7 Mart 2014 Cuma

49 HUCURAT SURESİ

 rtfSelectedTabRef*60*18*18*049.018*Hucurat 1-18**1*90*tumSure*rtfSelectedTabRef
 rtfBulunanSayi*18*rtfBulunanSayi
 rtfSndPly*49.1*

ARAPÇASI OKUNUŞU YAKLAŞIK MEALİ
(٤٩-١)
49.1*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَیِ اللّٰهِ وَرَسُولِهٖ وَاتَّقُوا اللّٰهَ اِنَّ اللّٰهَ سَمٖيعٌ عَلٖيمٌ

49.1 - Yâ eyyuhellezîne âmenû lâ tugaddimû beyne yedeyillâhi ve rasûlihî vettegullâh, innallâhe semîun alîm.

S ATEŞ - Ey inananlar, Allâh'ın ve Elçisinin önüne geçmeyin. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allâh, işitendir, bilendir.

 rtfSndPly*49.2*
(٤٩-٢)
49.2*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا تَرْفَعُوا اَصْوَاتَكُمْ فَوْقَ صَوْتِ النَّبِىِّ وَلَا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَوْلِ كَجَهْرِ بَعْضِكُمْ لِبَعْضٍ اَنْ تَحْبَطَ اَعْمَالُكُمْ وَاَنْتُمْ لَا تَشْعُرُونَ

49.2 - Yâ eyyuhellezîne âmenû lâ terfeû asvâtekum fevga savtin nebiyyi ve lâ techerû lehû bil gavli kecehri bağdıkum libağdın en tahbeta ağmâlukum ve entum lâ teş'urûn.

49.2 - Ey inananlar, seslerinizi, Peygamberin sesinin üstüne çıkarmayın, birbirinizle yüksek sesle konuştuğunuz gibi, onunla da öyle yüksek sesle konuşmayın; yoksa siz farkında olmadan amelleriniz boşa gider.

 rtfSndPly*49.3*
(٤٩-٣)
49.3*************
اِنَّ الَّذٖينَ يَغُضُّونَ اَصْوَاتَهُمْ عِنْدَ رَسُولِ اللّٰهِ اُولٰئِكَ الَّذٖينَ امْتَحَنَ اللّٰهُ قُلُوبَهُمْ لِلتَّقْوٰى لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَاَجْرٌ عَظٖيمٌ

49.3 - İnnellezîne yeğuddûne asvâtehum ınde rasûlillâhi ulâikellezînemtehanallâhu gulûbehum littagvâ, lehum mağfiratuv ve ecrun azîm.

49.3 - Allâh'ın Elçisinin huzûrunda seslerini kısanlar, öyle kimselerdir ki Allâh, onların kalblerini, takvâ için imtihan etmiş (onların takvâya ehil olduklarını anlamış)tır. Onlar için mağfiret ve büyük bir mükâfât vardır.

 rtfSndPly*49.4*
(٤٩-٤)
49.4*************
اِنَّ الَّذٖينَ يُنَادُونَكَ مِنْ وَرَاءِ الْحُجُرَاتِ اَكْثَرُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ

49.4 - İnnellezîne yunâdûneke miv verâil hucurâti ekseruhum lâ yağgılûn.

49.4 - Odaların arkasından sana bağıranların çoğu, düşüncesiz kimselerdir.

 rtfSndPly*49.5*
(٤٩-٥)
49.5*************
وَلَوْ اَنَّهُمْ صَبَرُوا حَتّٰى تَخْرُجَ اِلَيْهِمْ لَكَانَ خَيْرًا لَهُمْ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَحٖيمٌ

49.5 - Ve lev ennehum saberû hattâ tahruce ileyhim lekâne hayral lehum, vallâhu ğafûrur rahîm.

49.5 - Onlar, sen kendilerinin yanına çıkıncaya kadar bekleselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Allâh bağışlayandır, esirgeyendir.

 rtfSndPly*49.6*
(٤٩-٦)
49.6*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اِنْ جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَاٍ فَتَبَيَّنُوا اَنْ تُصٖيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلٰى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمٖينَ

49.6 - Yâ eyyuhellezîne âmenû in câekum fâsigum binebein fetebeyyenû en tusîbû gavmem bicehâletin fetusbihû alâ mâ fealtum nâdimîn.

49.6 - Ey inananlar, size fâsık (yoldan çıkmış) bir adam bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeyerek bir topluluğa karşı kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.

 rtfSndPly*49.7*
(٤٩-٧)
49.7*************
وَاعْلَمُوا اَنَّ فٖيكُمْ رَسُولَ اللّٰهِ لَوْ يُطٖيعُكُمْ فٖى كَثٖيرٍ مِنَ الْاَمْرِ لَعَنِتُّمْ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ حَبَّبَ اِلَيْكُمُ الْاٖيمَانَ وَزَيَّنَهُ فٖى قُلُوبِكُمْ وَكَرَّهَ اِلَيْكُمُ الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ اُولٰئِكَ هُمُ الرَّاشِدُونَ

49.7 - Vağlemû enne fîkum rasûlallâh, lev yutîukum fî kesîrim minel emri leanittum ve lâkinnallâhe habbebe ileykumul îmâne ve zeyyenehû fî gulûbikum ve kerrahe ileykumul kufra vel fusûga vel ısyân, ulâike humur râşidûn.

49.7 - Bilin ki, Allâh'ın Elçisi içinizdedir. Şâyet o, birçok işte size uysaydı, sıkıntıya düşerdiniz. Fakat Allâh size imanı sevdirdi ve onu sizin kalblerinizde süsledi ve size küfrü, fıskı ve isyânı çirkin gösterdi. İşte doğru yolda olanlar bunlardır.

 rtfSndPly*49.8*
(٤٩-٨)
49.8*************
فَضْلًا مِنَ اللّٰهِ وَنِعْمَةً وَاللّٰهُ عَلٖيمٌ حَكٖيمٌ

49.8 - Fadlem minallâhi ve niğmeh, vallâhu alîmun hakîm.

49.8 - (Bu) Allâh'ın bir lutuf ve ni'metidir. Allâh bilendir, hakimdir.

 rtfSndPly*49.9*
(٤٩-٩)
49.9*************
وَاِنْ طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ اقْتَتَلُوا فَاَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا فَاِنْ بَغَتْ اِحْدٰیهُمَا عَلَى الْاُخْرٰى فَقَاتِلُوا الَّتٖى تَبْغٖى حَتّٰى تَفٖیءَ اِلٰى اَمْرِ اللّٰهِ فَاِنْ فَاءَتْ فَاَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَاَقْسِطُوا اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطٖينَ

49.9 - Ve in tâifetâni minel mué'minînagtetelû feaslihû beynehumâ, feim beğat ıhdâhumâ alel uhrâ fegâtilulletî tebğî hattâ tefîe ilâ emrillâh, fein fâet feaslihû beynehumâ bil adli ve agsitû, innallâhe yuhıbbul mugsitîn.

49.9 - Eğer inananlardan iki grup vuruşurlarsa onların arasını düzeltin; şâyet biri ötekine saldırırsa Allâh'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla vuruşun. (Allâh'ın buyruğuna) Dönerse artık adâletle onların arasını düzeltin ve dâimâ âdil olun. Çünkü Allâh, adâlet yapanları sever.

 rtfSndPly*49.10*
(٤٩-١٠)
49.10*************
اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ فَاَصْلِحُوا بَيْنَ اَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

49.10 - İnnemel mué'minûne ıhvetun feaslihû beyne ehaveykum vettegullâhe leallekum turhamûn.

49.10 - Muhakkak mü'minler kardeştirler. Kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki size rahmet edilsin.

 rtfSndPly*49.11*
(٤٩-١١)
49.11*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسٰى اَنْ يَكُونُوا خَيْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسٰى اَنْ يَكُنَّ خَيْرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا اَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْاَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْاٖيمَانِ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَاُولٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

49.11 - Yâ eyyuhellezîne âmenû lâ yeshar gavmum min gavmin asâ ey yekûnû hayram minhum ve lâ nisâum min nisâin asâ ey yekunne hayram minhunn, ve lâ telmizû enfusekum ve lâ tenâbezû bil elgâb, bié'sel ismul fusûgu bağdel îmân, ve mel lem yetub feulâike humuz zâlimûn.

49.11 - Ey inananlar, bir topluluk, başka bir toplulukla alay etmesin. Belki (alay ettikleri kimseler), kendilerinden iyidirler. Kadınlar da başka kadınlarla alay etmesinler. Belki onlar, kendilerinden iyidirler. Birbirinizde kusur aramayın; birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İnandıktan sonra fısk adı, ne kötü bir şeydir! Kim tevbe etmezse, işte onlar, zâlimdirler.

 rtfSndPly*49.12*
(٤٩-١٢)
49.12*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثٖيرًا مِنَ الظَّنِّ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضًا اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَاْكُلَ لَحْمَ اَخٖيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللّٰهَ اِنَّ اللّٰهَ تَوَّابٌ رَحٖيمٌ

49.12 - Yâ eyyuhellezîne âmenuctenibû kesîram minez zann, inne bağdaz zanni ismuv ve lâ tecessesû ve lâ yağteb bağdukum bağdâ, eyuhıbbu ehadukum ey yeé'kule lahme ehîhi meyten fekerihtumûh, vettegullâh, innallâhe tevvâbur rahîm.

49.12 - Ey inananlar, zandan çok sakının. Zira zannın bir kısmı günâhtır. Birbirinizin gizli şeylerini araştırmayın; biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemeği sever mi? İşte bundan iğrendiniz. O halde Allah'tan korkun, şüphesiz Allâh, tevbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*49.13*
(٤٩-١٣)
49.13*************
يَا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّٰهِ اَتْقٰیكُمْ اِنَّ اللّٰهَ عَلٖيمٌ خَبٖيرٌ

49.13 - Yâ eyyuhen nâsu innâ halagnâkum min zekeriv ve unsâ ve cealnâkum şuûbev ve gabâile liteârafû, inne ekramekum ındallâhi etgâkum, innallâhe alîmun habîr.

49.13 - Ey insanlar, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Allâh yanında en üstün olanınız, (günâhlardan) en çok korunanınızdır. Allâh bilendir, haber alandır.

 rtfSndPly*49.14*
(٤٩-١٤)
49.14*************
قَالَتِ الْاَعْرَابُ اٰمَنَّا قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلٰكِنْ قُولُوا اَسْلَمْنَا وَلَمَّا يَدْخُلِ الْاٖيمَانُ فٖى قُلُوبِكُمْ وَاِنْ تُطٖيعُوا اللّٰهَ وَرَسُولَهُ لَا يَلِتْكُمْ مِنْ اَعْمَالِكُمْ شَيْپًا اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَحٖيمٌ

49.14 - Gâletil ağrâbu âmennâ, gul lem tué'minû ve lâkin gûlû eslemnâ ve lemmâ yedhulil îmânu fî gulûbikum, ve in tutîullâhe ve rasûlehû lâ yelitkum min  ağmâlikum şey'â, innallâhe ğafûrur rahîm.

49.14 - Göçebe Araplar: "İnandık" dediler. De ki: "İnanmadınız, fakat 'İslâm olduk' deyin. Henüz iman kalblerinize girmedi. Eğer Allah'a ve Elçisine itâ'at ederseniz (Allâh), yaptığınız güzel işlerden hiçbirinin sevâbını size eksik vermez. Allâh çok bağışlayan, çok esirgeyendir."

 rtfSndPly*49.15*
(٤٩-١٥)
49.15*************
اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذٖينَ اٰمَنُوا بِاللّٰهِ وَرَسُولِهٖ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِاَمْوَالِهِمْ وَاَنْفُسِهِمْ فٖى سَبٖيلِ اللّٰهِ اُولٰئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ

49.15 - İnnemel mué'minûnellezîne âmenû billâhi ve rasûlihî summe lem yertâbû ve câhedû biemvâlihim ve enfusihim fî sebîlillâh, ulâike humus sâdigûn.

49.15 - Mü'minler onlardır ki Allâh'a ve Elçisine inandılar, sonra şüphe etmediler; Allâh yolunda mallarıyle, canlarıyle cihâd ettiler. İşte (iman sözlerinde) doğru olanlar onlardır.

 rtfSndPly*49.16*
(٤٩-١٦)
49.16*************
قُلْ اَتُعَلِّمُونَ اللّٰهَ بِدٖينِكُمْ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ مَا فِى السَّمٰوَاتِ وَمَا فِى الْاَرْضِ وَاللّٰهُ بِكُلِّ شَیْءٍ عَلٖيمٌ

49.16 - Gul etuallimûnallâhe bidînikum vallâhu yağlemu mâ fis semâvâti ve mâ fil ard, vallâhu bikulli şey'in alîm.

49.16 - De ki: "Siz mi Allah'a din(darlığ)ınızı öğreteceksiniz? Allâh, göklerde ve yerde olanları bilir. Allâh, her şeyi bilendir."

 rtfSndPly*49.17*
(٤٩-١٧)
49.17*************
يَمُنُّونَ عَلَيْكَ اَنْ اَسْلَمُوا قُلْ لَا تَمُنُّوا عَلَیَّ اِسْلَامَكُمْ بَلِ اللّٰهُ يَمُنُّ عَلَيْكُمْ اَنْ هَدٰیكُمْ لِلْاٖيمَانِ اِنْ كُنْتُمْ صَادِقٖينَ

49.17 - Yemunnûne aleyke en eslemû, gul lâ temunnû aleyye islâmekum, belillâhu yemunnu aleykum en hedâkum lil îmâni in kuntum sâdigîn.

49.17 - İslâm olmalarını senin başına kakıyorlar. De ki: "Müslüman olmanızı benim başıma kakmayın. Tersine, eğer gerçekten inanmışsanız, sizi imâna ilettiği için Allah, sizin başınıza kaksa yeridir."

 rtfSndPly*49.18*
(٤٩-١٨)
49.18*************
اِنَّ اللّٰهَ يَعْلَمُ غَيْبَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاللّٰهُ بَصٖيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

49.18 - İnnallâhe yağlemu ğaybes semâvâti vel ard, vallâhu basîrum bimâ tağmelûn.

49.18 - Şüphesiz Allâh, göklerin ve yerin gizlisini bilir. Allâh yaptıklarınızı görmektedir.

82 yorum:

Adsız dedi ki...

Thanks for some other informative website.
Where else could I am getting that kind of info written in such a perfect
manner? I've a challenge that I'm simply now operating on, and I've been at the glance out for such info.My page: watch the wolf of wall street online free

Adsız dedi ki...

Hill Climb Racing probably the most interesting generating based game titles generated for Android-based equipment.

The sport perform is easy. A person simply have to earn daring tricks in order to acquire bonuses in addition
to money to help update people car or truck. Hill climb sporting tips
might appear simple participate in, although receiving exciting tricks is hard to do particularly if you’re simply a newbie.

Hill Climb Racing Cheats is a
method having the highest quality quests which is identified as best you possibly can.
It is exactly where Slope Clamber Sporting compromise might help.
This tips tool generates cheats as well as permits you to improve your car or truck, in addition to progress on the
video game and also encounter new issues.
http://arstutorial.com/hill-climb-racing-cheats-hacks-tool-newest-updated-february-24-2014/

Adsız dedi ki...

As a way mentioned before, the particular.Flappy Bird Cheats Tool
really was easy to code. The next piece is designed for the fact-nerds that are considering discovering how
the item works. Fundamentally this specific.Flappy Bird
Cheats Tool will manipulate the value in the memory cache of Flappy
Birds. This causes that you get your desired amount of Score Points.Flappy Bird Cheats Tool can change the
significance in the ram cache associated with
Flappy Birds. This kind of causes that you receive ones sought after volume of Ranking Points.


It is possible to acquire that chop upon iOS, Android mobile phone or even your computer.
Engaged on the key under and will also be capable to decide on your platform.

If you obtain straight to your phone is not any lengthier needed by using HARDWARE network.

Only select your program and also press Analyze interconnection and then make use
of the compromise.
http://arstutorial.com/flappy-bird-cheats-tool/

Adsız dedi ki...

Deer hunter 2014 is usually an extraordinary IOS or perhaps Google android hunting activity in which produces actuality shopping expertise
in your cellular flatform. Deer Hunter 2014
aims (pun intended) to hold you finest activity even in the
off-season. You will get time to personal firearms you could only dream about which enables it to visit places worldwide.

This specific searching simulator possesses amazing visuals that seem wonderful about the ios/android.
Your surroundings along with wildlife are incredibly
properly rendered and their mobility will be substance and also rapid, especially at the harder quantities.
My partner and i possibly performed the item within the ios/android and also performance has
been nonetheless great.
http://carlislechief.com/deer-hunter-2014-cheats/

Look into my homepage :: Deer hunter 2014 Cheats

Adsız dedi ki...

Any time engage in Your Sims Cost-free Participate in online game, a number of
participants find it tough to be successful within actively
playing that FreePlay video game. Worry no more mainly because today,
there's a software which in turn will let you
achieve success with this video game and
also this will be by way of getting this.The Sims Free Play Cheats
Tool. Using this type of hacking device, it is simple to acquire
limitless things in addition to limitless simoleons that happen to be necessary
throughout participating in that video game without cost.

The whole thing put in at home along with programmed.
Absolutely no jailbreak is necessary and you also don’t have to invest
a substantial amount of cash. The procedure of getting and also applying this instrument will
be relatively simple.http://carlislechief.com/sims-free-play-cheats-tool-newest-updated-march-1-2014/

Feel free to surf to my webpage ... The Sims FreePlay Cheats

Adsız dedi ki...

Almost all of the tips here i will discuss points or even ideas in receiving additional silver, expensive diamonds as well as other resources.
Within a few minutes you’ll get each of the gemstones and also
coins you will want included appropriate for your requirements to have the greatest
farmville farm. Each of ourHay Day cheats are specific as opposed
to other people; people won’t have to be jailbroken
to use your tips. An individual won’t need to pay any penny.

Expensive diamonds are the most valuable forex inside Hay Day Cheats You'll
find affordable more diamonds and even free precious gems.
Should you synchronize Facebook using the sport, you’ll find diamonds
everytime anyone increase an amount. Gamers likewise acquire a few precious gems with regard to visiting with using.Hay
Day Cheats acquiring the video citation and watching any truck intended for one
more video gaming.
http://carlislechief.com/hay-day-cheats-hack-tool-newest-updated-march-5-2014/

Adsız dedi ki...

Hello, its nice piece of writing concerning media print, we all
understand media is a impressive source of data.

My page :: online dating scams statistics

Adsız dedi ki...

Hi outstanding website! Does running a blog such as this take a large amount of work?
I've no expertise in coding however I was hoping to start my own blog soon.
Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
I understand this is off topic but I simply needed to ask.
Thank you!

My web blog ... Geld Verdienen

Adsız dedi ki...

At this moment I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast coming yet again to read further
news.

My web blog ... Contracts Was Hacks (https://www.youtube.com)

Adsız dedi ki...

I have been surfing on-line greater than 3 hours lately, yet I never found any fascinating article like yours.

It's lovely price sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content material as
you probably did, the web will be much more useful than ever before.


my site; indettiamoci

Adsız dedi ki...

Hi there, I want to subscribe for this website to get newest updates, therefore where
can i do it please assist.

My blog post :: La Weight loss

Adsız dedi ki...

Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to
get there! Thanks

My web-site ... Free After Effects Template

Adsız dedi ki...

Thanks! I feel I'll attempt ... Hmmm... All of those!


Also visit my webpage crest teeth whitening kits reviews

Adsız dedi ki...

Thanks for finally writing about > "49 HUCURAT SURESİ" < Liked it!

Feel free to visit my page; Weight Loss Plans

Adsız dedi ki...

Generally I do not read post on blogs, however I would
like to say that this write-up very pressured me to check out and do it!
Your writing taste has been surprised me.
Thanks, very great article.

My page ... Muscle tone Workouts

Adsız dedi ki...

one of the bad frugality, new thought process is experiencing a
problem that others don't. That is because any adornment that
creates breadth at the top executives. await for
"https://" in the colours that pinch your crenellate.
Here are whatsoever holding that lay down understand for your machine or telecommunicate and Michael Kors Outlet regarding surface, gems, and they
shouldn't see your group by being kinky in any states, but in many countries won't reputation the commercial
enterprise-forcefulness disgusting forthcoming bet on
domicile. spell device is world-shaking because you
power not fit as vessel as redemptive in any change colour (similar chicken).

If

Adsız dedi ki...

Hi there, There's no doubt that your web site may be having web browser compatibility problems.
When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues.
I simply wanted to provide you with a quick heads up!
Apart from that, great site!

my webpage :: creative web design

Adsız dedi ki...

І visited multiple blogs bbut the audio feɑture for
audio songs current at this web site is really excеllent.Feel free to visit my page; honest real

Adsız dedi ki...

I have been ѕurfing online greater than 3 hours as of late, buut I never discоverеɗ
ɑnү fascіnatіng artile like yours. It is beautiful priϲe enough for me.
Personally, if all web owners anԁ blοggers maɗe excellent
copntent mateerial ass you diԀ, the internet might be much more useful
thaո ever before.

My blog; estate ebbs

Adsız dedi ki...

I'm ցone to infcorm my little brother, that he should also pay а
quick visit this web site on regular Ьasis too take updated
frοm most recent ews updatе.

Feеl free to surf to my homepage :: atlanta luxury homes

Adsız dedi ki...

I could not refrain from commenting. Very well written!


Here is my web page ... bingo på nätet med välkomstbonus
(ksfas.org)

Adsız dedi ki...

My relatives all the time say that I am wasting my time here at web, except I know I
am getting knowledge all the time by reading thes
good articles or reviews.

Here is my blog; totally free online dating services

Adsız dedi ki...

I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog
that's both educative and entertaining, and let me tell you, you've hit the
nail on the head. The problem is something that too few people are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I found this in my hunt
for something regarding this.

Look at my web page; angry birds epic cheats ()

A CEMİL SAMUEL dedi ki...

49 Hucurat Qur'an

ARABIC recitation of approx MEAL
(49-1)
يا ايها الذين امنوا لا تقدموا بين يدی الله ورسوله واتقوا الله ان الله سميع عليم

49.1 - Yar eyyuhellezîn the âmenû ld tugaddimû brain yedeyillâh and rasûlihî vettegullâh, innallâh Seminar of the procurement.

S FIRE - O believers, Allah and the Messenger of re-ducing. Fear Allah. Indeed, Allah is Hearing, Knowing.
Read more »

Adsız dedi ki...

Your method of telling the whole thing in this paragraph is truly nice,
every one be capable of easily know it, Thanks a lot.

Here is my blog: Magic Submitter Walkthrough

Adsız dedi ki...

Hi there, I discovered your blog by way of Google even as looking for a comparable matter, your website got
here up, it appears to be like good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just changed into alert to your weblog thru Google, and located that it's really informative.
I'm gonna watch out for brussels. I'll appreciate should you proceed this in future.
A lot of other folks might be benefited out of your writing.
Cheers!

Also visit my site :: hay day cheats

Adsız dedi ki...

Simply waant to say yourr aгticle is as astounding. The clearness in your publish is simply excelllent
and that i can assume ʏou are an expert in his ѕubject.

Finee along with your permission allоw me too grasp your feed to keep updated witҺ drawing
close post. Ƭhanks one million and please ҡeе up the gratifyіng
work.

Also visіt my homepage :: weight loss ketosis

Adsız dedi ki...

Amazing! Its acttually amazіng article, I have got much clear iԀea concerning from this
pіece of wгiting.

my website :: hoodia gordonii buy

Adsız dedi ki...

I have been surfing online greater than 3 hours as of late, but I by no means discovered
any attention-grabbing article like yours. It's pretty price sufficient for me.

In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content material as you did, the
net will likely be a lot more helpful than ever before.


Check out my site :: online music marketing tips

Adsız dedi ki...

Hello! Do you knoԝ if thеy make any plugins to safeguard against hacқerѕ?
I'm kinda paranoid ɑbiut losing everything
I've worked hard on. Any tips?

My blog post ... strength training

Adsız dedi ki...

Hey fantastic website! Does running a blog like this take a lot of work?
I've absolutely no understanding of computer programming however I had been hoping
to start my own blog in the near future. Anyway, if
you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
I understand this is off topic however I simply needed to ask.
Kudos!

my blog whatsapp spying ()

Adsız dedi ki...

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was
wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would
be greatly appreciated. Cheers

My site asa teaches sex torrent

Adsız dedi ki...

Highly energetic post, I loved that bit. Will there be a
part 2?

Look at my blog post seduction database

Adsız dedi ki...

Do you have a spam problem on this website;
I also am a blogger, and I was wondering your situation; we
have created some nice practices and we are looking to trade strategies with others, why not
shoot me an e-mail if interested.

Feel free to surf to my web blog ... Sweet Seductions Nail Polish

Adsız dedi ki...

Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm
not seeing very good gains. If you know of any please share.
Appreciate it!

my web-site :: asa akira teaches sex video

Adsız dedi ki...

Hey there would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm going to start my own blog soon but I'm having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
I'm looking for something unique.
P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!


Review my web site ... pheromones to attract Women uk

Adsız dedi ki...

Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too fantastic.
I actually like what you have acquired here, certainly like what you're stating and the way
in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful site.


my website :: seduction guides reviews

Adsız dedi ki...

I am extremely inspired with your writing skills as well as
with the structure for your blog. Is that this a
paid subject or did you customize it yourself? Anyway stay
up the nice quality writing, it's rare to peer a great weblog like this
one these days..

Stop by my weblog - Dateinasia.Com Online Dating Site

Adsız dedi ki...

I have been browsing online more than 3 hours
lately, yet I never discovered any fascinating article like
yours. It is beautiful value enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content material as you did,
the internet will probably be much more helpful
than ever before.

my homepage ... asa teaches sex dvds

Adsız dedi ki...

Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from.

Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just
book mark this site.

Also visit my website: imari seduction shower gel

Adsız dedi ki...

I have read a few good stuff here. Certainly value bookmarking
for revisiting. I wonder how much attempt you set to make this
kind of great informative web site.

Here is my site; asa teaches sex torrent

Adsız dedi ki...

Greetings! Very useful advice in this particular post!
It is the little changes that will make the largest changes.
Thanks for sharing!

Also visit my blog - white magic spells ()

Adsız dedi ki...

Tremendous things here. I'm very happy to peer
your article. Thanks so much and I am having
a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?


Visit my weblog: asa teaches sex downloads (http://cn.newjinbo.org/)

Adsız dedi ki...

Thanks designed for sharing such a nice thinking, article is good,
thats why i have read it entirely

my web site :: seduction tips for women in hindi

Adsız dedi ki...

Everything is very open with a clear clarification of
the issues. It was really informative. Your site
is very useful. Many thanks for sharing!

My web-site: online dating reviews okcupid

Adsız dedi ki...

I'm really enjoying the theme/design of your website.
Do you ever run into any browser compatibility problems? A
number of my blog visitors have complained about my site not working
correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any recommendations
to help fix this problem?

Feel free to visit my web site asa teaches sex torrent

Adsız dedi ki...

You should be a part of a contest for one of the most
useful sites online. I most certainly will highly recommend this site!


Feel free to visit my web site: asa teaches sex price

Adsız dedi ki...

Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
editors or if you have to manually code with HTML.

I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to
get guidance from someone with experience. Any help would be
greatly appreciated!

My webpage; bombshell seduction mist

Adsız dedi ki...

These are genuinely great ideas in on the topic of blogging.
You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.


my web-site psychological tips to attract women

Adsız dedi ki...

Hello there, I found your site by the use of Google at the same time as searching for a comparable subject,
your web site came up, it appears good. I've bookmarked it in my google
bookmarks.
Hello there, simply become aware of your blog through Google, and located that it's really informative.

I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you proceed this in future.
A lot of other people can be benefited from your writing.
Cheers!

Here is my homepage - seduction techniques for married couples

Adsız dedi ki...

Fiine ԝaay of explaining, and fastidioսs post tօ obtain infoгmation regarding my presentation topic,
which i am ցoing to present in school.

My weblog ... quick weight loss centers

Adsız dedi ki...

great submit, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector
do not notice this. You should proceed your writing. I'm sure, you've a
huge readers' base already!

my homepage: asa teaches sex login

Adsız dedi ki...

Have you ever thought about adding a little bit more than just your
articles? I mean, what you say is valuable and all. However imagine if you
added some great photos or video clips to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with images
and videos, this website could definitely be one of the most beneficial in its field.
Excellent blog!

My blog post; single online dating for free

Adsız dedi ki...

I am curious to find out what blog system you have been utilizing?
I'm having some small security issues with my latest blog and I would like
to find something more secure. Do you have any solutions?My weblog :: great online dating profile examples

Adsız dedi ki...

Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.

Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option?
There are so many options out there that I'm totally overwhelmed ..

Any recommendations? Appreciate it!

Look at my webpage :: reconquerir son amour

Adsız dedi ki...

I just could not go away your website prior to suggesting that
I really loved the standard information an individual provide in your visitors?
Is going to be again continuously in order to
investigate cross-check new posts

Here is my website ... asa akira Teaches sex video

Adsız dedi ki...

Hello friends, pleasant post and good urging commented at this place, I am actually enjoying by these.


Feel free to visit my web blog: Online Dating Games For Guys

Adsız dedi ki...

Nice post. I used to be checking continuously this blog and
I am impressed! Extremely useful information particularly the final phase :)
I deal with such information much. I was looking for this particular
information for a very lengthy time. Thanks and best of luck.Look at my web site asa akira teaches sex torrent

Adsız dedi ki...

Fіrst off I woսld like to say excellent ƅlog!
I had a quiϲk question iin which I'd like to ɑask if
you don't mind. Ӏ was curious to know how you center yourself and clear your mind prior tߋ writing.
I've hhad trouble clеaring my mind in gettіng my ideas out there.
I truly do take pleаsure in writing but it jjst seems
like the fifst 10 to 15 minutes are usuaply lost simply just tryin tto figure
oout how to begin. Аny recommendations or tips? Cheers!My page ... hoodia Gordonii in plexus

Adsız dedi ki...

Hello, after reading this amazing paragraph i am as well delighted to share my knowledge here with colleagues.


Feel free to visit my homepage; seductions hot springs

Adsız dedi ki...

I read this article completely concerning the comparison of newest and preceding technologies, it's remarkable article.


Also visit my web blog ... asa teaches sex price

Adsız dedi ki...

Asking questions are in fact good thing if you are not understanding anything entirely, except this piece of writing
gives fastidious understanding even.

Visit my web site - google

Adsız dedi ki...

Hello, Neat post. There's an issue together with your
web site in internet explorer, may check this? IE still is the marketplace leader and a big
part of folks will pass over your fantastic writing due to this problem.


Also visit my site; xovilichter seo

Adsız dedi ki...

I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.

I do not know who you are but definitely you're going to a
famous blogger if you are not already ;) Cheers!


Here is my homepage: top 10 canadian web hosting companies

Adsız dedi ki...

Tell them you are just starting out and need their
guidance. Then make money by placing advertising throughout the
blog. Blogs, websites and other forms of web properties
are always in the need for fresh and new articles.


Take a look at my homepage legitimate ways to make money online

Adsız dedi ki...

Here are some quick tips that will undoubtedly lead to a beautiful & rich
life. Although Sue likely has the hardest time of all the Fantastic
Four coping with her powers, she becomes instrumental to
the team and steps in as leader in times where Mr. Water Bottle - It is very important to keep yourself hydrated
while running, especially on a hot day.

Also visit my web-site :: สูตร omg

Adsız dedi ki...

If you are in the UK, the show is usually aired on E4 or you can watch it at.
Drinking adequate amount of water also helps in keeping your pouts
hydrated. Outline the lips in the black eye liner and smudge it a bit
then adding the red lipstick really gives this a sexy look.


Have a look at my web page - ยา omg

Adsız dedi ki...

I've been surfing online more than 3 hours nowadays, but I
never found any attention-grabbing article like yours. It is pretty value enough for me.
In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet
can be a lot more useful than ever before.

Feel free to visit my site; motion control shoes

Adsız dedi ki...

This means that for those of you in the home
based business industry - perhaps internet
marketers, network marketers, or affiliate marketers - focusing on the following free traffic tips will help you convert more traffic into sales.
Drinking Fountains are especially designed for providing drinking water and offer arrangements of basins, which get a continuous
run of water either through tap or through certain other
arrangement. There is still time to participate in this unique
opportunity.

My web blog; tap paradise cove hack

Adsız dedi ki...

Right now it seems like Movable Type is the
preferred blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using
on your blog?

Here is my website best web hosting for musicians reviews

Adsız dedi ki...

I do agree with all of the ideas you have offered for your post.
They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are very quick for starters.
Could you please extend them a little from next time?
Thanks for the post.

Review my homepage :: les causes des hémorroïdes

Adsız dedi ki...

Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
Keep up the good works guys I've included you guys to blogroll.


Feel free to visit my blog post :: comment éviter les cernes

Adsız dedi ki...

Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords
but I'm not seeing very good success. If you know of any
please share. Many thanks!

Review my web blog :: reconquerir un homme

Adsız dedi ki...

http://www.0daymusic.net

This design is wicked! You obviously know how to
keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!

my webpage: ENCICLOPEDIA-CAT

Adsız dedi ki...

If you research properly, then you will find that among all other acknowledged development dialects, Microsoft
Dot Net is one of the most qualified web
development dialects. Make sure you back up your data and keep an eye
out for issues on the Springboard Series Blog, which is
Microsoft's blog resource for Windows Desktop IT Professionals.
Windows Live Mail is a collaborative platform for home users
and can help you to sync more than one e-mail account so that you can see all your
mail at one place.

my site; microsoft toolkit

Adsız dedi ki...

When someone writes an paragraph he/she maintains the image of a user in his/her brain that
how a usr cann know it. Thus that's why this paragraph is perfect.

Thanks!

Here is my site: national health

Adsız dedi ki...

For customers, Microsoft is encouraging feedback about device compatibility
with the Windows 7 RC through the Windows Vista Compatibility Center feedback page, on the 'Report a compatibility issue' tab.
Benefits of the framework include secure communication, business management tools, mobile app creation and
multi-platform compatibility. " The GNUpdf library has, however, not been released yet, while Poppler has enjoyed wider use in applications such as Evince, which comes with the GNOME desktop environment, at the expense of relying on the GPLv2-licensed Xpdf code base that can't be used by GPLv3 programs.

Also visit my web page :: microsoft toolkit (http://ladysmithadventures.com/)

Adsız dedi ki...

After looking into a few of the blog posts on your web site, I honestly appreciate your technique
of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my
web site as well and let me know your opinion.

my page; myfreecams cheat ()

Adsız dedi ki...

Wyjątkoաagłębia:o

Stop by my wеb page ... Turmoil x

Adsız dedi ki...

ambiance more sheltered and that includes what volition pull in national leader trade.
ad is primary to inform. invalidate buying on sites reckon this, communicate
your customers. You should bang well-nigh sales, advertize confident
items can alter greatly from repository to some other
way to categorise you resign them thing helpful, Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys From China Free Shipping Wholesale Jerseys NHL Jerseys Cheap Cheap Jerseys Free Shipping If you promulgation any charges that they contend federal birth control device standards.
employ a undersize total to the scute and can be
returned if they cause to go up a weensy piece to buy online, but we can simply brand to be competent
to get hold the new techniques to create

Also visit my web page; Cheap NFL Jerseys Authentic NFL Jerseys

Adsız dedi ki...

Get courses and take classes on the skill you want master.
And don't worry, you can make a website and submit articles
for free, and it is actually pretty easy. Selling info products
such as digital ebooks from Click - Bank is a good way to solve people's
problems and get paid for it.

Here is my web blog: legitimate ways to make money online

Adsız dedi ki...

Hi, i think that i saw you visited my site so i got here to go back the
prefer?.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its good enough to use some of your ideas!!


Here is my web site ... facebook

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı