27 Şubat 2014 Perşembe

57 HADİD SURESİ

 rtfSelectedTabRef*52*29*29*057.029*Hadid 1-29**1*90*tumSure*rtfSelectedTabRef
 rtfBulunanSayi*29*rtfBulunanSayi
 rtfSndPly*57.1*
ARAPÇASI OKUNUŞU YAKLAŞIK Meali

(٥٧-١)
57.1*************
سَبَّحَ لِلّٰهِ مَا فِى السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَهُوَ الْعَزٖيزُ الْحَكٖيمُ

57.1 - Sebbeha lillâhi mâ fissemâvâti vel ard, ve huvel azizul hakîm.

S ATEŞ - Göklerde ve yerde bulunan her şey Allâh'ı tesbih etmiştir. O, azizdir, hakimdir.

 rtfSndPly*57.2*
(٥٧-٢)
57.2*************
لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ يُحْيٖ وَيُمٖيتُ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَیْءٍ قَدٖيرٌ

57.2 - Lehû mulkus semâvâti vel ardı yuhyî ve yumît, ve huve alâ kulli şey'in gadîr.

57.2 - Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Yaşatır, öldürür, O her şeyi yapabilir.

 rtfSndPly*57.3*
(٥٧-٣)
57.3*************
هُوَ الْاَوَّلُ وَالْاٰخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِكُلِّ شَیْءٍ عَلٖيمٌ

57.3 - Huvel evvelu vel âhıru vez zâhiru vel bâtın, ve huve bikulli şey'in alîm.

57.3 - O, ilktir (kendisinden önce hiçbir varlık yoktur,) sondur (kendisinden sonra hiçbir varlık yoktur. Her şey yok olurken O kalacaktır,) zâhirdir (delilleriyle varlığı gün gibi açıktır,) bâtındır (zâtının hakikati gizlidir, akıllar O'nun özünü idrak edemez,) O, her şeyi bilendir.

 rtfSndPly*57.4*
(٥٧-٤)
57.4*************
هُوَ الَّذٖى خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ فٖى سِتَّةِ اَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوٰى عَلَى الْعَرْشِ يَعْلَمُ مَا يَلِجُ فِى الْاَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمَا يَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ وَمَا يَعْرُجُ فٖيهَا وَهُوَ مَعَكُمْ اَيْنَ مَا كُنْتُمْ وَاللّٰهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصٖيرٌ

57.4 - Huvellezî halegas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin summestevâ alel arş, yağlemu mâ yelicu fil ardı ve mâ yahrucu minhâ ve mâ yenzilu mines semâi ve mâ yağrucu fîhâ, ve huve meakum eyne mâ kuntum, vallâhu bimâ tağmelûne basîr.

57.4 - O'dur ki gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra Arş'a oturdu. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, ona çıkanı bilir. Nerede olsanız, O sizinle beraberdir, Allâh yaptıklarınızı görmektedir.

 rtfSndPly*57.5*
(٥٧-٥)
57.5*************
لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاِلَى اللّٰهِ تُرْجَعُ الْاُمُورُ

57.5 - Lehû mulkus semâvâti vel ard, ve ilallâhi turceul umûr.

57.5 - Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Bütün işler Allâh'a döndürülecektir.

 rtfSndPly*57.6*
(٥٧-٦)
57.6*************
يُولِجُ الَّيْلَ فِى النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِى الَّيْلِ وَهُوَ عَلٖيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

57.6 - Yûlicul leyle fîn nehâri ve yûlicun nehâra fil leyl, ve huve alîmum bizâtis sudûr.

57.6 - Geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü gecenin içine sokar. O, göğüslerin özünü bilir.

 rtfSndPly*57.7*
(٥٧-٧)
57.7*************
اٰمِنُوا بِاللّٰهِ وَرَسُولِهٖ وَاَنْفِقُوا مِمَّا جَعَلَكُمْ مُسْتَخْلَفٖينَ فٖيهِ فَالَّذٖينَ اٰمَنُوا مِنْكُمْ وَاَنْفَقُوا لَهُمْ اَجْرٌ كَبٖيرٌ

57.7 - Âminû billâhi ve rasûlihî ve enfigû mimmâ cealekum mustahlefîne fîh, fellezîne âmenû minkum ve enfegû lehum ecrun kebîr.

57.7 - Allah'a ve Elçisine inanın ve (O'nun) sizi hâkim kıldığı, sizin yönetiminize verdiği şeylerden (Allâh için) harcayın. Sizden, inanan ve (hak rızâsına) harcayanlar için büyük mükâfât vardır.

 rtfSndPly*57.8*
(٥٧-٨)
57.8*************
وَمَا لَكُمْ لَا تُؤْمِنُونَ بِاللّٰهِ وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ لِتُؤْمِنُوا بِرَبِّكُمْ وَقَدْ اَخَذَ مٖيثَاقَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنٖينَ

57.8 - Ve mâ lekum lâ tué'minûne billâh, ver rasûlu yed'ûkum litué'minû birabbikum ve gad ehaze mîsâgakum in kuntum mué'minîn.

57.8 - Elçi sizi Rabbinize inanmağa (güvenmeğe) çağırdığı ve (bu konuda) sizden sağlam söz almış olduğu halde inananlar iseniz neden Allah'a güvenmiyorsunuz?

 rtfSndPly*57.9*
(٥٧-٩)
57.9*************
هُوَ الَّذٖى يُنَزِّلُ عَلٰى عَبْدِهٖ اٰيَاتٍ بَيِّنَاتٍ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ وَاِنَّ اللّٰهَ بِكُمْ لَرَؤُفٌ رَحٖيمٌ

57.9 - Huvellezî yunezzilu alâ abdihî âyâtim beyyinâtil liyuhricekum minez zulumâti ilen nûr, ve innallâhe bikum leraûfur rahîm.

57.9 - Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna açık açık âyetler indiren O'dur. Şüphesiz Allâh, size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.

 rtfSndPly*57.10*
(٥٧-١٠)
57.10*************
وَمَا لَكُمْ اَلَّا تُنْفِقُوا فٖى سَبٖيلِ اللّٰهِ وَلِلّٰهِ مٖيرَاثُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ لَا يَسْتَوٖى مِنْكُمْ مَنْ اَنْفَقَ مِنْ قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ اُولٰئِكَ اَعْظَمُ دَرَجَةً مِنَ الَّذٖينَ اَنْفَقُوا مِنْ بَعْدُ وَقَاتَلُوا وَكُلًّا وَعَدَ اللّٰهُ الْحُسْنٰى وَاللّٰهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبٖيرٌ

57.10 - Ve mâ lekum ellâ tunfigû fi sebîlillâhi ve lillâhi mîrâsus semâvâti vel ard, lâ yestevî minkum men enfega min gablil fethı ve gâtel, ulâike ağzamu deraceten minellezîne enfegû min bağdu ve gâtelû, ve kullev ve adallâhul husnâ, vallâhu bimâ tağmelûne habîr.

57.10 - Neden siz Allâh yolunda harcamayasınız ki? Göklerin ve yerin mirâsı zaten Allâh'ındır. Elbette içinizden (Mekke'nin) feth(in)den önce (Hak yolunda) harcayan ve savaşan(lar, ötekilerle) bir olmaz. Onların derecesi, sonradan infâk eden ve savaşanlardan daha büyüktür. Bununla beraber Allâh hepsine de (gerek fetihten önce, gerek fetihten sonra infâk eden ve savaşan müslümanlara) en güzel sonucu va'detmiştir. Allâh, yaptıklarınızı haber almaktadır.

 rtfSndPly*57.11*
(٥٧-١١)
57.11*************
مَنْ ذَا الَّذٖى يُقْرِضُ اللّٰهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ اَجْرٌ كَرٖيمٌ

57.11 - Men zellezî yugrıdullâhe gardan hasenen feyudâıfehû lehû ve lehû ecrun kerîm.

57.11 - Kimdir o, Allah'a güzel bir borç verecek olan ki, Allâh da onun verdiğini kat kat artırsın ve onun için değerli bir mükâfât da versin?

 rtfSndPly*57.12*
(٥٧-١٢)
57.12*************
يَوْمَ تَرَى الْمُؤْمِنٖينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ يَسْعٰى نُورُهُمْ بَيْنَ اَيْدٖيهِمْ وَبِاَيْمَانِهِمْ بُشْرٰیكُمُ الْيَوْمَ جَنَّاتٌ تَجْرٖى مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ خَالِدٖينَ فٖيهَا ذٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظٖيمُ

57.12 - Yevme teral mué'minîne vel mué'minati yes'â nûruhum beyne eydîhim ve bieymânihim buşrâkumul yevme cennâtun tecrî min tahtihel enhâru hâlidîne fîhâ, zâlike huvel fevzul azîm.

57.12 - O gün inanan erkekleri ve inanan kadınları; ışıkları, önlerinde ve sağlarında koşar durumda görürsün. (Kendilerine): "Bugün müjdeniz, altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacağınız cennetlerdir." (denilir). İşte büyük başarı budur!

 rtfSndPly*57.13*
(٥٧-١٣)
57.13*************
يَوْمَ يَقُولُ الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ لِلَّذٖينَ اٰمَنُوا انْظُرُونَا نَقْتَبِسْ مِنْ نُورِكُمْ قٖيلَ ارْجِعُوا وَرَاءَكُمْ فَالْتَمِسُوا نُورًا فَضُرِبَ بَيْنَهُمْ بِسُورٍ لَهُ بَابٌ بَاطِنُهُ فٖيهِ الرَّحْمَةُ وَظَاهِرُهُ مِنْ قِبَلِهِ الْعَذَابُ

57.13 - Yevme yegûlul munâfigûne vel munâfigâtu lillezîne âmenunzurûnâ nagtebis min nûrikum gîlerciû verâekum feltemisû nûrâ, fedurıbe beynehum bisûril lehû bâb, bâtınuhû fîhir rahmetu ve zâhiruhû min gıbelihil azâb.

57.13 - O gün münâfık erkekler ve münâfık kadınlar (cennete gitmekte olan) mü'minlere derler ki: "Bize bakın da sizin nurunuzdan yararlanalım." Onlara: "Arkanıza dönün de nur arayın!" denilir. Aralarına kapılı bir sur çekilir ki, onun içinde rahmet vardır, dış yönünde de azâb.

 rtfSndPly*57.14*
(٥٧-١٤)
57.14*************
يُنَادُونَهُمْ اَلَمْ نَكُنْ مَعَكُمْ قَالُوا بَلٰى وَلٰكِنَّكُمْ فَتَنْتُمْ اَنْفُسَكُمْ وَتَرَبَّصْتُمْ وَارْتَبْتُمْ وَغَرَّتْكُمُ الْاَمَانِىُّ حَتّٰى جَاءَ اَمْرُ اللّٰهِ وَغَرَّكُمْ بِاللّٰهِ الْغَرُورُ

57.14 - Yunâdûnehum elem nekum meakum, gâlû belâ ve lâkinnekum fetentum enfusekum ve terabbastum vertebtum ve ğarratkumul emâniyyu hattâ câe emrullâhi ve ğarrakum billâhil ğarûr.

57.14 - (Münâfıklar) onlara seslenirler: "Biz de sizinle beraber değil miydik?" (Mü'minler) derler ki: "Evet ama, siz kendi canlarınıza kötülük ettiniz, beklediniz (hemen tevbe etmediniz) kuşkulandınız, kuruntular sizi aldattı. Allâh'ın emri (ölüm) gelinceye kadar (böyle hareket ettiniz,) o çok aldatıcı (şeytân,) sizi Allâh(ın affı) ile aldattı."

 rtfSndPly*57.15*
(٥٧-١٥)
57.15*************
فَالْيَوْمَ لَا يُؤْخَذُ مِنْكُمْ فِدْيَةٌ وَلَا مِنَ الَّذٖينَ كَفَرُوا مَاْوٰیكُمُ النَّارُ هِىَ مَوْلٰیكُمْ وَبِئْسَ الْمَصٖيرُ

57.15 - Felyevme lâ yué'hazu minkum fidyetuv ve lâ minellezîne keferû, meé'vâkumunnâr, hiye mevlâkum, ve bié'sel masîr.

57.15 - Bugün artık ne sizden, ne de inkâr edenlerden fidye alınmaz, varacağınız yer ateştir. Sizin layığınız odur. Ne kötü gidilecek yerdir orası!

 rtfSndPly*57.16*
(٥٧-١٦)
57.16*************
اَلَمْ يَاْنِ لِلَّذٖينَ اٰمَنُوا اَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللّٰهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا يَكُونُوا كَالَّذٖينَ اُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلُ فَطَالَ عَلَيْهِمُ الْاَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَكَثٖيرٌ مِنْهُمْ فَاسِقُونَ

57.16 - Elem yeé'ni lillezîne âmenû en tahşea gulûbuhum lizikrillâhi ve mâ nezele minel haggı ve lâ yekûnû kellezîne ûtulkitâbe min gablu fetâle aleyhimul emedu fegaset gulûbuhum, ve kesîrum minhum fâsigûn.

57.16 - İnananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki kalbleri Allâh'ın Zikrine ve inen hakka saygı duysun ve bundan önce kendilerine Kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmekle kalbleri katılaşmış, çoğu da yoldan çıkmış kimseler gibi olmasınlar?

 rtfSndPly*57.17*
(٥٧-١٧)
57.17*************
اِعْلَمُوا اَنَّ اللّٰهَ يُحْيِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْاٰيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ

57.17 - İğlemû ennallâhe yuhyil arda bağde mevtihâ, gad beyyennâ lekumul âyâti leallekum tağgılûn.

57.17 - Biliniz ki Allâh yeri, ölümünden sonra diriltir. Belki aklınızı kullanırsınız diye size âyetleri açıkladık.

 rtfSndPly*57.18*
(٥٧-١٨)
57.18*************
اِنَّ الْمُصَّدِّقٖينَ وَالْمُصَّدِّقَاتِ وَاَقْرَضُوا اللّٰهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعَفُ لَهُمْ وَلَهُمْ اَجْرٌ كَرٖيمٌ

57.18 - İnnel mussaddigîne vel mussaddigâti ve agradullâhe gardan hasenen yudâafu lehum ve lehum ecrun kerîm.

57.18 - Sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar ve Allah'a güzel borç verenler, işte onlara, (verdikleri), kat kat yapılır ve onlar için değerli bir mükâfât da vardır.

 rtfSndPly*57.19*
(٥٧-١٩)
57.19*************
وَالَّذٖينَ اٰمَنُوا بِاللّٰهِ وَرُسُلِهٖ اُولٰئِكَ هُمُ الصِّدّٖيقُونَ وَالشُّهَدَاءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ اَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ وَالَّذٖينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِاٰيَاتِنَا اُولٰئِكَ اَصْحَابُ الْجَحٖيمِ

57.19 - Vellezîne âmenû billâhi ve rusulihî ulâike humus sıddîgûne veş şuhedâu ınde rabbihim, lehum ecruhum ve nûruhum, vellezîne keferû ve kezzebû biâyâtinâ ulâike ashâbul cahîm.

57.19 - Allah'a ve elçilerine inananlar (yok mu) işte Rableri yanında, sıddikler (çok doğru olanlar) ve şehidler onlardır. Onların mükâfâtları ve nurları vardır. İnkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlar(a gelince), onlar da cehennem halkıdır.

 rtfSndPly*57.20*
(٥٧-٢٠)
57.20*************
اِعْلَمُوا اَنَّمَا الْحَيٰوةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزٖينَةٌ وَتَفَاخُرٌ بَيْنَكُمْ وَتَكَاثُرٌ فِى الْاَمْوَالِ وَالْاَوْلَادِ كَمَثَلِ غَيْثٍ اَعْجَبَ الْكُفَّارَ نَبَاتُهُ ثُمَّ يَهٖيجُ فَتَرٰیهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَكُونُ حُطَامًا وَفِى الْاٰخِرَةِ عَذَابٌ شَدٖيدٌ وَمَغْفِرَةٌ مِنَ اللّٰهِ وَرِضْوَانٌ وَمَا الْحَيٰوةُ الدُّنْيَا اِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ

57.20 - İğlemû ennemel hayâtud dunyâ leıbuv ve lehvuv ve zînetuv ve tefâhurum beynekum ve tekâsurun fil emvâli vel evlâd, kemeseli ğaysin ağcebel kuffâra nebâtuhû summe yehîcu feterâhu musferran summe yekûnu hutâmâ, ve fil âhırati azâbun şedîduv ve mağfiratum minallâhi ve rıdvân, ve mel hayâtud dunyâ illâ metâul ğurûr.

57.20 - Bilin ki dünyâ hayâtı bir oyun, eğlence, süs, kendi aranızda övünme mal ve evlâd çoğaltma yarışıdır. Tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Âhirette ise çetin bir azâb; Allah'tan mağfiret ve rızâ vardır. Dünyâ hayâtı aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.

 rtfSndPly*57.21*
(٥٧-٢١)
57.21*************
سَابِقُوا اِلٰى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْاَرْضِ اُعِدَّتْ لِلَّذٖينَ اٰمَنُوا بِاللّٰهِ وَرُسُلِهٖ ذٰلِكَ فَضْلُ اللّٰهِ يُؤْتٖيهِ مَنْ يَشَاءُ وَاللّٰهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظٖيمِ

57.21 - Sâbigû ilâ mağfiratim mir rabbikum ve cennetin arduhâ keardıs semâi vel ardı uıddet lillezîne âmenû billâhi ve rusulih, zâlike fadlullâhi yué'tîhi mey yeşâé', vallâhu zul fadlil azîm.

57.21 - (O halde siz), Rabbinizden bir mağfirete ve genişliği, gökle yerin genişliği gibi olup Allah'a ve elçilerine inananlar için hazırlanmış bulunan bir cennete koşun. İşte bu, Allâh'ın dilediğine vereceği lutfudur. Allâh, büyük lutuf sâhibidir.

 rtfSndPly*57.22*
(٥٧-٢٢)
57.22*************
مَا اَصَابَ مِنْ مُصٖيبَةٍ فِى الْاَرْضِ وَلَا فٖى اَنْفُسِكُمْ اِلَّا فٖى كِتَابٍ مِنْ قَبْلِ اَنْ نَبْرَاَهَا اِنَّ ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ يَسٖيرٌ

57.22 - Mâ esâbe mim musîbetin fil ardı ve lâ fî enfusikum illâ fî kitâbim min gabli en nebreehâ, inne zâlike alallâhi yesîr.

57.22 - Ne yerde ne de kendi canlarınızda meydana gelen hiçbir musibet (âfet, hastalık) yoktur ki biz onu yaratmadan önce, bir Kitâpta (yazılmış ezeli bilgimizde tesbit edilmiş) olmasın. Doğrusu bu, Allâh'a kolaydır.

 rtfSndPly*57.23*
(٥٧-٢٣)
57.23*************
لِكَيْلَا تَاْسَوْا عَلٰى مَا فَاتَكُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا اٰتٰیكُمْ وَاللّٰهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ

57.23 - Likeylâ teé'sev alâ mâ fâtekum ve lâ tefrahû bimâ âtâkum, vallâhu lâ yuhıbbu kulle muhtâlin fehûr.

57.23 - (Başınıza gelecek olayları, önceden bir Kitaba yazdık) Ki elinizden çıkana üzülmeyesiniz ve (Allâh'ın) size verdiğiyle sevinip şımarmayasınız. Çünkü Allâh, kendini beğenip övünen kimseleri sevmez.

 rtfSndPly*57.24*
(٥٧-٢٤)
57.24*************
اَلَّذٖينَ يَبْخَلُونَ وَيَاْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ وَمَنْ يَتَوَلَّ فَاِنَّ اللّٰهَ هُوَ الْغَنِىُّ الْحَمٖيدُ

57.24 - Ellezîne yebhalûne ve yeé'murûnen nâse bil buhl, ve men yetevelle feinnallâhe huvel ğaniyyul hamîd.

57.24 - Onlar cimrilik edip insanlara da cimriliği emrederler. Kim (Allâh yolunda harcamaktan) yüz çevirirse (bilsin ki) Allâh, zengindir, övgüye lâyıktır.

 rtfSndPly*57.25*
(٥٧-٢٥)
57.25*************
لَقَدْ اَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَاَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمٖيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَاَنْزَلْنَا الْحَدٖيدَ فٖيهِ بَاْسٌ شَدٖيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللّٰهُ مَنْ يَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيْبِ اِنَّ اللّٰهَ قَوِىٌّ عَزٖيزٌ

57.25 - Legad erselnâ rusulenâ bil beyyinâti ve enzelnâ meahumul kitâbe vel mîzâne liyegûmen nâsu bilgıst, ve enzelnel hadîde fîhi beé'sun şedîduv ve menâfiu linnâsi ve liyağlemallâhu mey yensuruhû ve rusulehû bilğayb, innallâhe gaviyyun azîz.

57.25 - Andolsun biz elçilerimizi açık kanıtlarla gönderdik ve onlarla beraber Kitabı ve (adâlet) ölçü(sün)ü indirdik ki insanlar adâleti yerine getirsinler. Ve kendisinde büyük bir kuvvet ve insanlara birçok yararlar bulunan demiri indirdik ki Allâh, kimin (ondan yararlanarak) gaybda (görmediği halde) kendisine ve elçilerine yardım edeceğini bilsin, (ortaya çıkarsın). Şüphesiz Allâh kuvvetlidir, dâimâ üstündür.

 rtfSndPly*57.26*
(٥٧-٢٦)
57.26*************
وَلَقَدْ اَرْسَلْنَا نُوحًا وَاِبْرٰهٖيمَ وَجَعَلْنَا فٖى ذُرِّيَّتِهِمَا النُّبُوَّةَ وَالْكِتَابَ فَمِنْهُمْ مُهْتَدٍ وَكَثٖيرٌ مِنْهُمْ فَاسِقُونَ

57.26 - Ve legad erselnâ nûhav ve ibrâhîme ve cealnâ fî zurriyyetihimen nubuvvete vel kitâbe feminhum muhted, ve kesîrum minhum fâsigûn.

57.26 - Andolsun, Nûh'u ve İbrâhim'i elçi gönderdik, peygamberliği ve Kitabı bunların zürriyetleri arasına koyduk. Onlardan doğru yolda olanlar da vardır, ama onlardan çoğu yoldan çıkmıştır.

 rtfSndPly*57.27*
(٥٧-٢٧)
57.27*************
ثُمَّ قَفَّيْنَا عَلٰى اٰثَارِهِمْ بِرُسُلِنَا وَقَفَّيْنَا بِعٖيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَاٰتَيْنَاهُ الْاِنْجٖيلَ وَجَعَلْنَا فٖى قُلُوبِ الَّذٖينَ اتَّبَعُوهُ رَاْفَةً وَرَحْمَةً وَرَهْبَانِيَّةً ابْتَدَعُوهَا مَا كَتَبْنَاهَا عَلَيْهِمْ اِلَّا ابْتِغَاءَ رِضْوَانِ اللّٰهِ فَمَا رَعَوْهَا حَقَّ رِعَايَتِهَا فَاٰتَيْنَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا مِنْهُمْ اَجْرَهُمْ وَكَثٖيرٌ مِنْهُمْ فَاسِقُونَ

57.27 - Summe gaffeynâ alâ âsârihim birusulinâ ve gaffeynâ biîsebni meryeme ve âteynâhul incîle ve cealnâ fî gulûbillezînet tebeûhu raé'fetev ve rahmeh, ve rahbâniyyete nibtedeûhâ mâ ketebnâhâ aleyhim illebtiğâe rıdvânillâhi femâ raavhâ hagga riâyetihâ, feâteynellezîne âmenû minhum ecrahum, ve kesîrum minhum fâsigûn.

57.27 - Sonra bunların peşinden ardarda elçilerimizi gönderdik. Meryem oğlu Îsâ'yı da onların ardına kattık; ona İncil'i verdik ve ona uyanların kalblerine şefkat ve merhamet koyduk. İcâdettikleri ruhbanlığı, biz onlara yazmamıştık, yalnız Allâh'ın rızâsını kazanmak için kendiliklerinden uyguladılar ama ona gereği gibi uymadılar. Biz de onlardan imân edenlere mükâfâtlarını verdik. Fakat onlardan birçoğu da yoldan çıkmıştır.

 rtfSndPly*57.28*
(٥٧-٢٨)
57.28*************
يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَاٰمِنُوا بِرَسُولِهٖ يُؤْتِكُمْ كِفْلَيْنِ مِنْ رَحْمَتِهٖ وَيَجْعَلْ لَكُمْ نُورًا تَمْشُونَ بِهٖ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَحٖيمٌ

57.28 - Yâ eyyuhellezîne âmenut tegullâhe ve âminû birasûlihî yué'tikum kifleyni mir rahmetihî ve yec'al lekum nûran temşûne bihî ve yağfir lekum, vallâhu ğafûrur rahîm.

57.28 - Ey inananlar, Allâh'tan korkun, O'nun Elçisine inanın ki size rahmetinden iki pay versin, sizin için ışığında yürüyeceğiniz bir nur yaratsın ve sizi bağışlasın. Allâh çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

 rtfSndPly*57.29*
(٥٧-٢٩)
57.29*************
لِئَلَّا يَعْلَمَ اَهْلُ الْكِتَابِ اَلَّا يَقْدِرُونَ عَلٰى شَیْءٍ مِنْ فَضْلِ اللّٰهِ وَاَنَّ الْفَضْلَ بِيَدِ اللّٰهِ يُؤْتٖيهِ مَنْ يَشَاءُ وَاللّٰهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظٖيمِ

57.29 - Liellâ yağleme ehlul kitâbi ellâ yagdirûne alâ şey'im min fadlillâhi ve ennel fadle biyedillâhi yué'tîhi mey yeşâé', vallâhu zul fadlil azîm.

57.29 - Böylece Kitap ehli, kendilerinin, Allâh'ın lutfundan hiçbir şeye mâlik olmadıklarını, bütün lutfun, Allâh'ın elinde olduğunu, onu dilediğine vereceğini bilmezlik etmesinler. Allâh, büyük lutuf sâhibidir.

418 yorum:

1 – 200 / 418   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

Aw, this was a really good post. Spending some time and actual
effort to generate a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and
never manage to get anything done.

Also visit my web page ... hosting24 coupon

Adsız dedi ki...

Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other websites?

I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information.
I know my viewers would appreciate your work.
If you are even remotely interested, feel free to send me
an email.

Also visit my web site - The Tribez Cheats

Adsız dedi ki...

This article will assist the internet people for creating new web site or even a weblog from start to end.


my web blog catchy pest control company names

Adsız dedi ki...

If you are going for most excellent contents like me, only pay a quick visit this website every day because it gives feature
contents, thanks

Also visit my web site :: Jewel Epic Hack

Adsız dedi ki...

Normally I don't learn article on blogs, but I would like to
say that this write-up very compelled me to take a look at and do it!

Your writing taste has been surprised me.
Thanks, very nice article.

Also visit my web-site - ghana online dating Scams

Adsız dedi ki...

Magnificent beat ! I wish to apprentice while you
amend your web site, how can i subscribe for a blog website?

The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your
broadcast offered bright clear idea

Visit my weblog :: Mots fleches gratuit

Adsız dedi ki...

It's genuinely very complicated in this busy life to listen news on TV,
therefore I only use world wide web for that reason, and obtain the latest information.Feel free to surf to my site :: betting sites

Adsız dedi ki...

Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to make a good article…
but what can I say… I put things off a lot and never seem to get anything done.


Also visit my blog post :: main keyword

Adsız dedi ki...

Having read this I thought it was very enlightening.
I appreciate you finding the time and energy to put
this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments.

But so what, it was still worth it!

My web page: samsung galaxy indulge - black (metropcs)

Adsız dedi ki...

Your style is unique in comparison to other folks I've read
stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity,
Guess I will just bookmark this blog.

My page :: online shopping list organizer

Adsız dedi ki...

I am really thankful to the owner of this web site
who has shared this great paragraph at at this place.

Feel free to visit my web page :: gaming headset reviews

Adsız dedi ki...

While perform Your Sims Free Play sport, a few avid gamers realize its difficult to be successful in playing this kind of FreePlay sport.

Worry you can forget because at this point,
there exists a instrument which in turn can assist you achieve success within this online game which
can be via getting this.The Sims Free Play Cheats Tool.
With this particular hacking device, it is possible
to receive endless points and also limitless simoleons which are important inside
participating in this specific game at no cost. The whole
lot is not hard in addition to programmed. Absolutely no jailbreak is required and also you
don’t ought to invest an important amount of money. The
process of asking for and by using this tool will be not too difficult.http://carlislechief.com/sims-free-play-cheats-tool-newest-updated-march-1-2014/

Look into my web-site The Sims FreePlay Cheats

Adsız dedi ki...

With.Castle Clash Hack
Toolyour ingenuity can certainly grow. Just think exactly what do you are doing along
with your empire as well as army along with unlimited means.
Together with.Castle Clash Hack toolit is possible to have got limitless Gold, Gem stones,
Mana or perhaps Discover just about all Renovations in addition to Properties.
Most you need to do will be operate.Castle
Clash Hack Tool, enter in number of what you need and still
have enjoyable. This hack into provides intelligent messages.Castle Clash Hack Tool can
be obtained for many Operating system, iOS units or perhaps web browser.

http://swbella.com/castle-clash-hack-update-march-18-2014/

Adsız dedi ki...

Hello most Fearless Frontier players. We've built fresh chop application because of this wonderful video game!.Brave Frontier Hack tool is made for many Android
mobile phone and also iOS gadgets.Brave Frontier Hack Tool have 4 operates, which gives you Unrestricted
Rare metal, Jewels, Energy in addition to Industry Electricity.
Do you need function as the very best participant?
Only increase totally free Platinum or even Gemstones in your activity.Brave Frontier Hack Tool provides very easy software
and it's also really simple to operate. This particular coach is exclusive, since the algorythm had been
manufactured by us all. Absolutely no private info must take advantage of this chop instrument, you may use proxy
or perhaps protect safeguard to safeguard people gadget. Many
you should do is usually function.
http://swbella.com/brave-frontier-hack-tool-newest-update-march-17-2014/

Adsız dedi ki...

Most of the thoughts listed below are tips as well as hints on getting more precious metal, diamond jewelry and other sources.

Within a few occasions you’ll have all the gemstones as well as
loose change you will want extra proper back to give the finest
farm. Our ownHay Day cheats tend to be distinctive compared to some others; people won’t must be jailbroken to use your tips.
An individual won’t must fork out a new cent.
Diamonds would be the best forex in Hay Day Cheats
You can find ways to get additional gemstones and even free gemstones.

If you synchronize Facebook using the game,
you’ll obtain precious gems each a person climb an even.
People additionally find several diamonds with regard to logging with applying.Hay Day Cheats obtaining a video solution and viewing the trailers for a different video
gaming.
http://carlislechief.com/hay-day-cheats-hack-tool-newest-updated-march-5-2014/

Adsız dedi ki...

Hello, Neat post. There is a problem together with
your web site in web explorer, could check this? IE still is
the marketplace chief and a large section of folks will pass
over your wonderful writing because of this problem.


Also visit my site: Geld Verdienen

Adsız dedi ki...

My brother recommended I might like this blog.
He used to be totally right. This put up truly made my day.
You cann't consider just how much time I had spent for
this info! Thank you!

my webpage: Geld Verdienen

Adsız dedi ki...

This design is steller! You certainly know how to keep a
reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!)
Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!

Here is my weblog: Diamonds Dash Cheat (www.youtube.com)

Adsız dedi ki...

I don't comment, but after reading a few of the remarks on this page "57 HADİD SURESİ".
I do have 2 questions for you if you do not mind. Is it simply me or does it look as if
like some of the remarks appear like they are left by brain dead individuals?

:-P And, if you are posting at other online sites,
I would like to keep up with anything fresh you have to
post. Could you post a list of every one of all your social community pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?


Also visit my web site ... indietreggiai

Adsız dedi ki...

Please let me know if you're looking for a article author for your weblog.
You have some really good posts and I feel I would be a
good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd
really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an e-mail if interested. Thank you!


Also visit my site: lose weight with Green Coffee Fat Burn

Adsız dedi ki...

Hurrah, that's what I was exploring for, what a information!
present here at this weblog, thanks admin of this web page.


Here is my blog post - free abs tips

Adsız dedi ki...

Heey I know this is ߋff topic but I was wondering if you knew
of any widgets I could add to my Ьlog that automaticаlly taeet
my newest twitter updates. I've been looking for а plug-in like
this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience ѡіth
somethіng like thiѕ. Please let me know if you run into ɑnything.
I trulү enjoy readng your blog and I look forward to you new updates.


Also visit my աeb site: automated web scraping

Adsız dedi ki...

Wow! At last I got a blog from where I know how to genuinely obtain useful facts concerning my study and knowledge.


Also visit my webpage ... flight simulator

Adsız dedi ki...

Excellent post. I will be going through many of these issues
as well..

Also visit my blog :: event wristbands

Adsız dedi ki...

I am regular visitor, how are you everybody?
This article posted at this website is truly nice.


Here is my site Triche dragon city

Adsız dedi ki...

I was skeptical when my wife wanted to try it, But didn't stop her from performing it.
From Curiosity I tried it for couple of weeks until now and
I've misplaced almost 5 lbs and my wife who had been making
use of for nearly three months has misplaced nine lbs. What was interestin was I eat a
lot of pasta or noodles if positioned just before me.
We had been consuming Thai Drunken noodles which I would gobble up two plates and still eat
of my spouse plate and my youngsters, truly did say I am full soon after 1/4 th from the plate.
So my guess is makes you full. However the
crucial is always to take just before meals atleast 3o mins
ahead of your foods. It functions for me and my wife thus far.


Feel free to visit my website: insane home fat loss girl

Adsız dedi ki...

Good day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward
to new updates.

Feel free to visit my site: Ray Ban 2085

Adsız dedi ki...

Hello colleagues, its enormous article about tutoringand fully explained, keep it up
all the time.

Feel free to visit my blog post :: Deer Hunter 2014 Hack

Adsız dedi ki...

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have
found something which helped me. Thanks!

my webpage Cheap Nike Air Max 1

Adsız dedi ki...

I have been surfing on-line greater than three hours these days, but I by no means
found any attention-grabbing article like yours. It's beautiful price sufficient for me.
In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content as you did,
the net might be a lot more helpful than ever before.Take a look at my weblog :: Cheap Ray Ban

Adsız dedi ki...

Great beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site,
how can i subscribe for a weblog site? The account aided me a
applicable deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny transparent idea

Take a look at my web page; Nike Air Max 95

Adsız dedi ki...

I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway
keep up the excellent quality writing, it
is rare to see a nice blog like this one nowadays.

My web blog - Air Max 2013

Adsız dedi ki...

I'd like to thank you for the efforts you have put
in writing this site. I am hoping to check out the same
high-grade content by you in the future as well. In truth, your
creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now ;)

my website Nike Air Max Tn

Adsız dedi ki...

Valuable information. Fortunate me I found your web
site unintentionally, and I am shocked why this accident didn't happened in advance!
I bookmarked it.

Feel free to visit my page :: Nike Air Max 95

Adsız dedi ki...

We absolutely love your blog and find a lot of your post's to be precisely what I'm looking for.
Would you offer guest writers to write content
available for you? I wouldn't mind writing a post or elaborating on
most of the subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!


Here is my web site; Nike Air Max 2013

Adsız dedi ki...

I have been browsing on-line greater than three hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like
yours. It is lovely worth sufficient for me.

Personally, if all web owners and bloggers made excellent content as you probably
did, the internet can be a lot more useful than
ever before.

my blog post; Nike Air Max 2011 Womens

Adsız dedi ki...

Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention
that I've truly loved surfing around your blog posts. After all I'll
be subscribing on your feed and I am hoping you write once more soon!Here is my weblog; Nike Air Max 2009

Adsız dedi ki...

There is definately a great deal to learn about this topic.
I really like all of the points you've made.

Feel free to surf to my blog post ... Nike Air Max 2011 Womens

Adsız dedi ki...

I visited various websites except the audio quality for audio songs existing at this site is
in fact wonderful.

Here is my page; Nike Air Max 2009

Adsız dedi ki...

What's up everyone, it's my first go to see
at this web site, and article is genuinely fruitful in support of
me, keep up posting these articles or reviews.

my web-site :: Télécharger Lego The Hobbit

Adsız dedi ki...

It's remarkable designed for me to have a web site, which is helpful for my experience.
thanks admin

Also visit my web blog - Nike Air Max Tn

Adsız dedi ki...

Excellent web site you have got here.. It's difficult
to find quality writing like yours nowadays. I truly appreciate people
like you! Take care!!

Feel free to visit my page; Nike Air Max 2013

Adsız dedi ki...

If some one wants expert view regarding blogging and site-building then i propose him/her
to pay a visit this webpage, Keep up the good job.


Here is my blog ... Nike Air Max Tn

Adsız dedi ki...

You're so cool! I do not believe I've read
through something like this before. So wonderful to find someone with
original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up.

This web site is something that is required on the internet, someone with
some originality!

Feel free to surf to my weblog - Nike Air Max Tn

Adsız dedi ki...

Thanks for sharing your thoughts about maintain hair.
Regards

Also visit my web-site ... Nike Air Max 90

Adsız dedi ki...

Hi there friends, pleasant post and fastidious urging commented
at this place, I am actually enjoying by these.


Feel free to surf to my blog post ... Nike Air Max 1 Womens

Adsız dedi ki...

Hi there, just wanted to say, I enjoyed this post.
It was funny. Keep on posting!

Also visit my site ... Nike Air Max 90

Adsız dedi ki...

Highly energetic blog, I loved that bit. Will there be a part 2?


Also visit my homepage - Nike Air Max 95 Womens

Adsız dedi ki...

Thanks for finally talking about > "57 HADİD SURESİ" < Loved it!

Take a look at my blog Nike
Air Max 2009 Womens

Adsız dedi ki...

Great website. Lots of useful information here.

I'm sending it to some pals ans also sharing in delicious.
And certainly, thank you in your sweat!

My web page :: Nike Air Max 90 Womens

Adsız dedi ki...

I'm extremely impressed with your writing abilities and also with
the format in your weblog. Is that this a paid topic or did you modify it yourself?

Either way stay up the nice quality writing,
it is rare to peer a great weblog like this one nowadays..


Also visit my web blog; Nike Air Max 90 Cheap

Adsız dedi ki...

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS.

I don't understand the reason why I can't subscribe to
it. Is there anybody else getting the same RSS problems?
Anyone that knows the answer will you kindly respond?
Thanx!!

my web-site ... muscle toning supplements

Adsız dedi ki...

Wonderful blog! Do you have any tips for aspiring writers?
I'm hoping to start my own site soon but I'm a
little lost on everything. Would you recommend starting with
a free platform like Wordpress or go for a paid option?
There are so many choices out there that I'm totally confused ..
Any suggestions? Thanks!

my web site Simply Garcinia weight loss

Adsız dedi ki...

Undeniably consider that which you said. Your favourite reason seemed to be
on the internet the simplest factor to be aware of.
I say to you, I certainly get irked at the same time as other people consider
worries that they plainly do not know about. You controlled to hit the nail upon
the top and defined out the entire thing without having side-effects
, folks can take a signal. Will probably be again to get more.
Thank you

Feel free to surf to my blog; Rev Test and Advanced Test o boost (www.5hdwallpapers.com)

Adsız dedi ki...

I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion,
if all website owners and bloggers made good content as
you did, the internet will be much more useful than ever before.


Review my web blog; body weight exercises for weight loss

Adsız dedi ki...

certainly like your web site however you have to test the
spelling on quite a few of your posts. A number of them are
rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality on the other hand I will surely come
back again.

Here is my web site :: Rev Test Muscle Builder

Adsız dedi ki...

I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found
any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
Personally, if all site owners and bloggers made good
content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.


my homepage women muscle toning

Adsız dedi ki...

I will immediately take hold of your rss as I can not find
your e-mail subscription link or newsletter service.

Do you've any? Please permit me know so that I could subscribe.
Thanks.

My blog ... Nike Air Max 2011

Adsız dedi ki...

Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog
website? The account aided me a acceptable deal.

I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright
clear concept

Also visit my website :: Nike Air Max Kids

Adsız dedi ki...

Greetings, There's no doubt that your web site might be having browser
compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it's
got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a
quick heads up! Other than that, fantastic site!

Also visit my site Nike Air Max 2013 Womens

Adsız dedi ki...

Article writing is also a excitement, if you know after that
you can write or else it is complex to write.

my blog Rev Test (http://nordicspaces.com/conference-shows-power-of-nordic-perspective)

Adsız dedi ki...

Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup.

Do you have any solutions to stop hackers?

My homepage - Rev Test muscle builder

Adsız dedi ki...

Hi, after reading this awesome post i am as well happy to share my knowledge here
with colleagues.

My web page: Rev Test Reviews [Http://Taryn-Leigh.Blogspot.Dk/2012/08/Our-Wedding-Ceremony.Html]

Adsız dedi ki...

Nice answers in return of this matter with solid arguments and describing everything
concerning that.

Visit my homepage ... Nike Air Max Tn Womens

Adsız dedi ki...

I'd like to thank you for the efforts you've put in writing
this blog. I really hope to check out the same high-grade
content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now ;)

Also visit my site; best exercises to lose weight

Adsız dedi ki...

whoah this weblog is great i like reading your posts. Stay up the good work!
You realize, many individuals are hunting round for this info, you could aid them greatly.


Visit my homepage ... Nike Air Max 2013 Womens

Adsız dedi ki...

Nice blog here! Also your web site loads up very fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link
to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

My blog muscle tone is

Adsız dedi ki...

You can definitely see your enthusiasm in the work you write.
The world hopes for more passionate writers such as you who
are not afraid to mention how they believe.
At all times go after your heart.

my webpage - toning muscle workout

Adsız dedi ki...

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
be really something which I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward
for your next post, I will try to get the hang of it!

Here is my page; Rev Test reviews

Adsız dedi ki...

Hi there! I know this is kinda off topic but I'd
figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring
a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as
yours and I believe we could greatly benefit from each other.

If you're interested feel free to send me an e-mail.

I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the
way!

my page: Rev Test muscle builder (msgame.org.ua)

Adsız dedi ki...

Amazing! Its actually remarkable paragraph, I have got much
clear idea regarding from this paragraph.

Look at my web blog ... the best exercises to lose weight

Adsız dedi ki...

Peculiar article, just what I needed.

My homepage tummy toning exercises for women

Adsız dedi ki...

Why users still use to read news papers when in this technological globe all
is presented on net?

Stop by my blog weight training exercises

Adsız dedi ki...

Useful info. Lucky me I discovered your site by chance, and
I'm surprised why this coincidence didn't happened
earlier! I bookmarked it.

Here is my web-site :: toning workouts

Adsız dedi ki...

Terrific post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
Cheers!

Look into my web page - Rev Test testosterone supplement (fotostuenti.info)

Adsız dedi ki...

Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would
be okay. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.


My webpage; the best exercises to lose weight

Adsız dedi ki...

Good site you have here.. It's difficult to find good quality
writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
Take care!!

Here is my web site - Rev Test testosterone supplement (http://hd-rulez.info)

Adsız dedi ki...

If you want to obtain a great deal from this paragraph then you have to apply such
methods to your won weblog.

Feel free to visit my webpage: Rev Test reviews (howto-simplify.Com)

Adsız dedi ki...

Write more, thats all I have to say. Literally, it
seems as though you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could
be giving us something informative to read?

Feel free to visit my site Muscle tone Supplements

Adsız dedi ki...

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.Review my webpage: Tummy Toning Exercises For women

Adsız dedi ki...

With havin so much content and articles
do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
My blog has a lot of completely unique content I've either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web
without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped
off? I'd certainly appreciate it.

Also visit my web site :: Define muscle tone

Adsız dedi ki...

Article writing is also a fun, if you be acquainted with
after that you can write or else it is complicated to write.


Also visit my web blog; define muscle tone

Adsız dedi ki...

Excellent blog post. I absolutely appreciate this site. Thanks!


my web blog ... exercises to lose weight

Adsız dedi ki...

For newest news you have to pay a quick visit the web and
on web I found this web site as a finest web page for latest updates.


Here is my blog ... Body Toning Exercises For Women

Adsız dedi ki...

Please let me know if you're looking for a article author for your
weblog. You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an email if interested. Thanks!

Here is my website: Rev Test reviews

Adsız dedi ki...

It's truly very complex in this full of activity life to listen
news on Television, so I just use world wide web for that purpose, and get the hottest information.


Also visit my web-site ... the best exercises for weight loss

Adsız dedi ki...

Today, I went to the beach front with my children.
I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the
shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally
off topic but I had to tell someone!

Also visit my blog ... best muscle building supplement

Adsız dedi ki...

I really like what you guys are up too. This sort of clever work and reporting!
Keep up the superb works guys I've incorporated you guys to my blogroll.


my web blog muscle tone supplements

Adsız dedi ki...

Hi there, I discovered your web site by way of Google at the same time as searching for a related matter, your website got
here up, it seems to be good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, simply became alert to your weblog thru Google, and found that it
is truly informative. I'm going to watch out for brussels.

I'll be grateful should you continue this in future.
Many folks might be benefited out of your writing. Cheers!


my website; best muscle toning supplements

Adsız dedi ki...

A motivating discussion is worth comment. I do think
that you ought to publish more on this topic, it
may not be a taboo subject but usually people don't talk about these issues.

To the next! Cheers!!

my site ... Rev Test reviews (www.dodoshare.com)

Adsız dedi ki...

Have you ever thought about adding a little bit
more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all.
However think about if you added some great visuals or
videos to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips, this site could certainly be one of the greatest in its field.
Wonderful blog!

Stop by my homepage: muscle toning exercises women

Adsız dedi ki...

Ridiculous quest there. What happened after?
Take care!

Here is my web page Rev Test reviews (pogoscrabble.info)

Adsız dedi ki...

That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.
Short but very accurate info… Thanks for sharing this one.
A must read post!

Stop by my web blog: weight training exercise

Adsız dedi ki...

Hi there to every one, the contents existing at this site are in fact awesome for
people experience, well, keep up the good work fellows.


Also visit my webpage ... muscle toning exercises for women

Adsız dedi ki...

Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It really helpful & it helped me out a
lot. I hope to provide something again and help others like you
helped me.

Feel free to visit my web page ... lose weight with exercise

Adsız dedi ki...

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the
rest of the website is really good.

My website Rev Test muscle booster

Adsız dedi ki...

I've been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area .
Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
Studying this information So i am satisfied to exhibit that I've an incredibly just right uncanny
feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot unquestionably
will make certain to do not fail to remember this site and provides it a
look regularly.

my blog: Rev Test testosterone supplement [www.carameleggpudding.com]

Adsız dedi ki...

Terrific work! That is the kind of info that are meant to
be shared across the internet. Disgrace on Google for now not positioning this
post higher! Come on over and visit my website . Thank
you =)

Here is my page - Rev Test Muscle builder (Http://funkywedding.blogspot.co.nz/2013/06/1-giveaway.Html)

Adsız dedi ki...

What's up friends, its fantastic post regarding tutoringand entirely defined,
keep it up all the time.

Stop by my weblog :: workout plans

Adsız dedi ki...

It's fantastic that you are getting thoughts from this post as well as from our
argument made here.

My blog: the best exercise to lose weight

Adsız dedi ki...

Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to
get that "perfect balance" between user friendliness and visual appearance.
I must say you have done a awesome job with this.

Also, the blog loads extremely fast for me on Opera.

Exceptional Blog!

my web page - what is the best exercise for weight loss

Adsız dedi ki...

I am no longer positive the place you're getting your information, however good topic.

I needs to spend a while learning much more or working out more.
Thanks for fantastic info I was searching for this info for my mission.


Also visit my web-site - Rev Test testosterone
supplement (http://games.muratigames.com.br/profile/anstable)

Adsız dedi ki...

I am really enjoying the theme/design of your site.

Do you ever run into any web browser compatibility issues?
A couple of my blog audience have complained about
my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
Do you have any ideas to help fix this issue?

Here is my web-site: exercise for weight loss

Adsız dedi ki...

Hi, of course this piece of writing is truly good and I have
learned lot of things from it regarding blogging. thanks.


Here is my web blog; Rev Test review - pr5bookmarks.com,

Adsız dedi ki...

When some one searches for his required thing, so he/she desires to be available that in detail,
so that thing is maintained over here.

Also visit my web blog - Rev Test testosterone supplement (www.spolecznosciowo.beskidy.pl)

Adsız dedi ki...

Many thanks for sharing such terrific informations with us, i cherish it.

I just intended to leave a comment in your guestbook and
state: Sustain the good work!

Here is my webpage; vermont Seo

Adsız dedi ki...

Fastidious answer back in return of this question with real
arguments and describing all on the topic of that.


Feel free to visit my website Rev Test

Adsız dedi ki...

Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to create a top notch
article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get nearly anything done.


Here is my homepage clear pores south africa

Adsız dedi ki...

If you are going for finest contents like I do, just go to see this website daily since it provides feature contents, thanks

Feel free to surf to my web page; angry birds epic cheat|angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

This is a topic that's near to my heart... Many thanks! Exactly where
are your contact details though?

My web-sitehere yahoo hacker, yahoohackerdownload.blogspot.Com,

Adsız dedi ki...

side of your Paypal news. verify a station does with your online shopping.
When you admit, the night earlier or are away of your plan and set about to draw visitors to your make up one's mind!
Do not judge a logical argument that could set you.
The close time you are Michael Kors Bags Outlet versatile commerce campaigns that you take
no issue on some ain factors. learned which treat suits
your inevitably. Don't draw a blank that solid customers is
belongings them concord to e-mails and interaction them and add enigma and added panache to get the best bestways practicable.

hither you faculty be able to

Adsız dedi ki...

I always used to read article in news papers but now as I am a user
of net thus from now I am using net for content, thanks to
web.

Here is my webpage: angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.
Any tips?

Also visit my web site angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

You really make it seem really easy with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing which I think I might never understand.
It seems too complicated and very huge for me. I'm having a look forward to
your next put up, I'll try to get the hang of it!


my web-site angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.

Any feed-back would be greatly appreciated.


Take a look at my blog post; angry birds epic cheat|angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

I'm gone to convey my little brother, that he should also go to see
this website on regular basis to take updated from latest reports.


my blog; angry birds epic hack Free cheat Tool

Adsız dedi ki...

Attractive element of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire actually loved account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing on your augment and even I
fulfillment you get entry to constantly fast.


Feel free to visit my blog post ... angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are
added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment.
There has to be a way you can remove me from that service?
Thanks a lot!

Also visit my page angry birds epic hack Free Hack Tool

Adsız dedi ki...

Greetings, I do think your site could possibly be having
web browser compatibility problems. When
I take a look at your website in Safari,
it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping
issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
Besides that, fantastic blog!

Also visit my webpage angry birds epic cheats tool

Adsız dedi ki...

Hi, this weekend is nice in support of me, because this moment
i am reading this impressive educational piece of writing here at my house.


Feel free to visit my website - angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

Having read this I thought it was extremely informative.
I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together.
I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.
But so what, it was still worth it!

Review my web site; angry birds epic cheat|angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup?

I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet savvy so I'm not 100% certain.
Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
Thank you

Visit my weblog - Download angry birds epic hack tool Free

Adsız dedi ki...

My spouse and I stumbled over here from a different web address and thought I might check things out.

I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page again.


Here is my web site: angry birds epic cheats tool

Adsız dedi ki...

Hello, everything is going well here and ofcourse every one is
sharing data, that's actually excellent, keep up writing.

Take a look at my weblog angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

Hi, constantly i used to check blog posts here in the early hours in the break of day, since i love to gain knowledge of more and more.


Have a look at my blog - angry birds epic

Adsız dedi ki...

Hi, Neat post. There's a problem with your website in web explorer, might test this?
IE still is the marketplace chief and a huge section of other people will miss your magnificent writing because of this
problem.

Check out my weblog ... angry birds epic hacks

Adsız dedi ki...

Woah! I'm really loving the template/theme of this website.

It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance" between user friendliness and appearance.
I must say that you've done a superb job with this.
Additionally, the blog loads very fast for me on
Firefox. Exceptional Blog!

My blog post Download angry birds epic hack tool Free

Adsız dedi ki...

You need to be a part of a contest for one of the
highest quality websites on the net. I most certainly will highly recommend this
website!

my webpage - angry birds epic hacks

Adsız dedi ki...

We stumbled over here coming from a different website and thought I might check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to finding
out about your web page again.

my web page: Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

Greetings! Very helpful advice in this particular article!
It is the little changes that produce the most significant changes.

Thanks a lot for sharing!

Review my weblog - angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

You made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.


My webpage - angry birds epic

Adsız dedi ki...

My brother suggested I might like this web site. He was totally right.
This post actually made my day. You can not imagine
just how much time I had spent for this information!

Thanks!

my webpage ... angry birds epic

Adsız dedi ki...

It's going to be ending of mine day, except before finish I am reading this impressive article to improve my know-how.


My web site ... angry birds epic hack tool

Adsız dedi ki...

What's up to all, how is all, I think every one
is getting more from this web site, and your views are good in
support of new people.

My web blog: angry birds epic

Adsız dedi ki...

I got this website from my friend who told me on the topic of this web site
and at the moment this time I am browsing this site and reading very informative articles here.


Feel free to visit my webpage; angry birds epic hack Free cheat Tool

Adsız dedi ki...

I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you
make this web site yourself? Please reply back as I'm hoping to create my own blog and would love to
know where you got this from or just what the theme is called.
Cheers!

Feel free to surf to my web-site :: angry birds epic cheats tool

Adsız dedi ki...

I enjoy what you guys are usually up too.
This sort of clever work and reporting! Keep up the great works guys I've included you guys
to our blogroll.

Also visit my webpage; angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

I'm very pleased to discover this page. I want to
to thank you for ones time just for this fantastic read!!
I definitely loved every part of it and i also have you saved to fav to check out new stuff
on your website.

Feel free to visit my blog: Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

I appreciate, result in I discovered exactly what I used to be taking
a look for. You've ended my four day lengthy hunt!
God Bless you man. Have a nice day. Bye

My website - angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

My partner and I stumbled over here from a different website and thought I might as well check things out.

I like what I see so now i'm following you. Look forward to
exploring your web page yet again.

Here is my blog post :: angry birds epic cheat|angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

Hi, every time i used to check web site posts here early in the daylight, since i love to gain knowledge of more and more.


my site - angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

Please let me know if you're looking for a article writer
for your site. You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load
off, I'd really like to write some articles for your blog in
exchange for a link back to mine. Please shoot me an
e-mail if interested. Regards!

My web page - angry birds epic hack tool

Adsız dedi ki...

Hi, I do believe this is an excellent web site.
I stumbledupon it ;) I may return yet again since I book marked
it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help
others.

Also visit my web-site; angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

It's actually a cool and useful piece of information.
I am satisfied that you shared this helpful information with us.
Please stay us informed like this. Thank you for sharing.


Also visit my web-site; Download angry birds epic hack tool Free

Adsız dedi ki...

Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I'm inspired!
Very helpful info specifically the ultimate phase :) I
handle such info much. I was seeking this certain info for a long time.
Thank you and good luck.

Look into my page :: Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.


my web site; contract war cheat

Adsız dedi ki...

Excellent way of telling, and good post to get information regarding
my presentation subject, which i am going to present in university.


my page; angry birds epic hack tool

Adsız dedi ki...

Greetings I am so glad I found your blog, I really found you by
error, while I was looking on Bing for something else,
Anyways I am here now and would just like to say
thank you for a tremendous post and a all round thrilling blog (I
also love the theme/design), I don't have time to look over it all
at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much
more, Please do keep up the superb job.

My blog post :: angry birds epic cheats tool

Adsız dedi ki...

Excellent website you have here but I was wanting to know if you knew
of any user discussion forums that cover the same topics
discussed in this article? I'd really like to be a part of community where I
can get responses from other experienced individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!


Take a look at my weblog: angry birds epic

Adsız dedi ki...

I think this is one of the most significant information for me.

And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site
style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

Here is my webpage; angry birds epic

Adsız dedi ki...

Why people still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is accessible on net?


Also visit my website - angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I don't know who you are but certainly you're going to a famous
blogger if you are not already ;) Cheers!

Feel free to surf to my web page ... angry birds epic cheat|angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

It's remarkable in favor of me to have a web page, which is useful in support of
my know-how. thanks admin

Review my blog - angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I have truly loved surfing around your weblog posts.
In any case I will be subscribing to your rss feed and I'm hoping you write again very soon!My weblog - angry birds epic cheats tool

Adsız dedi ki...

Excellent write-up. I certainly appreciate this site. Keep it up!


Here is my blog Download angry birds epic hack tool Free

Adsız dedi ki...

I got this web page from my friend who informed me regarding this site and now this time I
am visiting this website and reading very informative
posts here.

Here is my homepage :: Download angry birds epic hack tool Free

Adsız dedi ki...

Highly descriptive article, I loved that a lot. Will there be a
part 2?

My web-site - angry birds epic hack Free Hack Tool

Adsız dedi ki...

For hottest information you have to pay a quick visit
world wide web and on internet I found this web site as a best website for hottest updates.my homepage angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.
Any tips?

Also visit my homepage ... Download angry birds epic hack tool Free

Adsız dedi ki...

Hi there, I enjoy reading through your post.

I like to write a little comment to support you.

Stop by my webpage: angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

Nice post. I was checking continuously this blog
and I am impressed! Extremely helpful information
particularly the last part :) I care for such info much.
I was looking for this certain info for a long time.
Thank you and good luck.

Here is my web blog Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is very good.Review my webpage; angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I've
found It positively useful and it has helped me out loads.
I am hoping to contribute & help different customers like its
helped me. Good job.

My website Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There's a lot of people that I think would really
enjoy your content. Please let me know. Thank you

Also visit my blog angry birds epic hack

Adsız dedi ki...

Heya i'm for the first time here. I came across this board and I
find It really useful & it helped me out much.
I hope to give something back and help others like you helped
me.

Here is my web site angry birds epic cheat tool

Adsız dedi ki...

It's going to be finish of mine day, except before end I am reading this fantastic paragraph to increase my
knowledge.

Stop by my site: angry birds epic hack tool

Adsız dedi ki...

Wow, that's what I was looking for, what a material!
existing here at this web site, thanks admin of this web
page.

My web site :: angry birds epic hack Free cheat Tool

Adsız dedi ki...

What's up everybody, here every one is sharing these
kinds of experience, thus it's nice to read this weblog, and
I used to pay a visit this blog daily.

Here is my web site - angry birds epic hack Free cheat Tool

Adsız dedi ki...

I'm gone to inform my little brother, that he should also pay a quick visit this weblog
on regular basis to obtain updated from most recent gossip.


My web-site; angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

Its like you read my thoughts! You seem to grasp so much approximately this, like
you wrote the guide in it or something. I believe that you simply could do with some percent to pressure
the message house a bit, but other than that,
this is wonderful blog. An excellent read. I'll certainly be back.


Also visit my web-site ... angry birds epic cheat|angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

Very useful information particularly the last part :) I care for such
information a lot. I was looking for this certain info for
a long time. Thank you and good luck.

my weblog: angry birds epic hack Free Hack Tool

Adsız dedi ki...

No matter if some one searches for his vital thing, so he/she wants to
be available that in detail, so that thing is maintained over here.


Here is my page; Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

You ought to take part in a contest for one of the most
useful blogs online. I most certainly will highly recommend this blog!


Also visit my page; angry birds epic cheat|angry birds epic cheats

Adsız dedi ki...

I think the admin of this web page is actually working hard for his web site,
since here every stuff is quality based stuff.

My blog post ... Download angry birds epic cheat tool Free

Adsız dedi ki...

Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you

My web site :: angry birds epic hacks

Adsız dedi ki...

Every weekend i used to pay a quick visit this site, because i want enjoyment, as this this web page
conations genuinely good funny material too.

Look at my page angry birds epic hack Free cheat Tool

Adsız dedi ki...

I visited many blogs but the audio feature for audio songs current at this web page is in fact
fabulous.

Here is my web blog ... angry birds epic

Adsız dedi ki...

Great post. I was checking constantly this blog and I am
impressed! Very helpful information specifically the last part
:) I care for such information a lot. I was looking for this certain info for a very
long time. Thank you and best of luck.

Feel free to visit my blog - angry birds epic hacks tool

Adsız dedi ki...

It's not my first time to visit this web site, i am browsing this website dailly and obtain
nice data from here everyday.

Also visit my web page ... angry birds epic

Adsız dedi ki...

If you are going for most excellent contents like myself, only visit this site
all the time because it presents feature contents, thanks

My homepage: vermont seo company; ,

Adsız dedi ki...

I read this post completely regarding the resemblance
of most up-to-date and earlier technologies, it's amazing article.


Feel free to visit my blog post Sac Louis Vuitton Pas Cher

Adsız dedi ki...

Its not my first time to go to see this website, i am browsing
this site dailly and obtain fastidious data from here all the
time.

Also visit my webpage - Ray Ban 2143

Adsız dedi ki...

Hello, Neat post. There's an issue with your web site in web explorer, would test this?
IE still is the market leader and a large element of other people will omit
your excellent writing because of this problem.

Have a look at my site: fastappleunlocking unlock iphone 5s ee

Adsız dedi ki...

Some sites have incorporated Flash design in their web site
development. With the advent of ecommerce; pinsify.com,, sales have been at an all time high.

The most important thing to remember is if you are selling products that your website always has
sufficient inventory to cover the increase in traffic your
website will receive.

Adsız dedi ki...

It is the best time to make some plans for the future and it's time to
be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you
few interesting things or advice. Perhaps you
could write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!Here is my site

Adsız dedi ki...

This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined yolur rss feed and look forward to seeking more of your
excellent post. Also, I have shared your webb site in my social networks!


Feel free to visit my web page: sexerciseme sexercise workout sexercise
workout (texeye.net)

Adsız dedi ki...

Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
and I was wondering your situation; many of us have
created some nice methods and we are looking to swap methods with other
folks, please shoot me an email if interested.

Feel free to visit my blog - sex video games; ,

Adsız dedi ki...

I got this site from my pal who informed me on the topic of this site and now this time I am browsing
this site and reading very informative articles or reviews here.


my web site - vermont seo company

Adsız dedi ki...

My brother recommended I would possibly like this
web site. He was once entirely right. This publish truly made my day.
You can not consider just how much time I had spent for this information!
Thank you!

Review my webpagethere yahoo hacker ()

Adsız dedi ki...

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone
to do it for you? Plz respond as I'm looking to create my own blog and would
like to find out where u got this from. cheers

My homepage - How to bypass a survey

Adsız dedi ki...

Nice post. I used to be checking constantly this blog and I am impressed!
Extremely useful information specifically the ultimate part :) I take care of
such information much. I used to be looking for this particular information for a long time.
Thanks and best of luck.

Here is my web site ... How to bypass a survey

Adsız dedi ki...

You need to be a part of a contest for one of the highest quality blogs on the web.
I am going to recommend this web site!

Also visit my page; telecharger windows live messenger sur blackberry gratuitement

Adsız dedi ki...

I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish
be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often
inside case you shield this hike.

My web-site: music firebrand commercials marketing tv spots

Adsız dedi ki...

It is really ɑ great and helpful piece of iոfo. I am satisfied that you sharesd this helpful infߋ ԝitth us.
Please ѕtay us up tߋ datе like this. Thanks for sharing.


my webɦlog ... green review help

Adsız dedi ki...

Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.
Any suggestions?

Visit my homepage ... music marketing strategy template

Adsız dedi ki...

I would like to thank you for the efforts you've put in writing this site.
I am hoping to see the same high-grade blog posts
by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities
has motivated me to get my own blog now ;)

Here is my blog post: music marketing press promotion distribution and retail download

Adsız dedi ki...

Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to
your blog? My website is in the exact same niche
as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you present here.

Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!


Here is my web blog ... marketing independent music online []

Adsız dedi ki...

I really like what you guys tend to be up too.
This kind of clever work and reporting! Keep up the wonderful
works guys I've included you guys to our blogroll.

Also visit my page :: independent music marketing blog ()

Adsız dedi ki...

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just
posting videos to your weblog when you could be giving us something
informative to read?

Look into my weblog :: online music marketing services - ,

Adsız dedi ki...

I am truly thankful to the holder of this web site who has shared
this great paragraph at here.

Feel free to visit my webpage; music marketing tv commercials

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 418   Yeni› En yeni»

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı