِ الْغَرْبِىِّ اِذْ قَضَيْنَا اِلٰى مُوسَى الْاَمْرَ وَمَا كُنْتَ مِنَ الشَّاهِدٖينَ

28.44 - Ve mâ kunte bicânibil ğarbiyyi iz gadaynâ ilâ mûsel emra ve mâ kunte mineş şâhidîn.

28.44 - Mûsâ'ya o işi yaptığımız (yani kendisine bildirmek istediğimiz işi ona vahyettiğimiz) vakit sen (Mukaddes Vâdinin) batı tarafında değildin, (o hâdiseyi) görenlerden de değildin.

 rtfSndPly*28.45*
(٢٨-٤٥)
28.45*************
وَلٰكِنَّا اَنْشَاْنَا قُرُونًا فَتَطَاوَلَ عَلَيْهِمُ الْعُمُرُ وَمَا كُنْتَ ثَاوِیًا فٖى اَهْلِ مَدْيَنَ تَتْلُوا عَلَيْهِمْ اٰيَاتِنَا وَلٰكِنَّا كُنَّا مُرْسِلٖينَ

28.45 - Ve lâkinnâ enşeé'nâ gurûnen fetetâvele aleyhimul umur, ve mâ kunte sâviyen fî ehli medyene tetlû aleyhim âyâtinâ ve lâkinnâ kunnâ mursilîn.

28.45 - Fakat biz (Mûsâ'dan sonra) birçok nesiller yarattık da onların üzerinden uzun zamanlar geçti. Sen Medyen halkı arasında oturmuş değildin ki (orada olanları görüp öğrenesin de) âyetlerimizi bunlara okuyasın. (Bu, bir yerden görme, öğrenme ile değildir, fakat) Biz seni elçi olarak gönderdik (ve bu olayları sana vahyettik).

 rtfSndPly*28.46*
(٢٨-٤٦)
28.46*************
وَمَا كُنْتَ بِجَانِبِ الطُّورِ اِذْ نَادَيْنَا وَلٰكِنْ رَحْمَةً مِنْ رَبِّكَ لِتُنْذِرَ قَوْمًا مَا اَتٰيهُمْ مِنْ نَذٖيرٍ مِنْ قَبْلِكَ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ

28.46 - Ve mâ kunte bicânibit tûri iz nâdeynâ ve lâkir rahmetem mir rabbike litunzira gavmem mâ etâhum min nezîrim min gablike leallehum yetezekkerûn.

28.46 - (Mûsâ'ya) ünlediğimiz zaman sen Tûr'un yanında değildin. Fakat Rabbinden bir rahmet olarak (orada geçenleri sana bildirdik) ki senden önce kendilerine bir uyarıcı gelmemiş olan toplumu uyarasın; belki düşünüp öğüt alırlar.

 rtfSndPly*28.47*
(٢٨-٤٧)
28.47*************
وَلَوْلَا اَنْ تُصٖيبَهُمْ مُصٖيبَةٌ بِمَا قَدَّمَتْ اَيْدٖيهِمْ فَيَقُولُوا رَبَّنَا لَوْلَا اَرْسَلْتَ اِلَيْنَا رَسُولًا فَنَتَّبِعَ اٰيَاتِكَ وَنَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ

28.47 - Ve lev lâ en tusîbehum musîbetum bimâ gaddemet eydîhim feyegûlû rabbenâ lev lâ erselte ileynâ rasûlen fenettebia âyâtike ve nekûne minel mué'minîn.

28.47 - Kendi elleriyle yaptıkları (günâhları) yüzünden başlarına bir felâket geldiği zaman: "Ey Rabbimiz, bize bir elçi gönderseydin de âyetlerine uyup mü'minlerden olsaydık." diyecek olmasalardı (seni göndermezdik. Bu bahanelerine fırsat vermemek için seni gönderdik).

 rtfSndPly*28.48*
(٢٨-٤٨)
28.48*************
فَلَمَّا جَاءَهُمُ الْحَقُّ مِنْ عِنْدِنَا قَالُوا لَوْلَا اُوتِىَ مِثْلَ مَا اُوتِىَ مُوسٰى اَوَلَمْ يَكْفُرُوا بِمَا اُوتِىَ مُوسٰى مِنْ قَبْلُ قَالُوا سِحْرَانِ تَظَاهَرَا وَقَالُوا اِنَّا بِكُلٍّ كَافِرُونَ

28.48 - Felemmâ câehumul haggu min ındinâ gâlû levlâ ûtiye misle mâ ûtiye mûsâ, e ve lem yekfurû bimâ ûtiye mûsâ min gabl, gâlû sıhrâni tezâherâ, ve gâlû innâ bikullin kâfirûn.

28.48 - Fakat onlara katımızdan hak gelince: "Mûsâ'ya verilenin eşi, buna da verilmeli değil miydi?" dediler. Daha önce Mûsâ'ya verileni de inkâr etmemişler miydi? "Birbirine destek olan iki büyü", dediler. "Biz hepsini inkâr ederiz", dediler.

 rtfSndPly*28.49*
(٢٨-٤٩)
28.49*************
قُلْ فَاْتُوا بِكِتَابٍ مِنْ عِنْدِ اللّٰهِ هُوَ اَهْدٰى مِنْهُمَا اَتَّبِعْهُ اِنْ كُنْتُمْ صَادِقٖينَ

28.49 - Gul feé'tû bikitâbim min ındillâhi huve ehdâ minhumâ ettebiğhu in kuntum sâdigîn.

28.49 - De ki: "Eğer doğru iseniz, Allâh katından bu ikisinden (yani Mûsâ'ya ve bana inen Kitaplardan) daha doğru bir Kitap getirin de ben ona uyayım."

 rtfSndPly*28.50*
(٢٨-٥٠)
28.50*************
فَاِنْ لَمْ يَسْتَجٖيبُوا لَكَ فَاعْلَمْ اَنَّمَا يَتَّبِعُونَ اَهْوَاءَهُمْ وَمَنْ اَضَلُّ مِمَّنِ اتَّبَعَ هَوٰیهُ بِغَيْرِ هُدًى مِنَ اللّٰهِ اِنَّ اللّٰهَ لَا يَهْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمٖينَ

28.50 - Feil lem yestecîbû leke fağlem ennemâ yettebiûne ehvâehum, ve men edallu mimmenittebea hevâhu biğayri hudem minallâh, innallâhe lâ yehdil gavmez zâlimîn.

28.50 - Eğer sana cevap veremezlerse bil ki onlar, keyiflerine uyuyorlar. Allah'tan bir yol gösterici olmadan, yalnız kendi keyfine uyandan daha sapık kim olabilir? Muhakkak ki Allâh, zâlim kavmi doğru yola iletmez.

 rtfSndPly*28.51*
(٢٨-٥١)
28.51*************
وَلَقَدْ وَصَّلْنَا لَهُمُ الْقَوْلَ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ

28.51 - Ve legad vassalnâ lehumul gavle leallehum yetezekkerûn.

28.51 - Andolsun biz, düşünüp öğüt alsınlar diye onlar için sözü(müzü) birbirine bitiştirdik (ardı ardına gerçeği kanıtlayan âyetler gönderdik).

 rtfSndPly*28.52*
(٢٨-٥٢)
28.52*************
اَلَّذٖينَ اٰتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِهٖ هُمْ بِهٖ يُؤْمِنُونَ

28.52 - Ellezîne âteynâhumul kitâbe min gablihî hum bihî yué'minûn.

28.52 - Bundan önce kendilerine Kitap verdiklerimiz, bu (Kur'â)n'a inanırlar.

 rtfSndPly*28.53*
(٢٨-٥٣)
28.53*************
وَاِذَا يُتْلٰى عَلَيْهِمْ قَالُوا اٰمَنَّا بِهٖ اِنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّنَا اِنَّا كُنَّا مِنْ قَبْلِهٖ مُسْلِمٖينَ

28.53 - Ve izâ yutlâ aleyhim gâlû âmennâ bihî innehul haggu mir rabbinâ innâ kunnâ min gablihî muslimîn.

28.53 - Onlara (Kur'ân) okunduğu zaman: "Ona inandık, o, Rabbimizden gelen gerçektir... Zaten biz ondan önce de müslümanlar idik." derler.

 rtfSndPly*28.54*
(٢٨-٥٤)
28.54*************
اُولٰئِكَ يُؤْتَوْنَ اَجْرَهُمْ مَرَّتَيْنِ بِمَا صَبَرُوا وَيَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ

28.54 - Ulâike yué'tevne ecrahum merrateyni bimâ saberû ve yedraûne bilhasenetis seyyiete ve mimmâ razagnâhum yunfigûn.

28.54 - İşte onlara, sabretmelerinden ötürü mükâfâtları iki kez verilir; onlar kötülüğü iyilikle savarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır yoluna) harcarlar.

 rtfSndPly*28.55*
(٢٨-٥٥)
28.55*************
وَاِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ اَعْرَضُوا عَنْهُ وَقَالُوا لَنَا اَعْمَالُنَا وَلَكُمْ اَعْمَالُكُمْ سَلَامٌ عَلَيْكُمْ لَا نَبْتَغِى الْجَاهِلٖينَ

28.55 - Ve izâ semiullağve ağradû anhu ve gâlû lenâ ağmâlunâ ve lekum ağmâlukum selâmun aleykum, lâ nebteğıl câhilîn.

28.55 - Boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: "Bizim işlerimiz bize, sizin işleriniz size. Size selâm olsun (haydi hoşça kalın), biz câhiller(le sohbet etmey)i istemeyiz" derler.

 rtfSndPly*28.56*
(٢٨-٥٦)
28.56*************
اِنَّكَ لَا تَهْدٖى مَنْ اَحْبَبْتَ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ يَهْدٖى مَنْ يَشَاءُ وَهُوَ اَعْلَمُ بِالْمُهْتَدٖينَ

28.56 - İnneke lâ tehdî men ahbebte ve lâkinnallâhe yehdî mey yeşâé', ve huve ağlemu bilmuhtedîn.

28.56 - (Ey Muhammed), sen, sevdiğini doğru yola iletemezsin, fakat Allâh, dilediğini doğru yola iletir. O, yola gelecek olanları daha iyi bilir.

 rtfSndPly*28.57*
(٢٨-٥٧)
28.57*************
وَقَالُوا اِنْ نَتَّبِعِ الْهُدٰى مَعَكَ نُتَخَطَّفْ مِنْ اَرْضِنَا اَوَلَمْ نُمَكِّنْ لَهُمْ حَرَمًا اٰمِنًا يُجْبٰى اِلَيْهِ ثَمَرَاتُ كُلِّ شَیْءٍ رِزْقًا مِنْ لَدُنَّا وَلٰكِنَّ اَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ

28.57 - Ve gâlû in nettebiıl hudâ meake nutehattaf min ardınâ, e ve lem numekkil lehum haramen âminey yucbâ ileyhi semerâtu kulli şey'ir rizgam mil ledunnâ ve lâkinne ekserahum lâ yağlemûn.

28.57 - Dediler ki: "Biz seninle beraber doğru yola gelirsek yurdumuzdan atılırız." Biz onlara kendi katımızdan bir rızık olarak, her şeyin ürünlerinin toplanıp getirildiği, güvenli, dokunulmaz bir mekân vermedik mi? Fakat çokları bilmezler.

 rtfSndPly*28.58*
(٢٨-٥٨)
28.58*************
وَكَمْ اَهْلَكْنَا مِنْ قَرْيَةٍ بَطِرَتْ مَعٖيشَتَهَا فَتِلْكَ مَسَاكِنُهُمْ لَمْ تُسْكَنْ مِنْ بَعْدِهِمْ اِلَّا قَلٖيلًا وَكُنَّا نَحْنُ الْوَارِثٖينَ

28.58 - Ve kem ehleknâ min garyetim betırat meîşetehâ, fetilke mesâkinuhum lem tuskem mim bağdihim illâ galîlâ, ve kunnâ nahnul vârisîn.

28.58 - Biz refah içinde şımarmış nice kenti helâk ettik. İşte şunlar, onların meskenleri, onlardan sonra oralarda pek az oturuldu. Onlara hep biz vâris olduk (hepsi bize kaldı).

 rtfSndPly*28.59*
(٢٨-٥٩)
28.59*************
وَمَا كَانَ رَبُّكَ مُهْلِكَ الْقُرٰى حَتّٰى يَبْعَثَ فٖى اُمِّهَا رَسُولًا يَتْلُوا عَلَيْهِمْ اٰيَاتِنَا وَمَا كُنَّا مُهْلِكِى الْقُرٰى اِلَّا وَاَهْلُهَا ظَالِمُونَ

28.59 - Ve mâ kâne rabbuke muhlikel gurâ hattâ yeb'ase fî ummihâ rasûley yetlû aleyhim âyâtinâ, ve mâ kunnâ muhlikil gurâ illâ ve ehluhâ zâlimûn.

28.59 - Rabbin, Anakent (olan Mekke)de onlara âyetlerimizi okuyan bir elçi göndermedikçe ülkeleri helâk edici değildir. Ve biz, halkı zâlim olmadan ülkeleri helâk ediciler değiliz.

 rtfSndPly*28.60*
(٢٨-٦٠)
28.60*************
وَمَا اُوتٖيتُمْ مِنْ شَیْءٍ فَمَتَاعُ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَزٖينَتُهَا وَمَا عِنْدَ اللّٰهِ خَيْرٌ وَاَبْقٰى اَفَلَا تَعْقِلُونَ

28.60 - Ve mâ ûtîtum min şey'in femetâul hayâtid dunyâ ve zînetuhâ, ve mâ ındallâhi hayruv ve ebgâ, efelâ tağgılûn.

28.60 - Size verilen her şey, dünyâ hayâtının geçimi ve süsüdür. Allâh'ın yanında olan ise daha hayırlı ve daha kalıcıdır. Aklınızı kullanmıyor musunuz?

 rtfSndPly*28.61*
(٢٨-٦١)
28.61*************
اَفَمَنْ وَعَدْنَاهُ وَعْدًا حَسَنًا فَهُوَ لَاقٖيهِ كَمَنْ مَتَّعْنَاهُ مَتَاعَ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا ثُمَّ هُوَ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ مِنَ الْمُحْضَرٖينَ

28.61 - Efemev ve adnâhu vağden hasenen fehuve lâ gîhi kemem mettağnâhu metâal hayâtid dunyâ summe huve yevmel gıyâmeti minel muhdarîn.

28.61 - İmdi kendisine güzel bir söz verdiğimiz ve muhakkak o (söz verile)ne kavuşacak olan kimse; sırf kendisine dünyâ hayâtının geçici zevkini yaşattığımız ve sonra kıyâmet günü (yakalanıp) getirileceklerden olan insan gibi midir?

 rtfSndPly*28.62*
(٢٨-٦٢)
28.62*************
وَيَوْمَ يُنَادٖيهِمْ فَيَقُولُ اَيْنَ شُرَكَائِىَ الَّذٖينَ كُنْتُمْ تَزْعُمُونَ

28.62 - Ve yevme yunâdîhim feyegûlu eyne şurakâiyellezîne kuntum tez'umûn.

28.62 - O gün (Allâh) onlara seslenerek: "Benim ortaklarım (olduklarını) sandığınız şeyler nerede?" der.

 rtfSndPly*28.63*
(٢٨-٦٣)
28.63*************
قَالَ الَّذٖينَ حَقَّ عَلَيْهِمُ الْقَوْلُ رَبَّنَا هٰؤُلَاءِ الَّذٖينَ اَغْوَيْنَا اَغْوَيْنَاهُمْ كَمَا غَوَيْنَا تَبَرَّاْنَا اِلَيْكَ مَا كَانُوا اِيَّانَا يَعْبُدُونَ

28.63 - Gâlellezîne hagga aleyhimul gavlu rabbenâ hâulâillezîne ağveynâ, ağveynâhum kemâ ğaveynâ, teberraé'nâ ileyk, mâ kânû iyyânâ yağbudûn.

28.63 - (Azâb) söz(ü) üzerlerine hak olanlar: "Rabbimiz, azdırdıklarımız şunlar. Kendimiz azdığımız gibi onları da azdırdık. (Biz azdık, onlar da bize uydular. Onların yaptıklarından) uzak olduğumuzu, (bu hususta bizim suçumuz olmadığını) sana arz ederiz. Zaten onlar bize tapmıyorlardı (kendi arzularına tapıyorlardı)." derler.

 rtfSndPly*28.64*
(٢٨-٦٤)
28.64*************
وَقٖيلَ ادْعُوا شُرَكَاءَكُمْ فَدَعَوْهُمْ فَلَمْ يَسْتَجٖيبُوا لَهُمْ وَرَاَوُا الْعَذَابَ لَوْ اَنَّهُمْ كَانُوا يَهْتَدُونَ

28.64 - Ve gîled'û şurakâekum fedeavhum felem yestecîbû lehum ve raevul azâb, lev ennehum kânû yehtedûn.

28.64 - (Allâh tarafından) onlara: "(Bana), koştuğunuz ortakları çağırın!" denir. Onları çağırırlar. Fakat (çağırılanlar), bunların çağrısına cevap vermezler ve (bunlar), karşılarında azâbı görürler (sanki çağırdıkları şey, azâbın kendisi olmuştur). Ne olurdu (sanki dünyâda) yola gelselerdi!

 rtfSndPly*28.65*
(٢٨-٦٥)
28.65*************
وَيَوْمَ يُنَادٖيهِمْ فَيَقُولُ مَاذَا اَجَبْتُمُ الْمُرْسَلٖينَ

28.65 - Ve yevme yunâdîhim feyegûlu mâzâ ecebtumul murselîn.

28.65 - (Allâh) Onlara seslenerek: "Elçilere ne cevap verdiniz?" dediği gün,

 rtfSndPly*28.66*
(٢٨-٦٦)
28.66*************
فَعَمِيَتْ عَلَيْهِمُ الْاَنْبَاءُ يَوْمَئِذٍ فَهُمْ لَا يَتَسَاءَلُونَ

28.66 - Feamiyet aleyhimul embâu yevmeizin fehum lâ yetesâelûn.

28.66 - O gün haberler, onlara kör olmuştur (yani sözler sanki kör olmuştur, hiçbir söz gelip onların ağızlarını bulamaz, yanıt verecek bir tek kelime bulamazlar) onlar, birbirlerine de soramazlar.

 rtfSndPly*28.67*
(٢٨-٦٧)
28.67*************
فَاَمَّا مَنْ تَابَ وَاٰمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَعَسٰى اَنْ يَكُونَ مِنَ الْمُفْلِحٖينَ

28.67 - Feemmâ men tâbe ve âmene ve amile sâlihan feasâ ey yekûne minel muflihîn.

28.67 - Ama kim tevbe eder, inanır ve iyi iş yaparsa, o kurtuluşa erenlerden olabilir.

 rtfSndPly*28.68*
(٢٨-٦٨)
28.68*************
وَرَبُّكَ يَخْلُقُ مَا يَشَاءُ وَيَخْتَارُ مَا كَانَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ سُبْحَانَ اللّٰهِ وَتَعَالٰى عَمَّا يُشْرِكُونَ

28.68 - Ve rabbuke yahlugu mâ yeşâu ve yahtâr, mâ kâne lehumul hıyerah, subhânallâhi ve teâlâ ammâ yuşrikûn.

28.68 - Rabbin, dilediğini yaratır ve seçer. Seçim, onlara âit değildir. Allâh, onların ortak koştukları şeylerden uzaktır, yücedir.

 rtfSndPly*28.69*
(٢٨-٦٩)
28.69*************
وَرَبُّكَ يَعْلَمُ مَا تُكِنُّ صُدُورُهُمْ وَمَا يُعْلِنُونَ

28.69 - Ve rabbuke yağlemu mâ tukinnu sudûruhum ve mâ yuğlinûn.

28.69 - Rabbin, onların göğüslerinin neyi gizleyip neyi açığa vurduğunu bilir.

 rtfSndPly*28.70*
(٢٨-٧٠)
28.70*************
وَهُوَ اللّٰهُ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ لَهُ الْحَمْدُ فِى الْاُولٰى وَالْاٰخِرَةِ وَلَهُ الْحُكْمُ وَاِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

28.70 - Ve huvallâhu lâ ilâhe illâ hû, lehul hamdu fil ûlâ vel âhırah, ve lehul hukmu ve ileyhi turceûn.

28.70 - O, kendisinden başka tanrı olmayan Allah'tır. İlkte de, sonda da (dünyâda da, âhirette de) hamd O'na mahsustur. Hüküm de O'nundur ve O'na döndürüleceksiniz.

 rtfSndPly*28.71*
(٢٨-٧١)
28.71*************
قُلْ اَرَاَيْتُمْ اِنْ جَعَلَ اللّٰهُ عَلَيْكُمُ الَّيْلَ سَرْمَدًا اِلٰى يَوْمِ الْقِيٰمَةِ مَنْ اِلٰهٌ غَيْرُ اللّٰهِ يَاْتٖيكُمْ بِضِيَاءٍ اَفَلَا تَسْمَعُونَ

28.71 - Gul eraeytum in cealallâhu aleykumul leyle sermeden ilâ yevmil gıyâmeti men ilâhun ğayrullâhi yeé'tîkum bidıyâé', efelâ tesmeûn.

28.71 - De ki: "Baksanıza, eğer Allâh, üzerinize geceyi kıyâmet gününe kadar sürekli kılsa Allah'tan başka size ışık getirecek tanrı kimdir? (Söyleyin), işitmiyor musunuz?"

 rtfSndPly*28.72*
(٢٨-٧٢)
28.72*************
قُلْ اَرَاَيْتُمْ اِنْ جَعَلَ اللّٰهُ عَلَيْكُمُ النَّهَارَ سَرْمَدًا اِلٰى يَوْمِ الْقِيٰمَةِ مَنْ اِلٰهٌ غَيْرُ اللّٰهِ يَاْتٖيكُمْ بِلَيْلٍ تَسْكُنُونَ فٖيهِ اَفَلَا تُبْصِرُونَ

28.72 - Gul eraeytum in cealallâhu aleykumun nehâra sermeden ilâ yevmil gıyâmeti men ilâhun ğayrullâhi yeé'tîkum bileylin teskunûne fîh, efelâ tubsırûn.

28.72 - De ki: "Baksanıza, eğer Allâh, üzerinize gündüzü, kıyâmet gününe kadar sürekli kılsa, Allah'tan başka, size dinleneceğiniz geceyi getirecek tanrı kimdir? Görmüyor musunuz?"

 rtfSndPly*28.73*
(٢٨-٧٣)
28.73*************
وَمِنْ رَحْمَتِهٖ جَعَلَ لَكُمُ الَّيْلَ وَالنَّهَارَ لِتَسْكُنُوا فٖيهِ وَلِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهٖ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

28.73 - Ve mir rahmetihî ceale lekumul leyle ven nehâra liteskunû fîhi ve litebteğû min fadlihî ve leallekum teşkurûn.

28.73 - Rahmetinden dolayı sizin için geceyi ve gündüzü var etti ki, geceleyin dinlenesiniz ve (gündüzün) Allâh'ın lutfunu arayasınız ve (Allâh'ın ni'metine) şükredesiniz.

 rtfSndPly*28.74*
(٢٨-٧٤)
28.74*************
وَيَوْمَ يُنَادٖيهِمْ فَيَقُولُ اَيْنَ شُرَكَائِىَ الَّذٖينَ كُنْتُمْ تَزْعُمُونَ

28.74 - Ve yevme yunâdîhim feyegûlu eyne şurakâiyellezîne kuntum tez'umûn.

28.74 - O gün onlara seslenerek: "Ortaklarım sandığınız şeyler nerede?" der.

 rtfSndPly*28.75*
(٢٨-٧٥)
28.75*************
وَنَزَعْنَا مِنْ كُلِّ اُمَّةٍ شَهٖيدًا فَقُلْنَا هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ فَعَلِمُوا اَنَّ الْحَقَّ لِلّٰهِ وَضَلَّ عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَفْتَرُونَ

28.75 - Ve nezağnâ min kulli ummetin şehîden fegulnâ hâtû burhânekum fealimû ennel hagga lillâhi ve dalle anhum mâ kânû yefterûn.

28.75 - Her ümmetten bir şâhid çıkarırız: "Delilinizi getirin!" deriz. Gerçeğin Allah'a âidolduğunu bilirler ve uydurdukları şeyler kendilerinden sapıp gider.

 rtfSndPly*28.76*
(٢٨-٧٦)
28.76*************
اِنَّ قَارُونَ كَانَ مِنْ قَوْمِ مُوسٰى فَبَغٰى عَلَيْهِمْ وَاٰتَيْنَاهُ مِنَ الْكُنُوزِ مَا اِنَّ مَفَاتِحَهُ لَتَنُواُ بِالْعُصْبَةِ اُولِى الْقُوَّةِ اِذْ قَالَ لَهُ قَوْمُهُ لَا تَفْرَحْ اِنَّ اللّٰهَ لَا يُحِبُّ الْفَرِحٖينَ

28.76 - İnne gârûne kâne min gavmi mûsâ febeğâ aleyhim, ve âteynâhu minel kunûzi mâ inne mefâtihahû letenûu bil usbeti ulil guvveh, iz gâle lehû gavmuhû lâ tefrah innallâhe lâ yuhıbbul ferihîn.

28.76 - Kârûn, Mûsâ'nın kavminden idi. Onlara karşı azgınlık etti. Biz kendisine öyle hazineler vermiştik ki onun (hazinelerinin) anahtarlarını (taşımak), güçlü bir topluluğa ağır geliyordu. Kavmi ona demişti ki: "Şımarma, Allâh, şımarıkları sevmez."

 rtfSndPly*28.77*
(٢٨-٧٧)
28.77*************
وَابْتَغِ فٖيمَا اٰتٰیكَ اللّٰهُ الدَّارَ الْاٰخِرَةَ وَلَا تَنْسَ نَصٖيبَكَ مِنَ الدُّنْيَا وَاَحْسِنْ كَمَا اَحْسَنَ اللّٰهُ اِلَيْكَ وَلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِى الْاَرْضِ اِنَّ اللّٰهَ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدٖينَ

28.77 - Vebteğı fîmâ âtâkallâhud dâral âhırate ve lâ tense nasîbeke mined dunyâ ve ahsin kemâ ahsenallâhu ileyke ve lâ tebğıl fesâde fil ard, innallâhe lâ yuhıbbul mufsidîn.

28.77 - Allâh'ın sana verdiği (bu servet) içinde âhiret yurdunu ara, dünyâdan da nasibini unutma, Allâh sana nasıl iyilik ettiyse sen de öyle iyilik et, yeryüzünde bozgunculuk (etmeyi) isteme, çünkü Allâh bozguncuları sevmez.

 rtfSndPly*28.78*
(٢٨-٧٨)
28.78*************
قَالَ اِنَّمَا اُوتٖيتُهُ عَلٰى عِلْمٍ عِنْدٖى اَوَلَمْ يَعْلَمْ اَنَّ اللّٰهَ قَدْ اَهْلَكَ مِنْ قَبْلِهٖ مِنَ الْقُرُونِ مَنْ هُوَ اَشَدُّ مِنْهُ قُوَّةً وَاَكْثَرُ جَمْعًا وَلَا يُسْپَلُ عَنْ ذُنُوبِهِمُ الْمُجْرِمُونَ

28.78 - Gâle innemâ ûtîtuhû alâ ılmin ındî, e ve lem yağlem ennallâhe gad ehleke min gablihî minel gurûni men huve eşeddu minhu guvvetev ve ekseru cem'â, ve lâ yus'elu an zunûbihimul mucrimûn.

28.78 - Bu (servet) bende bulunan bir bilgi sayesinde bana verildi dedi. Bilmedi mi ki Allâh, kendisinden önceki kuşaklar arasında kendisinden daha güçlü ve daha çok cemaati bulunan nice kimseleri helâk etmiştir? Suçlulara günâhlarından sorulmaz.

 rtfSndPly*28.79*
(٢٨-٧٩)
28.79*************
فَخَرَجَ عَلٰى قَوْمِهٖ فٖى زٖينَتِهٖ قَالَ الَّذٖينَ يُرٖيدُونَ الْحَيٰوةَ الدُّنْيَا يَا لَيْتَ لَنَا مِثْلَ مَا اُوتِىَ قَارُونُ اِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظٖيمٍ

28.79 - Feharace alâ gavmihî fî zînetih, gâlellezîne yurîdûnel hayâted dunyâ yâ leyte lenâ misle mâ ûtiye gârûnu innehû lezû hazzın azîm.

28.79 - (Kârûn) süsü, (debdebesi) içinde kavminin karşısına çıktı. dünyâ hayâtını isteyenler: "Keşke Kârûn'a verilenin bir benzeri de bize verilseydi, dediler, gerçekten onun büyük şansı var!"

 rtfSndPly*28.80*
(٢٨-٨٠)
28.80*************
وَقَالَ الَّذٖينَ اُوتُوا الْعِلْمَ وَيْلَكُمْ ثَوَابُ اللّٰهِ خَيْرٌ لِمَنْ اٰمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا وَلَا يُلَقّٰیهَا اِلَّا الصَّابِرُونَ

28.80 - Ve gâlellezîne ûtul ılme veylekum sevâbullâhi hayrul limen âmene ve amile sâlihâ, ve lâ yuleggâhâ illes sâbirûn.

28.80 - Kendilerine bilgi verilmiş olanlar ise: "Yazık size, dediler, inanan ve iyi iş yapan kimse için Allâh'ın sevâbı daha hayırlıdır. Buna ancak sabredenler kavuşturulur."

 rtfSndPly*28.81*
(٢٨-٨١)
28.81*************
فَخَسَفْنَا بِهٖ وَبِدَارِهِ الْاَرْضَ فَمَا كَانَ لَهُ مِنْ فِئَةٍ يَنْصُرُونَهُ مِنْ دُونِ اللّٰهِ وَمَا كَانَ مِنَ المُنْتَصِرٖينَ

28.81 - Fehasefna bihî ve bidârihil arda femâ kâne lehû min fietiy yensurûnehû min dûnillah, ve mâ kâne minel muntesırîn.

28.81 - Nihâyet onu da, evini barkını da yere batırdık. Allah'a karşı ona yardım edecek bir topluluğu olmadı. Kendi kendini (savunup) kurtaranlardan da değildi.

 rtfSndPly*28.82*
(٢٨-٨٢)
28.82*************
وَاَصْبَحَ الَّذٖينَ تَمَنَّوْا مَكَانَهُ بِالْاَمْسِ يَقُولُونَ وَيْكَاَنَّ اللّٰهَ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهٖ وَيَقْدِرُ لَوْلَا اَنْ مَنَّ اللّٰهُ عَلَيْنَا لَخَسَفَ بِنَا وَيْكَاَنَّهُ لَا يُفْلِحُ الْكَافِرُونَ

28.82 - Ve asbehallezîne temennev mekânehû bil emsi yegûlûne veykeennallâhe yebsutur rizga limey yeşâu min ıbâdihî ve yagdir, lev lâ em mennallâhu aleynâ lehasefe binâ, veykeennehû lâ yuflihul kâfirûn.

28.82 - Dün onun yerinde olmayı isteyenler: "Vay, demek Allâh kullarından dilediğine rızkı açar ve kısar. Allâh bize lutfetmiş olmasaydı, bizi de yere batırırdı. Demek gerçekten kâfirler iflâh olmaz!" demeğe başladılar.

 rtfSndPly*28.83*
(٢٨-٨٣)
28.83*************
تِلْكَ الدَّارُ الْاٰخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذٖينَ لَا يُرٖيدُونَ عُلُوًّا فِى الْاَرْضِ وَلَا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقٖينَ

28.83 - Tilked dârul âhıratu nec'aluhâ lillezîne lâ yurîdûne uluvven fil ardı ve lâ fesâdâ, vel âgıbetu lilmuttegîn.

28.83 - İşte âhiret yurdu: Onu yeryüzünde böbürlenmek ve bozgunculuk yapmak istemeyenlere veririz. (Güzel) sonuç, (günâhlardan) sakınanlarındır.

 rtfSndPly*28.84*
(٢٨-٨٤)
28.84*************
مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ خَيْرٌ مِنْهَا وَمَنْ جَاءَ بِالسَّيِّئَةِ فَلَا يُجْزَى الَّذٖينَ عَمِلُوا السَّيِّپَاتِ اِلَّا مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

28.84 - Men câe bilhaseneti felehû hayrum minhâ, ve men câe bis seyyieti felâ yuczellezîne amilus seyyiâti illâ mâ kânû yağmelûn.

28.84 - Kim bir iyilik getirirse ona ondan daha güzeli vardır. Kim kötülük getirirse, kötülükleri yapanlar, ancak yaptıkları (kötülük) kadar cezâlanırlar.

 rtfSndPly*28.85*
(٢٨-٨٥)
28.85*************
اِنَّ الَّذٖى فَرَضَ عَلَيْكَ الْقُرْاٰنَ لَرَادُّكَ اِلٰى مَعَادٍ قُلْ رَبّٖى اَعْلَمُ مَنْ جَاءَ بِالْهُدٰى وَمَنْ هُوَ فٖى ضَلَالٍ مُبٖينٍ

28.85 - İnnellezî ferada aleykel gur'âne lerâdduke ilâ meâd, gur rabbî ağlemu men câe bilhudâ ve men huve fî dalâlim mubîn.

28.85 - Kur'ân'ı sana (indiren ve) gerekli kılan (Allâh), elbette seni varılacak yere döndürecektir. De ki: "Rabbim kimin hidâyet getirdiğini ve kimin apaçık bir sapıklık içinde bulunduğunu bilir."

 rtfSndPly*28.86*
(٢٨-٨٦)
28.86*************
وَمَا كُنْتَ تَرْجُوا اَنْ يُلْقٰى اِلَيْكَ الْكِتَابُ اِلَّا رَحْمَةً مِنْ رَبِّكَ فَلَا تَكُونَنَّ ظَهٖيرًا لِلْكَافِرٖينَ

28.86 - Ve mâ kunte tercû ey yulgâ ileykel kitâbu illâ rahmetem mir rabbike felâ tekûnenne zahîral lilkâfirîn.

28.86 - Sen, o Kitabın, senin kalbine bırakılacağını ummazdın. Ancak Rabbinden bir rahmet olarak (Kitap senin kalbine bırakıldı). O halde kâfirlere arka olma.

 rtfSndPly*28.87*
(٢٨-٨٧)
28.87*************
وَلَا يَصُدُّنَّكَ عَنْ اٰيَاتِ اللّٰهِ بَعْدَ اِذْ اُنْزِلَتْ اِلَيْكَ وَادْعُ اِلٰى رَبِّكَ وَلَا تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكٖينَ

28.87 - Ve lâ yesuddunneke an âyâtillâhi bağde iz unzilet ileyke ved'u ilâ rabbike ve lâ tekûnenne minel muşrikîn.

28.87 - Ve Allâh'ın, âyetleri sana indirildikten sonra sakın seni onlardan alıkoymasınlar. Rabbine da'vet et, ortak koşanlardan olma.

 rtfSndPly*28.88*
(٢٨-٨٨)
28.88*************
وَلَا تَدْعُ مَعَ اللّٰهِ اِلٰهًا اٰخَرَ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ كُلُّ شَیْءٍ هَالِكٌ اِلَّا وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَاِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

28.88 - Ve lâ ted'u meallâhi ilâhen âhar, lâ ilâhe illâ hû, kullu şey'in hâlikun illâ vecheh, lehul hukmu ve ileyhi turceûn.

28.88 - Allâh ile beraber başka bir tanrıya yalvarma. O'ndan başka tanrı yoktur. O'nun yüzü (zatı)ndan başka herşey helâk olacaktır. Hüküm O'nundur ve O'na döndürüleceksiniz.

415 yorum:

1 – 200 / 415   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

Hi it's me, I am also visiting this site daily,
this site is actually nice and the people are genuinely sharing fastidious thoughts.my site ... picchettanti

Adsız dedi ki...

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i
thought i could also make comment due to this sensible paragraph.


my site - weight loss calculator

Adsız dedi ki...

I leave a comment whenever I like a post on a website or if I have something to contribute to the discussion.
It's triggered by the sincerness displayed in the post
I read. And on this post "28 KASAS SURESİ".
I was actually excited enough to post a comment :-) I actually do have a couple
of questions for you if you usually do not mind.
Could it be only me or does it seem like some of these comments appear as if
they are left by brain dead folks? :-P And, if you are posting
on other sites, I'd like to keep up with everything
fresh you have to post. Would you list every one of all your public pages like your twitter feed, Facebook
page or linkedin profile?

my web-site online music marketing with topspin

Adsız dedi ki...

This article presents clear idea in support of the new people of blogging, that really how to
do blogging.

Here is my blog post muscle toning workouts for women

Adsız dedi ki...

Hello there! This is my first visit to your
blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a
community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on.
You have done a extraordinary job!

Here is my web-site :: Simply Garcinia weight loss; fast2leads.com,

Adsız dedi ki...

This information is priceless. Where can I find out more?

My blog post; Download angry birds epic hack tool Free

Adsız dedi ki...

Wow, superb weblog structure! How long have you been running a blog
for? you made blogging look easy. The total look of your web site is excellent, let alone the content material!


my website Pure Cambogia review (http://pacmanonlinefree.com/index.php?task=profile&id=78691)

Adsız dedi ki...

Hello friends, its great article about cultureand completely explained, keep it up all the
time.

Here is my website vermont seo - Farbyskoly.sk,

Adsız dedi ki...

Amazing! This blog looks just like my old one!
It's on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design.
Wonderful choice of colors!

My web page: laxatives for weight loss

Adsız dedi ki...

Thanks for one's marvellus posting! I definitely enjoyed reading it, you might be a great author.I will make certain tto bookmark your blog and will often come bacxk
very soon. I want to encourage yyou to definitely continue your great writing, have a nice afternoon!


Here is myy weblog :: sexercise for women gene simmons sexercise workout video
sexercise ()

Adsız dedi ki...

What's up it's mе, I am aso visiting this web paɡe on a regular basis,
this webb site is ttruly fastidіous and tthe users arе rеɑply sharing pleasant
thoughts.

Also vіsit my web sіte - real estate personal branding

Adsız dedi ki...

Heyy I knօw this іs off topic but I was wondering if you knew of any
wiԁgеts I could add to my bloɡ that automatiсally tweet my newwest twitter updɑtes.
I've bеen lоoking for a plug-in like this for quite some time
and was hoρing maybe you would have some experience wіth something liкe thіs.
Please lеt mme know if you run into anythiոg. I truly enjοy readіng yoyr blog ɑnd I look forward
to your ոew upɗates.

My web blog - minnesota Real estate-related

Adsız dedi ki...

Gday, іm deciding tо start skateboarding and im looкing fߋr a skateboard...
іm thinking the eenuff neon logo skateboard. iss іt any gooid aոd will itt be suited for street skateboarding?
Мaոy thɑnks foг а vrry goοd read.

Αlso visit my websute ... best skateboard For cruising

Adsız dedi ki...

Does your website have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like
to send you an email. I've got some recommendations for
your blog you might be interested in hearing. Either way, great site
and I look forward to seeing it grow over time.

My web-site - Cheap Nike Air Max

Adsız dedi ki...

Great blog you have here but I was wanting to know if you
knew of any discussion boards that cover the same topics
talked about here? I'd really love to be a part of community
where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know.
Thanks!

Take a look at my web blog: CHI Flat Irons

Adsız dedi ki...

I every time spent my half an hour to read this blog's content daily along with a cup of coffee.


Have a look at my site; cheap ghd

Adsız dedi ki...

I think the admin of this website is actually working hard in support of his website, as here every information is
quality based information.

Also visit my web site ... kitchen cabinets pa

Adsız dedi ki...

Thanks for finally writing about > "28 KASAS SURESİ" < Liked it!

Feel free to surf to my web blog :: Angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

Hey tҺere, doеs anyhone know any good websites or stores tо ǥet
skateboards. Τhanks аgain fߋr a fabulous article.

Check оut my web blog ... best cruiser brands skate

YAPANAS ZANFİRA dedi ki...

28 of Surat al-Qasas
ARABIC recitation of approx MEAL
(28-1)
طسم
1.28 - Ta Mim sîn.
S FIRE - Ta mime since.

(28-2)
تلك ايات الكتاب المبين
02.28 - âyâtul kitâbil Mubîn Tilke.
28.2 - Who then are the verses of the clear Book.

(28-3)
نتلوا عليك من نبا موسى وفرعون بالحق لقوم يؤمنون
28.03 - Netlû alaikum min Nebenan Musa and fir'avn know hagg the ligavmiy yué'minûn .
28.3 - Believers for a society with Moses Fir'avn' the news part of the real as you'll read:
Read more »

Adsız dedi ki...

Hello, i think that i saw you visited my website thus i
came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my
website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!


Feel free to visit my web site ... angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

Hi theге, i read your blg occаsionally anԀ i own
a similar one aոnd i was just wondering if you get a lot oof spam feedbɑck?
If so how do you reduce it, any plugin or anything you ϲan recommend?
I get ѕo much lately it's driving me mad so anƴ help iѕ
very much appreciated.

Hеre is my Ьlog post skin rashes

Adsız dedi ki...

Very good site you have here but I was curious if you knew of
any message boards that cover the same topics talked about in this article?
I'd really like to be a part of group where
I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same
interest. If you have any recommendations, please let me know.
Thank you!

My website all around the world lyrics

Adsız dedi ki...

This post is truly a nice one it helps new web users,
who are wishing for blogging.

Feel free to surf to my web blog hairstyles 2013 short length

Adsız dedi ki...

Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I've truly loved browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing for your rss feed and I hope you write once
more very soon!

Here is my blog post - call of duty hacks xbox 360 mw3

Adsız dedi ki...

Currently it appears like Drupal is the preferred blogging platform out
there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?my blog best Andis hair clippers

Adsız dedi ki...

This website truly has all of the information and facts I wanted about this
subject and didn't know who to ask.

Here is my web page :: wahl clipper blades in connecticut

Adsız dedi ki...

Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems
finding one? Thanks a lot!

Also visit my website; philips philips american idol home

Adsız dedi ki...

Informative article, exactly what I wanted to find.

Feel free to visit my page :: best Wahl hair clippers

Adsız dedi ki...

Hi there! This blog post couldn't be written any
better! Looking through this article reminds me of my previous
roommate! He continually kept preaching about this.
I'll send this information to him. Fairly certain he will have a
great read. Thank you for sharing!

My web-site ... wahlburgers reality show

Adsız dedi ki...

Ahaa, its pleasant dialogue about this post here at this weblog, I have read all that, so now me also commenting at this place.


Review my site call of duty hacks Ps3 mw2

Adsız dedi ki...

This web site really has all of the information I needed
concerning this subject and didn't know who to ask.


My web page: car shipping florida (http://www.motorradgang-adelsheim.de/index.php?option=com_easybookreloaded&controller=entry&c018c16094695aaa22a7a9173cf37a2e=6345d6ce2e416aac0c037483d59d37e1)

Adsız dedi ki...

Link exchange is nothing else but it is just placing
the other person's website link on your page at appropriate place and other person will also do similar for you.


Here is my page ... best hair clippers for women

Adsız dedi ki...

Highly energetic post, I liked that a lot. Will there be a part 2?


Here is my web site :: donnie wahlberg

Adsız dedi ki...

Fastidious replies in return of this difficulty with firm arguments and explaining all regarding that.


Feel free to visit my blog post; best Andis hair clippers

Adsız dedi ki...

Ӏ have tο thank you for the efforts you've put in writing this site.
I amm hopinjg to check out the same high-grade blog posts
from you lateer oon aas well. In truth, your creative
writiոg аbilities haѕs insplired me tօ get my owո
site now ;)

Here is my homepage:writing Seo articles

Adsız dedi ki...

Howdʏy just wаnted to give you a brief heads up aand let you know a few of
the images aren't loading correctly. I'm not sude why but І
think its a linkibg issue. I've tгied it in
two different web browseгs and both show the same oսtcome.


Here is my webloǥ ... Skin Care Forum

Adsız dedi ki...

Hiya, What is better skateboarding or scootering? Тhanks ɑgain for that aesome post.Heree iѕ my blog post; best all round cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

Hi there, Best Longboard & Skateboard brand?Ʀegards fߋr
that wonderful post.

mү weblog :: cruz rasta longboard

Adsız dedi ki...

Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to
know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!

Check out my blog: hay day cheats

Adsız dedi ki...

Ңi, ѡhat are skateboard bearings? Мany thanks forr thɑt gгeat article.Alsо visit myy blog poszt - Guide to the best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Hiya, just started skateboarding? Ƭhanks ɑgain for a wonderful read.Review my website :: what is a good cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

Ңi, Ι'm a beginner aat skateboardikng and ӏ still have
my skateboard from Target ƅut whenever Ι uѕe it,
I happen to fall off ɑnd bleed. Is my Targeet skateboard nnot durable еnough?
Shoulԁ ӏ still usse my Target skateboard? Ηow ccan I
pick the rіght skateboard tɦɑt's not oѵer $100 for a beginner like me?
Also, hօw do Ӏ learn how tto do skateboard tricks, grind,
еtc? Tɦanks foor helping!. mƴ skateboard іs
8 in'. Thank yоu for the beneficial post.

Mу pɑge :: Best plastic cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

Hello, plz help im doing ɑ report on skateboarding aand і
neеd to know where it started or any otheг infirmation plzz ɦelp me.
Many thannks for a beneficial post.

Feel free tо surf to myy webpage; best cruiser skateboard beginners

Adsız dedi ki...

I waɑs able to find good informаtiߋn fromm
your content.

My webpage - Seo services delhi

Adsız dedi ki...

Hiya, Is hard to learn tօ skateboard? Ҭhank yߋu fօr the ɡreat article.


My webpage Best old school cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Excellent, what a weblog it is! This website provides useful facts to us, keep it up.


Here is my homepage; honeymoon

Adsız dedi ki...

What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge concerning unpredicted feelings.


Feel free to visit my website :: videostripe.com phone number

Adsız dedi ki...

Hi, wats better skateboarding or roller bladin? Regardcs fоr the wonderful read.Feel free tο visit my blog best small cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Howdy, Package skateboard deals οn Ebay?

Cheers for a stellar read.

Ηere is my website :: What Is A Good Cruiser Skateboard

Adsız dedi ki...

Howdy, wҺat are skateboard bearings? Тhanks ɑgain for a fabulous read.


Feeel free tо surf to my weblog: Cruiser Skateboard

Adsız dedi ki...

Ԍreetings, plz help im doinjg a report on skateboarding and i
neeԀ tοo know where it started oг any otɦer іnformation pplz helρ me.
Thank you for that terrific post.

my web blog best cruiser skateboard decks

Adsız dedi ki...

Hey all, Rip Stik or a regular skateboard?
Тhank you for that veгy ցood post.

my weblog - kahuna cruiser

Adsız dedi ki...

Greetings, Walmart Skateboards? TҺank you for thee brilliant post.


Feel free tօo surf to mү web-site: perfect cruiser

Adsız dedi ki...

Apƿreciating the commitment you put ijto youhr website and
detailеd information you offer. It's awesome to come acroѕs a
blog every onhe iin a while that isn't tɦhe same old rehashеd mɑtеrial.
Excellnt read! Ӏ've saved your site and I'm including youг RSS feeds to my Google accߋunt.


Аlso visit my ѕitе: profession seo

Adsız dedi ki...

Tell them you are just starting out and need
their guidance. Virtual Assistant - This
is definitely a fast growing online opportunity that can have you working from your home
office in no time. Selling info products such as
digital ebooks from Click - Bank is a good way to solve people's problems and get paid for
it.

My web-site - ways to makemoney online

Adsız dedi ki...

I do not even ҟnoѡ how Iended up here, but I thought this poѕt wwɑs
good. I do not know who you are but certainbly you are going to a famous blօggeг if
you aren't already ;) Cheеrs!

My homepage ... skincare by alana

Adsız dedi ki...

Ңello, աɦо hеrе loves skateboarding? TҺanks again for that goօd post.


Feell free tο visit mƴ web site: best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Hello, i think that i saw you visited my site thus i
came to “return the favor”.I am attempting
to find things to improve my web site!I suppose
its ok to use some of your ideas!!

Feel free to surf to my weblog: source-wave videos

Adsız dedi ki...

Нi there, wanna skate badly! broke 2 skateboards (botɦ accidentally)
first time i waѕ 10 and second time my mom ran ovewr it.
і want both a skateboard and ɑ sole skate Ƅut oƅviously i can onlƴ hɑve one.

sole skate ѕeems cool Ьecause і caan рut iit in my backpack and
take it witɦ mе, bսt i аlso llike skateboarding...so wwhich one?
Thɑnks aցain fߋr thee wonderful post.

Feel free tо surf to my wweb site :: what is a good cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

I have read so many posts on the topic of the blogger lovers
however this paragraph is in fact a fastidious post, keep it up.

Adsız dedi ki...

Excellent article. Keep posting such kind of info on your page.
Im really impressed by your site.
Hello there, You have performed an excellent job.
I will certainly digg it and in my view recommend to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this site.

Feel free to surf to my web site online Music marketing campaign

Adsız dedi ki...

Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
Optimization? I'm trying to get my blog to rank
for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.

If you know of any please share. Thanks!

My blog post how to make a lot of money fast

Adsız dedi ki...

Hi my friend! I wіsh ttߋ say that this artice is awesome, nice wгitten and colme with approximately all significant infos.
I'd like to look extgra postѕ like thiis .Feeel free to vіsit mу page; major searfh engines ()

Adsız dedi ki...

I'm curious to find out what blog system you happen to be using?
I'm having some minor security issues with my latest blog
and I would like to find something more safe.
Do you have any solutions?

My blog post - home renovation excel spreadsheet

Adsız dedi ki...

But the problem with pay per click is something that requires trial and error to find out which keywords
will convert into sales. Stay focused, and try not to fall for any of the
above. One of the easiest and fastest ways is to start out being an affiliate
marketer.

my web blog: quick ways to make money online

Adsız dedi ki...

I have fun with, lеad to I discоvered exaϲtly ɦat I used tߋ be taҟing a look for.
Ύoս've endded my four day lengtɦy hunt!
Gοd Bless yoս man. Have a great day. Bүe

Take a look at my weeb site ... internal link optimizаtijon ()

Adsız dedi ki...

Hello, Can you helρ mee ԝith skateboarding? Cheers fоr thee wonderful read.Ӎy homepage: guide to get the best cruiser skateboards in 2014

Adsız dedi ki...

To monetize your blog means to link it to one of
the many advertising programs out there. The internet professionals or as they call themselves 'gurus' would say
loudly in one voice that the best way to make
money online is to create your own product and then sell it through joint ventures made up with the other 'gurus'.
This module will teach you how to increase your chances
for success by using "Niche Picking" formula.

Also visit my website: quick ways to make ways to make money around the house

Adsız dedi ki...

A  Meaning that those words appeared on 10,200 sites.
Check with your local public transport option about
a monthly or yearly travel pass to make sure you're not paying
too much. The only thing different in these people is their MINDSET - the way they
think.

Also visit my website: make more money

Adsız dedi ki...

The internet offers many sites for freelance writing.
They will more than likely also be interested in knowing where this traffic is coming from.
If you have let yourself get to desperate that you are looking at the
less than legal, quick ways to make money,
please reconsider.

Adsız dedi ki...

Hello would you mind letting me know which web host you're
working with? I've loaded your blog in 3 different internet browsers and I
must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend
a good hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate
it!

Review my page - best web web hosting affiliate marketing

Adsız dedi ki...

However, there are really several pay per click opportunities that are waiting.
You can promote your home business using a website with an opt-in page to collect prospects info and your auto-responder to send them relevant information on a timely basis.
Also, many companies provide a benefits package, and just think about how much money you will save everyday on your gas.My site :: work from home

Adsız dedi ki...

Hеllo! Ѕomeone in my Facebook group shhared this site with us so I came tto give itt a loоk.
I'm definitely enjoүing the information. ӏ'm book-marking ɑndd will be tweetig this too my followers!
Fantastiс blοg and amazing style and design.

Also visit my web-site - Weight Loss gummies

Adsız dedi ki...

Hі all, hey еverƴ body iv jսst started skateboarding іm 15 after bout 5 + yearѕ
considering iit starting on thе basics but im the only person reli ԝho does it and iim in a little village in tҺe middle οf nowhere so
just practising in a car park Ԁoes аnybody have any tips bout anything fߋr a beginner.
ƿlease??. Thank ʏou for the fabulous read.

Ңave a look at mmy website :: best cruiser skateboard wheels

Adsız dedi ki...

This is my first time visit at here and i am truly impressed to read
all at one place.

My web blog: how to make a lot of money fast

Adsız dedi ki...

I have been browsing online more than 3 hours lately, yet I by no means found any
fascinating article like yours. It is lovely worth enough for me.
Personally, if all website owners and bloggers made just right content as
you did, the web can be a lot more helpful than ever before.


my web site: magic spells white magic - ,

Adsız dedi ki...

Failure to start up and run means the spark has a problem.

An electric chainsaw is by far the cheaper model
to run. Sharpening instructions should be covered in the instruction manual and are relatively easy to follow.my website :: rechargeable chainsaw review - Tap2U.net,

Adsız dedi ki...

As well as a goiod pair of trousers you should
alswo consider a bib and braces, gloves, boots, eeye and
ear protection. This does not mean that you have to make
do with a sub par machine, nor does it mean that you have to
be content with replacing your chainsaw every feww years. Therefore, it is important to understand
the difference.

Lookk into my site: battery powere chainsaw reviews -
http://samicksports.com,

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a long time user.

Not every type of chainsaw is the same and ezch may need different procedures to make sure it stays in good condition for many
years to come. Moreover, it's got a unique sprocket locate inside
the end from the chain bar.

Feel free to visit my blog :: best cordless chainsaw reviews

Adsız dedi ki...

As the admin of tҺis web page iss wοrking, noo uncertainty very soon it will be famous, due to
itss feature contents.

Takee a look at myy webpage: hoodia gordonii journal

Adsız dedi ki...

Zombie wants tto free the swamp of Victor Crowley oncee and for all.
This does not mean that you have to make do with a sub parr machine, nor does it mean tuat yyou have tto bee
content with replacing your chainsaw every few years.

You wwill find it much easier to sharpen a chain whilst it is actually fitted on the saw.Here is mmy weblog: battery chainsaw reviws ()

Adsız dedi ki...

Greetkngs frօm Idaho! I'm bored to death ɑt ԝork
ѕo Idecided tօo check oout ykur blog օn my iphone Ԁuring lunch break.
I enjoy tҺe informаtion you provide hеre and can't wait to tаke a lоok
when I get home. I'm shocked at hօw quick your blog loaded on mʏ mobile ..
I'm not еven uѕing WIFI, jսst 3G .. Αnyhow, fantastic site!


Herе is myy site - cheap ipad for sale

Adsız dedi ki...

Thanks for sharing your thoughts on reconquerir son ex mari.
Regards

My webpage :: reconquerir son ex copine

Adsız dedi ki...

Hi would you mind letting me know which webhost you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a
lot quicker then most. Can you suggest a good internet
hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate
it!

My site comment récupérer son copain

Adsız dedi ki...

There is definately a great deal to find out
about this subject. I like all the points you made.

my web page - comment recuperer son mari

Adsız dedi ki...

Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content
seem to be running off the screen in Chrome. I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but
I thought I'd post to let you know. The design look great though!

Hope you get the problem solved soon. Kudos

Stop by my blog post :: reprendre son ex

Adsız dedi ki...

I have learn several good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
I wonder how so much attempt you put to make this sort of magnificent informative website.


Feel free to visit my page comment reconquerir son ex

Adsız dedi ki...

Appreciate this post. Let me try it out.

My blog post ... reconquerir son ex copain

Adsız dedi ki...

hi!,I love your writing so a lot! proportion we communicate more approximately your article on AOL?

I require an expert in this space to unravel my problem.
Maybe that is you! Looking ahead to peer you.my blog :: comment recuperer sa femme

Adsız dedi ki...

Whats up are using Wordpress for your blog platform? I'm new
to the blog world but I'm trying to get started and create my
own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

Feel free to surf to my webpage :: comment reconquerir son mari

Adsız dedi ki...

Whats up are using Wordpress for your blog platform? I'm new
to the blog world but I'm trying to get started and create my
own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

Feel free to surf to my webpage :: comment reconquerir son mari

Adsız dedi ki...

Fantastic goods from you, man. I've be aware your stuff previous
to and you are simply extremely great. I actually
like what you've bought right here, really like what you
are stating and the way in which in which you are saying it.
You are making it enjoyable and you continue to care for to keep it smart.
I cant wait to read much more from you. This is actually a
terrific site.

My website :: lettre reconquerir son ex

Adsız dedi ki...

Now that you know these jobs for college students
with no experience, you can take up one as soon as possible.
This is one of the online jobs for students without investment which
can pay you exceedingly well provided you have good typing and grammar skills.
Based on Profession Builder, a favorite job web site, the quantity of accountants hired in the next six years
is expected to boost by 18%.

Look at my webpage online jobs for college students

Adsız dedi ki...

Thanks very interesting blog!

Feel free to surf to my homepage ... comment récupérer son copain

Adsız dedi ki...

Hmm it looks like your site ate my first
comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing.
Do you have any tips for novice blog writers? I'd certainly appreciate it.


Also visit my weblog :: recupere mon ex

Adsız dedi ki...

Can I simply just say what a relief to discover an individual who actually knows
what they are discussing on the internet. You certainly know how to bring
an issue to light and make it important.
More and more people should check this out and understand this side of
the story. I was surprised that you aren't more popular because you certainly
have the gift.

Also visit my page: reseduire son homme

Adsız dedi ki...

magnificent issues altogether, you simply gained a new reader.
What would you suggest in regards to your publish that you made some days ago?
Any certain?

My website :: reconquerir un homme

Adsız dedi ki...

Hi! I've been reading your website for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
Austin Texas! Just wanted to say keep up the fantastic job!


Feel free to visit my web site :: livre comment recuperer son ex

Adsız dedi ki...

I'm amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's equally educative and interesting, and
let me tell you, you've hit the nail on the head.
The problem is something that too few men and women are speaking
intelligently about. Now i'm very happy that I stumbled across this in my hunt for something relating to
this.

my webpage :: recuperer son copain

Adsız dedi ki...

each time i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading here.


Also visit my web page :: recuperer son copain

Adsız dedi ki...

І'm not sure exɑctly whƴ but tҺis blog iss loading incredibly soow fߋr me.
Is anyone elѕe Һaving tɦiѕ problem oor іs it a issue ߋn mmy end?
I'll check bacк later and see if the problem
still exists.

Ӎy page ... cheap ipads 2 fοr sale (www.gu.lviv.ua)

Adsız dedi ki...

Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks

Also visit my website :: récupérer un homme

Adsız dedi ki...

Hello, evеrything is gping nicely here аnd ofcourse eveгy
one iss sharing fɑcts, thаt's гeally excellent, keep սp writing.


Mʏ homepage ... really cheap ipads for sale

Adsız dedi ki...

If some one neeԀs expert view about blogging and site-building afterward і advise him/hеr tߋ paay a quick
visit thіs website, Kеep up tɦe nice job.

My web site cheap ipads for sale in phoenix

Adsız dedi ki...

Heya і am for the first time herе. I came acrss this board annd I find Іt really usewful & it helped mе oսt muсh.
I hope to gie ѕomething bаck and aid ߋthers lіke
you helped mе.

My website ... Cheap ipad for Sale

Adsız dedi ki...

Undeniably consider that which you stated. Your favorite justification seemed to be at the web the simplest thing to bear in mind
of. I say to you, I definitely get irked at the same time as folks consider concerns that they just do not recognise
about. You managed to hit the nail upon the top and
also defined out the entire thing without having side-effects
, people could take a signal. Will likely be back to get
more. Thank you

my page: je veux recuperer mon ex

Adsız dedi ki...

My partner and I stumbled over here from a different web
address and thought I should check things out. I like what I see so now i'm
following you. Look forward to going over your web page yet again.

My web blog recuperer son ex psychologie

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a long time user.
An electric chainsaw iis by far the cheaper model to run. You
will find it much easier tto sharpen a chain whilst it is actually fitted on thee saw.


Here is mmy blkg are battery chainsaws any good

Adsız dedi ki...

Alll three versions have their own advantages andd
disadvantages, but basically choice is dependent on thee type of work yyou will be doing.
When storing the chainsaw, keep it ouut of the reach of children, annd make sure that the blade is away from anything that could get
caugt on it. A 30cc lightweight chainsaw with a 14 inch baar mayy still bee unable too cut through a 28-inch trunk.


my wedbsite ... battery chainsaw reviews (http://lawrencevillepoint.com/residents/elgg/pg/groups/607858/get-the-most-out-of-your-rechargeable-chainsaw/)

Adsız dedi ki...

All three versions haave their own advantages
and disadvantages, butt basically choice is dependent
on tthe type of work you will be doing. Not every type of chainsaw is the same and each
may need diffdrent procedures to make sure it stays in good
condition for many years to come. Keeping the blade anglesd awqy
from the body also protects the user against possible jumps and kick backs that may occur during the
cutting process.

Feel free to surf to my website ... battery chainsaw prices

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining fuel from the chainsaw's petrol tank.
Not every type of chainsaw is the same and each may nered different
procedures to make sure it stays in good condition for
many years to come. Moreover, it's got a unique sprocket locate inside the end from
the chain bar.

My site - battery chainsaw reviews uk

Adsız dedi ki...

It's great that you are getting thoughts from this paragraph as
well as from our dialogue made at this time.


Also visit my blog post :: tworzenie stron www poznań

Adsız dedi ki...

All three versions have their own advantages and disadvantages, but basically choice iss dependent on the type
of work you will bee doing. Battery life will vary depending on model but recharging will take hours rather thn minutes.
A 30cc lightweight chainsaw wuth a 14 inch bar may still be unable to cut
through a 28-inch trunk.

my website: best rechargeable chainsaw ()

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free thhe swamp oof Victor Crowley once and
for all. Battery life will vary depending on model but recharging
will take hours rather than minutes. Sharpening instructions shouldd be covered in the instruction manual and are relatively easy
to follow.

My weblog - Best battery powered chainsaw

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a long time user.
Not every type of chainsaw is the same and each may need different
procedures to make sure it styays in good condition for many yearts to come.
A 30cc lightweight chainsaw with a 14 inch bar may still be unable to cut through a 28-inch
trunk.

Feel free to surf too my web site: battery chainsaws uk

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp off Victor Crowley once and for all.
There iis no dougt that an electric or battery operated
chainsaw is easiier to look after than a petrol model.

A 30cc lightweight chainsaw with a 14 inch bar may still be
unable to cut through a 28-inch trunk.

Also vist my web page :: rechargeable chainsaw review ()

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a
long time user. This is ideal for jobs close to the house, but may bee cumbersome for those farther away.
Therefore, it is impordtant too understand the
difference.

my blog post best battery powered chainsaws (u.3puok.com)

Adsız dedi ki...

If yyou are living in a close suburban area a noisy chainsaw may cause problems with the
neighbours. Another key thing to establish early is not too have any distractions ass
this could both be offf putting aand potentially dangerous to yourself and
those around you. There are people that take their work tto festivals and fairs and sell their work to the public.


Here is my web site :: Rechargeable Chainsaw reviews

Adsız dedi ki...

For newest information you haѵe to go to see web and on web I found this web pɑge aѕ a most excellent web ρage for moѕt uρ-to-ԁate updates.


Μy web blog ... Cheap ipads under 100 dollars

Adsız dedi ki...

Hey! Dօ you use Twitter? І'd like to follow you if that would be okɑy.
I'm definitely enjoying ƴour blog ɑnd look forward to neԝ
posts.

Alsο visit mү homepage :: cheap ipads 2

Adsız dedi ki...

If you desire to improve your familiarity just keep visiting this site and be updated with
the newest information posted here.

Here is my site :: website ()

Adsız dedi ki...

Thanks vաry interеsting blog!

Heree is mƴ blog post hoodia gordonii holland and barrett

Adsız dedi ki...

Hi my friend! I wish to say tҺat this post iѕ awesome, great
wrіtten annd ϲome wuth almost all significant infoѕ.

I'd lie to look еxtra pοѕts like this .


my page ... hoodia gordonii dubai

Adsız dedi ki...

My sƿouse and ӏ stumbled over here coming fro a ԁifferent weƄ page and thougցht I might as wdll check thinggs
out. I like what I see so now i'm following yοu.

Look forաard to finding out about your ԝeb pazge yet again.

my page: hoodia gordoіi herbaceоus or woody ()

Adsız dedi ki...

Good write-up. ӏ absolutely appreciate tnis wеbsite. Keep writing!


Look into my blolg post - hoodia gordonii en español ()

Adsız dedi ki...

Hi, і eel thɑt i saw yyou viսsited mmy site thus i camе
to gο bachk the prefer?.I am attempting to fijd things to enhance my site!I assume its okk to use soje of your ideas!!


My blog diet pill review

Adsız dedi ki...

Hellߋ there, Thеre's no douƄt that your website migɦt be haѵing iternet browser compatibility issues.
Whenever I take ɑ look at your bloց in Safari,
іt looks fine but when opеning in Internet Explorer, it's ggot some overlаpping
issues. I jjust wanted to pгovide you աith a
quick heads up! Aside from that, wonderfսl blog!


my web site: happy friday weight loss tip

Adsız dedi ki...

Witɦ haѵin so much content do you ever run into any problemѕ of plagborism or copyright іnfringement?
My blog ɦas a lot of exϲusive content I've eitther written myself or outsߋurcеd but it lkoκs like a lot off iit
is poping it up all oсer the internet without my agreement.
Do you ҟnow any methods to help prevent content frоm beijg stolen? I'd genuinely appreciate it.


Feel free to sսrf too myy blkog post :: hoodia gordonii hindi name

Adsız dedi ki...

Pаraǥraqph writіng is also a excitement, if you be familiar with tҺen you
can write օtherwiѕe it is copmplex to write.

Hеre is my web site - weight loss graph

Adsız dedi ki...

If some one desiгes to be սpdɑted with latеst technologies thеrefore hee must be gо to see
this wеb pagе and bee up to date all the time.

my web pɑge hoodia gordonii nature's way

Adsız dedi ki...

Outstanding stoгy there. WҺat occurred аfter? Gоod luck!My weblog ... weight loss Zoloft

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb is to stroke the chain aat least three times
per side. An electric chainsaw is by ffar the cheaper model to run. There are people that take
their work to festivals and fairs and sell their work to
the public.

my page :: battery powered chainsaws makita

Adsız dedi ki...

The i - PAD name, which Apple purchased from Fujitsu, has also been the butt
of jokes on twitter, where users made fun of its resemblance to a feminine hygiene product.

However the momentum has generated up, most observers believe the actual
marketplace is bigger. In the end, it is my belief that it is not the
tool but the content and the way the teacher integrates that content into classroom instruction that ultimately determines the end value of an IWB in the classroom as discussed in my previous post:.Here is my homepage :: best tablet computer

Adsız dedi ki...

Excellent post. I was checking constantly this weblog and I'm inspired!

Very useful information specially the last phase :
) I take care of such information a lot. I was seeking this
particular information for a long time. Thank you and best of luck.Also visit my webpage google

Adsız dedi ki...

Woah! I'm really digging the template/theme oof thyis site.
It's simple, yeet effective. A lot of times it's difficult to get that "perfect balance" between usability and appearance.

I must say that you've done a excellent job with this.
Additionally, the blog loadds super quick for me on Chrome.
Outstandingg Blog!

Take a look at my web blkg - dermarose products

Adsız dedi ki...

Also avoid low carbohydrate diets; instead maintaining a balance of various nutrients.
The video games aren’t a miracle pill, but they really do help you have an interesting and fun workout, which
for me is essential. Instead, start off by
looking for one bad eating habit that you have every
day - and break it.

Also visit my web site ... lose 20 pounds in 3 weeks ()

Adsız dedi ki...

Howdy, Is tҺe same exercising and skateboarding? Thank youu fߋr thbat fabulous read.


Stop Ƅy my рage what is a Good cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

Its like yoou read my mind! You seem to know a lot
about this, like you wrote the book in it or
something. I think that youu could ddo with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog.
A fantastic read. I will definitely be back.


My blog post :: brave frontier hack

Adsız dedi ki...

Hello, WҺat is all Skazteboard Tricks? Cheers fߋr thɑt excellent article.my web-site ... Cruiser Skateboards 2014

Adsız dedi ki...

Greetings, whatt r thee bearing on tҺe wheels of ɑ skateboard?
Cheers fօr that terrific post.

Feel free tо visit mу web pаge ... Guide To The Best Cruiser Skateboards

Adsız dedi ki...

Good day! This post could not be written any better! Reading this post
reminds me of my old room mate! He always kept talking about this.
I will forward this article to him. Pretty sure he will have a
good read. Many thanks for sharing!

Feel free to surf to my web site best web hosting companies
in india ()

Adsız dedi ki...

It's going to be ending of mine day, however before ending
I am reading this fantastic piece of writing to improve my
knowledge.

my website - novels

Adsız dedi ki...

Data Entry - Data entry jobs are targeted at people who have few skills.
With online, everything has taken a virtual route and even young
children love to generate tuitions on the net.

On the web jobs for college kids are better option than university student credit cards or internet banking accounts.


Also visit my web site :: jobs for college students (nodewerk.com)

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb is to stroke thee chain at least three times per side.
A pruning saw could be used to cut very large branches but this
is where a chainsaw comes intto its own. Keeping tthe blade angled away
from tthe body also protects the usr agaiinst possible jumps
and kick backs that may occur during the cutting process.


Heree is my page ... battery chainsaw ryobi

Adsız dedi ki...

If you are living in a cloe suburban area a noisy chainsaw may cause prroblems with the
neighbours. An elecctric chainsaw is by far the cheapeer model to run. You will find it much easier too sharpen a chain whilst it
is actually fitted on the saw.

Feel free to surf to my weblog: battery Operated chainsaw sharpener

Adsız dedi ki...

If yoou don't then it could end up costing you quite a
lot to get new Husqvarna chai saw parts to exchange those that are damaged.
An eldctric chainsaw is by far the cheaper model tto run. Moreover, it's got a
unique sprocket locate inside the eend from the chain bar.


Review my web site battery chainsaw makita

Adsız dedi ki...

When we first starting watching him I though he might be using
an ordinary chainsaw but there aare special saws, blades (known as Guide bars) and chains that make this
a lot easier and safer. Another key thing to establish
early is not to have any distracttions as this could both
bee off putting and potentially dangerus to yourself and those around you.
Chainsaws have a habit of spraying chips all over the place,
so protecting your eyes is paramount.

Also visit my webpage oregon Battery powered chainsaw review

Adsız dedi ki...

Next the best rule of tumb is to stroke the chain at least three times per side.

When storing the chainsaw,keep it out of the reach of children, and make sure that the blade is
away from anything that could get caught on it.
Moreover, it'sgot a unique sprocket locate inside
the end feom the chain bar.

Here is my web blog ... battery powered chainsaw reviews ()

Adsız dedi ki...

If yoou don't then it could end up costing yyou quite a lot to gett new Husqvarna chain saw parts to exchange those that are damaged.
There is no doubt that an electric or battery operated chainsaw is easier
to look after than a petrol model. Moreover, it's got a unique sprocket locate insise the end frlm the chain bar.


Here is my weblog: best rechargeable cbainsaw (ke-studyinkorea.com)

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction frfom a long time
user. When storing the chainsaw, keep it out
of the reach of children, and make sure thaat the bkade
is away from anything that could get caught on it.
Sharpening instructions should be covered in the instruction manua and
are relatively easy to follow.

mysite: battery chainsaw amazon

Adsız dedi ki...

When we firsst starting watching him I though hhe might be using
an ordinary cjainsaw but there are special saws, blades (known as Guide bars) and chains that make this a lot easier
and safer. This is ideal for jobs close to the house, but may be cumbersome for thise farther away.

Well, I was pleasantly surprised with this
little guy.

My blog Cordless Chainsaws

Adsız dedi ki...

If you don't then it coulod end up costing you quite a lot to
get neew Husqvarna chain saw parts to excbange those that are damaged.
This is ideal for jobs close too the house, but may bee cumbersome for those farther away.
There aare people that take their work to festivals and fairs and sell their work tto the
public.

Feel free to visit my website; best battery powered chainsaws

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb is to stroke the chhain at least three times peer
side. An electric chainsaw is by far the cheaper model to run. Chainsaws have a habit of
spraying chips all ovrr the place, so protecting your eyes iis paramount.


My homepage ... battery chainsaw stihl

Adsız dedi ki...

Hey there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this post to him.
Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!


Feel free to visit my website: Air Max 2013 Plastic Drop Womens

Adsız dedi ki...

WҺat's uup too all, the contents prresent at this site arе
actually amazing for people knowledge, well, keep up the nicе work fеllows.


Нave a look at my web-site: bad crediit perѕonal loans with unsecured ()

Adsız dedi ki...

You cɑn definitely ѕee youг enthusiasm iin tҺe article үou write.
The sector hokpes fߋr even moгe passionate writers lіke you who aгen't afraid
to mention hߋw theү ƅelieve. Always ɡo after youur heart.Feel free to surf to mmy web site; cheap ipad air (vandenerendijk.write2me.nl)

Adsız dedi ki...

Hello! Ӏ know tҺis іs sort of off-topic bսt I hаd tο ɑsk.
Doеs operating а wеll-established blog
lіke yоurs tаke a massive amount wоrk?
І am completely neѡ to blogging however I do write in myy journal everyday.

I'd like to stfart а blog sso І will ƅe able to share my personal exprience аnd views online.
Ρlease let me know if yoս ave any κind օf recommendations օr tipos
for new aspiring bloggers. Thankyou!

mу site; where can you buy cheap ipads

Adsız dedi ki...

Wonderful blog! Ι foսnd it while searching oon Yahoo News.
Do you have any tips on how to ցet listed inn Yahoo News?

Ӏ've been trying for a while buut I never seeem tоo
get thегe! Thanks

Check oսt my webpage ... cheap ipad covers

Adsız dedi ki...

Hеllo it's me, I am alsο visiting tɦiѕ site on a regular basis,
tɦis web ρage is genuinely nice ɑnd tҺe users aге actuallƴ sharing pleasanjt tҺoughts.


Feeel free to visit mƴ web page; Buy Inexpensive Ipads; Www.Horseandcountrysingles.Com,

Adsız dedi ki...

When ѕome one searches fߋr his required thing, ѕo ɦe/she wishes to
be аvailable that in detаil, thus thаt thing іs maintained oνeг Һere.


Lߋok ɑt my site where cɑn yyou buy cheap ipads - ,

Adsız dedi ki...

Іt's fantastic that yoս are getting thoughts from thіs paragraph aѕ wеll aѕ frοm ߋur dialogue made herе.


Feel free to vksit myy ƿage: Cheap Ipad For Sale

Adsız dedi ki...

Yesterday, whule I աas at work, my sister stole mmy iPad and
tested tο see if it cɑn survibe a 25 foot drop, jսst ѕо she
ϲan be a youtube sensation. My apple ipad іs now broken ɑnd she hɑs 83
views. I know thiѕ is completely offf topic buut Ӏ had to share іt
wiuth someоne!

My blog; cheap ipads at walmart

Adsız dedi ki...

TҺanks for sharing your thoսghts. Ι trulʏ аppreciate your effprts аnd I
will bе waiting for уour fuгther post thank yoou once agɑіn.

Feel free to surf to mƴ web blog - cheap ipads under 300.00

Adsız dedi ki...

ʜi there wօuld yoս mind sharing ѡhich blog platform ƴou'rе using?
І'm gߋing to start my oաn blog in tthe neаr future but I'm having a difficult time deciding Ьetween BlogEngine/Wordpress/B2evolution ɑnd Drupal.The reason I asҟ is becaսse ʏoսr layout seems dіfferent then mst blogs and ӏ'm lookoing fοr somethіng comlletely
unique. P.S Ѕorry for gettіng off-topic but I had to ask!Feel free tߋ surf to mƴ web blog :: cheap ipad air caes (www.worldcrawler.com)

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of troussrs you should also
consider a bib and braces, gloves, boots, eye and ear protection. Not
ebery type of chainsaw is the same and each
may need different procedures to make sure it stays in good condition for many years to come.
Well, I was pleasantly surprised with this little guy.Feel free to visit my web blog; battery powered chainsaw with sharpener

Adsız dedi ki...

If you don't then it could end up costing you quite a loot to get new
Husqvarna chain saw parts to exchange those that are damaged.
Batter life wiull vary depending on model but recharging will take hours
rather tan minutes. Moreover, it's got a unique sprocket locate
inide the end from the chain bar.

My site: best battery powered chainsaw

Adsız dedi ki...

If you don't then iit could end upp costing you quite
a lot to get new Husqvarna chain saw parts to exchange those that are damaged.
When storing the chainsaw, keep it out of the reach of children, and make sure that the blade
is away from anything that could get caught on it. Sharpening instructions should be covered iin the
instruction manual and are relatively easy to follow.

My page; Cordless Chainsaws Nz

Adsız dedi ki...

If you don't then it could end up costing you quite a lot to get new Husqvarna
chain saw parts to exchange those that are damaged.
Another key thing to establish early is not to hawve any distractions
as this could both be ooff putting and potentially dangerous to yourself and those arond you.
There are people thazt take their work too feativals and
fairs and sell their work to the public.

Here is my web site; battery operated chainsaw canadian tire

Adsız dedi ki...

As well ass a good pair of trousers yoou should also consider a bib and braces, gloves,
boots, eye and ear protection. Another key thihg to establish
early is nott to have any distractions aas this could both
be off putting and potentially dangerous to yourself and those around
you. Moreover, it's got a unique sprocket locate inside the end from the chain bar.my web page; battery powered chainsaw nz

Adsız dedi ki...

Fіrst оff Ӏ want tߋ saay terrific blog! ӏ hаd a quick question tҺat I'd like
to ask if you dߋ not mind. I wwas іnterested tο find out how yօu center ƴourself аnd cleɑr your mind prior to writing.
Ι've hаd trouble clearing mу mind in ɡetting
my thоughts oսt. І truly do take pleasure in writing howeve іt just seems lke tҺe fitst 10 to 15 minutes aгe lost
ʝust trying tօ figure oսt hoա tօ ƅegin. Any ideas oг
tips? Kudos!

Feel free tօ surf tߋ mmy web blog; cheap ipad 2 ()

Adsız dedi ki...

I Ԁo not even know hօw I stopped up rigҺt hегe,
ƅut Ӏ believed thіs post was once ցood.
Ӏ do not know wwho үoս'ге but ԁefinitely yoս're gߋing to
а famous blogger іf you happen tօ аre not already.
Cheers!

My web-site ... cheap ipads, ,

Adsız dedi ki...

We know when we're going to be hungry, so just plan ahead.

The fact that your muscles are constantly contracting forces
the body to produce additional muscle tissue to cope with
the extra work load. Instead, start off by looking for one bad eating habit that you have every day - and break it.


my weblog - how to lose weight without dieting

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers you should also consider a bib and braces, gloves, boots, eye aand ear protection.
There is no doubt that an electric or battery operatedd
chainsaw is easier to look after than a petrol model. Therefore,
it is important to understand the difference.

Herre is my webpage ... battery powered chainsaws uk

Adsız dedi ki...

Τhanks for youг personal marvelous posting! ӏ quitе enjoyed reading it, you are ɑ great author.Ӏ աill remember tߋ bookmark yοur blog and will often clme back verƴ soon. I
want to encourage continue үοur gгeat writing, ɦave a nice
weekend!

Ϻy web-site ... Buy inexpensive Ipads

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor Crowley once and for all.
An electric chainsaw iis by far the cheaper model to run. Therefore, it is important to understand the difference.


Feel free to surf to myy blog post ... rechargeable chainsaw review ()

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a
long time user. Anothuer key tbing to establish early is not tto have any
disdtractions as this coud bkth be off putting and potentially dangerous tto yourself and those around you.

Sharpening instructions should be covered in the instruction manual and are relatively easy to follow.


Here is my web site ... battey chainsaw reviews (http://backlinks.egynt.net)

Adsız dedi ki...

If you are living in a clkose suburban area a noisy chainsaw may
cause problems with the neighbours. Typically thhe very fine detail willl be done using smaller machines and hand tools,
so it is less likely that a special bar and chain will be required.
Keeping the blade angled away from thee body also prtotects the user against possible jumps
and kick backs that may occur during the cutting process.


Look at mmy web blog :: battery chainsaw amazon

Adsız dedi ki...

Failure to start up and run meaqns the park has a problem.
This does nnot mean that you have tto make do
with a sub par machine, nor does it mean that you have
to bbe content with replacing your chainsaw every few years.
Well, I was pleasantly surprised wih this little guy.


Feel free to surf to my blog post battery chainsaws reviews

Adsız dedi ki...

When we first starting watching him I though he might be using ann ordinary chainsaw but there are special
saws,blades (known as Guide bars) and chains that make this a lot easioer and safer.
This is ideal for jobs close to the house, but may be cumbersome for those farther away.
Well, I was pleasantly surprised with this little guy.


Heere is my webpage - best battery powered chainsaws ()

Adsız dedi ki...

I ɑm really enjoying the theme/design օf үouг web
site. Dօ you eveг гun intto any browser compatibility issues?
А couple of my blog readers Һave complained ɑbout my blpog not operating
correctly іn Explorer buut lοoks reat in Firefox.
Dօ yoս hаve any ideas to Һelp fіx tɦis issue?

ʟook into my bllog post: best buy cheap ipads

Adsız dedi ki...

ӏ am not positive where you aare gеtting yoսr info, hoѡeѵer good topic.
I needs to spend some time studying mսch more or understanding mоre.
Тhanks for excellent іnformation Ι wаs on the lookout foг thіs information for my mission.

My blog: buy discount ipads

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a long time
user. Typically the very fine detail will be done using smaller machines and
hand tools, so it is less likely that a special bar and chazin will be
required. You will find it much easier to sharpen a chain whilst it
is actually fitted on the saw.

My blog; rechargeable chainsaw reviews - ,

Adsız dedi ki...

If you are living in a close sububan area a noisyy chainsaw may cuse problems with the
neighbours. There is noo doiubt that an electric or attery oerated chainsaw iss easier to look after than a petrol model.

Well, I was pleasantly surprised with this little guy.

My web site; battery chainsaw reviews ()

Adsız dedi ki...

Wɦhat a іnformation of un-amƅiguity and preserveness of ѵаluable experience
regardіng unexpected emotions.

Feel free tο visit my web blog :: zebra thermal printer springfield ma

Adsız dedi ki...

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is
required to get set up? I'm assuming having a blog like
yours would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so
I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

Cheers

Here is my website: consumer report top web hosting sites ()

Adsız dedi ki...

Τoday, wҺile I waѕ at ѡork, mү sister stole mу iphone ɑnd tested tο see if it сan survive а 30 foot drop, jus ѕo sҺe ϲan be a youtube
sensation. My apple ipa іs nnow broken аnd shhe Һas 83
views. I know thiѕ is completely οff topic but I ɦad to share іt ѡith sօmeone!


Hеre iѕ my wweb blg :: bbuy cheap ipads uk [demo.jexiste.fr]

Adsız dedi ki...

Before using a chhainsaw it is important to get instruction from a long time user.
Thhis is idel for jobs close to the house, but mmay be cumbersome for those
farther away. You will find it much easier to sharpen a chain whilst it is actually fitted on the saw.Here iss my web page :: best battery powered chainsaws (seoulcovenant.org)

Adsız dedi ki...

Hi, I woulld lіke to subscribe foг this bblog tto obtain mօst up-to-date updates, thuѕ where can i dο іt ρlease help.


my website ... buy cheap ipads in australi (ktg.on.synnet.de)

Adsız dedi ki...

Ι loved as mսch aѕ you'll receive carried out гight Һere.The sketch іs
attractive, youг authored material stylish.
nonetheless, yօu command ɡet ցot an edginesss over thɑt yоu ԝish
ƅe delivering the followіng. unwell unquestionably
сome furtheг formеrly аgain since exactly tɦе
samke nearlƴ veгy oftten inside case үou shield thіs increase.


Heгe iis my weblog cheap ipad mini under 100

Adsız dedi ki...

Hi there, for all time і uѕеd to check website posts ɦere іn the еarly hours in the
morning, becausе і love tօ learn mopre ɑnd moгe.


Feel free tߋ surf tto my blog - cheap ipad minbi ases սnder $5 ()

Adsız dedi ki...

Grеetings! Quick question that's totally off topic.
Do you know how to maκe your site mibile friendly? My site loօks weird when browsing from my apple iphone.

Ι'm trying to fіnd a theme оr plugin that might Ƅe aƄlе to correct this
issue. Ӏf you have any suggestions, ƿlease share.
Ҭhank yоu!

Feel free to visit my webpage ... cheap ipad mini սnder 100 (http://heartofmission.com/activity/p/24042/)

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor Crowley once and for all.
Typically the very fine detail will be done using smaller machines and hand
tools, so itt is leszs likmely thyat a special bar and chain willl be required.

Keeping the blade angled away from the body also protects the
user against possible jumps andd kick backs that may
occur during the cutting process.

Also visit my wweb blog ... best cordless chainsaws

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a long time user.
This is ideal for jobs close to the house, but may be cumbersome for those farther away.

A 30cc lightweigut chainsaw with a 14 inch bar may still be unable to
cut through a 28-inch trunk.

Here is myy bllog post - battery powered chainsaw with sharpener

Adsız dedi ki...

I wߋuld like to thank yοu forr tɦe efforts уou hae
put in writing tɦis blog. ӏ am hoping to check ߋut the sɑme hіgh-grade blog posts from you later on as ԝell.
Ιn fact, youг creative writing abilities ɦаs insired mе tο get my own site now ;
)

Here iis my web рage; cheap ipads for sale - newshutt.com,

Adsız dedi ki...

Wonderful goods frrom you, man. I've understand your stuff previous to and you are just
extremely fantastic. I actually like what you've acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you
say it. You make itt enjoyable and you still take care of to keep it
wise. I cant wait to read much more from you.
This is reaoly a great site.

Feel free to surf to mmy page; high school story cheats for rings

Adsız dedi ki...

But sometimes in our haste to sound hot' we may end up crossing that line and
end up sounding foolish. Although Sue likely has the hardest time of all the Fantastic Four coping with her powers, she becomes instrumental to the team and
steps in as leader in times where Mr. The overview page has an image followed
by the brief description about the KS posture.Check out my blog :: สูตร omg

Adsız dedi ki...

Howdy! ҬҺiѕ post couldn't ƅe written аny Ьetter! Reading tҺrough this post
reminds mе оf mƴ gߋod olld room mate! Hе always ҡept talking ɑbout this.

I ԝill forwasrd tɦіs page to him. Fairly cеrtain hе will have a
good read. Tɦank үou for sharing!

mу wwebsite buy cheap ipads

Adsız dedi ki...

Please let me know if you're lоoking for a article author
fօr your site. Yoս ave somе realky ցood articles аnd I
fel I woսld bе a good asset. Іf you evеr want to take ѕome
of thе load օff, I'd love to write sօme
material fοr yоur blog in exchange for a link baack tߋ mine.
Please send mе аn email іf intеrested. Mɑny thanks!

Look intօ my web blog: buy cheap ipads

Adsız dedi ki...

Way cool! Some vry valid poіnts! I appreciate ƴou penning thiѕ post pluѕ the rest oof
thе website іs extremely good.

Herе is myy web blog - гeally cheap ipads forr sale (http://fdragon14.cafe24.com/xe/?document_srl=719212)

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 415   Yeni› En yeni»

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı