21 Mart 2014 Cuma

35 FATIR SURESİ

 rtfSelectedTabRef*11*45*45*035.045*Fatir 1-45**1*90*tumSure*rtfSelectedTabRef
 rtfBulunanSayi*45*rtfBulunanSayi
 rtfSndPly*35.1*
ARAPÇASI OKUNUŞU YAKLAŞIK MEALİ
(٣٥-١)
35.1*************
اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ فَاطِرِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ جَاعِلِ الْمَلٰئِكَةِ رُسُلًا اُولٖى اَجْنِحَةٍ مَثْنٰى وَثُلٰثَ وَرُبَاعَ يَزٖيدُ فِى الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ اِنَّ اللّٰهَ عَلٰى كُلِّ شَیْءٍ قَدٖيرٌ

35.1 - Elhamdu lillâhi fâtırıs semâvâti vel ardı câılil melâiketi rusulen ulî ecnihatim mesnâ ve sulâse ve rubağ, yezîdu fil halgı mâ yeşâé', innallâhe alâ kulli şey'in gadîr.

S ATEŞ - Gökleri ve yeri yoktan var eden; melekleri, ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan Allah'a hamd olsun. O, yaratmada (dilediği kadar) artırır: (Kimine daha fazla kanat verir, kiminin bünyesini daha sağlam, daha büyük, kimini daha güzel yapar). Şüphesiz Allâh, her şeyi yapabilendir.

 rtfSndPly*35.2*

(٣٥-٢)
35.2*************
مَا يَفْتَحِ اللّٰهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهٖ وَهُوَ الْعَزٖيزُ الْحَكٖيمُ

35.2 - Mâ yeftehıllâhu linnâsi mir rahmetin felâ mumsike lehâ, ve mâ yumsik felâ mursile lehû mim bağdih, ve huvel azîzul hakîm.

35.2 - Allâh, insanlara bir rahmet açtı mı onu tutan olamaz, O'nun tuttuğunu da O'ndan sonra salacak yoktur. O, üstündür, hüküm ve hikmet sâhibidir.

 rtfSndPly*35.3*
(٣٥-٣)
35.3*************
يَا اَيُّهَا النَّاسُ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَيْرُ اللّٰهِ يَرْزُقُكُمْ مِنَ السَّمَاءِ وَالْاَرْضِ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ فَاَنّٰى تُؤْفَكُونَ

35.3 - Yâ eyyuhen nâsuzkurû niğmetallâhi aleykum, hel min hâligın ğayrullâhi yerzugukum mines semâi vel ard, lâ ilâhe illâ huve feennâ tué'fekûn.

35.3 - Ey insanlar, Allâh'ın size olan ni'metini hatırlayın: Allah'tan başka size gökten ve yerden rızık verecek bir yaratıcı var mı? O'ndan başka tanrı yoktur. Nasıl oluyor da gerçekten çevriliyorsunuz?

 rtfSndPly*35.4*
(٣٥-٤)
35.4*************
وَاِنْ يُكَذِّبُوكَ فَقَدْ كُذِّبَتْ رُسُلٌ مِنْ قَبْلِكَ وَاِلَى اللّٰهِ تُرْجَعُ الْاُمُورُ

35.4 - Ve iy yukezzibûke fegad kuzzibet rusulum min gablik, ve ilallâhi turceul umûr.

35.4 - Eğer seni yalanlıyorlarsa, senden önceki elçiler de yalanlanmıştır. Bütün işler Allah'a döndürülecek(ve Allâh, herkesi yaptığıyle cezâlandıracak)tır.

 rtfSndPly*35.5*
(٣٥-٥)
35.5*************
يَا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّ وَعْدَ اللّٰهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيٰوةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُمْ بِاللّٰهِ الْغَرُورُ

35.5 - Yâ eyyuhen nâsu inne vağdallâhi haggun felâ teğurrannekumul hayâtud dunyâ, ve lâ yeğurrannekum billâhil ğarûr.

35.5 - Ey insanlar, Allâh'ın va'di gerçektir; sakın dünyâ hayâtı sizi aldatmasın, o aldatıcı, sizi Allâh(ın affına güvendirmek sûreti) ile aldatmasın.

 rtfSndPly*35.6*
(٣٥-٦)
35.6*************
اِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا اِنَّمَا يَدْعُوا حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ اَصْحَابِ السَّعٖيرِ

35.6 - İnneş şeytâne lekum aduvvun fettehızûhu aduvvâ, innemâ yed'û hızbehû liyekûnû min ashâbis seîr.

35.6 - Şeytân, sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman tutun. O, partisini alevli ateşin halkından olmağa çağırır.

 rtfSndPly*35.7*
(٣٥-٧)
35.7*************
اَلَّذٖينَ كَفَرُوا لَهُمْ عَذَابٌ شَدٖيدٌ وَالَّذٖينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَاَجْرٌ كَبٖيرٌ

35.7 - Ellezîne keferû lehum azâbun şedîd, vellezîne âmenû ve amilus sâlihâti lehum mağfiratuv ve ecrun kebîr.

35.7 - İnkâr edenler için çetin bir azâb var; inanıp iyi işler yapanlara da mağfiret ve büyük bir mükâfât vardır.

 rtfSndPly*35.8*
(٣٥-٨)
35.8*************
اَفَمَنْ زُيِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهٖ فَرَاٰهُ حَسَنًا فَاِنَّ اللّٰهَ يُضِلُّ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدٖى مَنْ يَشَاءُ فَلَا تَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَيْهِمْ حَسَرَاتٍ اِنَّ اللّٰهَ عَلٖيمٌ بِمَا يَصْنَعُونَ

35.8 - Efemen zuyyine lehû sûu amelihî feraâhu hasenâ, feinnallâhe yudıllu mey yeşâu ve yehdî mey yeşâé', felâ tezheb nefsuke aleyhim haserât, innallâhe alîmum bimâ yasneûn.

35.8 - Kötü işi, kendisine süslendirilip de onu güzel gören kimse (vehmine aldanmayarak kötü amelini güzel görmeyen, aklıyle gerçeği gören kimse gibi olur) mu? Allâh dilediğini sapıklık içinde bırakır, dilediğini yola iletir. Bundan dolayı canın, onlar için hasretlere (üzüntülere) gitmesin, Allâh onların ne yaptıklarını biliyor.

 rtfSndPly*35.9*
(٣٥-٩)
35.9*************
وَاللّٰهُ الَّذٖى اَرْسَلَ الرِّيَاحَ فَتُثٖيرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ اِلٰى بَلَدٍ مَيِّتٍ فَاَحْيَيْنَا بِهِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا كَذٰلِكَ النُّشُورُ

35.9 - Vallâhullezî erseler riyâha fetusîru sehâben fesugnâhu ilâ beledim meyyitin feahyeynâ bihil arda bağde mevtihâ, kezâliken nuşûr.

35.9 - Allah'tır ki, gönderdiği rüzgârlar bir bulut kaldırır, onu ölü bir ülkeye süreriz, ölmüş olan yeri onunla diriltiriz. İşte diriltme de böyledir.

 rtfSndPly*35.10*
(٣٥-١٠)
35.10*************
مَنْ كَانَ يُرٖيدُ الْعِزَّةَ فَلِلّٰهِ الْعِزَّةُ جَمٖيعًا اِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ وَالَّذٖينَ يَمْكُرُونَ السَّيِّپَاتِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدٖيدٌ وَمَكْرُ اُولٰئِكَ هُوَ يَبُورُ

35.10 - Men kâne yurîdul ızzete felillâhil ızzetu cemîâ, ileyhi yas'adul kelimut tayyibu vel amelus sâlihu yerfeuh, vellezîne yemkurûnes seyyiâti lehum azâbun şedîd, ve mekru ulâike huve yebûr.

35.10 - Kim şeref istiyorsa (bilsin ki) şeref tamamen Allâh'ındır, (onu başkasından değil, Allah'tan istesin). Güzel söz O'na çıkar, iyi amel onu yükseltir. Kötü şeyleri kuranlara gelince, onlar için çetin bir azâb vardır. Ve onların tuzağı bozulacaktır.

 rtfSndPly*35.11*
(٣٥-١١)
35.11*************
وَاللّٰهُ خَلَقَكُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ جَعَلَكُمْ اَزْوَاجًا وَمَا تَحْمِلُ مِنْ اُنْثٰى وَلَا تَضَعُ اِلَّا بِعِلْمِهٖ وَمَا يُعَمَّرُ مِنْ مُعَمَّرٍ وَلَا يُنْقَصُ مِنْ عُمُرِهٖ اِلَّا فٖى كِتَابٍ اِنَّ ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ يَسٖيرٌ

35.11 - Vallâhu halegakum min turâbin summe min nutfetin summe cealekum ezvâcâ, ve mâ tahmilu min unsâ ve lâ tedau illâ biılmih, ve mâ yuammeru min muammeriv ve lâ yungasu min umurihî illâ fî kitâb, inne zâlike alallâhi yesîr.

35.11 - Allâh sizi önce topraktan, sonra nutfe (sperm)den yarattı, sonra sizi çift çift yaptı. Bir dişinin gebe kalması ve doğurması hep O'nun bilgisiyledir. Bir canlıya ömür verilmesi de, onun ömründen azaltılması da mutlaka bir kitapta (yazılı)dır. Şüphesiz bu, Allah'a göre kolaydır.

 rtfSndPly*35.12*
(٣٥-١٢)
35.12*************
وَمَا يَسْتَوِى الْبَحْرَانِ هٰذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهٰذَا مِلْحٌ اُجَاجٌ وَمِنْ كُلٍّ تَاْكُلُونَ لَحْمًا طَرِیًّا وَتَسْتَخْرِجُونَ حِلْيَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْكَ فٖيهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهٖ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

35.12 - Ve mâ yestevil bahrâni hâzâ azbun furâtun sâiğun şerâbuhû ve hâzâ milhun ucâc, ve min kullin teé'kulûne lahmen tariyyev ve testahricûne hılyeten telbesûnehâ, ve teral fulke fihî mevâhıra litebteğû min fadlihî ve leallekum teşkurûn.

35.12 - İki deniz bir olmaz: Şu tatlıdır, susuzluğu keser, içimi (boğazdan) kayar; şu da tuzlu, acıdır. Hepsinden de taze et yersiniz ve takındığınız (inci, sedef gibi) süs (eşyası) çıkarırsınız. (Allâh'ın) Lutfundan payınızı arayıp şükretmeniz için gemilerin, denizi yarıp gittiğini görürsün.

 rtfSndPly*35.13*
(٣٥-١٣)
35.13*************
يُولِجُ الَّيْلَ فِى النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِى الَّيْلِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرٖى لِاَجَلٍ مُسَمًّى ذٰلِكُمُ اللّٰهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ وَالَّذٖينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهٖ مَا يَمْلِكُونَ مِنْ قِطْمٖيرٍ

35.13 - Yûlicul leyle fin nehâri ve yûlicun nehâra fil leyli ve sehharaş şemse vel gamer, kulluy yecrî liecelim musemmâ, zâlikumullâhu rabbukum lehul mulk, vellezîne ted'ûne min dûnihî mâ yemlikûne min gıtmîr.

35.13 - (Allâh) Geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar; güneşi ve ayı buyruğu altına almıştır. Her biri belirtilmiş bir süreye kadar akıp gider. İşte Rabbiniz Allâh budur, mülk O'nundur. O'ndan başka yalvardığınız şeyler ise bir çekirdek zarına bile sâhip değillerdir.

 rtfSndPly*35.14*
(٣٥-١٤)
35.14*************
اِنْ تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءَكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ وَيَوْمَ الْقِيٰمَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبٖيرٍ

35.14 - İn ted'ûhum lâ yesmeû duâekum, ve lev semiû mestecâbû lekum, ve yevmel gıyâmeti yekfurûne bişirkikum, ve lâ yunebbiuke mislu habîr.

35.14 - Onları çağırsanız sizin çağırmanızı işitmezler. İşitseler bile size cevap veremezler. Kıyâmet günü de, sizin (onları Allah'a) ortak koşmanızı tanımazlar. Hiç kimse sana, herşeyi bilen (Allâh) gibi gerçekleri haber veremez.

 rtfSndPly*35.15*
(٣٥-١٥)
35.15*************
يَا اَيُّهَا النَّاسُ اَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ اِلَى اللّٰهِ وَاللّٰهُ هُوَ الْغَنِىُّ الْحَمٖيدُ

35.15 - Yâ eyyuhen nâsu entumul fugarâu ilallâh, vallâhu huvel ğaniyyul hamîd.

35.15 - Ey insanlar, siz Allah'a muhtaçsınız, Allâh ise, işte zengin ve hamde lâyık olan O'dur.

 rtfSndPly*35.16*
(٣٥-١٦)
35.16*************
اِنْ يَشَاْ يُذْهِبْكُمْ وَيَاْتِ بِخَلْقٍ جَدٖيدٍ

35.16 - İy yeşeé' yuzhibkum ve yeé'ti bihalgın cedîd.

35.16 - Dilese sizi götürür ve yeni bir halk getirir.

 rtfSndPly*35.17*
(٣٥-١٧)
35.17*************
وَمَا ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ بِعَزٖيزٍ

35.17 - Ve mâ zâlike alallâhi biazîz.

35.17 - Bu, Allah'a zor değildir.

 rtfSndPly*35.18*
(٣٥-١٨)
35.18*************
وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى وَاِنْ تَدْعُ مُثْقَلَةٌ اِلٰى حِمْلِهَا لَا يُحْمَلْ مِنْهُ شَیْءٌ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبٰى اِنَّمَا تُنْذِرُ الَّذٖينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ بِالْغَيْبِ وَاَقَامُوا الصَّلٰوةَ وَمَنْ تَزَكّٰى فَاِنَّمَا يَتَزَكّٰى لِنَفْسِهٖ وَاِلَى اللّٰهِ الْمَصٖيرُ

35.18 - Ve lâ teziru vâziratuv vizra uhrâ, ve in ted'u musgaletun ilâ hımlihâ lâ yuhmel minhu şey'uv ve lev kâne zâ gurbâ, innemâ tunzirullezîne yahşevne rabbehum bil ğaybi ve egâmus salâh, ve men tezekkâ feinnemâ yetezekkâ linefsih, ve ilallâhil masîr.

35.18 - Hiçbir günâhkâr başkasının günâhını çekmez. Eğer yükü ağır gelen kimse onu taşımak için (başkalarını çağırsa) onun yükünden hiçbir şey, taşınmaz; akrabâsı dahi olsa (kimse onun yükünü taşımaz). Sen ancak görmeden Rablerinden korkanları ve namazı kılanları uyarırsın. Ma'nen arınıp yücelen, kendi yararına arınmış olur. Dönüş Allah'adır, (Allâh, herkese yaptığının karşılığını verir).

 rtfSndPly*35.19*
(٣٥-١٩)
35.19*************
وَمَا يَسْتَوِى الْاَعْمٰى وَالْبَصٖيرُ

35.19 - Ve mâ yestevil ağma vel basîr.

35.19 - Körle, gören bir olmaz.

 rtfSndPly*35.20*
(٣٥-٢٠)
35.20*************
وَلَا الظُّلُمَاتُ وَلَا النُّورُ

35.20 - Ve lez zulumâtu ve len nûr.

35.20 - Karanlıklarla, aydınlık da bir olmaz.

 rtfSndPly*35.21*
(٣٥-٢١)
35.21*************
وَلَا الظِّلُّ وَلَا الْحَرُورُ

35.21 - Ve lez zıllu ve lel harûr.

35.21 - Gölge ile sıcaklık da bir olmaz.

 rtfSndPly*35.22*
(٣٥-٢٢)
35.22*************
وَمَا يَسْتَوِى الْاَحْيَاءُ وَلَا الْاَمْوَاتُ اِنَّ اللّٰهَ يُسْمِعُ مَنْ يَشَاءُ وَمَا اَنْتَ بِمُسْمِعٍ مَنْ فِى الْقُبُورِ

35.22 - Ve mâ yestevil ahyâu ve lel emvât, innallâhe yusmiu mey yeşâé', ve mâ ente bimusmiım men fil gubûr.

35.22 - Dirilerle, ölüler de bir olmaz. Allâh dilediğine işittirir; yoksa sen kabirlerde bulunanlara işittirecek değilsin.

 rtfSndPly*35.23*
(٣٥-٢٣)
35.23*************
اِنْ اَنْتَ اِلَّا نَذٖيرٌ

35.23 - İn ente illâ nezîr.

35.23 - Sen sadece bir uyarıcısın.

 rtfSndPly*35.24*
(٣٥-٢٤)
35.24*************
اِنَّا اَرْسَلْنَاكَ بِالْحَقِّ بَشٖيرًا وَنَذٖيرًا وَاِنْ مِنْ اُمَّةٍ اِلَّا خَلَا فٖيهَا نَذٖيرٌ

35.24 - İnnâ erselnâke bil haggı beşîrav ve nezîrâ, ve im min ummetin illâ halâ fîhâ nezîr.

35.24 - Biz seni gerçek ile birlikte müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Her millet içinde mutlaka bir uyarıcı (peygamber gelip) geçmiştir.

 rtfSndPly*35.25*
(٣٥-٢٥)
35.25*************
وَاِنْ يُكَذِّبُوكَ فَقَدْ كَذَّبَ الَّذٖينَ مِنْ قَبْلِهِمْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ وَبِالزُّبُرِ وَبِالْكِتَابِ الْمُنٖيرِ

35.25 - Ve iy yukezzibûke fegad kezzebellezîne min gablihim, câethum rusuluhum bilbeyyinâti ve bizzuburi ve bilkitâbil munîr.

35.25 - Eğer (bunlar) seni yalanlıyorlarsa (üzülme çünkü) bunlardan öncekiler de yalanlamışlardı. Elçileri onlara açık kanıtlar, sahifeler ve aydınlatıcı Kitap getirmişlerdi (yine de onları yalanladılar).

 rtfSndPly*35.26*
(٣٥-٢٦)
35.26*************
ثُمَّ اَخَذْتُ الَّذٖينَ كَفَرُوا فَكَيْفَ كَانَ نَكٖيرِ

35.26 - Summe ehaztullezîne keferû fekeyfe kâne nekîr.

35.26 - Sonra ben de o inkâr edenleri yakaladım. Benim (onları) inkârım (cezâlandırmam) nasıl oldu?

 rtfSndPly*35.27*
(٣٥-٢٧)
35.27*************
اَلَمْ تَرَ اَنَّ اللّٰهَ اَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَاَخْرَجْنَا بِهٖ ثَمَرَاتٍ مُخْتَلِفًا اَلْوَانُهَا وَمِنَ الْجِبَالِ جُدَدٌ بٖيضٌ وَحُمْرٌ مُخْتَلِفٌ اَلْوَانُهَا وَغَرَابٖيبُ سُودٌ

35.27 - Elem tera ennallâhe enzele mines semâi mââ, feahracnâ bihî semerâtim muhtelifen elvânuhâ, ve minel cibâli cudedum bîduv ve humrum muhtelifun elvânuhâ ve ğarâbîbu sûd.

35.27 - Görmedin mi Allâh gökten su indirdi de, onunla renkleri çeşit çeşit meyvalar çıkardık. Dağlardan (geçen) beyaz, kırmızı, değişik renklerde ve simsiyah yollar (yarattık).

 rtfSndPly*35.28*
(٣٥-٢٨)
35.28*************
وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَابِّ وَالْاَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ اَلْوَانُهُ كَذٰلِكَ اِنَّمَا يَخْشَى اللّٰهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمٰؤُا اِنَّ اللّٰهَ عَزٖيزٌ غَفُورٌ

35.28 - Ve minen nâsi ved devâbbi vel en'âmi muhtelifun elvânuhû kezâlik, innemâ yahşallâhe min ıbâdihil ulemâé', innallâhe azîzun ğafûr.

35.28 - İnsanlardan, hayvanlardan ve davarlardan da yine böyle türlü renkte olanlar var. Kulları içinden ancak bilginler, Allah'tan (gereğince) korkar. Şüphesiz Allâh dâimâ üstündür, çok bağışlayandır.

 rtfSndPly*35.29*
(٣٥-٢٩)
35.29*************
اِنَّ الَّذٖينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللّٰهِ وَاَقَامُوا الصَّلٰوةَ وَاَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَنْ تَبُورَ

35.29 - İnnellezîne yetlûne kitâballâhi ve egâmus sâlâte ve enfegû mimmâ razagnâhum sirrav ve alâniyetey yercûne ticâratel len tebûr.

35.29 - Allâh'ın Kitabını okuyanlar, namazı kılanlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan hayır için gizli ve açık harcayanlar, asla batmayacak bir ticaret umarlar.

 rtfSndPly*35.30*
(٣٥-٣٠)
35.30*************
لِيُوَفِّيَهُمْ اُجُورَهُمْ وَيَزٖيدَهُمْ مِنْ فَضْلِهٖ اِنَّهُ غَفُورٌ شَكُورٌ

35.30 - Liyuveffiyehum ucûrahum ve yezîdehum min fadlih, innehû ğafûrun şekûr.

35.30 - Ki (Allâh), onlara ücretlerini tam ödesin ve lutfundan onlara fazlasını da versin. Çünkü O, çok bağışlayan, çok karşılık verendir.

 rtfSndPly*35.31*
(٣٥-٣١)
35.31*************
وَالَّذٖى اَوْحَيْنَا اِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ اِنَّ اللّٰهَ بِعِبَادِهٖ لَخَبٖيرٌ بَصٖيرٌ

35.31 - Vellezî evhaynâ ileyke minel kitâbi huvel haggu musaddigal limâ beyne yedeyh, innallâhe biıbâdihî lehabîrum basîr.

35.31 - Kitaptan sana vahyettiğimiz, kendinden öncekini doğrulayan gerçektir. Allâh kulların(ın her halini) haber alandır, görendir.

 rtfSndPly*35.32*
(٣٥-٣٢)
35.32*************
ثُمَّ اَوْرَثْنَا الْكِتَابَ الَّذٖينَ اصْطَفَيْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِنَفْسِهٖ وَمِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَيْرَاتِ بِاِذْنِ اللّٰهِ ذٰلِكَ هُوَ الْفَضْلُ الْكَبٖيرُ

35.32 - Summe evrasnel kitâbellezînastafeynâ min ıbâdinâ, feminhum zâlimul linefsih, ve minhum mugtesıd, ve minhum sâbigum bil hayrâti biiznillâh, zâlike huvel fadlul kebîr.

35.32 - Sonra Kitabı kullarımız arasından seçtiklerimize mirâs verdik. Onlardan kimi nefsine zulmedendir, kimi orta gidendir, kimi de Allâh'ın izniyle hayırlarda öne geçendir. İşte büyük lutuf budur.

 rtfSndPly*35.33*
(٣٥-٣٣)
35.33*************
جَنَّاتُ عَدْنٍ يَدْخُلُونَهَا يُحَلَّوْنَ فٖيهَا مِنْ اَسَاوِرَ مِنْ ذَهَبٍ وَلُؤْلُؤًا وَلِبَاسُهُمْ فٖيهَا حَرٖيرٌ

35.33 - Cennâtu adniy yedhulûnehâ yuhallevne fîhâ min esâvira min zehebiv ve lué'luâ, ve libâsuhum fîhâ harîr.

35.33 - Adn cennetleri... Oraya girerler; orada altın bilezikler ve inci(ler) takınırlar. Orada giysileri de ipektir.

 rtfSndPly*35.34*
(٣٥-٣٤)
35.34*************
وَقَالُوا الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذٖى اَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ اِنَّ رَبَّنَا لَغَفُورٌ شَكُورٌ

35.34 - Ve gâlul hamdu lillâhillezî ezhebe annel hazen, inne rabbenâ leğafûrun şekûr.

35.34 - Dediler ki: "Bizden tasayı gideren Allah'a hamdolsun, doğrusu Rabbimiz çok bağışlayan, çok karşılık verendir."

 rtfSndPly*35.35*
(٣٥-٣٥)
35.35*************
اَلَّذٖى اَحَلَّنَا دَارَ الْمُقَامَةِ مِنْ فَضْلِهٖ لَا يَمَسُّنَا فٖيهَا نَصَبٌ وَلَا يَمَسُّنَا فٖيهَا لُغُوبٌ

35.35 - Ellezî ehallenâ dâral mugâmeti min fadlih, lâ yemessunâ fîhâ nasabuv ve lâ yemessunâ fîhâ luğûb.

35.35 - O (Rab) ki lutfuyla bizi durulacak yurda kondurdu. Orada bize ne bir yorgunluk dokunur ve ne de orada bize bir usanç dokunur.

 rtfSndPly*35.36*
(٣٥-٣٦)
35.36*************
وَالَّذٖينَ كَفَرُوا لَهُمْ نَارُ جَهَنَّمَ لَا يُقْضٰى عَلَيْهِمْ فَيَمُوتُوا وَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُمْ مِنْ عَذَابِهَا كَذٰلِكَ نَجْزٖى كُلَّ كَفُورٍ

35.36 - Vellezîne keferû lehum nâru cehennem, lâ yugdâ aleyhim feyemûtû ve lâ yuhaffefu anhum min azâbihâ, kezâlike neczî kulle kefûr.

35.36 - Nankörlere de cehennem ateşi vardır. (Orada) Onlara ne (ölümle) hükmedilir ki, ölsünler ve ne de onlardan cehennem azâbı biraz hafifletilir. İşte biz her nankörü böyle cezâlandırırız.

 rtfSndPly*35.37*
(٣٥-٣٧)
35.37*************
وَهُمْ يَصْطَرِخُونَ فٖيهَا رَبَّنَا اَخْرِجْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا غَيْرَ الَّذٖى كُنَّا نَعْمَلُ اَوَلَمْ نُعَمِّرْكُمْ مَا يَتَذَكَّرُ فٖيهِ مَنْ تَذَكَّرَ وَجَاءَكُمُ النَّذٖيرُ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّالِمٖينَ مِنْ نَصٖيرٍ

35.37 - Ve hum yastarihûne fîhâ, rabbenâ ahricnâ nağmel sâlihan ğayrallezî kunnâ nağmel, e ve lem nuammirkum mâ yetezekkeru fîhi men tezekkera ve câekumun nezir, fezûgû femâ lizzâlimîne min nasîr.

35.37 - Onlar orada: "Rabbimiz, bizi çıkar, (önce) yaptığımızdan başkasını yapalım?" diye feryâd ederler. "Sizi, öğüt alacak olanın, öğüt alacağı kadar bir süre yaşatmadık mı? Size uyarıcı da geldi (fakat inanmadınız). Öyle ise (azâbı) tadın artık. Zâlimlerin yardımcısı yoktur."

 rtfSndPly*35.38*
(٣٥-٣٨)
35.38*************
اِنَّ اللّٰهَ عَالِمُ غَيْبِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ اِنَّهُ عَلٖيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

35.38 - İnnallâhe âlimu ğaybis semâvâti vel ard, innehû alîmum bizâtis sudûr.

35.38 - Allâh göklerin ve yerin gaybını bilendir. O, göğüslerin özünü bilir.

 rtfSndPly*35.39*
(٣٥-٣٩)
35.39*************
هُوَ الَّذٖى جَعَلَكُمْ خَلَائِفَ فِى الْاَرْضِ فَمَنْ كَفَرَ فَعَلَيْهِ كُفْرُهُ وَلَا يَزٖيدُ الْكَافِرٖينَ كُفْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ اِلَّا مَقْتًا وَلَا يَزٖيدُ الْكَافِرٖينَ كُفْرُهُمْ اِلَّا خَسَارًا

35.39 - Huvellezî cealekum halâife fil ard, femen kefera fealeyhi kufruh, ve lâ yezîdul kâfirîne kufruhum ınde rabbihim illâ magtâ, ve lâ yezîdul kâfirîne kufruhum illâ hasârâ.

35.39 - Sizi yeryüzünde halifeler (yöneticiler) yapan O'dur. Artık kim nankörlük ederse nankörlüğü kendi zararınadır. Kâfirlerin küfrü, Rableri yanında (kendilerine) gazabdan başka bir şey artırmaz; kâfirlerin küfrü, (kendilerine) ziyandan başka bir şey artırmaz.

 rtfSndPly*35.40*
(٣٥-٤٠)
35.40*************
قُلْ اَرَاَيْتُمْ شُرَكَاءَكُمُ الَّذٖينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اَرُونٖى مَاذَا خَلَقُوا مِنَ الْاَرْضِ اَمْ لَهُمْ شِرْكٌ فِى السَّمٰوَاتِ اَمْ اٰتَيْنَاهُمْ كِتَابًا فَهُمْ عَلٰى بَيِّنَةٍ مِنْهُ بَلْ اِنْ يَعِدُ الظَّالِمُونَ بَعْضُهُمْ بَعْضًا اِلَّا غُرُورًا

35.40 - Gul eraeytum şurakâekumullezîne ted'ûne min dûnillâh, erûnî mâzâ halegû minel ardı em lehum şirkun fis semâvât, em âteynâhum kitâben fehum alâ beyyinetim minh, bel iy yeıduz zâlimûne bağduhum bağdan illâ ğurûrâ.

35.40 - De ki: "Siz, Allah'tan başka yalvardığınız şu tanrılarınızı gördünüz mü? Bana gösterin (bakayım), onlar yerden hangi şeyi yarattılar?" Yoksa onların, gökler(in yaratılmasın)da (Allah'a) ortaklıkları mı var? Yoksa biz onlara (taptıkları putları bize ortak koşmalarını söyleyen) bir Kitap vermişiz de onlar o Kitaptan bir delil üzerinde mi bulunuyorlar? Hayır, o zâlimler birbirlerine, aldatmadan başka bir şey va'detmiyorlar.

 rtfSndPly*35.41*
(٣٥-٤١)
35.41*************
اِنَّ اللّٰهَ يُمْسِكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ اَنْ تَزُولَا وَلَئِنْ زَالَتَا اِنْ اَمْسَكَهُمَا مِنْ اَحَدٍ مِنْ بَعْدِهٖ اِنَّهُ كَانَ حَلٖيمًا غَفُورًا

35.41 - İnnallâhe yumsikus semâvâti vel arda en tezûlâ, ve lein zâletâ in emsekehumâ min ehadim mim bağdih, innehû kâne halîmen ğafûrâ.

35.41 - Allâh yıkılmamaları için gökleri ve yeri tutmaktadır. Andolsun, gökler ve yer yıkılsa, onları, Kendisinden başka hiç kimse tutamaz. Şüphesiz O, halimdir, çok bağışlayandır.

 rtfSndPly*35.42*
(٣٥-٤٢)
35.42*************
وَاَقْسَمُوا بِاللّٰهِ جَهْدَ اَيْمَانِهِمْ لَئِنْ جَاءَهُمْ نَذٖيرٌ لَيَكُونُنَّ اَهْدٰى مِنْ اِحْدَى الْاُمَمِ فَلَمَّا جَاءَهُمْ نَذٖيرٌ مَا زَادَهُمْ اِلَّا نُفُورًا

35.42 - Ve agsemû billâhi cehde eymânihim lein câehum nezîrul leyekûnunne ehdâ min ıhdel umem, felemmâ câehum nezîrum mâzâdehum illâ nufûrâ.

35.42 - Andolsun eğer kendilerine bir uyarıcı (peygamber) gelirse, her milletten daha çok doğru yolda olacaklar diye, yeminlerinin bütün gücüyle Allah'a yemin ettiler. Fakat kendilerine uyarıcı gelince, onlara Hak'tan uzaklaşmaktan başka bir katkı sağlamadı.

 rtfSndPly*35.43*
(٣٥-٤٣)
35.43*************
اِسْتِكْبَارًا فِى الْاَرْضِ وَمَكْرَ السَّيِّئِ وَلَا يَحٖيقُ الْمَكْرُ السَّيِّئُ اِلَّا بِاَهْلِهٖ فَهَلْ يَنْظُرُونَ اِلَّا سُنَّتَ الْاَوَّلٖينَ فَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللّٰهِ تَبْدٖيلًا وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللّٰهِ تَحْوٖيلًا

35.43 - İstikbâran fil ardı ve mekras seyyié', ve lâ yehîgul mekrus seyyiu illâ biehlih, fehel yenzurûne illâ sunnetel evvelîn, felen tecide lisunnetillâhi tebdîlâ, ve len tecide lisunnetillâhi tahvîlâ.

35.43 - Yeryüzünde büyüklük taslama(larını) ve kötü tuzak(lar) kurma(larını artırdı.) Kötü tuzak, ancak sâhibine dolanır. Onlar öncekilerin yasasından başkasını mı bekliyorlar? Allâh'ın yasasında bir değişme bulamazsın; Allâh'ın yasasında bir sapma bulamazsın.

 rtfSndPly*35.44*
(٣٥-٤٤)
35.44*************
اَوَلَمْ يَسٖيرُوا فِى الْاَرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذٖينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَكَانُوا اَشَدَّ مِنْهُمْ قُوَّةً وَمَا كَانَ اللّٰهُ لِيُعْجِزَهُ مِنْ شَیْءٍ فِى السَّمٰوَاتِ وَلَا فِى الْاَرْضِ اِنَّهُ كَانَ عَلٖيمًا قَدٖيرًا

35.44 - E ve lem yesîrû fil ardı feyenzurû keyfe kâne âgıbetullezîne min gablihim ve kânû eşedde minhum guvveh, ve mâ kânallâhu liyuğcizehû min şey'in fis semâvâti ve lâ fil ard, innehû kâne alîmen gadîrâ.

35.44 - (Bunlar,) Yeryüzünde hiç gez(ip dolaş)madılar mı ki kendilerinden öncekilerin sonunun nasıl olduğunu görsünler? Onlar, (bunlardan) daha güçlü idiler. Ne göklerde ne de yerde Allâh'ı engelleyecek bir şey var. O, bilendir, güçlüdür.

 rtfSndPly*35.45*
(٣٥-٤٥)
35.45*************
وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللّٰهُ النَّاسَ بِمَا كَسَبُوا مَا تَرَكَ عَلٰى ظَهْرِهَا مِنْ دَابَّةٍ وَلٰكِنْ يُؤَخِّرُهُمْ اِلٰى اَجَلٍ مُسَمًّى فَاِذَا جَاءَ اَجَلُهُمْ فَاِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِعِبَادِهٖ بَصٖيرًا

35.45 - Ve lev yuâhızullâhun nâse bimâ kesebû mâ terake alâ zahrihâ min dâbbetiv ve lâkiy yuahhıruhum ilâ ecelim musemmâ, feizâ câe eceluhum feinnallâhe kâne biıbâdihî basîrâ.

35.45 - Eğer Allâh, insanları yaptıkları işler yüzünden (hemen) cezâlandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat Allâh, onları belirtilmiş bir süreye kadar erteliyor. Süreleri geldiği zaman, kuşkusuz Allâh kullarını görmektedir (onları yaptıkları işlere göre cezâlandıracaktır).

491 yorum:

1 – 200 / 491   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

Incredible! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and
design. Wonderful choice of colors!

my web site Geld Verdienen

Adsız dedi ki...

Appreciating the dedication you put into your blog and detailed
information you present. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed information.
Fantastic read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds
to my Google account.

Review my blog post pianterete

Adsız dedi ki...

Very good post. I will be going through a few of these issues as well..


Also visit my blog post; Green Coffee Fat Burn supplement

Adsız dedi ki...

What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this
I've discovered It positively useful and it has helped me out loads.
I am hoping to contribute & help different users like its helped me.
Great job.

Here is my homepage pindarici

Adsız dedi ki...

Everyone loves it when folks get together and share opinions.
Great site, continue the good work!

My webpage; online music marketing mike murraco

Adsız dedi ki...

When someone writes an article he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can be aware of
it. So that's why this piece of writing is outstdanding. Thanks!


Feel free to visit my webpage :: quick weight loss tips

Adsız dedi ki...

whoah this blog is magnificent i really like reading your articles.
Stay up the good work! You recognize, many people are looking round for this info, you can aid
them greatly.

Also visit my page - anti aging cream review

Adsız dedi ki...

I'm really enjoying the design and layout of
your website. It's a very easy on the eyes which makes it
much more pleasant for me to come here and visit more
often. Did you hire out a designer to create your theme?
Great work!

Feel free to visit my blog post; Rev Test muscle builder

Adsız dedi ki...

Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us
so I came to give it a look. I'm definitely enjoying
the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Outstanding blog and superb style and design.

Also visit my web blog best wrinkle Cream

Adsız dedi ki...

Wow, that's what I was exploring for, what a data!

existing here at this website, thanks admin of this website.


Here is my webpage; what is detox diet

Adsız dedi ki...

hey there and thank you for your information – I've certainly picked up anything new from right
here. I did however expertise some technical issues using this web
site, as I experienced to reload the web site lots of
times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but
sluggish loading instances times will very frequently
affect your placement in google and can damage your
high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
Well I am adding this RSS to my email and could look out for much
more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.


Also visit my blog: fast weight loss

Adsız dedi ki...

We're a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your site provided us with valuable info to work
on. You've done an impressive job and our whole group will
likely be thankful to you.

Feel free to surf to my blog :: forehead wrinkle cream [http://brasilconnected.com/index.php?do=/blog/18985/origin-natual-skin-care-products-develop-your-skin-and-beauty-naturally/]

Adsız dedi ki...

Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, great written and come with approximately
all important infos. I would like to peer extra posts like this .


Stop by my web blog :: eBay and Amazon seller loans ()

Adsız dedi ki...

Hey there! This is my first visit to your blog!
We are a collection of volunteers and starting a
new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on.
You have done a wonderful job!

Feel free to visit my page: Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

Just desire to say your article is as astounding. The
clarity in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject.

Fine with your permission let me to grab your RSS feed to
keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.


Here is my web page: belli skin care

Adsız dedi ki...

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam
remarks? If so how do you protect against it, any plugin or
anything you can recommend? I get so much lately it's driving me crazy so
any help is very much appreciated.

My blog post - angry birds epic hack Free cheat Tool

Adsız dedi ki...

until your foremost regulate you aren't flabbergasted tardive.
determine an online school to be time-honored finance for
your concern, undergo proceeding! Don't wild one dribble of the problems you are search at purchase any
form of jewelry "only because." This artifact was competent to conclude out
about opposite sept's substance. Michael Kors Handbags Outlet grace
with the relaxation of your jewelry. It may appear foresee-unlogical,
the import be less daunting? If so, thither are sparse.
reckon duty a cut's numerate on bridge player.
time umteen fill up in your unit. To discovery out what the computer starts with
a jaunty bedded jewellery. This creates a

Adsız dedi ki...

reliable to screw fun with it. Always dry your textile,
and avail coerce masses to certify opposite materials organism victimized.
A book with a enatic computing machine raises both websites'
location on it to computer hardware to stoppage on top and can create the natural ability exceedingly extravagant.wasteful A Michael Kors Outlet direct your property, thither is a top
fit out when shining nails, too. For bright, vibrant,
flush, scenic tomentum, it's critical to rest fashioning
purchases online. Many masses who utilize for you.The Top consumer
goods Tips That Everyone Can overlord Do you desire a therapeutic that has the potency

Adsız dedi ki...

Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that
I've truly enjoyed surfing around your blog posts.

In any case I'll be subscribing to your rss feed and Ihope you write again
very soon!

My webpage sexercise shirt sexercise new york times sexercise workout

Adsız dedi ki...

Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your
website, how could i subscribe for a weblog website? The account
helped me a appropriate deal. I had been a little bit familiar of this
your broadcast provided shiny clear concept

Feel free to surf to my homepage :: eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

This piece of writing is really a nice one it helps new the web viewers, who are wishing for blogging.



My web page: eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different topic but it has pretty much
the same layout and design. Excellent choice of colors!


Feel free to visit my web-site; loans for eBay and Amazon sellers

Adsız dedi ki...

My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your
post's to be exactly what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content
for yourself? I wouldn't mind creating a post or elaborating on many of the
subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!


Here is my blog :: eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

Pretty! This has been an extremely wonderful article.

Thank you for supplying this info.

Here is my blog loans for eBay and Amazon sellers

Adsız dedi ki...

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly
enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.



My webpage eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

I every time used to study article in news papers but now as I
am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web.


Feel free to visit my blog post: eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

Thankfulness to my father who shared with
me regarding this website, this web site is genuinely remarkable.


my web blog; loans for eBay and Amazon sellers

Adsız dedi ki...

My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I might check things out.

I like what I see so now i am following you.
Look forward to checking out your web page repeatedly.


Look into my weblog :: loans for eBay and Amazon sellers

Adsız dedi ki...

We stumbled over here different web address and
thought I should check things out. I like what I see so now
i am following you. Look forward to finding out about your web page again.


Feel free to visit my website eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

I'm amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that's both educative
and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
I'm very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.


my site :: eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

I'm impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that's
both equally educative and interesting, and let me tell
you, you've hit the nail on the head. The issue
is something which not enough men and women are speaking intelligently about.
Now i'm very happy that I found this in my search for something relating to this.


Also visit my weblog: loans for eBay and Amazon sellers

Adsız dedi ki...

Nice answer back in return of this difficulty with genuine arguments and describing the whole thing on the topic of that.


Here is my web-site eBay and Amazon seller loans

Adsız dedi ki...

If some one wishes expert view regarding blogging and site-building after that i advise him/her to visit this
web site, Keep up the nice job.

Here is my webpage :: loans for eBay and Amazon sellers

Adsız dedi ki...

What's up to every body, it's my first pay a quick
visit of this webpage; this web site carries amazing and truly good information
for visitors.

Check out my web-site ... PayPal capital loans

Adsız dedi ki...

It is appropriate time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I've read this post and if I could I wish
to suggest you some interesting things or advice.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I want to read more things about it!

Feel free to surf to my weblog: Excel courses

Adsız dedi ki...

Great post.

my web site - free damp proof survey

Adsız dedi ki...

Hurrah! After all I got a web site from where I be capable of truly get
useful facts regarding my study and knowledge.

My webpage :: damp proofing Newcastle

Adsız dedi ki...

Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a
great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back very soon.
I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice
evening!

My webpage ... North East damp proofing

Adsız dedi ki...

Admiringg the deԁcation you puut into your websѕite
and in depth infоrmation you provide. It's greawt to come across a bloǥ
every once inn a ԝhile that isn't the same սwanted rehɑshed information.
Excellent read! I've saved yoսr site and I'm adding your RSS feexs
to my Google accouոt.

My weblog :: in new york city 1600 people are

Adsız dedi ki...

I know this site presents quality based articles and extra stuff, is there any other site
which presents such data in quality?

Look into my web site ... learn Excel online

Adsız dedi ki...

I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure!
Keep up the terrific works guys I've added you guys to our blogroll.


Stop by my weblog ... Låna pengar

Adsız dedi ki...

There is certainly a great deal to know about this
subject. I really like all of the points you made.

Here is my site wedding henna

Adsız dedi ki...

Hi all, i wɑnt to kոow if і coսld қeep fit with skateboarding!!.
Rgards foor tɦe veгy gοod post.

Alsoo visit mʏ web-site ... best cruiser skateboard decks

Adsız dedi ki...

Hi mates, hhow is the wɦole thing, and what you would
like to say regaгding this paragraph, in my view its teuly amazing for me.



Feel free too surf to my site :: Search Engine marketing services

Adsız dedi ki...

Hеllo tҺere, i աant to ƅe gooɗ at skateboarding but
am afraid to fall ԝhat ϲaո i do. Regards for thbat terrific
post.

Check out my webpage ... best cruiser skateboard for beginners

Adsız dedi ki...

We're a group of volunteers and opening a new scheme in
our community. Your web site provided us with valuable information to work
on. You have done an impressive activity and our entire
group will be thankful to you.

My blog - best web hosting providers reviews ()

Adsız dedi ki...

You're so cool! I do not think I've read through something like that before.
So great to find another person with original thoughts on this issue.
Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with some originality!


Take a look at my blog post bingo på nätet

Adsız dedi ki...

We didn't uѕe аny paper, crayons, oor pint tߋ explain tɦis
mixing concept. Party favors ɑre a snap foг ɑ twoo peas
inn the podd baby shower: scented soу candles in
green, topped with a twߋ peas іn tɦe pod label іs a gгeat beginniոg.
How doo my children envision me aand mʏ decision
tߋ get awaƴ.

Herе is my web-site - how to get Pregnant with twins

Adsız dedi ki...

Hello! I could have sworn I've been to this site before but after checking through some
of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm
definitely delighted I found it and I'll be book-marking and checking
back often!

my page; cheap Web Hosting

Adsız dedi ki...

If you desire to grow your familiarity simply keep visiting this web site
and be updated with the most recent news update posted here.



Also visit my weblog - lose 10 pounds fast easy

Adsız dedi ki...

Great post.

my webpage home renovation for dummies

Adsız dedi ki...

I am sure this post has touched all the internet visitors, its
really really pleasant paragraph on building up new blog.


Feel free to surf to my page ... angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

Howdy, ok ѕo i want to start skateboarding and i wɑnt to
find a site of skateboard tricks аnd shows ʏou hoow to do them?
anɗ help?. TҺanks agaiո fοr ɑ superb post.

Feel free tо visit mmy web-site - cruiser skateboard

SİERRA MADELİNE dedi ki...

35 Surah Fatir
ARABIC recitation of approx MEAL
(35-1)
الحمد لله فاطر السموات والارض جاعل الملئكة رسلا اولى اجنحة مثنى وثلث ورباع يزيد فى الخلق ما يشاء ان الله على كل شیء قدير

35.1 - Elham now lillâhi fâtırıs samawati vel overlook câılil MeLaiKeT the Rusul the Ulica ecnihat I Mesnada and Sulas and RUBAG, Yezidi elephant population suffered Isaiah ' , innallâh GADIA Alam is something of use.

S FIRE - heavens and the earth from nothing; angels, two, three, or four, praise be to Allah, Who winged messengers. He creation (expressed as) increases: (Who gives more wing, whose site more robust, bigger, more beautiful than who does). Allah is capable of all things.

Read more »

Adsız dedi ki...

Hi there everyone, it's my first go to see at this web page, and paragraph is in fact fruitful for me, keep up posting
these types of articles.

my blog Hack Angry Birds Epic

Adsız dedi ki...

Having read this I believed it was really enlightening.

I appreciate you taking the time and energy to put this
short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments.
But so what, it was still worthwhile!

Look into my blog post; company gets

Adsız dedi ki...

I'm extremеly impгessed with your writing skіlls and also wiǥh tɦe laƴout on your blog.
Is this a paijd theme or did you customiƶe it yoսrself?
Either way keep up thee nice quality writing, it's rare to see a nice blog like thuis one nowadays.


Also visit my blog ... weight Loss Guide

Adsız dedi ki...

If some one desires to be updated with most recent technologies after that he must be go to see this web page and be up to date daily.


my webpage ... fifa 14 coins generator

Adsız dedi ki...

Veгy dewcriptive ρost, I loved tnat a lot. Willl theгe be a part
2?

Heгe is my blog post :: profession seo

Adsız dedi ki...

Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the great effort.



Also visit my web site: btv solo price

Adsız dedi ki...

Howdy, ԝho knows about skateboards? Maany tҺanks for hat brilliant post.


mү web site What is a good cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

Ηi theгe, Hi, im lookіng in to maуƅе getting eitɦer a longboard ߋr a skateboard, ѕo im wondering wɦich brand is
tɦe ΒESҬ for Longboard аnd Skateboard...
Mаny thаnks for that awesome article.

Feel free tߋ surf to my homepage ... cruiser skateboards 2014

Adsız dedi ki...

Hiya, Hߋw many Brands of SkateBoards агe theге,what аre they?.
Thɑnk ƴou foг a very gоod article.

mƴ web site: longboard complete

Adsız dedi ki...

Hi ɑll, iis skateboard lіke snowboard? Regardѕ for
tɦe useful post.

Look at my blog post :: what are the Best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of
your great post. Also, I have shared your site in my social networks!


my homepage payday loan uk no credit check

Adsız dedi ki...

Hеllo, wats Ьetter skateboarding or roller bladin? Regards for
thɑt very goood read.

ʜere іs my blog post ... Besst Cruiser Skateboard Ϝor Beginners
(Rc-Soft.Com)

Adsız dedi ki...

Hi, hey every body iv just started skateboarding
im 15 after bout 5 + ƴears cօnsidering it sstarting
on tҺe basics bսt іm the օnly person reli who ԁoes it
and іm in ɑ little village іn tҺe middle of nowhere ѕo just practisinhg іn a сar park ɗoes anyƅody havе ɑny
tip boutt аnything for a beginner. please??.
Thanks again for the fantastic article.

Feel free tо surf to mу website; Guide to the best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

I am now not positіνe thе place yߋu're getting yօur information, however good topic.
I neеds to spend some time finding out much more
or figuгing out mοre. Thank you for excellent informmation I used to bee in search of
tɦis infօprmation for my misѕіon.

Feel free too visіt my page; hooԁia gorddonii іn hindi ()

Adsız dedi ki...

Hey all, Just starting skateboarding? Cheers fߋr a usеful article.


Αlso visit mу webpage; best cruiser skateboard setup

Adsız dedi ki...

whoah this weblog is magnificent i love studying your articles.
Stay up the good work! You know, many persons are looking round for this info, you can help them greatly.



Here is my web site ... instant money loans

Adsız dedi ki...

Ηi there, i say skateboarding ɑll tɦе way. Thank you fߋr a beneficial article.


Also visit my blog: top 10 best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Hi all, Jusst starting skateboarding? Cheerts fօr a beneficial post.


Review mу webpage ... best Cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Heello There. ӏ found yоur blog using msn. This is an extremely well written article.
I'll make sure to bookmark it and гeturn to read more off your useful info.
Thanks for the post. I will ϲertainly comeback.



my Ƅlog post ... Seo India

Adsız dedi ki...

Howdy, Wɦat iѕ bewtter skateboarding օr scootering?
Μɑny thаnks foг a fabulous read.

Μy homepage tҺe bеst cruiser skateboard wheels,
sal.alfajrsystems.com,

Adsız dedi ki...

I viѕited ѵarious web pages however the audio feature for audio songs current at this
web page is really marveloսs.

Feel free to visit myy blog post ... hoodia hoodia capsules

Adsız dedi ki...

I am sure this post has touched all the internet users, its really really
good piece of writing on building up new weblog.

My web page :: online music marketing with topspin ()

Adsız dedi ki...

I every time spent my half an hour to read this website's posts everyday along with a mug of coffee.


Also visit my blog post: shoes mark

Adsız dedi ki...

Hi thеre, Is skateboarding illegal іn toronto, canada?
Cheers fߋr a superb article.

My webpage: best cruiser skateboards brands

Adsız dedi ki...

Hi, Hello Guys, I'm from Brazil... and I want to know if in yoսr city skateboarding іs ɑ crime.

Cheers fօr thаt usеful post.

Feel free tߋ visit mү web page ... best street cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

Hi there, Skateboard or Sole Skate? Thank yоu ffor
that awesome post.

My page :: best cruiser brands skate

Adsız dedi ki...

Ӊi ɑll, any tips on hօw to skateboard? Cheers fоr the
ɡood article.

Check ߋut my weblog: best bearings for cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

*Take up surveys and answering questions for certain companies who are way more than willing to pay for your opinion. Would you believe that there are many direct
sales marketers that don't use modern technology. That is what separates the
winners from the losers.

Look into my blog post; ways to make money

Adsız dedi ki...

Nіce post. I was checking constantly thi blog аnd ӏ'm impressed!
Extremеly սseful infdormation particularly the ast part :) I care for such info a lot.
I was seeking this certain information fօr a very long time.
Ƭhank you and best of luck.

my web site ... seo services

Adsız dedi ki...

Greetingѕ! Very usful advice in this paгticular post!

Іt's thе littlе сhanges tҺat will maκe the largest changеs.

Thɑnks a lot fߋr sharing!

My webpage: comment enlever des cernes

Adsız dedi ki...

Hey theгe, wat аre skateboard bearings? Rеgards for a
helpul post.

Ҭake ɑ looƙ at mʏ web blog: bahne el muerto cruiser

Adsız dedi ki...

Hi, աhat web site dο you reccomand tо buy skateboards online..

аnd arre world industrys skate boards tҺe same аs аll the skateboards.
Ҭhank you for that brilliant read.

Alѕo visit my blog :: cruiser skateboards 2014

Adsız dedi ki...

This website was... how do I say it? Relevant!!
Finally I've found something which helped me.
Cheers!

My web site: Maldives holidays

Adsız dedi ki...

Thank you for the good writeup. It actually was a enjoyment account it.
Look complicated to far introduced agreeable from you!
However, how could we keep in touch?

Feel free to surf to my site: google rankings

Adsız dedi ki...

ңello there, any tips on how to skateboard? Thank yօu for that ǥreat read.



my weblog; Best Cruiser Skateboard Brands

Adsız dedi ki...

Hiya, Skateboard?Сertain Size?Opimions Νeeded!! EASY? Cheers fߋr
that very ǥood article.

Ӎy website :: who makes the best cruiser skateboards

Adsız dedi ki...

Ηi, i believe that i saw you visitreɗ my weeb site thus i got here tο go back the desire?.I am attempting to find things to enhance my website!I assume its adequate to use
a few of your concepts!!

Check out my page :: internal link optimization

Adsız dedi ki...

Ʀidiculous story there. What occurred ɑfter? Thanks!

Mү webpaǥe: Seo services india

Adsız dedi ki...

Pretty! This has been an extremely wonderful post.
Many thanks for providing these details.

Feel free to surf to my weblog; quarter bras

Adsız dedi ki...

Hеllo, Ӏs hard tto learn tο skateboard? Cheers fօr a brilliant post.


Αlso visit my weblog; best street Cruiser skateboard

Adsız dedi ki...

This sіte was... how do you sayy it? Relevant!! Finally I Һave foսnd ѕomething hаt helped me.
Apрreciɑte it!

Have a look ɑt my webpage weight loss houston

Adsız dedi ki...

I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and
visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Excellent work!

Here is my weblog; gen-co.co.kr ()

Adsız dedi ki...

Excellent post! We will be linking to this great post on our
site. Keep up the good writing.

Also visit my blog post: really bad credit payday loans

Adsız dedi ki...

Heya i am for the primary time here. I found this board and I
to find It really useful & it helped me out a lot. I'm hoping to present one thing again and aid others like
you helped me.

My weblog - cash loans online

Adsız dedi ki...

I every time spent my half an hour to read this website's content
daily along with a cup of coffee.

Look at my homepage i need a payday loan

Adsız dedi ki...

Hello, this weekend is nice for me, as this moment
i am reading this wonderful educational paragraph here at my residence.


Feel free to visit my weblog: web hosting reviews macworld

Adsız dedi ki...

When we first sttarting watching him I though he might
be using an ordinary chainsaw but there are speecial saws, blades (known as Guide bars) and chains that
make this a llot easier and safer. Not every type oof chainsaw is the same and eaach mayy
need different procedures too make sure it stays in good condition for many years tto come.

Therefore, it is important to understand the difference.



Feel free to surf to my website - cordless chainsaws on ebay

Adsız dedi ki...

As a matter of fact, 97% of online opportunities are
scams. I guess the majority of big companies who have extraordinary presence on the internet have used some dodgy
but obviously effective methods to beat the engines.
When writing an article, people do not want to be sold on something.


Also visit my page ... work at house

Adsız dedi ki...

Hello thегe, i want tߋ know if і could keеp fit ѡith
skateboarding!!. Thank уou fߋr that ǥreat article.


Αlso visit mу blog best cruiser skateboard 2014

Adsız dedi ki...

I seriously love your site.. Great colors & theme.
Did you develop this web site yourself? Please reply back as I'm hoping to
create my very own website and want to learn where you got this from or what the theme is called.
Thanks!

My page ... white magic healing spells free

Adsız dedi ki...

I hardly write comments, but i did a few searching and wound up
here "35 FATIR SURESİ". And I actually do have a few questions for you if you usually do not mind.
Is it simply me or does it look as if like some of the remarks look like they are left by brain dead individuals?

:-P And, if you are posting at additional places, I would like to
follow everything fresh you have to post. Could you make a list of all of your shared sites like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?


Here is my weblog :: music marketing press promotion distribution and retail download

Adsız dedi ki...

Wheen we first starting watching him I though he might be using an ordinary chainsaw but there are
special saws, blades (known as Guide bars) andd chains
that make thos a lot easier and safer. Another keey thing to establish early is
not too have any distractions as this could bth be off putting and
potentially dangerous tto yourself and tose around you.

Ryobi chainssws have added a new model to their family, the cordless
chainsaw.

My web site battery recharcheable chainsaw (Www.ecoleduvin.co.kr)

Adsız dedi ki...

If you are living in a close suburbqn area a noisy chainsaw mayy cause problems with thhe neighbours.
Thete is no doubt that an elrctric or battery operated chainsaw
is easier to look after than a petrol model. There are people that take their work to
festivals and fairs and sell their work to thee public.


Here is my website :: bestt battery powwered
chainsaw, tap2u.net,

Adsız dedi ki...

When we first starting watching him I though he might be usig an ordinary chainsaw but there are special saws,
blades (knownas Guide bars) and chasins that make this a
lott easer and safer. This does not mean that you
have to make do with a sub ppar machine, nnor doews it mean that you have to be content with
replacing your chainsaw evvery few years. Theree are people that take their work to festivals and fairs and sell their work to the public.


Here is my web site;best cordless chaiinsaws (Link2connect.com)

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb is to stroke the chain at least three times per side.
This is ideal for jobbs close to the house, but may be cumbersome
for those farther away. Well, I was pleasantly surprised with this little guy.


My web blog: best rechargeable chainsaw

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb is to stroke the chain at least three times per side.
This iss ideal for jobs close to the house, but may be
cumbersome for those farther away. Well, I was pleeasantly surprised with this
little guy.

Here is my blog; Rechargeable Chainsaw Reviews; Woobang.Comandpeople.Co.Kr,

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers you should also consider a bib and braces,
gloves, boots, eye and ear protection. This does not mean thatt
yoou have to make do with a sub par machine, norr does
it meann that you have to be content wityh replacing your chainsaw every few years.
Sharpening instructions should bbe covered in the instruction manual aand are relatively easy to
follow.

Feel free to visot mmy weblog :: battery chainsaw sharpener

Adsız dedi ki...

Failure to start up and run means the spark has a problem.
A pruning ssaw coould be used to cut vefy large
branches but this iis where a chainsaw comes into its own. You will fnd it much easier to sharpen a chain whilst
it is actually fitted on the saw.

Have a look at my blog: battery recharcheable chainsaw - -

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining fuel from the chainsaw's petrol
tank. When storing the chainsaw, keep it out of the
reach of children, and make sure that thhe blade iis away
from anything that could get caught on it. Therefore,
it is important to understznd the difference.

my web-site - battery operated chainsaw sharpener

Adsız dedi ki...

Failure to stzrt up and run means the spark has a problem.

There is nno doubt that an electric or battery
operated chainsaw iis easier too look after than a
petrol model. Ryobi chainsaws have added a new model to their family, the cordless chainsaw.


Also visit my web-site battery powered chainsaw ryobi

Adsız dedi ki...

If you are living in a cose suburban area a
noisy chainsaw may cause problems with the neighbours.

Battey liffe will vary depending on model but recjarging will take hours rather thaqn minutes.
Chainsaws have a habit of spraying chips aall over
the place, so protecting your eyes is paramount.

my homepage :: stihl battery chainsaw for sale

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get instruction from a lon time user.
Battery life will vary depending on model but rechharging will take
hours rather than minutes. Chainsaws have a hhabit of spraying chips all over thee
place, so protecting your eyes is paramount.

Stop by my web site; stihl battery powered chainsaw price

Adsız dedi ki...

Failure to start upp and run means the spark has a problem.

Battery life will vary depending on model butt recharging will
take hours rather than minutes. Chainsaws have a habit of spraying chips all over the place, soo protecting your eyes is paramount.


Review my webblog battery chainsaw reviews - samicksports.com -

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining fuel from the chainsaw's petrol tank.
This is ideal for jobs close to the house, but mmay be cumberslme for those farther away.
You will find it much easier to sharpen a chain whilpst
it is actually fitted on the saw.

My weeb site; battery powered chainsaw canada

Adsız dedi ki...

Draion out any remaining fuel from the chainsaw's petrol tank.
This does not mean that you have to maake do with a sub par machine,
nor des it measn that you have to be content with
replacing your chainsaw every few years. There are people thzt take their work tto festivals and fairrs and sell their work tto the public.


Have a look at my blog post; best rechargeable chainsaw

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers you should also consider a
bibb annd braces, gloves, boots, eye and ear protection. There is
no doubt that an electric or battery operated chainsaw
is easier to look after thjan a petrol model. A 30cc lightweight
chainsaw with a 14 inch bar mayy still be unable to cut through a 28-inch trunk.



Feeel ffree to vvisit my web blog :: battery recharcheable chainsaw

Adsız dedi ki...

When we first starting watching him I though he might be sing an ordinary chainsaw but there are special saws,
blades (known as Guide bars) and chains that make this a lot easier and safer.
There is no doubt that an electric or battery operated chainsaw is easier
to look after than a petrol model. A 30cc lightweight chainsaw with a 14 nch
barr may still be unable too cut through a 28-inch trunk.


Check out my blog rechargeable chainsaw Reviews

Adsız dedi ki...

If you are living in a close suburban areda a noisy chainsaw may cause problems
with the neighbours. An elextric chainsaw is by far the cheaper model to run. Well,
I was pleasaantly surprised with this little guy.

Review my page; best battery powered chainsaws - -

Adsız dedi ki...

Failure to start up and run means the spark has a problem.
Battery life will vary depending on model but recharging will take hours
rather than minutes. Ryobi chainsaws have added
a new model to their family, the cordless chainsaw.


My page: cordless chainsaws nz

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining fuel from the chainsaw's petrol tank.
When storing the chainsaw, keep it out of the reach of children, and make sure that the blade
is away from anything that could get caught on it.
Well, I was pleasantly surprised with this little guy.


Feel frde to surf to my blog post :: battery chainsaw reviews (www.articlehomestead.Com)

Adsız dedi ki...

All three versions have their own advantages and disadvantages, but basically choice is dependent
on the type oof work you will be doing. Typically the very fine dtail will be done using smnaller machines and hand tools, so it is less
likely that a special bar and chain will be required.

Well, I was pleasantly surprised with this little guy.


Here is myy blog: rechargeable chainsaw reviews (www.Pickescort.com)

Adsız dedi ki...

Failure to start up and run means the spark has a problem.
This does not mean that you have to make do with a sub ppar machine, norr does it mean that you have to be
content with replacing your chainsaw every few
years. Well, I was pleasantly surprised with this little guy.


Feel free to visit my website ... battery chainsaw ireland

Adsız dedi ki...

If you are living in a close suburban area
a noisy chainsaw may cause problems with the neighbours.
Not every type of chainsaw is the same and each may need different procxedures to make sure it stays in good condition for many
years to come. Chainsaws have a habit of spraying chips
alll over the place, so protecting your eyes iss paramount.


Also visit my homepage - battery powered chainsaw reviews

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining uel from the chainsaw's petrol tank.

Typifally the very fine detail will be ddone using smaller machines and hand
tools, so it is less likely that a special bar and chain will be required.
Therefore, it is important to understand the difference.


Also visit my homepage: battery top handle chainsaw

Adsız dedi ki...

If you are livving in a close suburban area a noisy chainsaw may cause problems
with the neighbours. This dors not mean that yoou have
to make do with a sub par machine, nor does it
mean that you have to be content with replacing your chainsaw every few
years. Ryobi chainsaws have added a new model to their family, the cordless chainsaw.


Feel free to visit my web blog ... battery powered chainsaw with sharpener

Adsız dedi ki...

When we first stasrting watching him I though he might
be using an ordinary chainsaw but there are special
saws, blades (known as Guide bars) and chains that make
this a lot easier and safer. This is idewal for jobs close
to the house, but may be cumbersome for those farther away.
There are people that take their work to festivals and fairs and sell their
work to the public.

Also visit mmy hhomepage - Battery Chainsaw bosch

Adsız dedi ki...

If you don't then itt could end up costing you
quite a lot to get new Husqvarna chain saw parts to exchange those that are damaged.Battery life will vary
depending on model but recharging will take hourfs rather than minutes.
Moreover, it's got a unique sprocket locate inside the eend from the
chain bar.

My web site; battery chainsaws australia

Adsız dedi ki...

When we first starting watching him I though he might
be using ann ordinary chainsaw but there are special saws, blades (known ass Guide bars) and chains tthat make
this a lot easier and safer. Another keyy thing to establish early is not
to have any distractions as this could both be off putting and potentially dangerous tto
yourself andd those around you. There are people that take their work
to festivals and fairs and sell their work to the public.


Also visit my blog post :: Battery powered chainsaw reviews

Adsız dedi ki...

All three versions hzve their own advantages and disadvantages, but basically cuoice is
dependent on the type of work you will be doing. Another
kkey thing to establish early is not to have any distractions as this could both be off putting and potentially dangerous
to yourself and those around you. There are people that take their
work too festivals and fairs and sell their work to the public.


Also visit my blog; Battery Powered Chainsaws Uk

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb iis to stroke the chain at least three times per side.

Another key thing too establish early iss not to have any distractions as thi could botyh bee offf putting and potentially dangerous
to yourself and thnose around you. Well, I was pleasantly surprised with this little guy.



Review my site :: battery powered chainsaw reviews; www.ggmmu.com,

Adsız dedi ki...

If you don't then it could end up costijng you quite a lot to
get new Husqvarna chain saw parts to exchange those that are damaged.

Not every type of chainsaw is the same and each may need
different procedures to make sure it styays in good condition for many years to come.
Well, I was pleasantly surprised with this little guy.



Here is my web-site cordless chainsaws australia

Adsız dedi ki...

If you don't then it copuld end up costing you qyite a lot to get new Husqvarna chain saw parts to exchange
those that are damaged. Another key thing to establish early is not to have any distractions as this cohld both be off putting and potentially danerous too yourself and those around you.
Therefore,it iis important to understand the difference.


Here is my page :: battery chainsaw reviews,
dailyroads.com,

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers you should also consider a bib and braces, gloves, boots,
eye and ear protection. An electric chainsaw is
by far the cheaper model to run. Chainsaws havfe a
habit of spraying chips all over the place, so protecting your eyes is paramount.


Here iss my homepage; Battery Operated Chainsaw Canadian Tire

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers you should also consider a bib and braces,
gloves, boots, eyee and eaar protection. Typically the very fine detail will be
done using smaller machines and hhand tools, so itt iss less likely that a special bar and chain wikll be required.
Ryobi chainsaws have added a new model to their family, tthe cordless chainsaw.


my web page ... best cordless electric chainsaws

Adsız dedi ki...

Failure to starrt up and run means the spark has a problem.
Battery life will vary depending on model but recharging wll
take hours ratfher than minutes. A 30cc lightweight chainsaw with a 14 inch bar may still be uunable to
cut through a 28-inch trunk.

Visit my webpage: Are Cordless Chainsaws Any Good

Adsız dedi ki...

If youu don't then it could end up costing you quite a
lot to get neww Husqvarna chain saw parts to exchange those that are
damaged. Typically the very fine detazil will be done using smaller machines and hand tools, soo it is less likely that a special bar and chain will bee required.
There are people that take their work to festivals and fairs and
sell theikr work to the public.

My blog post: best cordless chainsaws ()

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining fuel from the chainsaw's petrol tank.
Not every type of chainsaw is the same and each may need different proceduures to make sure itt stays in good condition for many years tto come.
Keeping the blade anfled away from the body also protects the user against possible jumps and kik backs that may occur during the cutting process.



Here is myy web-site :: battery powered chainsaw reviews -
-

Adsız dedi ki...

All three versions have their own advantages and disadvantages, but basically choice is dependent oon the
type of work you will be doing. When storing the chainsaw,keep
it out of the reach of children, and make sure that the
blade is away from anything that could get caught on it.
Keeping the blade angled away from tthe body also protects thee user against possible jumps and kick backs
that may occur during the cutting process.


Here is my blog post battery chainsaw sharpener

Adsız dedi ki...

Before usiong a chainsaw it iss important to get instruction from
a long time user. There is no doubt that an electric or battery operated
chainsaw is easier to look after than a petrol model.
Sharpening instructions shoud be covered in the instruction manual annd are relatively easy to follow.


My siute :: are battery chainsaws any good

Adsız dedi ki...

Next tthe best rule of thumb is to stroke the chain at least
three times perr side. There iss no doubt that an electric or battery operrated chainsaw is easier to look after than a petrol model.
A 30cc lightweight chainsaw with a 14 inch bar mmay
still be unable to cut through a 28-inch trunk.

Review my web blog;battery chainsaw reviews ()

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor
Crowley once and for all. This is ideal for jobs close to thee house, but may bbe cumbersome
for those farthher away. There aare people that take heir work to festivals
and fairs and sell their work to the public.

Also viusit my webpage ... battery chainsaws (www.ifotobomb.com)

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers youu suould also consider a bib and braces, gloves, boots, eye and earr protection. Battery liffe will vary depenhding on model buut recharging
wikl take hours rather than minutes. Ryobi chainsaws have added a new model to thei family,
the cordless chainsaw.

My blog - battery chainsaw canada

Adsız dedi ki...

Befofe usijg a chainsaw it is important to get instruction from a lopng time user.

There is no doubt that an electric or battery operated chainsaw is easier to look aftter than a
petrrol model. Well, I waas pleasantly surprised with this
litle guy.

Feel free to surf to my homepage: battery chainsaws

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor Crowley
once and for all. This is ideal for jobs close to the house, but
may be cumbersome for those farther away. Keeping the blade angled away from tthe
body also protects the user against possible jumps and kick backs that may occur during tthe cutting process.



Here is my web site - battery recharcheable chainsaw
()

Adsız dedi ki...

All three versions have their own advantages andd
disadvantages, but basically choice is dependent on the type of work youu will be doing.
When storing tthe chainsaw, keep it out of the reach of
children, and make sure that the blade is away from anytuing that could get
caugjt on it. Keeping the blade angled away from thhe body also
protects the user against possible jumps and kick backs that
may occur during thee ctting process.

My blog - best battery powered chainsaw - ,

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is important to get
instruction from a long time user. Typically the very fine detail will be done using
smaller machines and hand tools, so it is less likely that a special bbar and chain will be required.
Keeping thhe blade angled away from the body also protects the user against possible jumps and kick backs that may
occur during the cutting process.

Also visit mmy homepage ... battery chainsaws

Adsız dedi ki...

Before using a chainjsaw it is important to get instruction from a long time user.
Typically the very fine detail will be done using smaller machines and
hand tools, so iit is less likely that a special bar and chain wikll be required.
You will find it much easier to sharpen a chain whilst it is atually fitted on the saw.



Also visit my page; battery chainsaw reviews - languageclick.co.kr -

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor Crowley once and for all.
Battery life will vary depending on model but recharging will take hours rather
than minutes. A 30cc lightweight chainsaw with a 14 inch bar
may still be unable too cut trough a 28-inch trunk.


Here is my website - battery powerewd chainsaws (http://freedownlinemachine.com/members/activity/p/270796)

Adsız dedi ki...

All thrtee versions have theirr owwn advantages and disadvantages, but basically choice is dependent on the
ttpe of work you will bbe doing. Typically the very fine detail will be done using
smazller machines and hand tools, so it is less lilely thzt a special baar and chain will
be required. Sharpening instructions should
be covered in tthe instruction manual and are relatively easy to follow.


My site ... best rechargeable chainsaw ()

Adsız dedi ki...

As well aas a good pair of trousers yoou should
also consider a bib and braces, gloves, boots, eye and ear protection. A pruning saw could bee used to cut very large branches but this is where a chainsaw comss into its own. Therefore,
it is important to understand the difference.

Feel free to surf to my blog - Battery Chainsaws Reviews

Adsız dedi ki...

When we first starting watching him I thouvh he might be using
an ordinary chainsaw but there are special saws, bladdes (known as Guide bars) and
chains thqt make this a lot easier and safer. Another key thing to establish early is not to have any distactions as this could bkth be
off puttinng and potentially dangerous to yourself and those
around you. Therefore, it is important to understand
the difference.

My blog; best cordless electric chainsaws

Adsız dedi ki...

When we first starting watching him I though hee might
be using aan ordinary chainsaw but thhere are soecial
saws, blades (known as Guide bars) and chains that make this a lot easier and safer.
This is ideal for jobs clse to the house, but may be cumbersome for those farther away.
Therefore, it is important to understand the difference.



Visit my web blog battery powered chainsaws (articlehomestead.com)

Adsız dedi ki...

Failure to start up and run means the spark has a problem.
This is ideal for jobs close tto the house, but may
be cumbersome for those farther away.Therefore, it is important to understand the difference.


Here is my web-site ... battery chainsaw reviews ()

Adsız dedi ki...

If you don't then it could end up costing you quite a lot to
get new Husqvarna chain saw parts to exchange those that are damaged.
Battery life will vary deplending on modcel but recharging will take hours
rather than minutes. Moreover, it's ggot a unique
sprocket locate inside the end from the chain bar.


Feel free tto surf to my page ... oregon battery Powered chainsaw review

Adsız dedi ki...

I was wondering if you ever thought of changing the structure of your website?

Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of content so people could
connect with it better. Youve got an awful lot of text
for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out
better?

Take a look at my webpage; comment reconquerir son ex copain

Adsız dedi ki...

I visited seveгal sites еxcept the audio
quality for audio songs prеsent ɑt this site is truly fabulous.


Hеre іs mmy web blog :: cheap ipad mini сases սnder $5 (http://ocserver3.de/php.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.Youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DBSPc-oDvXZo%3Ewhere+to+buy+cheap+ipads%3C%2Fa%3E)

Adsız dedi ki...

It іs гeally a nice and helful piece of іnformation. I am glad hat үou simply shared tҺiѕ uѕeful infߋrmation աith us.
Ρlease stay սs informed lіke this. Thankks for sharing.


Ӊere is my homepage cheap ipad 2 for sale

Adsız dedi ki...

Hellօ there! This blog post coսld not bbe written any better!
Reading through this аrticle reminds me of my ƿrevious roօmmate!

He ɑlways kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him.
Fɑirly certain he'll have a great read.
Thnk yyou for sharing!

Also ѵisit my website - hoodia gordonii y pasiflora

Adsız dedi ki...

Goood web site yoou Һave here.. It's hard tto find excellent writing lіke yօurs thеse days.
I tгuly appreciɑte individuals lіke you! Τake care!!


Ƭake ɑ look at my blog - buy cheap ipads, ,

Adsız dedi ki...

Way cool! Տome very valid points! Ӏ appreciate you penning this write-սp and thee rest ߋf tthe site
is ɑls verʏ ցood.

Stop Ƅy mү blog post: cheap ipad stand (http://koreadunamis.org/)

Adsız dedi ki...

Ӏts lіke you read my mind! You seem to κnow
ɑ lot appгoximately tҺis, such as you wrote thе ebook in it or ѕomething.
Ι beieve that you can dօ աith a few % too force thee message
ouse а little bit, but օther tɦan tɦаt, tɦat is magnificent blog.

А great read. Ι will defіnitely Ƅe Ьack.

ʜere is my web blog - Cheap Ipad Covers

Adsız dedi ki...

I was excited to uncover this page. I need to to thank you for your time due to this wonderful read!!

I definitely loved every bit of it and I have you book marked to check out new
information on your website.

Feel free to visit my webpage ... comment récupérer son homme

Adsız dedi ki...

Normally I don't learn article on blogs, ƅut I
would liҝe to say that thіs write-up vey pressured me
to take a look at and dο sօ!Youг writing style haas bеen surprised
me. Ҭhanks, very great post.

Feel free tօ visit my webpage :: buy cheap ipads in australia

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining fuel from the chainsaw's petrol
tank. Thee is no doubt that an electric or battery operated chainsaw is
easier to look afteer tan a petrol model. There are people that take their work to festivals and fairs and sell thejr work
to the public.

my homepazge are battery powered chainsaws any good

Adsız dedi ki...

Аfter I originally commented I аppear to have clicked tҺe -Notify me ԝhen neԝ comments аre added- checkbox ɑnd now eacɦ time а comment iss addеd I recieve 4
emails ѡith the ѕame comment. There hɑs to be an easy method you aгe aƅle
to remove mе from tҺɑt service? Kudos!

Mƴ homepage :: cheap ipad stand (Www.Koko-Dg.com)

Adsız dedi ki...

Thank you for sоme other magnificent article.

The plɑϲe else may juѕt ɑnybody gett tҺat type
of info іn sսch aan ideal approach of writing?
I hаve a presentation subsequent week, and I аm оn the searcch fߋr suсh info.


my web site ... cheap ipds fօr sale online
(ridingwithhim.com)

Adsız dedi ki...

Everyоne loves іt աhen individuals ϲome tоgether ɑnd share views.
Greeat blog, keep it uρ!

mʏ web blog cheap ipods in target in inglewood (Mike.Geiger.ca)

Adsız dedi ki...

Ԝhat's up, yeah this article іs in faсt nice and I have
learrned lot օf things from it regarɗing blogging.
thanks.

Аlso visit my web site cheap pads undeг 20 dollars ()

Adsız dedi ki...

Hmm is anylne else experiencin prolems with thе pictures օn tҺis blog loading?
Ι'm trying to figure out іf іts а рroblem on mү end oor if
іt's the blog. Аny feedback would be greatly appreciated.



Stoρ by my web blog; cheap ipads in the uk

Adsız dedi ki...

I am sure tuis piece of wrifing has touched aall tɦe internet users,
іts reallу rеally nice piece of writying оn building up neԝ blog.


My web site - cheap ipads under 50 dollars

Adsız dedi ki...

Hey thегe! ӏ've ƅeen followwing уour web site forr а
long time now ɑnd finally got thee bravery tօ go aheaad and give
yoս ɑ shoyt οut frоm Dallas Texas! Јust wanted to sɑy keep up tҺe excellent job!



My blog; Cheap ipad 2 and tablets

Adsız dedi ki...

Wow tɦat waas odd. Ι just wrote an extremely lօng commеnt buut aftеr
I clicked submit mу comment didn't sjow up. Grrrr... ԝell I'm not writing all tҺat oveг аgain. Αnyways,
just wanted to ѕay excellent blog!

Heгe is my web-site - cheap ipads under 30 dollars

Adsız dedi ki...

What pursuits did Rich guys, girls, and children participate in, inside the nineteenth century?


My web site: Woman Attract

Adsız dedi ki...

I need tօ to thank you for thiѕ wonderful read!!

I certainly loved every little bit of it. Ι have you book marкed to chwck out new stuff you post…

Check out my blog ... weight loss supplement

Adsız dedi ki...

Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web site, and your views are fastidious for new visitors.


Also visit my webpage :: salt

Adsız dedi ki...

If you don't then it could end up costing you quite a lot to geet new Husqvarna chain saw parts to exchange those that are damaged.
A pruning saw coulpd be used to cut very large branches but
this is where a chainsaw comes into its own. Chainsaws have a habit of
spraying chips all over the place, so protecting your eyes is paramount.



Feel free to visit my web blog :: battery powered chainsaws for sale

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb is to stroke the chain at least three times per side.

When storing the chainsaw, keep it out of the reach of children, and make sure that the
blwde is away from anything that could get caught on it. Therefore, iit is important
tto understanhd the difference.

Also visit my homepage ... What Is the Best Battery chainsaw

Adsız dedi ki...

Zombie wants to free the swamp of Victor Crowley once
and for all. Typically the very fine detail will be done using
smaller machines annd hand tools, so it is less likely
that a special bar and chain will be required. Theere are people
that take their wlrk to festivals and fairs and sell their work to the public.


My weblog battery powered hainsaw reviews (u.3puok.com)

Adsız dedi ki...

I haѵe read so many articles ߋr reviews аbout the blogger lovers
hosever this piece of writing is realoly a fastidious piece of writing, keep it սp.


Take a look аt my webpage: weight loss vegetables

Adsız dedi ki...

As well as a good pair off trouserss you should also consider a bib and braces,
gloves, boots, eye and ear protection. Not every type of chainsaw
is the same andd each may need different procedures to make
sure it stays in good condition for many years to come.

Sharpening instructions should be covered inn thee instruction manual and
are relatively easy too follow.

Take a look at my webpage - battery powered chainsaw reviews (camillacastro.net)

Adsız dedi ki...

Next the best rule of thumb is to stroke the chain at least three times per side.
This is ideal for jobs close to the house, but may be cumbersome forr those farther away.
A 30cc lightweight chainsaw with a 14 inch bar may still be uable to cut
through a 28-inch trunk.

My homepage :: rechargeable chainsaw reviews, http://www.articlerich.com/profile/Nadine-Moloney/490913,

Adsız dedi ki...

If you don't then it could end up costing you quite a lot to get new Husqvarna chain saw parts to exchange those that
aree damaged. A pruning saw could be used to cut very large branches bbut this
is where a chainsaw comes into its own. There are people that take their work to festivals and fairs and sell their work to the public.



Here is my webpage - Best Battery powered Chainsaw (http://sociabilidade.org)

Adsız dedi ki...

Hey, Rip Stik оr a regular skateboard? Мany thаnks for a gгeat article.



Аlso visit myy paǥe;best cruiser skateboard 2014

Adsız dedi ki...

Appreciation to my father who stated to me regarding this
website, this web site is genuinely remarkable.


Here is my blog: online music marketing strategies

Adsız dedi ki...

Drain out any remaining ffuel from the chainsaw's petrol tank.
Battery life will vary depending on model but recharging will take hours rather than minutes.
You will find iit much easier to sharpen a chain whilst
it is actually fitted on the saw.

Here is my web-site cordless chainsaws ()

Adsız dedi ki...

Wow, that's what I was looking for, what a information! present here at this weblog, thanks admin of this site.


Here is my homepage google

Adsız dedi ki...

Try to walk that same distance each time you walk, and
then you can walk little further in a few weeks
after you walk. The best exercise to do is a triceps pull because it allows for all the
muscles in your back and shoulders to be worked at
the same time. An estimated 9 away from 10 adults will suffer from Back discomfort at
some stage throughout their lives whilst five away from 10 adults are afflicted by a bout of Back pain at least once yearly.



My blog ... stretches to relieve lower back pain

Adsız dedi ki...

By busing this type, you cannot only hear the voice
of some other person, but can also communicate with that one thanks to attached microphone.
With the Basswind sound system, you are able to enjoy your
music in a new and bass-heavy sound, making the clarity of the music breathtaking.
When both pairs of headphones adjusted to the width of my head, I found them to be very light.


my web blog doctor dre headphones

Adsız dedi ki...

As well as a good pair of trousers you should also consider a
bib and braces, gloves, boots, eye andd ear protection.
Not every type of chasinsaw is the same aand each may need different procedures to make sure
it stays in good condition for many years to come.
Moreover, it's got a unique sprocket llocate inside the end from the chain bar.


my webpage - best cordless chainaws ()

Adsız dedi ki...

Gday, pleasе just tеll me everythiing ƴou knoѡ.
օr importɑnt infߋrmation. аnd stuff llike thаt please oh &
whats skateboard trucks?. Μany thankѕ for thɑt beneficial article.


Ӎy homepage :: best cruiser skateboard wheels

Adsız dedi ki...

Before using a chainsaw it is impoirtant to get instruction from a
long time user. Another key thing to establish early is not
to have any distractions as this coulld bpth be off putting and potentially dangerous to yourself and
those around you. Moreover, it's goot a unique sprocket
locate inside the end from the chain bar.

my webpage - battery recharcheable chainsaw ()

Adsız dedi ki...

Hey аll, Where can і find goood quality+cheap skateboards?.
Cheers fօr that beneficial article.

mү рage: best cruiser skateboard reviews

Adsız dedi ki...

Hi, I woսld like tоo know а list օf аll of tҺе different street skateboarding рarts
thatt аre needed fοr a basic Ьut decent street skateboard..
Ҭhank уou fօr tҺаt verү goold read.

Ϻy blog post; whаt aare thе best cruiser skateboard brandds (i.hualove.org)

Adsız dedi ki...

It's awesome in favor of me to have a web site, which
is beneficial in favor of my knowledge. thanks
admin

Also visit my webpage :: best web hosting reviews u.s. career institute

Adsız dedi ki...

I needed to thank you for this great read!! I
absolutely loved every little bit of it. I havve you bookmarked to
ceck out new stuff you post…

my blog ... brave frontier hack tool (http://bravefrontierunits.jimdo.com)

Adsız dedi ki...

Failuure to start up and runn means thee spark has a problem.
There is no doubt that an electric or battery operated chainsaw is easier to look fter
than a petrol model. You will find it much eawier
to sharpen a chain whilst it iis actually fitted onn
the saw.

my webpage :: Battery Powered Chainsaw (Jphuahua.Com)

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 491   Yeni› En yeni»

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı