23 Mart 2014 Pazar

33 AHZAP SURESİ

 rtfSelectedTabRef*13*73*73*033.073*Ahzab 1-73**1*90*tumSure*rtfSelectedTabRef
 rtfBulunanSayi*73*rtfBulunanSayi
 rtfSndPly*33.1*
ARAPÇASI OKUNUŞU YAKLAŞIK MEALİ
(٣٣-١)
33.1*************
يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ اتَّقِ اللّٰهَ وَلَا تُطِعِ الْكَافِرٖينَ وَالْمُنَافِقٖينَ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ عَلٖيمًا حَكٖيمًا
33.1 - Yâ eyyuhen nebiyyuttegıllâhe ve lâ tutııl kâfirîne vel munâfigîn, innallâhe kâne alîmen hakîmâ.
S ATEŞ - Ey peygamber, Allah'tan kork; kâfirlere ve münâfıklara itâ'at etme. Şüphesiz Allâh bilendir, hüküm ve hikmet sâhibidir.

 rtfSndPly*33.2*
(٣٣-٢)
33.2*************
وَاتَّبِعْ مَا يُوحٰى اِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبٖيرًا
33.2 - Vettebiğ mâ yûhâ ileyke mir rabbik, innallâhe kâne bimâ tağmelûne habîrâ.
33.2 - Rabbinden sana vahyedilene uy; muhakkak ki Allâh yaptıklarınızı haber almaktadır.

 rtfSndPly*33.3*
(٣٣-٣)
33.3*************
وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ وَكَفٰى بِاللّٰهِ وَكٖيلًا
33.3 - Ve tevekkel alallâh, ve kefâ billâhi vekîlâ.
33.3 - Allah'a dayan; vekil olarak Allâh yeter.

 rtfSndPly*33.4*
(٣٣-٤)
33.4*************
مَا جَعَلَ اللّٰهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ فٖى جَوْفِهٖ وَمَا جَعَلَ اَزْوَاجَكُمُ الّٰٸٖ تُظَاهِرُونَ مِنْهُنَّ اُمَّهَاتِكُمْ وَمَا جَعَلَ اَدْعِيَاءَكُمْ اَبْنَاءَكُمْ ذٰلِكُمْ قَوْلُكُمْ بِاَفْوَاهِكُمْ وَاللّٰهُ يَقُولُ الْحَقَّ وَهُوَ يَهْدِى السَّبٖيلَ

33.4 - Mâ cealallâhu liraculim min galbeyni fî cevfih, ve mâ ceale ezvâcekumullâî tuzâhirûne minhunne ummehâtikum, ve mâ ceale ed'ıyâekum ebnâekum, zâlikum gavlukum biefvâhikum, vallâhu yegûlul hagga ve huve yehdis sebîl.

33.4 - Allâh, bir adamın (göğüs) boşluğunda iki kalb yaratmadı ve zıhâr yaptığınız (sen bana, annemin sırtı gibisin dediğiniz) eşlerinizi, sizin anneleriniz yapmadı; evlatlıklarınızı da sizin öz oğullarınız kılmadı. Bunlar sizin ağızlarınıza gelen sözlerinizdir. Allâh gerçeği söyler ve O, doğru yola iletir.

 rtfSndPly*33.5*
(٣٣-٥)
33.5*************
اُدْعُوهُمْ لِاٰبَائِهِمْ هُوَ اَقْسَطُ عِنْدَ اللّٰهِ فَاِنْ لَمْ تَعْلَمُوا اٰبَاءَهُمْ فَاِخْوَانُكُمْ فِى الدّٖينِ وَمَوَالٖيكُمْ وَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ فٖيمَا اَخْطَاْتُمْ بِهٖ وَلٰكِنْ مَا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُورًا رَحٖيمًا

33.5 - Ud'ûhum liâbâihim huve agsetu ındallâh, feil lem tağlemû âbâehum feıhvânukum fiddîni ve mevâlîkum, ve leyse aleykum cunâhun fîmâ ahtaé'tum bihî ve lâkim mâ teammedet gulûbukum, ve kânallâhu ğafûrar rahîmâ.

33.5 - Onları babalarının adına bağlayarak çağırın; bu, Allâh yanında daha adâletlidir. Eğer babalarını bilmiyorsanız, onlar sizin din kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Yanılarak yaptığınızda size bir günâh yok, fakat kalblerinizin bile bile yaptığında günâh vardır. Allâh çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*33.6*
(٣٣-٦)
33.6*************
اَلنَّبِىُّ اَوْلٰى بِالْمُؤْمِنٖينَ مِنْ اَنْفُسِهِمْ وَاَزْوَاجُهُ اُمَّهَاتُهُمْ وَاُولُوا الْاَرْحَامِ بَعْضُهُمْ اَوْلٰى بِبَعْضٍ فٖى كِتَابِ اللّٰهِ مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ وَالْمُهَاجِرٖينَ اِلَّا اَنْ تَفْعَلُوا اِلٰى اَوْلِيَائِكُمْ مَعْرُوفًا كَانَ ذٰلِكَ فِى الْكِتَابِ مَسْطُورًا

33.6 - Ennebiyyu evlâ bilmué'minîne min enfusihim ve ezvâcuhû ummehâtuhum, ve ulul erhâmi bağduhum evlâ bibağdın fî kitâbillâhi minel mué'minîne vel muhâcirîne illâ en tef'alû ilâ evliyâikum mağrûfâ, kâne zâlike fil kitâbi mestûrâ.

33.6 - Peygamber, mü'minlere canlarından ileridir. Onun eşleri de onların anneleridir. Rahim sâhipleri (anne tarafından akrabâlar) da Allâh'ın Kitabında birbirlerine öteki mü'minlerden ve Muhâcirlerden daha yakındırlar. Ancak dostlarınıza bir iyilik yapmanız (bir vasiyyet etmeniz) hariç (yaptığınız o vasiyyet yerine getirilir). Bunlar Kitapta yazılmıştır.

 rtfSndPly*33.7*
(٣٣-٧)
33.7*************
وَاِذْ اَخَذْنَا مِنَ النَّبِيّٖنَ مٖيثَاقَهُمْ وَمِنْكَ وَمِنْ نُوحٍ وَاِبْرٰهٖيمَ وَمُوسٰى وَعٖيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَاَخَذْنَا مِنْهُمْ مٖيثَاقًا غَلٖيظًا

33.7 - Ve iz ehaznâ minen nebiyyîne misâgahum ve minke ve min nûhıv ve ibrâhîme ve mûsâ ve îsebni meryem, ve ehaznâ minhum mîsâgan ğalîzâ.

33.7 - Biz peygamberlerden, (verdiğimiz elçilik görevini yapmak ve hak dine da'vet etmek hususunda) kuvvetle ahidlerini almıştık, senden, Nûh'dan, İbrâhim'den, Mûsâ'dan ve Meryem oğlu Îsâ'dan, (evet) onlardan sapasağlam söz almıştık.

 rtfSndPly*33.8*
(٣٣-٨)
33.8*************
لِيَسْپَلَ الصَّادِقٖينَ عَنْ صِدْقِهِمْ وَاَعَدَّ لِلْكَافِرٖينَ عَذَابًا اَلٖيمًا

33.8 - Liyes'eles sâdigîne an sıdgıhim, ve eadde lilkâfirîne azâben elîmâ.

33.8 - (Böyle yaptık) Ki (Allâh), o doğrulara doğruluklarından sorsun. Kâfirlere de acı bir azâb hazırlamıştır.

 rtfSndPly*33.9*
(٣٣-٩)
33.9*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ اِذْ جَاءَتْكُمْ جُنُودٌ فَاَرْسَلْنَا عَلَيْهِمْ رٖيحًا وَجُنُودًا لَمْ تَرَوْهَا وَكَانَ اللّٰهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصٖيرًا

33.9 - Yâ eyyuhellezîne âmenuzkurû niğmetallâhi aleykum iz câetkum cunûdun feerselnâ aleyhim rîhav ve cunûdel lem teravhâ, ve kânallâhu bimâ tağmelûne basîrâ.

33.9 - Ey inananlar, Allâh'ın size olan ni'metini hatırlayın, hani bir zaman size ordular gelmişti de biz onların üzerine bir rüzgâr ve sizin görmediğiniz ordular göndermiştik. Allâh, yaptıklarınızı görmekteydi.

 rtfSndPly*33.10*
(٣٣-١٠)
33.10*************
اِذْ جَاؤُكُمْ مِنْ فَوْقِكُمْ وَمِنْ اَسْفَلَ مِنْكُمْ وَاِذْ زَاغَتِ الْاَبْصَارُ وَبَلَغَتِ الْقُلُوبُ الْحَنَاجِرَ وَتَظُنُّونَ بِاللّٰهِ الظُّنُونَا

33.10 - İz câûkum min fevgıkum ve min esfele minkum ve iz zâğatil ebsâru ve beleğatil gulûbul hanâcira ve tezunnûne billâhiz zunûnâ.

33.10 - Hani onlar üstünüzden ve alt tarafınızdan gelmişlerdi, gözler (şaşkınlıktan ötürü) kaymış, yürekler (korkudan) hançerelere dayanmıştı. Allâh hakında türlü zanlarda bulunuyordunuz.

 rtfSndPly*33.11*
(٣٣-١١)
33.11*************
هُنَالِكَ ابْتُلِىَ الْمُؤْمِنُونَ وَزُلْزِلُوا زِلْزَالًا شَدٖيدًا

33.11 - Hunâlikebtuliyel mué'minûne ve zulzilû zilzâlen şedîdâ.

33.11 - İşte orada mü'minler denenmiş, şiddetli bir sarsıntı ile sarsılmışlardı.

 rtfSndPly*33.12*
(٣٣-١٢)
33.12*************
وَاِذْ يَقُولُ الْمُنَافِقُونَ وَالَّذٖينَ فٖى قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ مَا وَعَدَنَا اللّٰهُ وَرَسُولُهُ اِلَّا غُرُورًا

33.12 - Ve iz yegûlul munâfigûne vellezîne fî gulûbihim meradum mâ ve adenallâhu ve rasûluhû illâ ğurûrâ.

33.12 - Münâfıklar ve kalblerinde hastalık bulunan kimseler: "Allâh ve Resulü bize sadece boş vaadlerde bulundu." diyordu.

 rtfSndPly*33.13*
(٣٣-١٣)
33.13*************
وَاِذْ قَالَتْ طَائِفَةٌ مِنْهُمْ يَا اَهْلَ يَثْرِبَ لَا مُقَامَ لَكُمْ فَارْجِعُوا وَيَسْتَاْذِنُ فَرٖيقٌ مِنْهُمُ النَّبِىَّ يَقُولُونَ اِنَّ بُيُوتَنَا عَوْرَةٌ وَمَا هِىَ بِعَوْرَةٍ اِنْ يُرٖيدُونَ اِلَّا فِرَارًا

33.13 - Ve iz galet tâifetum minhum yâ ehle yesribe lâ mugâme lekum ferciû, ve yesteé'zinu ferîgum minhumun nebiyye yegûlûne inne buyûtenâ avratuv ve mâ hiye biavrah, iy yurîdûne illâ firârâ.

33.13 - Onlardan bir grup da demişti ki: "Ey Yesrib (Medine) halkı, artık size duracak yer yok, (haydi durmayın, evlerinize) dönün (Yahut: Artık bu dinde durmanız doğru değil, dönün)". Onlardan bir topluluk da. "Evlerimiz (sağlam değil), açıktır" diyerek peygamberden izin istiyordu. Oysa onlar(ın evleri) açık değildi. Sadece kaçmak istiyorlardı.

 rtfSndPly*33.14*
(٣٣-١٤)
33.14*************
وَلَوْ دُخِلَتْ عَلَيْهِمْ مِنْ اَقْطَارِهَا ثُمَّ سُٸِلُوا الْفِتْنَةَ لَاٰتَوْهَا وَمَا تَلَبَّثُوا بِهَا اِلَّا يَسٖيرًا

33.14 - Ve lev duhılet aleyhim min agtârihâ summe suilul fitnete leâtevhâ ve mâ telebbesû bihâ illâ yesîrâ.

33.14 - Eğer (Medine'nin) her yanından onların üzerine giril(ip saldırıl)saydı da kendilerinden (halka) baskı ve işkence yapmaları istenseydi bunu yaparlardı; bunu yapmakta fazla gecikmezlerdi.

 rtfSndPly*33.15*
(٣٣-١٥)
33.15*************
وَلَقَدْ كَانُوا عَاهَدُوا اللّٰهَ مِنْ قَبْلُ لَا يُوَلُّونَ الْاَدْبَارَ وَكَانَ عَهْدُ اللّٰهِ مَسْؤُلًا

33.15 - Ve legad kânû âhedullâhe min gablu lâ yuvellûnel edbâr, ve kâne ahdullâhi mes'ûlâ.

33.15 - Oysa arkalarına dön(üp kaç)mayacaklarına dair Allah'a söz vermişlerdi. Allah'a verilen sözden sorumlu idiler.

 rtfSndPly*33.16*
(٣٣-١٦)
33.16*************
قُلْ لَنْ يَنْفَعَكُمُ الْفِرَارُ اِنْ فَرَرْتُمْ مِنَ الْمَوْتِ اَوِ الْقَتْلِ وَاِذًا لَا تُمَتَّعُونَ اِلَّا قَلٖيلًا

33.16 - Gul ley yenfeakumul firâru in ferartum minel mevti evil gatli ve izel lâ tumetteûne illâ galîlâ.

33.16 - De ki: "Eğer ölümden veya öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmak size fayda vermez. Kaçsanız bile pek az bir zaman yaşatılırsınız (sonunda yine ölürsünüz)."

 rtfSndPly*33.17*
(٣٣-١٧)
33.17*************
قُلْ مَنْ ذَا الَّذٖى يَعْصِمُكُمْ مِنَ اللّٰهِ اِنْ اَرَادَ بِكُمْ سُوءًا اَوْ اَرَادَ بِكُمْ رَحْمَةً وَلَا يَجِدُونَ لَهُمْ مِنْ دُونِ اللّٰهِ وَلِیًّا وَلَا نَصٖيرًا

33.17 - Gul men zellezî yağsımukum minallâhi in erâde bikum sûen ev erâde bikum rahmeh, ve lâ yecidûne lehum min dûnillâhi veliyyev ve lâ nasîrâ.

33.17 - De ki: "Allâh size kötülük istese veya size rahmet dilese, sizi O'ndan kim korur? (Allâh'ın azâbından sizi kim kurtarır, O'nun rahmetine kim engel olur?) Kendilerine Allah'tan başka ne bir dost ne de bir yardımcı bulurlar."

 rtfSndPly*33.18*
(٣٣-١٨)
33.18*************
قَدْ يَعْلَمُ اللّٰهُ الْمُعَوِّقٖينَ مِنْكُمْ وَالْقَائِلٖينَ لِاِخْوَانِهِمْ هَلُمَّ اِلَيْنَا وَلَا يَاْتُونَ الْبَاْسَ اِلَّا قَلٖيلًا

33.18 - Gad yağlemullâhul muavvigîne minkum vel gâilîne liıhvânihim helumme ileynâ, ve lâ yeé'tûnel beé'se illâ galîlâ.

33.18 - Allâh içinizden (savaştan) alıkoyanları ve kardeşlerine: "Bize gelin!" diyenleri biliyor. Onlar savaşa pek az gelirler.

 rtfSndPly*33.19*
(٣٣-١٩)
33.19*************
اَشِحَّةً عَلَيْكُمْ فَاِذَا جَاءَ الْخَوْفُ رَاَيْتَهُمْ يَنْظُرُونَ اِلَيْكَ تَدُورُ اَعْيُنُهُمْ كَالَّذٖى يُغْشٰى عَلَيْهِ مِنَ الْمَوْتِ فَاِذَا ذَهَبَ الْخَوْفُ سَلَقُوكُمْ بِاَلْسِنَةٍ حِدَادٍ اَشِحَّةً عَلَى الْخَيْرِ اُولٰئِكَ لَمْ يُؤْمِنُوا فَاَحْبَطَ اللّٰهُ اَعْمَالَهُمْ وَكَانَ ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ يَسٖيرًا

33.19 - Eşıhhaten aleykum, feizâ câel havfu raeytehum yenzurûne ileyke tedûru ağyunuhum kellezî yuğşâ aleyhi minel mevt, feizâ zehebel havfu selegûkum bielsinetin hıdâdin eşıhhaten alel hayr, ulâike lem yué'minû feahbetallâhu ağmâlehum, ve kâne zâlike alallâhi yesîrâ.

33.19 - (Geldikleri zaman da) Size karşı cimriler olarak (gelirler). Ama korkulu bir durum olunca onların, üstüne ölüm baygınlığı çökmüş insan gibi, gözleri dönerek sana baktıklarını görürsün. Korku gid(ip de sıra ganimetleri paylaşmağa gel)ince mala düşkünlük göstererek sizi sivri dillerle incitirler. Onlar, (içtenlikle) inanmamışlar, bu yüzden Allâh onların işlerini boşa çıkarmıştır. Bu, Allah'a göre kolaydır.

 rtfSndPly*33.20*
(٣٣-٢٠)
33.20*************
يَحْسَبُونَ الْاَحْزَابَ لَمْ يَذْهَبُوا وَاِنْ يَاْتِ الْاَحْزَابُ يَوَدُّوا لَوْ اَنَّهُمْ بَادُونَ فِى الْاَعْرَابِ يَسْپَلُونَ عَنْ اَنْبَائِكُمْ وَلَوْ كَانُوا فٖيكُمْ مَا قَاتَلُوا اِلَّا قَلٖيلًا

33.20 - Yahsebûnel ahzâbe lem yezhebû, ve iy yeé'til ahzâbu yeveddû lev ennehum bâdûne fil ağrâbi yes'elûne an embâikum, ve lev kânû fîkum mâ gâtelû illâ galîlâ.

33.20 - (Korkaklıklarından ötürü düşman) Orduların(ın Medine'den) gitmediklerini sanıyorlardı. Eğer o ordular (ikinci kez) gelseler, bunlar çölde bedevi Araplar arasında bulunmayı, sizin haberlerinizi (başınıza gelecek olayları) oradan sorup öğrenmeyi arzu ederlerdi. İçinizde bulunsalardı dahi pek az dövüşürlerdi.

 rtfSndPly*33.21*
(٣٣-٢١)
33.21*************
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فٖى رَسُولِ اللّٰهِ اُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَثٖيرًا

33.21 - Legad kâne lekum fî rasûlillâhi usvetun hasenetul limen kâne yercullâhe vel yevmel âhıra ve zekerallâhe kesîrâ.

33.21 - Andolsun Allâh'ın Elçisinde sizin için Allah'a ve âhiret gününe kavuşmaya inanan ve Allâh'ı çok anan kimseler için, (uyulacak) en güzel bir örnek vardır.

 rtfSndPly*33.22*
(٣٣-٢٢)
33.22*************
وَلَمَّا رَاَ الْمُؤْمِنُونَ الْاَحْزَابَ قَالُوا هٰذَا مَا وَعَدَنَا اللّٰهُ وَرَسُولُهُ وَصَدَقَ اللّٰهُ وَرَسُولُهُ وَمَا زَادَهُمْ اِلَّا اٖيمَانًا وَتَسْلٖيمًا

33.22 - Ve lemmâ rael mué'minûnel ahzâbe gâlû hâzâ mâ ve adenallâhu ve rasûluhû ve sadegallâhu ve rasûluh, ve mâ zâdehum illâ îmânev ve teslîmâ.

33.22 - Mü'minler (düşman) orduları(nı) gördükleri zaman (korkmadılar): "Bu Allâh'ın ve Resulünün, bize va'dettiği (zafer)dir. Allâh ve Resulü doğru söylemiştir." dediler. Ve bu, onların sadece imanlarını ve teslimiyetlerini artırdı.

 rtfSndPly*33.23*
(٣٣-٢٣)
33.23*************
مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللّٰهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضٰى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدٖيلًا

33.23 - Minel mué'minîne ricâlun sadegû mâ âhedullâhe aleyh, feminhum men gadâ nahbehû ve minhum mey yentezıru ve mâ beddelû tebdîlâ.

33.23 - Mü'minlerden öyle erkekler var ki, Allah'a verdikleri sözde durdular. Onlardan kimi adağını yerine getirdi, (şehid oluncaya kadar çarpışacaklarını adamışlardı, çarpıştılar ve şehid düştüler), kimi de (şehidlik) beklemektedir; sözlerini asla değiştirmemişlerdir.

 rtfSndPly*33.24*
(٣٣-٢٤)
33.24*************
لِيَجْزِىَ اللّٰهُ الصَّادِقٖينَ بِصِدْقِهِمْ وَيُعَذِّبَ الْمُنَافِقٖينَ اِنْ شَاءَ اَوْ يَتُوبَ عَلَيْهِمْ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ غَفُورًا رَحٖيمًا

33.24 - Liyecziyallâhus sâdigîne bisıdgıhim ve yuazzibel munâfigîne in şâe ev yetûbe aleyhim, innallâhe kâne ğafûrar rahîmâ.

33.24 - Ki Allâh doğruları, doğruluklarıyle mükâfâtladırsın, iki yüzlülere de dilerse azâbetsin; yahut tevbelerini kabul buyursun. Şüphesiz Allâh çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*33.25*
(٣٣-٢٥)
33.25*************
وَرَدَّ اللّٰهُ الَّذٖينَ كَفَرُوا بِغَيْظِهِمْ لَمْ يَنَالُوا خَيْرًا وَكَفَى اللّٰهُ الْمُؤْمِنٖينَ الْقِتَالَ وَكَانَ اللّٰهُ قَوِيًّا عَزٖيزًا

33.25 - Ve raddallâhullezîne keferû biğayzıhim lem yenâlû hayrâ, ve kefallâhul mué'minînel gıtâl, ve kânallâhu gaviyyen azîzâ.

33.25 - Allâh, inkâr edenleri öfkeleriyle geri çevirdi; hiçbir hayra eremediler. Allâh savaşta (rüzgâr ve meleklerin yardımıyle) mü'minlere yetti. Allâh güçlüdür, üstündür.

 rtfSndPly*33.26*
(٣٣-٢٦)
33.26*************
وَاَنْزَلَ الَّذٖينَ ظَاهَرُوهُمْ مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ مِنْ صَيَاصٖيهِمْ وَقَذَفَ فٖى قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ فَرٖيقًا تَقْتُلُونَ وَتَاْسِرُونَ فَرٖيقًا

33.26 - Ve enzelellezîne zâherûhum min ehlil kitâbi min sayâsîhim ve gazefe fî gulûbihimur ruğbe ferîgan tagtulûne ve teé'sirûne ferîgâ.

33.26 - Kitap ehlinden onlara yardım eden (Kurayza yahûdi)lerini de kalelerinden indirdi ve kalblerine korku düşürdü. (Onlardan) Bir kısmını öldürüyordunuz, bir kısmını da esir alıyordunuz.

 rtfSndPly*33.27*
(٣٣-٢٧)
33.27*************
وَاَوْرَثَكُمْ اَرْضَهُمْ وَدِيَارَهُمْ وَاَمْوَالَهُمْ وَاَرْضًا لَمْ تَطَؤُهَا وَكَانَ اللّٰهُ عَلٰى كُلِّ شَیْءٍ قَدٖيرًا

33.27 - Ve evrasekum ardahum ve diyârahum ve emvâlehum ve ardal lem tetaûhâ, ve kânallâhu alâ kulli şey'in gadîrâ.

33.27 - Onların topraklarını, evlerini, mallarını ve henüz ayak basmadığınız bir toprağı size mirâs verdi. Allâh, her şeye kâdirdir.

 rtfSndPly*33.28*
(٣٣-٢٨)
33.28*************
يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ قُلْ لِاَزْوَاجِكَ اِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ الْحَيٰوةَ الدُّنْيَا وَزٖينَتَهَا فَتَعَالَيْنَ اُمَتِّعْكُنَّ وَاُسَرِّحْكُنَّ سَرَاحًا جَمٖيلًا

33.28 - Yâ eyyuhen nebiyyu gul liezvâcike in kuntunne turidnel hayâted dunyâ ve zînetehâ feteâleyne umettiğkunne ve userrıhkunne serâhan cemîlâ.

33.28 - Ey peygamber! Eşlerine söyle: "Eğer siz, dünyâ hayâtını ve süsünü istiyorsanız, gelin size müt'a (boşanma bedeli) vereyim ve sizi güzellikle salayım."

 rtfSndPly*33.29*
(٣٣-٢٩)
33.29*************
وَاِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ وَالدَّارَ الْاٰخِرَةَ فَاِنَّ اللّٰهَ اَعَدَّ لِلْمُحْسِنَاتِ مِنكُنَّ اَجْرًا عَظٖيمًا

33.29 - Ve in kuntunne turidnallâhe ve rasûlehû ved dâral âhırate feinnellâhe eadde lilmuhsinâti minkunne ecran azîmâ.

33.29 - Eğer siz, Allâh'ı, Elçisini ve âhiret yurdunu istiyorsanız, (biliniz ki) Allâh, sizden güzel hareket edenlere büyük bir mükâfât hazırlamıştır.

 rtfSndPly*33.30*
(٣٣-٣٠)
33.30*************
يَا نِسَاءَ النَّبِىِّ مَنْ يَاْتِ مِنكُنَّ بِفَاحِشَةٍ مُبَيِّنَةٍ يُضَاعَفْ لَهَا الْعَذَابُ ضِعْفَيْنِ وَكَانَ ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ يَسٖيرًا

33.30 - Yâ nisâen nebiyyi mey yeé'ti minkunne bifâhışetim mubeyyinetiy yudâaf lehel azâbu dığfeyn, ve kâne zâlike alallâhi yesîrâ.

33.30 - Ey peygamber kadınları! Sizden kim açık bir fuhuş (edepsizlik) yaparsa onun için azâb iki kat yapılır. Bu, Allah'a göre kolaydır.

 rtfSndPly*33.31*
(٣٣-٣١)
33.31*************
وَمَنْ يَقْنُتْ مِنكُنَّ لِلّٰهِ وَرَسُولِهٖ وَتَعْمَلْ صَالِحًا نُؤْتِهَا اَجْرَهَا مَرَّتَيْنِ وَاَعْتَدْنَا لَهَا رِزْقًا كَرٖيمًا

33.31 - Ve mey yagnut minkunne lillâhi ve rasûlihî ve tağmel sâlihan nué'tihâ ecrahâ merrateyni ve ağtednâ lehâ rizgan kerîmâ.

33.31 - Fakat sizden kim Allah'a ve Resulüne itâ'ate devam eder ve yararlı iş yaparsa ona da mükâfâtını iki kez veririz ve onun için bol bir rızık hazırlamışızdır.

 rtfSndPly*33.32*
(٣٣-٣٢)
33.32*************
يَا نِسَاءَ النَّبِىِّ لَسْتُنَّ كَاَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ اِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذٖى فٖى قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا

33.32 - Yâ nisâen nebiyyi lestunne keehadim minen nisâi inittegaytunne felâ tahdağne bil gavli feyatmeallezî fî galbihî meraduv ve gulne gavlem mağrûfâ.

33.32 - Ey peygamber kadınları, siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer (Allâh'ın buyruğuna karşı gelmekten) korunuyorsanız, sözü yumuşak (kıvrak) bir edâ ile söylemeyin ki, kalbinde hastalık bulunan kimse tamah etmesin; güzel, (kuşkudan uzak bir biçimde) söz söyleyin.

 rtfSndPly*33.33*
(٣٣-٣٣)
33.33*************
وَقَرْنَ فٖى بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْاُولٰى وَاَقِمْنَ الصَّلٰوةَ وَاٰتٖينَ الزَّكٰوةَ وَاَطِعْنَ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ اِنَّمَا يُرٖيدُ اللّٰهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهٖيرًا

33.33 - Ve garne fî buyûtikunne ve lâ teberracne teberrucel câhiliyyetil ûlâ ve egımnes salâte ve âtînez zekâte ve etığnallâhe ve rasûleh, innemâ yurîdullâhu liyuzhibe ankumur ricse ehlel beyti ve yutahhirakum tathîrâ.

33.33 - Evlerinizde oturun, ilk câhiliye (çağı kadınları)nın açılıp kırıtması gibi açılıp kırıtmayın. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah'a ve Resûlüne itâ'at edin. Ey Ehl-i Beyt (ey peygamberin ev halkı), Allâh sizden, kiri gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.

 rtfSndPly*33.34*
(٣٣-٣٤)
33.34*************
وَاذْكُرْنَ مَا يُتْلٰى فٖى بُيُوتِكُنَّ مِنْ اٰيَاتِ اللّٰهِ وَالْحِكْمَةِ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ لَطٖيفًا خَبٖيرًا

33.34 - Vezkurne mâ yutlâ fî buyûtikunne min âyâtillâhi vel hıkmeh, innallâhe kâne latîfen habîrâ.

33.34 - Evlerinizde okunan Allâh âyetlerini ve hikmeti hatırlayın. Şüphesiz Allâh latiftir, haber alandır.

 rtfSndPly*33.35*
(٣٣-٣٥)
33.35*************
اِنَّ الْمُسْلِمٖينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنٖينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتٖينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقٖينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرٖينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعٖينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقٖينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمٖينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظٖينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرٖينَ اللّٰهَ كَثٖيرًا وَالذَّاكِرَاتِ اَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَاَجْرًا عَظٖيمًا

33.35 - İnnel muslimîne vel muslimâti vel mué'minîne vel mué'minâti vel gânitîne vel gânitâti ves sâdigîne ves sâdigâti ves sâbirîne ves sâbirâti vel hâşiîne vel hâşiâti vel mutesaddigîne vel mutesaddigâti ves sâimîne ves sâimâti vel hâfizîne furûcehum vel hâfizâti vez zâkirînallâhe kesîrav vez zâkirâti eaddallâhu lehum mağfiratev ve ecran azîmâ.

33.35 - Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, tâ'ate devam eden erkekler ve tâ'ate devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar; sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, (Allah'a) saygılı erkekler ve saygılı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allâh'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar; (İşte) Allâh bunlar için bağış ve büyük bir mükâfât hazırlamıştır.

 rtfSndPly*33.36*
(٣٣-٣٦)
33.36*************
وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ اِذَا قَضَى اللّٰهُ وَرَسُولُهُ اَمْرًا اَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ اَمْرِهِمْ وَمَنْ يَعْصِ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُبٖينًا

33.36 - Ve mâ kâne limué'miniv ve lâ mué'minetin izâ gadallâhu ve rasûluhû emran ey yekûne lehumul hıyeratu min emrihim, ve mey yağsıllâhe ve rasûlehû fegad dalle dalâlem mubînâ.

33.36 - Allâh ve Resulü, bir işte hüküm verdiği zaman, artık inanmış bir erkek ve kadının, o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resulüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.

 rtfSndPly*33.37*
(٣٣-٣٧)
33.37*************
وَاِذْ تَقُولُ لِلَّذٖى اَنْعَمَ اللّٰهُ عَلَيْهِ وَاَنْعَمْتَ عَلَيْهِ اَمْسِكْ عَلَيْكَ زَوْجَكَ وَاتَّقِ اللّٰهَ وَتُخْفٖى فٖى نَفْسِكَ مَا اللّٰهُ مُبْدٖيهِ وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللّٰهُ اَحَقُّ اَنْ تَخْشٰیهُ فَلَمَّا قَضٰى زَيْدٌ مِنْهَا وَطَرًا زَوَّجْنَاكَهَا لِكَیْ لَا يَكُونَ عَلَى الْمُؤْمِنٖينَ حَرَجٌ فٖى اَزْوَاجِ اَدْعِيَائِهِمْ اِذَا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَرًا وَكَانَ اَمْرُ اللّٰهِ مَفْعُولًا

33.37 - Ve iz tegûlu lillezî en'amallâhu aleyhi ve en'amte aleyhi emsik aleyke zevceke vettegıllâhe ve tuhfî fî nefsike mallâhu mubdîhi ve tahşen nâs, vallâhu ehaggu en tahşâh, felemmâ gadâ zeydum minhâ ve taran zevvecnâ kehâ likey lâ yekûne alel mué'minîne haracun fî ezvâci ed'ıyâihim izâ gadav minhunne ve tarâ, ve kâne emrullâhi mef'ûlâ.

33.37 - Allâh'ın ni'met verdiği; senin de kendisine ni'met ver(ip hürriyete kavuştur)duğun kimseye: "Eşini yanında tut, Allah'tan kork" diyordun, fakat Allâh'ın açığa vuracağı şeyi içinde gizliyordun, insanlardan çekiniyordun; oysa asıl çekinmene lâyık olan, Allâh idi. Zeyd, o kadından ilişiğini kesince biz onu sana nikâhladık ki (bundan böyle) evlatlıkları, kadınlarıyle ilişkilerini kestikleri zaman o kadınlarla evlenmek hususunda mü'minlere bir güçlük olmasın. Allâh'ın buyruğu (her zaman) yerine getirilmiştir.

 rtfSndPly*33.38*
(٣٣-٣٨)
33.38*************
مَا كَانَ عَلَى النَّبِىِّ مِنْ حَرَجٍ فٖيمَا فَرَضَ اللّٰهُ لَهُ سُنَّةَ اللّٰهِ فِى الَّذٖينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلُ وَكَانَ اَمْرُ اللّٰهِ قَدَرًا مَقْدُورًا

33.38 - Mâ kâne alen nebiyyi min haracin fîmâ feradallâhu leh, sunnetallâhi fillezîne halev min gabl, ve kâne emrullâhi gaderam magdûrâ.

33.38 - Allah'n kendisine takdir ettiği bir şeyi yerine getirmekte, Peygambere herhangi bir güçlük yoktur. Sizden önce geçenler arasında da Allâh'ın yasası böyle idi. Allâh'ın emri, olup bitmiş bir şeydir.

 rtfSndPly*33.39*
(٣٣-٣٩)
33.39*************
اَلَّذٖينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللّٰهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ اَحَدًا اِلَّا اللّٰهَ وَكَفٰى بِاللّٰهِ حَسٖيبًا

33.39 - Ellezîne yubelliğûne risâlâtillâhi ve yahşevnehû ve lâ yahşevne ehaden illallâh, ve kefâ billâhi hasîbâ.

33.39 - (O peygamberler), Allâh'ın mesajlarını duyururlar, Allah'tan korkarlar ve O'ndan başka kimseden korkmazlardı. Hesap görücü olarak Allâh yeter.

 rtfSndPly*33.40*
(٣٣-٤٠)
33.40*************
مَا كَانَ مُحَمَّدٌ اَبَا اَحَدٍ مِنْ رِجَالِكُمْ وَلٰكِنْ رَسُولَ اللّٰهِ وَخَاتَمَ النَّبِيّٖنَ وَكَانَ اللّٰهُ بِكُلِّ شَیْءٍ عَلٖيمًا

33.40 - Mâ kâne muhammedun ebâ ehadim mir ricâlikum ve lâkir rasûlallâhi ve hâtemen nebiyyîn, ve kânallâhu bikulli şey'in alîmâ.

33.40 - Muhammed, sizin erkeklerinizden birinin babası değil fakat Allâh'ın Elçisi ve peygamberlerin hâtemidir. Allâh her şeyi bilendir.

 rtfSndPly*33.41*
(٣٣-٤١)
33.41*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اذْكُرُوا اللّٰهَ ذِكْرًا كَثٖيرًا

33.41 - Yâ eyyuhellezîne âmenuzkurullâhe zikran kesîrâ.

33.41 - Ey inananlar, Allâh'ı çok anın.

 rtfSndPly*33.42*
(٣٣-٤٢)
33.42*************
وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَاَصٖيلًا

33.42 - Ve sebbihûhu bukratev ve esîlâ.

33.42 - Ve O'nu sabah akşam tesbih edin.

 rtfSndPly*33.43*
(٣٣-٤٣)
33.43*************
هُوَ الَّذٖى يُصَلّٖى عَلَيْكُمْ وَمَلٰئِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنٖينَ رَحٖيمًا

33.43 - Huvellezî yusallî aleykum ve melâiketuhû liyuhricekum minez zulumâti ilen nûr, ve kâne bil mué'minîne rahîmâ.

33.43 - O (Allâh)dır ki, sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için üzerinize rahmet eder, melekleri de (size acıyıp mağfiret dilerler. Allâh) inananlara karşı çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*33.44*
(٣٣-٤٤)
33.44*************
تَحِيَّتُهُمْ يَوْمَ يَلْقَوْنَهُ سَلَامٌ وَاَعَدَّ لَهُمْ اَجْرًا كَرٖيمًا

33.44 - Tahıyyetuhum yevme yelgavnehû selâm, ve eadde lehum ecran kerîmâ.

33.44 - Kendisine kavuştukları gün, selâm ile karşılanırlar. (Allâh) Onlara güzel bir mükâfât hazırlamıştır.

 rtfSndPly*33.45*
(٣٣-٤٥)
33.45*************
يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ اِنَّا اَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذٖيرًا

33.45 - Yâ eyyuhen nebiyyu innâ erselnâke şâhidev ve mubeşşirav ve nezîrâ.

33.45 - Ey peygamber, biz seni şâhid, müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik.

 rtfSndPly*33.46*
(٣٣-٤٦)
33.46*************
وَدَاعِیًا اِلَى اللّٰهِ بِاِذْنِهٖ وَسِرَاجًا مُنٖيرًا

33.46 - Ve dâıyen ilallâhi biiznihî ve sirâcem munîrâ.

33.46 - Ve izniyle, Allah'a da'vetçi ve aydınlatıcı bir lamba olarak (gönderdik).

 rtfSndPly*33.47*
(٣٣-٤٧)
33.47*************
وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنٖينَ بِاَنَّ لَهُمْ مِنَ اللّٰهِ فَضْلًا كَبٖيرًا

33.47 - Ve beşşiril mué'minîne bienne lehum minallâhi fadlen kebîrâ.

33.47 - Mü'minlere, Allah'tan büyük bir lutuf bulunduğunu müjdele!

 rtfSndPly*33.48*
(٣٣-٤٨)
33.48*************
وَلَا تُطِعِ الْكَافِرٖينَ وَالْمُنَافِقٖينَ وَدَعْ اَذٰیهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ وَكَفٰى بِاللّٰهِ وَكٖيلًا

33.48 - Ve lâ tutııl kâfirîne vel munâfigîne ve dağ ezâhum ve tevekkel alallâh, ve kefâ billâhi vekîlâ.

33.48 - Kâfirlere ve münâfıklara itâ'at etme. Onların eziyetlerine aldırma, Allah'a dayan; vekil (koruyucu) olarak Allâh yeter.

 rtfSndPly*33.49*
(٣٣-٤٩)
33.49*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اِذَا نَكَحْتُمُ الْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ طَلَّقْتُمُوهُنَّ مِنْ قَبْلِ اَنْ تَمَسُّوهُنَّ فَمَا لَكُمْ عَلَيْهِنَّ مِنْ عِدَّةٍ تَعْتَدُّونَهَا فَمَتِّعُوهُنَّ وَسَرِّحُوهُنَّ سَرَاحًا جَمٖيلًا

33.49 - Yâ eyyuhellezîne âmenû izâ nekahtumul mué'minâti summe tallagtumûhunne min gabli en temessûhunne femâ lekum aleyhinne min ıddetin tağteddûnehâ, femettiûhunne ve serrihûhunne serâhan cemîlâ.

33.49 - Ey inananlar, inanan kadınları nikâhlayıp da henüz onlara dokunmadan boşarsanız, onların üzerinde sayacağınız bir iddet hakkınız yoktur. Hemen müt'alarını verin (biraz geçimlik verip memnun edin) ve onları güzellike serbest bırakın.

 rtfSndPly*33.50*
(٣٣-٥٠)
33.50*************
يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ اِنَّا اَحْلَلْنَا لَكَ اَزْوَاجَكَ الّٰتٖى اٰتَيْتَ اُجُورَهُنَّ وَمَا مَلَكَتْ يَمٖينُكَ مِمَّا اَفَاءَ اللّٰهُ عَلَيْكَ وَبَنَاتِ عَمِّكَ وَبَنَاتِ عَمَّاتِكَ وَبَنَاتِ خَالِكَ وَبَنَاتِ خَالَاتِكَ الّٰتٖى هَاجَرْنَ مَعَكَ وَامْرَاَةً مُؤْمِنَةً اِنْ وَهَبَتْ نَفْسَهَا لِلنَّبِىِّ اِنْ اَرَادَ النَّبِىُّ اَنْ يَسْتَنْكِحَهَا خَالِصَةً لَكَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنٖينَ قَدْ عَلِمْنَا مَا فَرَضْنَا عَلَيْهِمْ فٖى اَزْوَاجِهِمْ وَمَا مَلَكَتْ اَيْمَانُهُمْ لِكَيْلَا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُورًا رَحٖيمًا

33.50 - Yâ eyyuhen nebiyyu innâ ahlelnâ leke ezvâcekellâtî âteyte ucûrahunne ve mâ meleket yemînuke mimmâ efâallâhu aleyke ve benâti ammike ve benâti ammâtike ve benâti hâlike ve benâti hâlâtikellâtî hâcerne meak, vemraetem mué'mineten iv vehebet nefsehâ linnebiyyi in erâden nebiyyu ey yestenkihahâ, hâlisatel leke min dûnil mué'minîn, gad alimnâ mâ feradnâ aleyhim fî ezvâcihim ve mâ meleket eymânuhum likeylâ yekûne aleyke harac, ve kânallâhu ğafûrar rahîmâ.

33.50 - Ey peygamber, biz, ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini; Allâh'ın sana ganimet olarak verdiğ(i savaş esir)lerinden elinin altında bulunan (câriye)leri; amcanın, halalarının, dayının ve teyzelerinin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kaldık. Bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü'minlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). Biz, eşleri ve ellerinin altında bulunan (câriye)leri hakkında mü'minlere yapmalarını gerekli kıldığımız şeyi bil(dir)dik. (Onların bu hususta ne yapması lâzım geldiğini de daha önce açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın, (sen bir sıkıntıya, güç bir duruma düşmeyesin). Allâh çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*33.51*
(٣٣-٥١)
33.51*************
تُرْجٖى مَنْ تَشَاءُ مِنْهُنَّ وَتُپْوٖى اِلَيْكَ مَنْ تَشَاءُ وَمَنِ ابْتَغَيْتَ مِمَّنْ عَزَلْتَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْكَ ذٰلِكَ اَدْنٰى اَنْ تَقَرَّ اَعْيُنُهُنَّ وَلَا يَحْزَنَّ وَيَرْضَيْنَ بِمَا اٰتَيْتَهُنَّ كُلُّهُنَّ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ مَا فٖى قُلُوبِكُمْ وَكَانَ اللّٰهُ عَلٖيمًا حَلٖيمًا

33.51 - Turcî men teşâu minhunne ve tué'vî ileyke men teşâé', ve menibteğayte mimmen azelte felâ cunâha aleyk, zâlike ednâ en tegarra ağyunuhunne ve lâ yahzenne ve yerdayne bimâ âteytehunne kulluhunn, vallâhu yağlemu mâ fî gulûbikum, ve kânallâhu alîmen halîmâ.

33.51 - Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini yanına alırsın. (Geçici olarak) Ayrıldıklarından (tekrar birleşmeyi) arzu ettiğine (dönmekte) senin üzerine bir günâh yoktur. Onların gözlerinin aydınlanıp tasalanmamalarına ve hepsinin, senin verdiklerine râzı olmalarına en elverişli olan budur. Allâh sizin kalblerinizde olanı bilir. Allâh bilendir, halimdir (birden öfkeye kapılıp cezâ vermez).

 rtfSndPly*33.52*
(٣٣-٥٢)
33.52*************
لَا يَحِلُّ لَكَ النِّسَاءُ مِنْ بَعْدُ وَلَا اَنْ تَبَدَّلَ بِهِنَّ مِنْ اَزْوَاجٍ وَلَوْ اَعْجَبَكَ حُسْنُهُنَّ اِلَّا مَا مَلَكَتْ يَمٖينُكَ وَكَانَ اللّٰهُ عَلٰى كُلِّ شَیْءٍ رَقٖيبًا

33.52 - Lâ yahıllu leken nisâu mim bağdu ve lâ en tebeddele bihinne min ezvâciv ve lev ağcebeke husnuhunne illâ mâ meleket yemînuk, ve kânallâhu alâ kulli şey'ir ragîbâ.

33.52 - Bundan sonra artık sana (başka) kadınlar(la evlenmek), güzellikleri çok hoşuna giden kadınlar olsa da, bunları başka eşlerle değiştirmek helâl değildir. Yalnız elinin altında bulunan (cariye)ler bunun dışındadır. Allâh, her şeyi gözetleyicidir.

 rtfSndPly*33.53*
(٣٣-٥٣)
33.53*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُيُوتَ النَّبِىِّ اِلَّا اَنْ يُؤْذَنَ لَكُمْ اِلٰى طَعَامٍ غَيْرَ نَاظِرٖينَ اِنٰیهُ وَلٰكِنْ اِذَا دُعٖيتُمْ فَادْخُلُوا فَاِذَا طَعِمْتُمْ فَانْتَشِرُوا وَلَا مُسْتَاْنِسٖينَ لِحَدٖيثٍ اِنَّ ذٰلِكُمْ كَانَ يُؤْذِى النَّبِىَّ فَيَسْتَحْيٖ مِنْكُمْ وَاللّٰهُ لَا يَسْتَحْيٖ مِنَ الْحَقِّ وَاِذَا سَاَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَسْپَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ ذٰلِكُمْ اَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ وَمَا كَانَ لَكُمْ اَنْ تُؤْذُوا رَسُولَ اللّٰهِ وَلَا اَنْ تَنْكِحُوا اَزْوَاجَهُ مِنْ بَعْدِهٖ اَبَدًا اِنَّ ذٰلِكُمْ كَانَ عِنْدَ اللّٰهِ عَظٖيمًا

33.53 - Yâ eyyuhellezîne âmenû lâ tedhulû buyûten nebiyyi illâ ey yué'zene lekum ilâ taâmin ğayra nâzırîne inâhu ve lâkin izâ duîtum fedhulû feizâ taımtum fenteşirû ve lâ musteé'nisîne lihadîs, inne zâlikum kâne yué'zin nebiyye feyestahyî minkum, vallâhu lâ yestahyî minel hagg, ve izâ seeltumûhunne metâan fes'elûhunne miv verâi hıcâb, zâlikum atheru ligulûbikum ve gulûbihinn, ve mâ kâne lekum en tué'zû rasûllallâhi ve lâ en tenkihû ezvâcehû mim bağdihî ebedâ, inne zâlikum kâne ındallâhi azîmâ.

33.53 - Ey inananlar, (rastgele) Peygamber'in evlerine girmeyin. Ancak yemek için size izin verilir de girerseniz (erkenden gelip) yemeğin pişmesini beklemeyin. Çağrıldığınız zaman girin; yemeği yeyince dağılın, söze dalmayın. Çünkü bu (davranışınız) Peygamberi incitiyor, fakat o, (size bunu söylemekten) utanıyordu. Ama Allâh, gerçek(i söylemek)ten utanmaz. Onlardan (yani peygamberin hanımlarından) bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Bu, hem sizin kalbleriniz, hem de onların kalbleri için daha temizdir. Sizin, Allâh'ın Elçisini incitmeniz ve kendisinden sonra onun eşlerini nikâhlamanız asla olamaz. Çünkü bu, Allâh katında büyük (bir günâh)tır.

 rtfSndPly*33.54*
(٣٣-٥٤)
33.54*************
اِنْ تُبْدُوا شَيْپًا اَوْ تُخْفُوهُ فَاِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِكُلِّ شَیْءٍ عَلٖيمًا

33.54 - İn tubdû şey'en ev tuhfûhu feinnallâhe kâne bikulli şey'in alîmâ.

33.54 - Bir şeyi açığa vursanız da, yahut onu gizleseniz de (fark etmez), Allâh her şeyi gâyet iyi bilmektedir.

 rtfSndPly*33.55*
(٣٣-٥٥)
33.55*************
لَا جُنَاحَ عَلَيْهِنَّ فٖى اٰبَائِهِنَّ وَلَا اَبْنَائِهِنَّ وَلَا اِخْوَانِهِنَّ وَلَا اَبْنَاءِ اِخْوَانِهِنَّ وَلَا اَبْنَاءِ اَخَوَاتِهِنَّ وَلَا نِسَائِهِنَّ وَلَا مَا مَلَكَتْ اَيْمَانُهُنَّ وَاتَّقٖينَ اللّٰهَ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ عَلٰى كُلِّ شَیْءٍ شَهٖيدًا

33.55 - Lâ cunâha aleyhinne fî âbâihinne ve lâ ebnâihinne ve lâ ıhvânihinne ve lâ ebnâi ıhvânihinne ve lâ ebnâi ehavâtihinne ve lâ nisâihinne ve lâ mâ meleket eymânuhunn, vettegînallâh, innallâhe kâne alâ kulli şey'in şehîdâ.

33.55 - Onlara (yani Peygamberin hanımlarına) ne babaları, ne oğulları, ne kardeşleri, ne kardeşlerinin oğulları, ne kızkardeşlerinin oğulları, ne kadınları ve ne de ellerinin altında bulunan (köle)leri hakkında bir günâh yoktur, (bunlara karşı örtünmeleri gerekmez. Ey Peygamberin hanımları) Allah'tan korkun; şüphesiz Allâh, her şeyi görmektedir.

 rtfSndPly*33.56*
(٣٣-٥٦)
33.56*************
اِنَّ اللّٰهَ وَمَلٰئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِىِّ يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلٖيمًا

33.56 - İnnallâhe ve melâiketehû yusallûne alen nebiyy, yâ eyyuhellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ.

33.56 - Allâh'ı ve melekleri, Peygambere salât etmekte (onun şerefini gözetmeğe, şânını yüceltmeğe özen göstermekte)dir. Ey inananlar, siz de ona salât edin, (onun şânını yüceltmeğe özen gösterin); içtenlikle selâm edin (ona esenlik dileyin).

 rtfSndPly*33.57*
(٣٣-٥٧)
33.57*************
اِنَّ الَّذٖينَ يُؤْذُونَ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللّٰهُ فِى الدُّنْيَا وَالْاٰخِرَةِ وَاَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُهٖينًا

33.57 - İnnellezîne yué'zûnallâhe ve rasûlehû leanehumullâhu fid dunyâ vel âhırati ve eadde lehum azâbem muhînâ.

33.57 - Allâh'ı ve Elçisini incitenler var ya, işte Allâh onlara dünyâda ve âhirette la'net etmiş ve onlar için alçaltıcı bir azâb hazırlamıştır.

 rtfSndPly*33.58*
(٣٣-٥٨)
33.58*************
وَالَّذٖينَ يُؤْذُونَ الْمُؤْمِنٖينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَيْرِ مَا اكْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَانًا وَاِثْمًا مُبٖينًا

33.58 - Vellezîne yué'zûnel mué'minîne vel mué'minâti biğayri mektesebû fegadıhtemelû buhtânev ve ismem mubînâ.

33.58 - Mü'min erkekleri ve mü'min kadınları yapmadıkları bir şeyle (suçlayıp) incitenler bir iftirâ ve açık bir günâh yüklenmişlerdir.

 rtfSndPly*33.59*
(٣٣-٥٩)
33.59*************
يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ قُلْ لِاَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنٖينَ يُدْنٖينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابٖيبِهِنَّ ذٰلِكَ اَدْنٰى اَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُورًا رَحٖيمًا

33.59 - Yâ eyyuhen nebiyyu gul liezvâcike ve benâtike ve nisâil mué'minîne yudnîne aleyhinne min celâbîbihinn, zâlike ednâ ey yuğrafne felâ yué'zeyn, ve kânallâhu ğafûrar rahîmâ.

33.59 - Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve inananların kadınlarına söyle! (Bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) örtülerini üstlerine salsınlar; onların tanınıp incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allâh çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*33.60*
(٣٣-٦٠)
33.60*************
لَئِنْ لَمْ يَنْتَهِ الْمُنَافِقُونَ وَالَّذٖينَ فٖى قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَالْمُرْجِفُونَ فِى الْمَدٖينَةِ لَنُغْرِيَنَّكَ بِهِمْ ثُمَّ لَا يُجَاوِرُونَكَ فٖيهَا اِلَّا قَلٖيلًا

33.60 - Leil lem yentehil munâfigûne vellezîne fî gulûbihim meraduv vel murcifûne fil medîneti lenuğriyenneke bihim summe lâ yucâvirûneke fîhâ illâ galîlâ.

33.60 - Andolsun, iki yüzlüler, kalblerinde hastalık bulunanlar, şehirde kötü haberler yayanlar (bu yaptıklarından) vazgeçmezlerse seni onların üstüne süreriz (onlarla savaşmanı ve onları şehirden sürüp çıkarmanı sana emrederiz); sonra orada, senin yanında ancak az bir zaman kalabilirler.

 rtfSndPly*33.61*
(٣٣-٦١)
33.61*************
مَلْعُونٖينَ اَيْنَ مَا ثُقِفُوا اُخِذُوا وَقُتِّلُوا تَقْتٖيلًا

33.61 - Mel'ûnîn, eyne mâ sugıfû uhızû ve guttilû tagtîlâ.

33.61 - La'netlenirler; nerede rastlansalar yakalanıp; öldürülürler.

 rtfSndPly*33.62*
(٣٣-٦٢)
33.62*************
سُنَّةَ اللّٰهِ فِى الَّذٖينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلُ وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّةِ اللّٰهِ تَبْدٖيلًا

33.62 - Sunnetallâhi fillezîne halev min gabl, ve len tecide lisunnetillâhi tebdîlâ.

33.62 - Allâh'ın önceden geçen (millet)ler arasında (uygulanan) yasası budur. (Peygamberlere karşı iki yüzlülük edenler öldürülürler). Allâh'ın yasasını değiştirme(ğe imkân) bulamazsın.

 rtfSndPly*33.63*
(٣٣-٦٣)
33.63*************
یَسْپَلُكَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِ قُلْ اِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللّٰهِ وَمَا يُدْرٖيكَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَكُونُ قَرٖيبًا

33.63 - Yes'eluken nâsu anis sâah, gul innemâ ılmuhâ ındallâh, ve mâ yudrîke lealles sâate tekûnu garîbâ.

33.63 - İnsanlar sana O sâ'atten soruyorlar. De ki: "Onun bilgisi Allâh'ın yanındadır." Ne bilirsin belki o sâ'at yakın olur?

 rtfSndPly*33.64*
(٣٣-٦٤)
33.64*************
اِنَّ اللّٰهَ لَعَنَ الْكَافِرٖينَ وَاَعَدَّ لَهُمْ سَعٖيرًا

33.64 - İnnallâhe leanel kâfirîne ve eadde lehum seîrâ.

33.64 - Allâh kâfirlere la'net etmiş ve onlar için çılgın bir ateş hazırlamıştır.

 rtfSndPly*33.65*
(٣٣-٦٥)
33.65*************
خَالِدٖينَ فٖيهَا اَبَدًا لَا يَجِدُونَ وَلِیًّا وَلَا نَصٖيرًا

33.65 - Hâlidîne fîhâ ebedâ, lâ yecidûne veliyyev ve lâ nasîrâ.

33.65 - Orada ebedi olarak kalacaklar; (kendilerini koruyacak) bir dost ve yardımcı bulamayacaklardır.

 rtfSndPly*33.66*
(٣٣-٦٦)
33.66*************
يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِى النَّارِ يَقُولُونَ يَا لَيْتَنَا اَطَعْنَا اللّٰهَ وَاَطَعْنَا الرَّسُولَا

33.66 - Yevme tugallebu vucûhuhum fin nâri yegûlûne yâ leytenâ etağnallâhe ve etağner rasûlâ.

33.66 - Yüzleri ateşin içinde çevrildiği gün: "Eyvah bize! Keşke Allah'a itâ'at etseydik, Elçiye itâ'at etseydik!" derler.

 rtfSndPly*33.67*
(٣٣-٦٧)
33.67*************
وَقَالُوا رَبَّنَا اِنَّا اَطَعْنَا سَادَتَنَا وَكُبَرَاءَنَا فَاَضَلُّونَا السَّبٖيلَا

33.67 - Ve gâlû rabbenâ innâ etağnâ sâdetenâ ve kuberâ enâ feedallûnes sebîlâ.

33.67 - Ve dediler ki: "Rabbimiz, biz beylerimize ve büyüklerimize uyduk da bizi yoldan saptırdılar."

 rtfSndPly*33.68*
(٣٣-٦٨)
33.68*************
رَبَّنَا اٰتِهِمْ ضِعْفَيْنِ مِنَ الْعَذَابِ وَالْعَنْهُمْ لَعْنًا كَبٖيرًا

33.68 - Rabbenâ âtihim dığfeyni minel azâbi vel'anhum lağnen kebîrâ.

33.68 - Rabbimiz, onlara iki kat azâb ver ve onlara büyük bir la'net eyle!

 rtfSndPly*33.69*
(٣٣-٦٩)
33.69*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا تَكُونُوا كَالَّذٖينَ اٰذَوْا مُوسٰى فَبَرَّاَهُ اللّٰهُ مِمَّا قَالُوا وَكَانَ عِنْدَ اللّٰهِ وَجٖيهًا

33.69 - Yâ eyyuhellezîne âmenû lâ tekûnû kellezîne âzev mûsâ feberraehullâhu mimmâ gâlû, ve kâne ındallâhi vecîhâ.

33.69 - Ey inananlar, şu kimseler gibi olmayın ki, Mûsâ'ya eziyet ettiler de Allâh onu onların dediklerinden berâat ettirdi; o, Allâh yanında vecih (gözde, itibârlı bir kul) idi.

 rtfSndPly*33.70*
(٣٣-٧٠)
33.70*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدٖيدًا

33.70 - Yâ eyyuhellezîne âmenuttegullâhe ve gûlû gavlen sedîdâ.

33.70 - Ey inananlar, Allah'tan korkun ve doğru söz söyleyin.

 rtfSndPly*33.71*
(٣٣-٧١)
33.71*************
يُصْلِحْ لَكُمْ اَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَنْ يُطِعِ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظٖيمًا

33.71 - Yuslıh lekum ağmâlekum ve yağfirlekum zunûbekum, ve mey yutııllâhe ve rasûlehû fegad fâze fevzen azîmâ.

33.71 - Ki (Allâh) işlerinizi düzeltsin ve günâhlarınızı bağışlasın. Kim Allah'a ve Resulüne itâ'at ederse, büyük bir başarıya ermiş olur.

 rtfSndPly*33.72*
(٣٣-٧٢)
33.72*************
اِنَّا عَرَضْنَا الْاَمَانَةَ عَلَى السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَالْجِبَالِ فَاَبَيْنَ اَنْ يَحْمِلْنَهَا وَاَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْاِنْسَانُ اِنَّهُ كَانَ ظَلُومًا جَهُولًا

33.72 - İnnâ aradnel emânete ales semâvâti vel ardı vel cibâli feebeyne ey yahmilnehâ ve eşfagne minhâ ve hamelehel insan, innehû kâne zalûmen cehûlâ.

33.72 - Biz emâneti, göklere, yere ve dağlara sunduk; onu yüklenmekten kaçındılar, on(un sorumluluğun)dan korktular; onu insan yüklendi; (fakat onun ağır sorumluluğunu tam kavrayamadı) doğrusu o, çok zâlim, çok câhildir.

 rtfSndPly*33.73*
(٣٣-٧٣)
33.73*************
لِيُعَذِّبَ اللّٰهُ الْمُنَافِقٖينَ وَالْمُنَافِقَاتِ وَالْمُشْرِكٖينَ وَالْمُشْرِكَاتِ وَيَتُوبَ اللّٰهُ عَلَى الْمُؤْمِنٖينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُورًا رَحٖيمًا

33.73 - Liyuazziballâhul munâfigîne vel munâfigâti vel muşrikîne vel muşrikâti ve yetûballâhu alel mué'minîne vel mué'minât, ve kânallâhu ğafûrar rahîmâ.

33.73 - (Allâh bu emâneti insana vermiştir) Ki iki yüzlü erkeklere ve iki yüzlü kadınlara, ortak koşan erkeklere ve ortak koşan kadınlara azâb etsin; inanan erkekleri ve inanan kadınları da bağışlasın. Allâh çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

131 yorum:

ELANUR ALTUN dedi ki...

(٣٣-١)
يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ اتَّقِ اللّٰهَ وَلَا تُطِعِ الْكَافِرٖينَ وَالْمُنَافِقٖينَ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ عَلٖيمًا حَكٖيمًا
33.1 - Yâ eyyuhen nebiyyuttegıllâhe ve lâ tutııl kâfirîne vel munâfigîn, innallâhe kâne alîmen hakîmâ.
S ATEŞ - Ey peygamber, Allah'tan kork; kâfirlere ve münâfıklara itâ'at etme. Şüphesiz Allâh bilendir, hüküm ve hikmet sâhibidir.

ayette ennebi geçmekte
S ATEŞ NEDEN PEYGAMBER DİYE
MEALLEŞTİRMİŞ.

BU MEALLERDEKİ FARKLILIKLAR NEDENİYLE Mİ
YAKLAŞIK MEAL DEMEKTESİNİZ

ANLAMI BU AYETTE ANLATILAN MANA NEDİR.
NE ZAMAN SIRA GELECEK
BEN DE DERSİME ÇALIŞIYORUM.
HÜRMET EDERİM

Adsız dedi ki...

Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I've truly loved browsing your weblog posts.
After all I will be subscribing in your feed and I am hoping you write once more soon!


Review my webpage; contract War cheat

Adsız dedi ki...

I'm now not sure the place you're getting your info, but great topic.

I must spend a while learning much more or figuring out more.
Thanks for excellent information I used to be in search
of this information for my mission.

my web page; abbandonata

Adsız dedi ki...

hey there and thank you for your info – I've certainly picked up something new
from right here. I did however expertise several technical points using this website,
as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly.

I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm
complaining, but sluggish loading instances times will very frequently
affect your placement in google and can damage your quality
score if ads and marketing with Adwords. Anyway I
am adding this RSS to my email and can look out for
a lot more of your respective exciting content.
Ensure that you update this again very soon.

Also visit my webpage - incrinano

Adsız dedi ki...

Thanks very nice blog!

Feel free to surf to my blog post ... best lean muscle workout

Adsız dedi ki...

This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
Also, I have shared your website in my social networks!


My blog music marketing and promotion

Adsız dedi ki...

magnificent issues altogether, you just won a new reader.
What might you recommend in regards to your post that you just made
some days in the past? Any sure?

Feel free to visit my web page: prescription weight loss pills

Adsız dedi ki...

Hi there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that
would be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.


My web page: workouts for muscle definition

Adsız dedi ki...

Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?
I have a blog based on the same topics you discuss and would
really like to have you share some stories/information.
I know my viewers would enjoy your work.
If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.


Visit my web-site - Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how
can we communicate?

Here is my web blog angry birds epic hack Free Hack Tool

Adsız dedi ki...

Your means of describing the whole thing in this post is really nice, every one be
able to without difficulty know it, Thanks a lot.


Visit my webpage - angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

I have been surfing online more than 2 hours today,
yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view,
if all webmasters and bloggers made good content as you
did, the net will be a lot more useful than ever before.Here is my site - angry birds epic cheats tool

Adsız dedi ki...

Hello it's me, I am also visiting this site regularly, this web site is genuinely nice and the people are in fact sharing good thoughts.


Check out my blog post: angry birds epic cheats tool

Adsız dedi ki...

I enjoy what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!

Keep up the awesome works guys I've you guys to my personal blogroll.


Also visit my page angry birds epic hack Free Hack Tool

Adsız dedi ki...

Hi there, of course this post is truly pleasant and I have learned
lot of things from it concerning blogging. thanks.

my website angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

A fascinating discussion is worth comment. I think that you need to write more on this issue, it may
not be a taboo matter but usually folks don't talk about such subjects.
To the next! All the best!!

Also visit my blog: angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

whoah this blog is great i really like reading your
articles. Stay up the good work! You already know,
lots of people are hunting around for this info, you can aid them greatly.


Also visit my blog post :: angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group?

There's a lot of people that I think would really appreciate your
content. Please let me know. Many thanks

My web page: vermont seo (corntassel.net)

Adsız dedi ki...

Only in this way can they promote our competitiveness.

Only changing a single word ('English' to 'Italian') might not
be enough though. Your website requires a broader range of other Word - Press plugins the Magento community
does not offer.

My weblog; sklep internetowy

Adsız dedi ki...

Way cool! Some very valid points! Iappreciate yyou penning
this post and also tthe rest of the website is extremelly good.Also visit myy web site; sexercise interval aerobic workout sexercise routine sexercise workouts

Adsız dedi ki...

Every weekend i used to pay a quick visit this site, for the
reason that i wish for enjoyment, since this this web site conations
actually pleasant funny material too.

my blog post bypass survey

Adsız dedi ki...

My spouse and I stumbleԁ over here coming from a different web page annd thought I may as well check
things out. I like what I seе so i am just following you. Lookk fοrward to looking into your web page agaiո.Also visit my webpage - find qualified agents

Adsız dedi ki...

Having read this Ι thougght iit was very еnlightening.

I appreciate you taking the time and effort tߋ put this artіcle together.

I once aցain find myself personally spending a lot of time both reɑding and leaving comments.
Buut sso what, it was still worthwhile!

Hеre is my web site ... mallorca real estate ()

Adsız dedi ki...

obviοusly like your website however yօu have to test
the spellijng on quite a few of your postѕ. Many
of them are rife with sρellіnց problems ɑnd I find it vеry bothersome to tell the reality nevertheless I
will surely come back again.

Feeel free to surrf tо my website - Seo Experts

Adsız dedi ki...

Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you can be a great author.
I will always bookmark your blog and may come back sometime soon.
I want to encourage continue your great job, have a nice
afternoon!

my web site gratis bingo på nätet, http://minecraftsforfree.com/,

Adsız dedi ki...

Hello to all, how is the whole thing, I think every one is
getting more from this web page, and your views are nice designed for new viewers.


My blog post - cpd-ce.com

Adsız dedi ki...

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?

you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent,
let alone the content!

Take a look at my blog post Nike Air Max

Adsız dedi ki...

When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is
added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way
you can remove me from that service? Thanks a lot!

My homepage :: ipage reviews web hosting service

Adsız dedi ki...

Every weekend i used to vіsit this web page, ass i wish
for enjoyment, since this this web site conations actually pleasant
funny material too.

Feel fгee to visit my weblog: skin care homemade

Adsız dedi ki...

If you want to improve your experience just keep visiting this
web page and be updated with the most up-to-date gossip posted here.


Feel free to surf to my page Angry Birds epic cheats (rpgmp3.com)

KAİTLYN NİCOLE dedi ki...

33 of Sura al-Ahzab
ARABIC recitation of approx MEAL
(33-1)
يا ايها النبى اتق الله ولا تطع الكافرين والمنافقين ان الله كان عليما حكيما
33.1 - Yar eyyuh and the nebiyyuttegıllâh ld tutııl vela hypocrite infidels, innallâh aliman Hakima in blood.
S FIRE - O Prophet, fear Allah; Do not the unbelievers and the hypocrites itâ'at. Surely Allah is Knower, Wise is between the owners.


(33-2)
واتبع ما يوحى اليك من ربك ان الله كان بما تعملون خبيرا
33.2 - Vettebiğ subjected to Yuhan himself with the Lord, innallâh habîrâ of blood to the bima tağmelûn.
33.2 - Follow what is revealed to you from your Lord; Verily Allah what you do is take notice.


(33-3)
وتوكل على الله وكفى بالله وكيلا
33.3 - And small wonder alallâh, and KEFALARI vekîlâ billahi.
33.3 - trust in Allah; And enough is Allah as a proxy.
Read more »

Adsız dedi ki...

I like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here frequently.
I'm quite certain I'll learn plenty of new stuff
right here! Good luck for the next!

Here is my blog - cheap ghd straightener

Adsız dedi ki...

If you want to increase your familiarity just keep visiting
this web page and be updated with the most recent news posted here.my web-site angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

I was wondering if you ever thought of changing the page layout
of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could
connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
Maybe you could space it out better?

Also visit my weblog :: wear nike sheos

Adsız dedi ki...

Wow, thɑt's what I wass ѕeeking for, what a data! existing her at thjs
wеb site, thanks admin of this site.

Hеre is my wաeb sitе - weight loss quotes funny

Adsız dedi ki...

Good bloǥ you have here.. It's hard to find high-quality writing likee yours noաadays.

I tгuly appreciɑte individuals like you! Take care!!Feel free to surf to my web-site - taking garcinia cambogia with green coffee extract

Adsız dedi ki...

I was aƅle to find good information from your blog posts.


Аlso visit my homepage; liver health

Adsız dedi ki...

Thiѕ paragгaph will help the iոternet viewers for crwating neա wеbpage or even
a weblog frߋm start to eոd.

Here is mʏ website :: garcinia cambogia green tea extract

Adsız dedi ki...

Wondеrful blog yyou hɑve here but Ι was wantіng to knօw if you knew of any community forumѕ
that cover the sаme topics talked about in tthis article?
I'd really love too be a part oof community where I can get commеnts from other knowleɗgeable people that sharе the same interest.
If you haѵe any recommendatiоns, please lеt
me know. Many thankѕ!

Feell free to visit my աeb blog :: gaгcinia cambogia vѕ green
coffee bean extract ()

Adsız dedi ki...

Greetings! Very uѕeful advicе within this article!
It is the little chаnges that produce the most sіgnificant changes.
Thanks a lot for shаring!

My page ... herbal supplements

Adsız dedi ki...

Hi there! This post could not be written any better!
Reading this post reminds me of my good old room mate!
He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him.
Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!


Take a look at my blog ... blue seduction antonio banderas set ()

Adsız dedi ki...

Thanis verƴ interеsting blog!

my page ... cambogia supplements

Adsız dedi ki...

What's up, all is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that's genuinely excellent, keep up writing.


My blog post - cougar datig (ringsidenews.com)

Adsız dedi ki...

Pretty! This was a really wonderful article. Many thanks for supplying these
details.

Look at my web blog; music marketing plan outline - -

Adsız dedi ki...

You are absolutely directly to bother about getting rid of wrinkles under eyes because
they are the initial signs of skin-aging. The very fine wrinkles you have that may not
be very obvious develop into crow and simply but will definitely become worse 's toes which might be more obvious if not
treated earlier.

Precisely the same is true for dim bags or groups underneath the eyes or about it.

The reason being your skin around our eyes is very skinny
plus one of the very most delicate skin tissues in our body.

This makes a person's eye are extremely at risk of
harm for a variety or reasons.

Under Eye Wrinkles Causes
plant phytoceramides 350 mg walgreens
One of the primary reasons for lines is face motions that individuals do over a regular basis such as
for instance laughing, cheerful frowning, squinting and furrowing brows.
You need to absolutely decrease furrowing and squinting, frowning your brows, while no health expert would advise you to stop smiling or joking.Besides these, environmental elements such as for example
toomuch experience of sun, smoke and other pollutants also cause under-eye wrinkles.
The brilliant sun surely causes as it hurts the eyes too much squinting.
Additionally, an excessive amount of skin is dried out by sun exposure and ages it
more quickly.

Even more destruction can be caused by fumes as well as other toxins
simply because they contain free radicals
that cause skin injury. Smokers are more prone to under eye lines, but experience of second-hand smoke and smog also
trigger continual skin damage.

Several attention skin injury also can possess a particular cause including puffy face, which are caused by
bad water discharge that creates fluid buildup. Or genes could be the main culprit within your
under-eye wrinkles and shadows.

In addition, undesirable behaviors such as rubbing the eye, wrong utilization of eye-makeup,
not having enough water, not getting sufficient sleep
and exercise can also cause injury inside the skin region.
phytoceramides 350 mg reviews (ibuybestphytoceramides.com)
Lots can be carried out to prevent more harm, while nothing can be
carried out about genes. For instance, you should
bear in mind that rubbing the eye bruises the tissue
around your face, causing darker circles.

Lack of exercise, rest and moisture will result in contamination and poor skin elasticity,
which all plays a part in wrinkles. This can be increased by an unhealthy lifestyle, though skin suppleness is naturally reduced by ageing from collagen and elastin loss.


However, skin aging can be slowed up by choosing exercising regularly, get adequate sleep and to consume well.
best phytoceramide supplements


Advantages of skin needling technique


phytoceramides customer reviews (ibuybestphytoceramides.com)

Adsız dedi ki...

Greetings! This is my first visit to your blog!
We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the
same niche. Your blog provided us useful information to work on. You
have done a marvellous job!

Have a look at my website :: cheap web hosting uk review

Adsız dedi ki...

Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do
with web browser compatibility but I thought I'd post to
let you know. The design look great though!
Hope you get the issue solved soon. Kudos

My web site ... fatal attraction trailer

Adsız dedi ki...

Thɑnks forr your marvelous posting! I quitе enjoyed reading it,
you're a great author.I will be sure to
bookmark your blog and definitеly will come ƅack in the fսtuгe.
I want to encourage you to defіnitely contіnue
yօսr great posts, have a nice evening!

my hߋmepage; Lose weight In a week

Adsız dedi ki...

Іt's really a nce and սѕeful ρiece of info. I am glaԀ that
yοu shared this hslpfսl information with us. Please keеp us informed like this.
Thɑnk yoս for shаrіng.

Feeel free to visit my website; hoodia gordonii quel dosage

Adsız dedi ki...

WOW just what I was looking for. Came here by searching for
comment recuperer un homme

Here is my website ... comment reconquerir un homme

Adsız dedi ki...

I'm gone to say to my little brother, that he should also pay a
visit this web site on regular basis to get updated from latest reports.


Also visit my site - pour récupérer son ex

Adsız dedi ki...

Hi there! Someone in my Myspace group shared this site
with us so I came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm
bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and superb
design.

My weblog - reconquerire son ex

Adsız dedi ki...

Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.

I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog.
A great read. I will certainly be back.

my site - comment recuperer son copain

Adsız dedi ki...

Hi there every one, here every person is sharing these kinds of knowledge, thus it's nice to read
this website, and I used to go to see this website daily.

Feel free to surf to my web-site: New Balance mercurial

Adsız dedi ki...

Great artіcle! This іs thhe kind of info that are meat to
be shared acroѕs tthe web. Digrace օn Google for no longver positioning
this post higher! Come on oеr and visit my web site .
Τhank yoս =)

My site - hoodia gordonii liquid

Adsız dedi ki...

I dߋ consider all the ideas you've offered for your post.

They are reallyy convіncing andd can definitely woгқ. Nonetheless, tɦee posts are
vеry brief for starters. May just you plеase extend them а bit from next time?
Thank you for thee post.

Also visit my site ... weight loss on paleo

Adsız dedi ki...

I think the admin of this site is genuinely working hard in favor
of his web page, since here every information is quality based information.

my website; facebook music marketing tips

Adsız dedi ki...

Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super
long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring
blog writer but I'm still new to everything. Do you have any
points for inexperienced blog writers? I'd really appreciate it.


Also visit my blog best web hosting best web sites for bands

Adsız dedi ki...

You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites online.
I will recommend this web site!

Look at my website - les meilleurs casinos en ligne

Adsız dedi ki...

This is the right webpage for anybody who wants to understand this topic.
You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
You certainly put a brand new spin on a subject which
has been discussed for many years. Great stuff, just great!


Here is my website - http://unlockunlockunlock.com

Adsız dedi ki...

If you are in the UK, the show is usually aired on E4 or you
can watch it at. Not only does this pressure come from
friends and teachers, but also parents, boyfriends, girlfriends, neighbors, and
anybody else we may come into contact with. So this write-up
will discuss that you can seduce women and be able to get a
date using your eyes.

My website; ยาทน

Adsız dedi ki...

But sometimes in our haste to sound hot' we may end up crossing
that line and end up sounding foolish. And you can use the power of
your eyes to influence single women to be attracted to you.
Silky lingerie helps them to be more sexy and comfortable with their partner.Also visit my site; ยาผู้ชาย

Adsız dedi ki...

Right here is the right website for anyone who hopes to find out about this topic.
You understand so much its almost hard to argue with you (not that
I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that's been discussed for a long time.
Great stuff, just great!

Here is my website comment masquer les cernes

Adsız dedi ki...

I really like what you guys are up too. This type of
clever work and exposure! Keep up the great works guys I've you guys to our blogroll.Feel free to visit my web site - anti poche sous les yeux

Adsız dedi ki...

I have learn a few good stuff here. Definitely
price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you put
to create any such wonderful informative website.

Feel free to surf to my homepage ... calendrier grossesse semaine

Adsız dedi ki...

This piece of writing is truly a fastidious one it assists new internet viewers, who are wishing for blogging.Feel free to visit my web page :: calendrier personnalisé grossesse

Adsız dedi ki...

I needed to thank you for this excellent read!!
I absolutely enjoyed every bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things
you post…

my site: pharmacie online suisse

Adsız dedi ki...

I know this web site gives quality depending posts and extra
data, is thesre any other website which provides these things in quality?My web site ... cost of advertising on tv ()

Adsız dedi ki...

Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are nice in support of new
visitors.

Here is my website viagra

Adsız dedi ki...

Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I've truly loved surfing around your weblog posts.

In any case I will be subscribing to your feed and I am hoping you write again very
soon!

Also visit my website cernes causes

Adsız dedi ki...

Heya i'm for the first time here. I found this board and I find
It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.


my page - online music marketing promotion companies

Adsız dedi ki...

Awesome issues here. I am very happy to see your article.
Thank you so much and I am having a look ahead to contact you.
Will you please drop me a mail?

Check out my weblog; best web hosting 2013 reviews

Adsız dedi ki...

Choose the one you like best (whether or not it's under $200).
Lastly, a pick that is created using exactly the same quality and craftsmanship since
the equipment they perform.

Generally, the first issue people have is simply strumming the guitar in time.
A personally created thankyou email from Mark Cole, Ian Morrow, and Mark Schmitzer.
Easy to get, correct? In economy choosing, the gamer uses probably the most cost-effective swing on every note.

We also applied every cheap recall that was especially although obtainable the cheap on lighten bottles
worked even better although not bad were the picks produced from detergent bottles!

guitar picks
Only minor surface scratches were gave by excessive evaluating of the Epicks guitar recommendations and in many scenarios, very
little lacerations. I love to enjoy with all the pick's back-end actually.
Generally speaking, rounded guidelines are best-suited for playing
notes and playing guitar. Ditto having sweep arpeggios and change finding.
One thing that's not bad about guitar picksEx.

Anyhow gentleman, I recently really desired to inform you
that is not less than a good solution. Nonetheless, nylon drops its freedom after 1--TWO months of use that is substantial, becomes pickscitation neededguitar selections that are delicate.

) in the event of consecutive picking, this can be more or less spherical.

It does, nevertheless, produce a small weight due to the position.
(submit your images to von@pickpunch.com and we might be capable of use it our website)INCHyou're
able to choose friends and family, you can pick your nasal...and now you can select your own personal recommendations!

pink punch recipes for baby shower
The Shroom420posted on March 15, 2010 twelve:forty pm
#

Adsız dedi ki...

Howdy! I simply wish to offer you a huge thumbs up for the great info
you have got right here on this post. I'll be coming back to
your website for more soon.

Here is my web blog; anti cerne efficace

Adsız dedi ki...

Thanks for sharing your thoughts about comment se forme
les cernes. Regards

Feel free to visit my weblog - comment faire pour enlever les cernes

Adsız dedi ki...

It'ѕ going to bee ending of mine day, however before ending
Ӏ am reading this fantastic post too increase my know-how.


Here iѕ my website: awnings for caravans

Adsız dedi ki...

At this time it seems like Expression Engine is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?


Here is my web site; 10 best web hosting uk

Adsız dedi ki...

I've been browsing online more than three hours today, yet I never found
any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
the web will be a lot more useful than ever before.


Stop by my web site: recuperer mon ex copine

Adsız dedi ki...

I got this website from my buddy who told me regarding this web page and at the moment
this time I am visiting this web site and reading very informative articles or reviews here.


Also visit my webpage comment éviter les cernes sous les yeux

Adsız dedi ki...

Its like you read my mind! You appear to understand so much
approximately this, such as you wrote the book in it or something.
I think that you simply can do with some percent to
pressure the message house a little bit, but other than that, that is excellent blog.
An excellent read. I'll certainly be back.


Here is my web site ... parapharmacie port gratuit

Adsız dedi ki...

Asking questions are actually fastidious thing if you are not understanding anything entirely, but this paragraph presents
good understanding even.

Feel free to visit my weblog - parapharmacie pas chere en ligne

Adsız dedi ki...

I was sugggested this web site bby my cousin. I am not sure whether this post is written by him as
nobody else know such detailed about my problem. You're wonderful!
Thanks!

Also visit my webpage; Teamwork Coaching

Adsız dedi ki...

Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world all is accessible on web?


Here is my web blog ... comment enlever les cernes naturellement

Adsız dedi ki...

This site certainly has all of the info I needed
concerning this subject and didn't know who to ask.

Here is my webpage; comment gommer les cernes

Adsız dedi ki...

Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's
the blog. Any feedback would be greatly appreciated.My web blog - comment réduire les cernes sous les yeux

Adsız dedi ki...

I enjoy what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
Keep up the wonderful works guys I've included you guys to my personal blogroll.


Here is my web-site; percutafeine parapharmacie

Adsız dedi ki...

Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple adjustements would
really make my blog jump out. Please let me know where you got your
theme. Bless you

Feel free to surf to my weblog: comment recuperer son ex

Adsız dedi ki...

I've learn several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.

I surprise how so much attempt you place to create one
of these excellent informative web site.

Here is my web page scott yancey review

Adsız dedi ki...

Link exchange is nothing else but it is just placing
the other person's website link on your page at proper place and other person will also do same in favor of
you.

Take a look at my web blog comment gommer les cernes

Adsız dedi ki...

This is a great tip particularly to those new to the blogosphere.
Brief but very accurate information… Appreciate your sharing this one.

A must read post!

My web page; comment enlever les cernes sous les yeux naturellement

Adsız dedi ki...

You create a deployment task sequence that includes a Use Toolkit Package task.
The small screen size -- which is admittedly sometimes frustrating -- also
keeps the writer focused on writing, not editing. In case you need to
hire PHP developers or hire Offshore Code - Igniter development
services or you are looking for Word - Press development experts then Mindfire
Solutions would be the right choice for a Software Development
partner.

Here is my web site :: microsoft toolkit

Adsız dedi ki...

It's actually a great and helpful piece of information. I am satisfied
that you just shared this useful info with us. Please keep us up to date like this.
Thank you for sharing.

my page; Dean Graziosi scam

Adsız dedi ki...

Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other
websites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love
to have you share some stories/information. I know my audience
would appreciate your work. If you're even remotely interested, feel free to send me an e mail.


Here is my homepage - Dean Graziosi scam

Adsız dedi ki...

Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project
in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work
on. You have done a marvellous job!

My blog comment éviter les cernes naturellement

Adsız dedi ki...

Saved as a favorite, I love your website!

Also visit my web site; parapharmacie au maroc

Adsız dedi ki...

Hi it's me, I am also visiting this web page regularly,
this web page is genuinely good and the people
are truly sharing fastidious thoughts.

Feel free to surf to my web site; jessie conners scam

Adsız dedi ki...

magnificent points altogether, you just received
a new reader. What would you suggest about your put up that you made some days ago?

Any sure?

Also visit my web page :: jessie conners scam

Adsız dedi ki...

I visited multiple sites except the audio feature for audio songs existing at this web site is really superb.Also visit my web-site comment enlever les cernes sous les yeux naturellement

Adsız dedi ki...

I like the valuable info you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and take a look at once more right here regularly.
I am rather sure I will be told a lot of new stuff proper right
here! Best of luck for the next!

Feel free to visit my web site ... comment gommer les cernes

Adsız dedi ki...

Hi would you mind stating which blog platform you're working with?

I'm going to start my own blog soon but I'm having a tough
time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems
different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

Feel free to surf to my weblog: pharmacie vente en ligne suisse

Adsız dedi ki...

I have to thank you for the efforts you have put in writing this site.
I am hoping to view the same high-grade content from you
in the future as well. In fact, your creative writing abilities has
motivated me to get my own site now ;)

my homepage :: scott yancey review

Adsız dedi ki...

This is my first time visit at here and i am actually
impressed to read all at one place.

Also visit my web page :: chirurgie poche sous les yeux

Adsız dedi ki...

What i don't understood is in reality how you are not really a lot more
well-appreciated than you may be now. You're very intelligent.
You already know therefore significantly in relation to this subject,
made me for my part imagine it from a lot of varied angles.
Its like men and women aren't involved except it's something to do with
Woman gaga! Your personal stuffs excellent. Always care for it up!


My web-site ... comment faire partir les cernes sous les yeux

Adsız dedi ki...

This is a topic that is close to my heart... Best wishes!
Exactly where are your contact details though?

My web blog pharmacie en ligne espagne

Adsız dedi ki...

Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any points for first-time blog writers? I'd genuinely appreciate it.Look at my web-site: myfreecams tokens generator

Adsız dedi ki...

With havin so much content and articles do you ever run into any problems of
plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I've
either written myself or outsourced but it looks like a lot
of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help reduce content from
being ripped off? I'd definitely appreciate it.

Also visit my weblog :: Dean Graziosi scam

Adsız dedi ki...

Hey! I could have sworn I've been to this website before but after checking through some of the post
I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking and checking back often!

Here is my blog post :: Dean Graziosi scam

Adsız dedi ki...

I'm extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your
blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the nice quality writing,
it's rare to see a great blog like this one nowadays.


Also visit my web-site produits pharmacie

Adsız dedi ki...

Epoxy and urethane paints are commonly used to coat the floors of factories
and warehouses. "Don't concern yourself, my Television programs is literally sent in up those notice (mark), my description with regards to what precisely virtually already have, obviously any selling for the purpose of. You will find lots of discontinued product lines together with old stock that hasn't offered, so you will make sure to find things cheap.

Here is my page: โกดังให้เช่า

Adsız dedi ki...

I'm not sure why but this website is loading extremely slow
for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?

I'll check back later on and see if the problem still exists.Feel free to visit my weblog ... jessie conners scam

Adsız dedi ki...

I'm curious to find out what blog system you have been utilizing?
I'm having some small security issues with
my latest blog and I would like to find something more secure.
Do you have any suggestions?

My website :: comment diminuer les cernes

Adsız dedi ki...

Please let me know if you're looking for a article writer for your site.
You have some really great articles and I think I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like
to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Kudos!

Also visit my homepage :: code promo parapharmacie

Adsız dedi ki...

That is a really good tip particularly to those
fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Many
thanks for sharing this one. A must read post!

Also visit my web blog hack myfreecams (www.saintpeteryouthbasketball.org)

Adsız dedi ki...

Remarkable things here. I'm very glad to peer your article.
Thanks a lot and I'm looking ahead to touch
you. Will you please drop me a mail?

Also visit my weblog: jessie conners scam

Adsız dedi ki...

Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;
) I'm going to return once again since I bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change,
may you be rich and continue to guide others.

Here is my webpage :: mfc token generator no survey

Adsız dedi ki...

I was wondering if you ever thought of changing the structure of your blog?

Its very well written; I love what youve got to
say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?

My blog; my free cams token hack; http://city-wiz.com,

Adsız dedi ki...

Howdy! I just wish to offer you a huge thumbs up for your great info you have here on this post.
I am coming back to your site for more soon.

Here is my blog post free mfc tokens

Adsız dedi ki...

Hi there every one, here every one is sharing these kinds of experience, therefore it's nice to read this blog, and
I used to visit this webpage all the time.

Here is my web site ... myfreecams tokens hack; http://stage.meclub.com/content/guide-hack-psp-3004,

Adsız dedi ki...

Heya! I'm at work surfing around your blog
from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your
blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!


Take a look at my webpage ... myfreecams tokens hack; sanamaq.kz,

Adsız dedi ki...

I'd like to find out more? I'd want to find out some additional
information.

Feel free to surf to my page - my free cams hack (uucommunitychurch.org)

Adsız dedi ki...

My family all the time say that I am killing my time here at web, however I know I am getting familiarity everyday by reading thes nice articles or reviews.


My blog mfc token generator no survey

Adsız dedi ki...

Hi my friend! I want to say that this post is amazing, nice written and include almost all vital infos.
I would like to peer more posts like this .

My web page: my free cams hack

Adsız dedi ki...

I don't know whether it's just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your blog.
It looks like some of the text on your posts are running off
the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
This might be a problem with my internet browser because I've had this happen previously.
Thanks

Visit my site: myfreecam token generator mac

Adsız dedi ki...

Hello Dear, are you really visiting this web site daily, if so then you will without doubt get
good knowledge.

My web page - myfreecams tokens generator

Adsız dedi ki...

Hello Dear, are you really visiting this site regularly, if so after that you will without doubt get fastidious
knowledge.

my web page ... myfreecam token generator mac ()

Adsız dedi ki...

Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I will revisit once again since i
have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you
be rich and continue to help other people.

my web blog :: token generator mfc

Adsız dedi ki...

That is very fascinating, You are an excessively professional blogger.

I've joined your feed and look forward to in the hunt for extra of your great post.
Also, I've shared your site in my social networks

My site :: myfreecams token hack (narrationnow.com)

Adsız dedi ki...

Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You
have done a wonderful job!

My website my free cams token generator

Adsız dedi ki...

Hey there! I realize this is kind of off-topic however I had to ask.
Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work?
I'm brand new to blogging but I do write in my diary everyday.
I'd like to start a blog so I can share my personal experience
and feelings online. Please let me know if you have any ideas or
tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!


Have a look at my web page :: my free cams free tokens

Adsız dedi ki...

This is my first time go to see at here and i am genuinely happy to read all at alone place.my page myfreecams free tokens

Adsız dedi ki...

I go to see everyday a few sites and websites to read content, except this website
presents quality based content.

Also visit my web blog ... myfreecams token generator - ,

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı